Szafa gra – Swarzędzkie Centrum Historii i Sztuki

Szafa gra – Swarzędzkie Centrum Historii i Sztuki
Dziś zapraszam Was do Swarzędzkiego Centrum Historii i Sztuki. Pojechaliśmy tam spontanicznie, choć na naszej liście miejsc do odwiedzenia było już od dawna. Co nam się w nim spodobało? Przede wszystkim to, że od początku czuliśmy się zaopiekowani. Pani przewodniczka była bardzo sympatyczna, z pasją przekazywała nam wiedzę, czuło się, że utożsamia się z tym miastem i dobrze zna jego historię. Jeśli Wasze dzieci lubią multimedia, z pewnością nie będą narzekać na nudę – Bee i Gee składali między innymi krzesło, podświetlali najważniejsze obiekty na makiecie Swarzędza, jeździli autem po jego dawnych uliczkach oraz wcielali się w różne postacie. Największa atrakcja czekała jednak na nich na pierwszym piętrze – tam stanęli wobec prawdziwego wyzwania – gaszenia pożaru!
Info praktyczne:
Wstęp bezpłatny(!).

Lokalizacja: Swarzędz, ul. Bramkowa 6, dawna remiza strażacka

Dojazd z Poznania zajmuje około 25 minut. W związku z remontem ulic w bezpośrednim sąsiedztwie Centrum, sugeruję pozostawienie auta przy ratuszu i krótki spacer.
Godziny otwarcia: wt-pt godz. 9.00-16.00, sb – ndz(II i IV w mies) godz. 13.00-17.00. Ostatnie wejście na godz. przed zamknięciem. Nr kontaktowy: 61 27 98 594
Na miejscu znajduje się mała szatnia.
Swarzędzkie Centrum Historii i Sztuki jest integralną częścią Swarzędzkiego Szlaku Meblowego (należy do Wielkopolskich Questów, czas gry to około 45 min, miejsce startu: Krzesło XL, ul. Wrzesińska 45). Odwiedza się wówczas także Salon Meblowy Stolarzy Swarzędzkich (dawny Rzemieślniczy Pawilon Meblowy) oraz dom Antoniego Tabaki – twórcy najnowocześniejszego zakładu meblarskiego w Polsce międzywojennej. Szlak można przejść samodzielnie lub raz w miesiącu z przewodnikiem. W drugim przypadku odwiedza się jeden z czynnych zakładów rzemieślniczych i poznaje tajniki pracy stolarza lub tapicera.
Zachęcam Was do śledzenia wydarzeń na stronie Centrum – dysponuje salą, w której odbywają się różne spotkania, prelekcje, wernisaże.
Ciekawostka: Aleksander Doba, który przepłynął trzykrotnie Atlantyk kajakiem, pochodził ze Swarzędza. Dom, w którym mieszkał, znajduje się około 250 m od Centrum, należy do obiektów firmy Piórex. Jego podobiznę na jednym ze zdjęć wykonano techniką intarsji. Jeśli chcielibyście się jej nauczyć, skontaktujcie się z Panem Janem Kułakowskim (kom. 511 160 604). W piątki, w Swarzędzu, organizuje w piątki bezpłatne warsztaty dla dorosłych.
Wypad do Swarzędza może uwzględniać również inne atrakcje – odwiedzenie Muzeum Pszczelarstwa, spacer nad Jeziorem Swarzędzkim lub w Dolinie Cybiny. Warto również przyjrzeć się bliżej niektórym placom zabaw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *