MUUUUUUZEUM NARODOWE ROLNICTWA W SZRENIAWIE

MUUUUUUZEUM NARODOWE ROLNICTWA W SZRENIAWIE

Są takie miejsca, do których regularnie wracamy, gdzie czujemy się jak u siebie, a mimo to za każdym razem odkrywamy coś nowego, nigdy się tam nie nudzimy. W tej kategorii doświadczeń mieszą się z pewnością nasze regularne wypady do Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Znam je od bardzo dawna – odwiedzałam je ze swoimi rodzicami, później jako osoba dorosła, przy okazji festiwalu piwnego (i nie tylko:P). Od kilku lat pojawiamy się w muzeum również z naszymi dziećmi. Wizyta w Szreniawie stanowi nie tylko okazję do zrozumienia, w jaki sposób powstaje żywność i inne dobra pochodzące z surowców rolniczych i naturalnych. Pobyt w byłym folwarku stwarza możliwość do obcowania z żywymi zwierzętami hodowlanymi. Co warto wiedzieć przed wyjazdem? Oto kilka wskazówek praktycznych:).

Zacznijmy od terminu oraz kosztów wyjazdu. W soboty możecie odwiedzić muzeum bezpłatnie (pod warunkiem, że nie odbywa się wtedy impreza plenerowa). W pozostałe dni ceny przedstawiają się następująco: za wstęp osoby dorosłej należy zapłacić 8 zł, dziecka – 5 zł. Bilet w tej cenie upoważnia również do wstępu na wieżę – mauzoleum (zlokalizowaną w pobliskim lesie) oraz do pałacu na terenie folwarku. Istnieje również możliwość zakupu biletu rodzinnego (dla dwóch osób dorosłych plus dzieci) za 20 zł lub biletu spacerowego za 2 zł/os., który upoważnia do wejścia na teren muzeum bez możliwości zwiedzania pawilonów z ekspozycją, pałacu i obory ze zwierzętami. Warto zaznaczyć, że ten ostatni nie jest sprzedawany w dniach, w których odbywają się festyny. Osobiście nie zachęcam do jego zakupu – zdecydowałam się tę opcję tylko raz i żałowałam, że nie mam swobodnego dostępu do wszystkich obiektów. Za wypożyczenie wózka należy zapłacić 10 zł.

Muzeum jest zamknięte dla zwiedzających we wszystkie poniedziałki z wyjątkiem Poniedziałku Wielkanocnego oraz w następujące dni: 1.01, 6.01, Wielka Sobota, Niedziela Wielkanocna, 1.11, 11.11, 24-26.12, 31.12.

Godziny otwarcia przedstawiają się następująco: w sezonie letnim (1.04 – 31.10): od wtorku do piątku: 9.00 – 17.00, w soboty i niedziele: 10.00 – 18.00. W sezonie zimowym (2.11 – 30.11, 16.02 – 31.03): od wtorku do niedzieli: 9.00 – 15.00 . Ostatnie wejście odbywa się na pół godziny przed zamknięciem.

W kasie muzeum zapłacicie kartą. W karczmie na terenie folwarku nie ma niestety takiej możliwości. Warto więc wziąć ze sobą gotówkę (najbliższy bankomat jest w Komornikach) – pewnie zgłodniejecie podczas wizyty, a domowy posiłek zjedzony na dworze może urozmaicić Waszą wycieczkę. Dodam, że spodobała mi się kuchnia, gdzie przygotowuje się posiłki – widać ją w całej okazałości zza lady:).

 

Dlaczego regularnie przyjeżdżamy do Szreniawy?

 

Myślę, że wielu z Was o niej słyszało, ale informacja o tym, że można tam obcować z żywymi zwierzętami może stanowić dla Was pewne zaskoczenie. Około 20 min od Poznania znajduje się miejsce, w którym możecie zobaczyć krowy, konie, owce, kozy, świnie, króliki, gęsi, kury, indyka, pawia, perliczki. Podczas naszej ostatniej wizyty dzieci bawiły się z kociętami. W Wielkanoc miały natomiast okazję zobaczyć kurczęta. Mała wskazówka z naszej strony – zagroda, w której ulokowano kozy, znajduje się w pobliżu zielonego terenu porośniętego trawą. Przestrzeganie zakazu dokarmiania jest w tym kontekście bardzo trudne, szczególnie, gdy odwiedza się to miejsce z małymi dziećmi. Należy jednak podporządkować się tym wytycznym – pracownicy muzeum poinformowali nas, że trawa nie służy kozom (sic!).

Warto uprzedzić, że w niektórych pawilonach prezentowane są wypchane zwierzęta – Waszej ocenie pozostawiam, czy i kiedy chcecie je pokazać maluchom:).

Co jeszcze można zobaczyć w folwarku? Oczywiście maszyny. Dużo maszyn. Nie tylko rolnicze, przemysłowe, ale również pojazdy, samoloty, lokomotywę (zdjęcie prezentują tak naprawdę tylko wyrywkową część ekspozycji). Zawsze powtarzam, że moje studia na Mechanice i Budowanie Maszyn wyglądałyby inaczej, gdyby Politechnika Poznańska nawiązała stałą współpracę z muzeum w Szreniawie:P. Jeżeli macie w domu przyszłego inżyniera, koniecznie powielcie naszą wycieczkę, sami też sporo się dowiecie. Jeżeli interesuje Was zwiedzanie z przewodnikiem, należy liczyć się z dodatkowymi kosztami (70 zł), konieczna jest też wcześniejsza rezerwacja.

Trudno o lepszą okazję do wytłumaczenia dzieciom, skąd biorą się produkty, które trafiają na nasz stół. Pomocne są w tym eksponaty, grafiki, modele – w tym moje ulubione: sztuczna krowa i koza, które można „wydoić”:).

Przemieszczanie się z wózkiem w przeważającej części folwarku nie powinno nastręczać Wam większych trudności. Warto dodać, że muzeum jest stale modernizowane, dostosowywane do potrzeb zwiedzających  – przykładowo obecnie trwają prace remontowo-budowlane w pawilonach części parkowej muzeum, które mają na celu poprawę dostępności muzeum dla osób z niepełnosprawnościami. W łazience przy pawilonie 7 stoi natomiast przewijak.

Oprócz byłego folwarku warto również zobaczyć zabytkową wieżę – mauzoleum Bierbaumów. Niestety obecnie, w związku z zagrożeniem pożarowym na terenach leśnych, jest nieczynna od dnia 2 lipca br.  do odwołania.

Podczas opracowywania tego wpisu natrafiłam na ciekawą informację o tematycznych spotkaniach MUZEALNA PRZYGODA odbywających się w Szreniawie. Najbliższe – 21.07 – w swoim programie uwzględnia samodzielne dojenie krowy (sztucznej:P), wyrób masła i sera i degustację uzyskanych produktów (koszt: 30zł od rodziny, konieczna wcześniejsza rezerwacja -tel. tel. 61 8107-629 wew. 21). Są chętni?:)

 

Lokalizacja

 

Daria Panek-Płókarz

Jestem mamą pięcioletniego Gee i trzyletniej Bee. Bliska jest mi idea „dzikich dzieci” – gdy tylko to możliwe, wyruszamy na wycieczkę do lasu:). Lubię tapasy, spływy kajakowe, Iris Apfel i Suwalski Park Krajobrazowy. W 2018 roku dodałam do tej listy prowadzenie bloga;). Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, zachęcam również do obserwowania Poznańskiej Spacerówki na Facebooku i Instagramie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *