Dolina rzeki Gąsawki, jezioro Oćwieckie

Dolina rzeki Gąsawki, jezioro Oćwieckie

Już tak dawno nie byliśmy na prawdziwej mikrowyprawie! Tym bardziej cieszę się, że udało nam się ją zorganizować wczoraj. Tym razem pojechaliśmy większą ekipą nieco dalej, w okolice Biskupina, do doliny rzeki Gąsawki. Byliśmy już kiedyś w pobliżu, ale nie starczyło nam wówczas czasu, aby ją odwiedzić… Teraz gorąco zachęcam do przejścia się wytyczoną tutaj ścieżką przyrodniczą.

Trasa nie jest długa, ma długość 1,8km. Niestety nie można jej pokonać w pętli (chyba, że zakłada się przejście pewnego odcinka szosą). Na jej końcu znajduje się jezioro Oćwieckie. Kiedyś znajdował się tutaj ośrodek, ale podupadł i ostatecznie go zamknięto, a sama plaża zarosła. Dziś odwiedzają ją głównie wędkarze lub osoby obozujące tutaj na dziko. Po pokonaniu pierwszego odcinka zdecydowaliśmy się na kąpiel. W pobliżu brzegu dno jest piaszczyste. Później pokrywają je rośliny wodne, patyki i liście. Gdy zgłodnieliśmy, wybraliśmy się autem do znajdujące się nieopodal Baru pod Strzechą. To nie jest tak, że zachwyciło mnie menu, czy wystrój, ale lubię takie „wakacyjne” lokalizacje działające sezonowo pod chmurką, wypełnione letnikami, ze stolikami w otoczeniu zieleni. Później pojechaliśmy jeszcze do Grodu Piasta. To ośrodek wypoczynkowy nad jeziorem Chomiąskim. Wśród domków wydzielono zagrody ze zwierzętami – kozami, koniem, danielem. Również tutaj można coś zjeść. „Wstęp jest bezpłatny, gdy brama jest otwarta” – taką informację otrzymałam w recepcji. Ciekawe miejsce, z drewnianymi i kamiennymi dekoracjami, również na samej plaży.

Lokalizacja:

Info praktyczne:

Dojazd z Poznania zajmuje 1h 10′. Obok ścieżki znajduje się parking dla (kilku)nastu aut. Zaparkować można również w pobliżu jeziora Oćwieckiego, przy jej końcu.
Trasa (w obie strony) ma 3,6 km. Raczej trudno byłoby pokonać ją z wózkiem ze względu na wystające korzenie, schody. Co można zobaczyć? Bagna, urokliwy mostek, schody, kładki, Gąsawkę wijącą się wśród przewyższeń.
W pobliżu znajduje się Biskupin, Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji. W samej Gąsawie również znajduje się piaszczysta plaża.

Gallery Wordpress

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *