Majówka… w Poznaniu? TAK! #2
Czas na aktualizację wpisu z propozycjami na weekend majowy. Jeżeli szukacie pomysłów, inspiracji na aktywne spędzenie tego czasu z rodziną, informuję, że ten wpis został przygotowany właśnie z myślą o Was:). W drugiej części tygodnia pogoda być może nie będzie nas rozpieszczać, dlatego podzieliłam lokalizacje – na te na zewnątrz, na dworze oraz te, w których będziecie mogli się schronić przed chłodem/deszczem. Burza mózgów! Czas start! Dajcie znać, co powinnam dopisać do poniższego zestawienia.
Na początek zachęcam do przejrzenia PLANU ZAJĘĆ – listy wydarzeń, propozycji zajęć w nadchodzących dniach. Będzie się działo:). Przede wszystkim cieszę się, że ruszają pierwsze zewnętrzne atrakcje – stałe elementy letniej mapy Poznania: Kontener Art i Nocny Targ Towarzyski. Summer is coming;).
PROPOZYCJE NA NIEPOGODĘ
Na początek miejsca, które odwiedziliśmy:)
- Palmiarnia
- Pawilon Zwierząt Zmiennocieplnych w Starym ZOO
- kawiarnie, restauracje z udogodnieniami dla rodzin z dziećmi
- sala zabaw: HOLA (Swarzędz)
- Kórnik- OAZA KIDS
- makieta kolejowa Borówiec
- Blubry 6D
Rekomendacje innych rodziców:)
- sala zabaw – Leopark (Stary Browar) – 2 maja otwarte
- trampoliny: Jump Arena (przez całą majówkę otwarte w godz. od 9:00 do 21:00!) i Energi Super Park (niższe stawki w ramach akcji – Poznań za pół ceny – od 4 do 5 maja)
- wrotkarnia: Wywrotka (otwarte 1-3 maja, w godz. 10.00-22.00)
- ścianki wspinaczkowe, np. Kinepolis
- papugarnia Kakadu (1-3.05, w godz. 11-19.00)
- Makiety Dawnego Poznania
WYCHODZIMY!
Nasze propozycje:
- NAJLEPSZE PLACE ZABAW W POZNANIU – aktualizacja w toku:)
- Park Rataje
- Szachty
- Żarnowiec – Żródełko – Dopiewo
- Śrem – park + małe ZOO, pływalnia
- Zalewy Nadwarciańskie
- Wieża widokowa w Mosinie
- Ogród Botaniczny
- Wielkopolski Park Narodowy – Jezioro Góreckie, Osowa Góra, Mosina
- Dziewicza Góra – uwaga: w Niedzielę Wielkanocną ośrodek i wieża są nieczynne, w pon: 10:00-16:00
- Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka
- Rezerwat „Meteoryt Morasko”
- Park Krajobrazowy Promno
- Dolina Głuszynki
- Szlak Bobrowy, wieża widokowa w Czmońcu
- Centrum Aktywnego Wypoczynku w Kamionkach
- Gościniec 7 drzew, Biskupice
- Potachy
- Łysy Młyn
- Dolina Cybiny
Planujemy również odwiedzić:
- park w Pałacu Jankowice – tyrolka, plac zabaw, niski park linowy
- park linowy na Malcie
- siedlisko Józefówka
- Zaniemyśl – Średzka Kolej Powiatowa, wyspa Edwarda, plaża miejska, pizzeria Dwa Smaki
- Mosińska Kolej Drezynowa
- Cichowo – kolejka parkowa Grześ
- Jezierce
- Nenufar Kościan
- Deli Park
Dokąd jeszcze można pojechać na jednodniową wycieczkę?
- Czerwonak, Owińska – (dojazd: 20’ w jedną stronę z Poznania), Park Orientacji Przestrzennej to nie jedyna atrakcja, którą warto polecić w okolicy. Na stronie gminy można znaleźć wiele ciekawych informacji o zabytkach, akwenach i szlakach pieszych, rowerowych.
- Kórnik – (25’) Zamek, Arboretum(kwitnące magnolie!) promenada, Błonie, rejs statkiem po Jeziorze Kórnickim, polecam również wizytę w kawiarni Kulka serwującej pyszne lody, gofry, z pięknie położonym dużym tarasem i mini placem zabaw
- Szreniawa – (25′) Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego, warto się ta wybrać pociągiem, stacja jest tuż obok muzeum
- Giecz – (40’) gród pierwszych Piastów
- Grodzisko Zalesie – (40′) wczesnośredniowieczne grodzisko, okolice Buku
- Dziekanowice, Lednica – (40’) Muzeum Pierwszych Piastów, Wielkopolski Park Etnograficzny, przeprawa promowa na wyspę lednicką, karczma na Lednicy
- Środa Wielkopolska – (40′) Średzka Kolej Powiatowa, plac zabaw nad jeziorem,
- Port Nowy Młyn – Rogoźno – (1h) spływy kajakowe Wełną i Flintą
- wioska norweska Arendel – (1h 10′)
- Biskupin – (1h 20′) – wydarzenie: Archeologiczna Wiosna – majówka w Biskupinie!, Wenecja
- Chodzież – (1h 20’) – jeziora, lasy, promenada
- Mniszki – (1h 20′) Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej
- Wolsztyn – (1h 20′) – sobota, 4 maja: XXVI Parada Parowozów w Parowozowni Wolsztyn
- Łagów – (1h 30′) – Łagowski Park Krajobrazowy, Zamek Joannitów
- Bydgoszcz – (1h 40′) – Wyspa Młyńska, Muzeum Mydła i Historii Brudu, Myślęcinek
- Inowrocław (1h 50’) park solankowy z tężniami i dużym placem zabaw, przestrzenią do grillowania
- Wrocław – (2h 20’), starówka, ZOO, Hydropolis, Kolejkowo, kolejka linowa Polinka
…
Inne propozycje:
Wielkopolskie Questy. Na czym to polega? Na początek zapoznajcie się z pełną listą dostępnych wędrówek – z pewnością okaże się, że niektóre miejsca niejednokrotnie odwiedzaliście i macie wrażenie, że je doskonale znacie. Quest pozwoli Wam spojrzeć na nie z nowej perspektywy. Rozwiązując zadania i zagadki, zostaniecie doprowadzeni do ukrytej skrzyni pełnej skarbów (w praktyce – pieczęci potwierdzającej ukończenie questu:P).
Gra z pewnością spodoba się niejednemu dziecku. To również doskonałe urozmaicenie spaceru dla dorosłych – myślę, że wielu z nas chciałoby się choć przez chwilę poczuć jak Indiana Jones lub profesor Robert Langdon;). Istotną zaletą tego typu wypadów jest to, że poszerzanie wiedzy odbywa się poprzez zabawę, przy okazji. W opisie każdego questu znajdziecie informację o przewidywanym czasie potrzebnym na pokonanie trasy. Na wycieczkę możecie się wybrać właściwie w każdy dzień o dowolnej porze.
Podobny charakter mają Gry Turystyczne. Wiek uczestnika zdolnego do samodzielnego grania określono na 9+. Mała podpowiedź z mojej strony – jeżeli chcecie pobrać daną kartę, musicie wybrać korespondującą grafikę po lewej stronie [‘kliknij by otworzyć grę’]. Ja na początku każdorazowo kierowałam wzrok na pola do uzupełnienia pod tekstem – myślałam po prostu, że do pobrania karty konieczna jest rejestracja. Cóż…:)
…
W jaki jeszcze sposób można uatrakcyjnić swój pobyt w Poznaniu? Ostatnio przeczytałam, że „majówka to stan umysłu” i trudno jest mi się z tym nie zgodzić;). Myślę, że ten czas należy przeznaczyć przede wszystkim na odpoczynek. Aktywny lub nie:). Jak wolicie. Warto szukać wszelkich możliwych okazji do spędzania czasu na świeżym powietrzu. W naszym mieście nie jest to specjalnie trudne:). Możecie wybrać się nad jedno z poznańskich lub okolicznych jezior – przykłady?:) – Malta, Rusałka, Jezioro Strzeszyńskie, Kierskie, Lusowo, Lusówko, Baranowo, Chyby, Owińska. Przyjemnie czas można również spędzić nad Wartą, np. w okolicach kontenerów, na „Wartofrajdzie”. Gee lubi również plac zabaw na Grobli – w pobliżu znajduje się kilka ciekawych lokali – można wziąć coś na wynos, choćby kawę:). Warto też pojechać na lody na ul. Kościelną i posiedzieć na „ławkowej piramidzie”. Nie wiem, jak Wy, ale nie pamiętam, kiedy ostatni raz byłam w ogródku na Starym Rynku – ta majówka może być również dobrą okazją, aby nadrobić tę zaległość:). Kolejną opcją jest wizyta w Umberto lub Tarasach Cytadeli. Miło czas można także spędzić w Parku Jana Pawła II, w Mamma Wilda serwują dobrą pizzę, którą można zjeść na zewnątrz. My, lokalnie, z pewnością skorzystamy z opcji – lody z Giovanni Volpe na Głogowskiej i wizyta w Parku Wilsona. Czy płynęliście już poznańskim tramwajem wodnym? A może wolelibyście posiedzieć na trawie przy fontannie pod Operą lub pójść do ZOO? Maltanka rozpoczęła już sezon:).
Jak widać jest w czym wybierać, a i tak mój wpis z pewnością nie wyczerpuje wszystkich możliwości:). Uważasz, że warto coś dodać? Daj znać! Inni rodzice czekają na Twoje pomysły:). Ja też.