Bliskie spotkania z przeszłością – Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach

Bliskie spotkania z przeszłością – Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach

Dziś chciałabym Wam polecić miejsce, do którego na pewno wrócimy!. To Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach. Czy wyjścia do muzeów z dziećmi Was stresują? Czy macie wrażenie, że śledzi się Wasz każdy gest i krok? Tu tego nie doświadczycie. Ekspozycja ma wzmacniać przywiązanie do tradycji, zwłaszcza wśród najmłodszych. Z tego powodu stawia się tutaj na BEZPOŚREDNI kontakt z przeszłością, możliwość samodzielnego wykonywania produktów, pracę dawnymi narzędziami, technikami(!).

Wczoraj odwiedziliśmy wnętrza, w których zaaranżowano warsztaty: kowalski, bednarski, wikliniarski, szewski, garncarski, pszczelarza, stanowisko praczki i dawny skład kolonialny. Obejrzeliśmy też wystawy pokazujące pracę krawca, fryzjera, drukarza, fotografa, wnętrza starego kina, poczty, zakładu zegarmistrzowskiego. W większości z nich mogliśmy brać przedmioty do ręki, dzieci chętnie wcielały się w role, dociekały, do czego coś służy. W odtworzonej dawnej klasie próbowały pisać piórem ze stalówką, wierciły w deskach, uderzały młotkiem, zakładały kapelusz pszczelarski, hełm strażacki, próbowały nosić wodę jak Bamberka, prasowały przy użyciu magla. Do niektórych pomieszczeń wracały kilkukrotnie. Wzięły też udział w warsztatach i wypłatały małe wózki z wikliny – koszt z materiałem: 10zl/os(!). Gorąco polecam Wam przyjazd do Mniszek – my być może pojawimy się tu ponownie 18-19.09 podczas Smażenia Powideł – Kiermaszu Rękodzielników i Pokazów Dawnego Rzemiosła. M

 

Informacje praktyczne:

 

Lokalizacja:


Wystawa zorganizowana jest budynkach pogospodarskich zabytkowego zespołu dworskiego w Mniszkach. Dojazd z Poznania zajmuje ok. 1h 25′ (A2 – 1h 15′) – kierunek Międzychód. Auto można pozostawić na dużym bezpłatnym parkingu.

 

 

Wstęp: 7zl/os(!), bilet ulgowy – 5 zł, można płacić kartą. Czynne codziennie: (1.04-30.09) dni powszednie 8.00-16.00, sb, ndz 10.00-16.00, (1.10-31.03) odpowiednio: 9.00-15.00 i 11.00-15.00.

Na miejscu nie ma punktu gastro. Można wybrać się do Zajazdu w Kamionnej lub do Olandii (w obu przypadkach dojazd zajmuje nie więcej niż 10 min).

Poruszanie się z wózkiem może stanowić pewną trudność że względu na nierówny bruk, część ekspozycji znajduje się na piętrze.

Podczas warsztatów można wykonać również ryczkę (czy jak kto woli mały taboret, stołek;)).

Ciekawie prezentuje się też część ekspozycji poświęcona przyrodzie tego obszaru – nam udało się ją jeszcze zobaczyć, ale nie publikuję jej zdjęć, ponieważ w najbliższym czasie będzie odświeżana, przearanżowywana, wzbogacana o multimedia. Zakłada się, że przez około miesiąc będzie zamknięta.

 

Zachęcam również do eksploracji doliny rzeki Kamionki– jedna z tras (ok. 4km) zaczyna się przy CERiP.

 

Gallery Wordpress

 

Daria Panek-Płókarz

Jestem mamą pięcioletniego Gee i trzyletniej Bee. Bliska jest mi idea „dzikich dzieci” – gdy tylko to możliwe, wyruszamy na wycieczkę do lasu:). Lubię tapasy, spływy kajakowe, Iris Apfel i Suwalski Park Krajobrazowy. W 2018 roku dodałam do tej listy prowadzenie bloga;). Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, zachęcam również do obserwowania Poznańskiej Spacerówki na Facebooku i Instagramie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *