Muuuuuzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie

Muuuuuzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie

Są takie miejsca, do których regularnie wracamy, gdzie czujemy się jak u siebie, a mimo to za każdym razem odkrywamy coś nowego, nigdy się tam nie nudzimy. W tej kategorii doświadczeń mieszą się z pewnością nasze wypady do Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Znam je od bardzo dawna – odwiedzałam je ze swoimi rodzicami, później jako osoba dorosła, przy okazji festiwalu piwnego (i nie tylko:P). Od kilku lat pojawiamy się w muzeum również z naszymi dziećmi. Wizyta w Szreniawie stanowi nie tylko okazję do zrozumienia, w jaki sposób powstaje (i powstawała) żywność, którą znajdujemy na sklepowych półkach. Pobyt w byłym folwarku daje możliwość obcowania z żywymi zwierzętami hodowlanymi. Co warto wiedzieć przed przyjazdem? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Zacznijmy od terminu oraz kosztów biletów. W soboty możecie odwiedzić muzeum bezpłatnie (pod warunkiem, że nie odbywa się wtedy impreza plenerowa). W pozostałe dni ceny przedstawiają się następująco: za wstęp osoby dorosłej należy zapłacić 20 zł, dziecka – 14 zł. Bilet w tej cenie upoważnia również do wstępu na wieżę – mauzoleum (zlokalizowaną w pobliskim lesie) oraz do pałacu na terenie folwarku. Istnieje również możliwość zakupu biletu rodzinnego (dla dwóch osób dorosłych plus dzieci) za 40 zł lub biletu spacerowego za 5 zł/os., który upoważnia do wejścia na teren muzeum bez możliwości zwiedzania pawilonów z ekspozycją, pałacu i obory ze zwierzętami. Warto zaznaczyć, że ten ostatni nie jest sprzedawany w dniach, w których odbywają się festyny. Osobiście nie zachęcam do jego zakupu – zdecydowałam się tę opcję tylko raz i żałowałam, że nie mam swobodnego dostępu do wszystkich obiektów. Istnieje również możliwość zakupu biletu wstępu na samą wieżę – 5 zł/os.

Muzeum jest zamknięte dla zwiedzających we wszystkie poniedziałki z wyjątkiem Poniedziałku Wielkanocnego oraz w następujące dni: 1.01, 6.01, Wielki Piątek, Wielka Sobota, Niedziela Wielkanocna, 1.11, 11.11, 24-26.12, 31.12.

Godziny otwarcia przedstawiają się następująco: w sezonie letnim (1.04 – 26.10): od wtorku do piątku: 9.00 – 17.00, w soboty i niedziele: 10.00 – 18.00. W sezonie zimowym (27.10 – 30.11, 16.02 – 31.03): od wtorku do niedzieli: 9.00 – 15.00 . Ostatnie wejście odbywa się na pół godziny przed zamknięciem.

W kasie muzeum zapłacicie kartą, również w karczmie na terenie folwarku. Działa tutaj także browar, można go zwiedzać za dodatkową opłatą w wysokości 35 zł.

Parking: w odległości 100 m od wejścia znajduje się ogólnodostępny parking. W bezpośrednim sąsiedztwie wejścia postawiono zadaszony parking dla rowerów.

Lokalizacja:

Dlaczego tak często przyjeżdżamy do Szreniawy?

Myślę, że wielu z Was o niej słyszało, ale informacja o tym, że można tam obcować z żywymi zwierzętami dla niektórych może stanowić zaskoczenie. Około 20 min od Poznania znajduje się miejsce, w którym możecie zobaczyć krowy, konie, owce, kozy, świnie, króliki, gęsi, kury, perliczki. Podczas naszej ostatniej wizyty dzieci bawiły się z kociętami. W Wielkanoc miały natomiast okazję zobaczyć kurczęta.

Warto uprzedzić, że w niektórych pawilonach prezentowane są wypchane zwierzęta (najwięcej z nich znajduje się w pawilonie 11) – Waszej ocenie pozostawiam, czy i kiedy chcecie je pokazać maluchom:).

Co jeszcze można zobaczyć w folwarku? Oczywiście maszyny. Dużo maszyn. Nie tylko rolnicze, przemysłowe, ale również pojazdy, samoloty, lokomotywę (zdjęcie prezentują tak naprawdę tylko wyrywkową część ekspozycji). Zawsze powtarzam, że moje studia na Mechanice i Budowanie Maszyn wyglądałyby inaczej, gdyby Politechnika Poznańska nawiązała stałą współpracę z muzeum w Szreniawie. Jeżeli macie w domu przyszłego inżyniera, koniecznie powielcie naszą wycieczkę, sami też sporo się dowiecie. Jeżeli interesuje Was zwiedzanie z przewodnikiem, należy liczyć się z dodatkowymi kosztami (90 zł), konieczna jest też wcześniejsza rezerwacja.

Trudno o lepszą okazję do wytłumaczenia dzieciom, skąd biorą się produkty, które trafiają na nasz stół. Pomocne są w tym eksponaty, grafiki, modele – w tym moje ulubione: sztuczna krowa i koza, które można „wydoić”.

Przemieszczanie się z wózkiem w przeważającej części folwarku nie powinno nastręczać Wam większych trudności. Warto dodać, że muzeum jest stale modernizowane, dostosowywane do potrzeb zwiedzających, również tych z niepełnosprawnościami. W łazience przy pawilonie 7 stoi natomiast przewijak.

Oprócz byłego folwarku warto również zobaczyć zabytkową wieżę – mauzoleum Bierbaumów. Niestety tymczasowo jest wyłączona ze zwiedzania.

Gallery Wordpress

Daria Panek-Płókarz

Jestem mamą pięcioletniego Gee i trzyletniej Bee. Bliska jest mi idea „dzikich dzieci” – gdy tylko to możliwe, wyruszamy na wycieczkę do lasu:). Lubię tapasy, spływy kajakowe, Iris Apfel i Suwalski Park Krajobrazowy. W 2018 roku dodałam do tej listy prowadzenie bloga;). Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, zachęcam również do obserwowania Poznańskiej Spacerówki na Facebooku i Instagramie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *