(NIE) TYLKO PIACH! – BIAŁE GÓRY, WYDMY ŚRÓDLĄDOWE – OKOLICE PYZDR

(NIE) TYLKO PIACH! – BIAŁE GÓRY, WYDMY ŚRÓDLĄDOWE – OKOLICE PYZDR

Podczas naszego wypadu w okolice Pyzdr odwiedziliśmy jeszcze jedną lokalizację – wydmy śródlądowe w okolicach Pietrzykowa. W przeszłości niewiele brakowało, a trafilibyśmy tutaj zupełnie przypadkowo. Z dzisiejszej perspektywy cieszę się, że tak się nie stało, że odkryliśmy to miejsce właśnie teraz, wspólnie z dziećmi, w ten ciepły i słoneczny dzień.

Nie wiem, jak pisać o tym, czego doświadczyliśmy, aby nie uderzać w przesłodzone, nostalgiczne tony, ale mam poczucie, że to popołudnie zapisze się w naszej pamięci na długo i będziemy chcieli tu jeszcze wrócić (choć pewnie niekoniecznie w letni weekend). Nie wiem, czy słusznie, ale spodziewam się wówczas tłumów, hałasu i śmieci. Ale… w ostatnią niedzielę było inaczej – momentami miałam wrażenie, że byliśmy tam zupełnie sami. Niczego już nie musieliśmy i nigdzie nam się nie śpieszyło. I to przez kilka godzin! Byłam zaskoczona tym stanem i przyznaję, że czułam się nieco zdezorientowana. Na pewno się jeszcze tutaj pojawimy! Bee i Gee są również oczarowani tym miejscem. Tym bardziej, że w pobliskim starorzeczu mieli okazję pierwszy raz zobaczyć pijawkę(!).

Lokalizacja:

Info praktyczne:

Dojazd do Białych Gór – wydm śródlądowych zajmuje około 1h 10′. W miejscowości Pietrzyków należy zjechać na piaskową drogę. Dojazd jest bardzo dobrze oznaczony. Uważajcie, aby nie pojechać zbyt daleko i nie niszczyć tego atrakcyjnego przyrodniczo terenu. My byliśmy bliżej wody, to miejsce wydało nam się bardziej urokliwe. Piasek jest niezwykle przyjemny w dotyku, jego ziarno jest bardzo drobne.

W tych okolicach planujemy odwiedzić również Puszczę Pyzdrską i odnaleźć żelazne domy (z rudy darniowej) – pozostałości po osadnictwie olęderskim. Jeśli będziecie w pobliżu, zachęcam także do odwiedzenia Lądu (opactwa, mariny oraz pola lawendy) oraz eksplorowania Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego. Niedaleko stąd znajduje się również ciekawa agroturystyka – Wioska Norweska Arendel.

Gallery Wordpress

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *