PLAN ZAJĘĆ 25.09 – 01.10.2023

PLAN ZAJĘĆ 25.09 – 01.10.2023

W Poznaniu na Dolnym Łazarzu jestem u siebie. I choć kocham naturę i regularnie jeździmy na mikrowyprawy, wcale nie planuję przeprowadzki, aby uciec od miejskiego zgiełku. To on mnie napędza i inspiruje. Dzięki niemu czuję, że żyję pełnią życia. W mojej książce „Żyj lokalnie” opowiadam, jak czerpać z miejskiej oferty.

 

Dowiedz się więcej!

Podoba Ci się to, co robię? Możesz wesprzeć moją działalność:)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

PONIEDZIAŁEK

👁 Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu zaprasza serdecznie uczniów i uczennic szkół podstawowych do udziału w seansach i warsztatach, organizowanych podczas X Przeglądu OKO KALEJDOSKOPU, które będą odbywały się w Kinie Pałacowym oraz salach Centrum Kultury ZAMEK 💜
🎬 Zaprezentujemy filmy animowane stworzone przez dzieci. Na seansach będzie można zobaczyć całą gamę rozmaitych technik tworzenia animacji, takich jak animacja lalkowa, wycinankowa, plastelinowa lub komputerowa. Projekcje filmowe są też dobrym impulsem i zachętą do tworzenia własnych animacji, dlatego po seansach zapraszamy na warsztaty z artystami i artystkami.
Do zobaczenia w kinie i pracowniach animacji! 👋
📆 PONIEDZIAŁEK, 25 września 2023
godz. 9.00 – seans filmowy (50 min.) oraz warsztaty (90 min.)
godz. 11.00 – seans filmowy (50 min.) oraz warsztaty (90 min.)
📌 Kino Pałacowe (w Centrum Kultury ZAMEK, ul. Św. Marcin 80/82)
📆 WTOREK, 26 września 2023
godz. 9.00 – seans filmowy (50 min.) oraz warsztaty (90 min.)
godz. 11.00 – seans filmowy (50 min.) oraz warsztaty (90 min.)
📌 Kino Pałacowe (w Centrum Kultury ZAMEK, ul. Św. Marcin 80/82)
📆 PIĄTEK, 29 września 2023
godz. 10.00 – warsztaty (90 min.) oraz seans filmowy (50 min.)
❗ WAŻNE INFORMACJE:
Kino Pałacowe (w Centrum Kultury ZAMEK, ul. Św. Marcin 80/82)
CENNIK 🎟
10 zł/szt. – bilety dla dzieci
5 zł – bilety dla osób posiadających Kartę Dużej Rodziny
1 zł – bilety dla nauczycielki_la
1 zł – bilety dla asystentki_ta osoby z niepełnosprawnością.
Bilety upoważniają do udziału w seansie filmowym i warsztatach.
🎫 Bilety można nabyć pół godziny przed seansami w kasie Centrum Kultury ZAMEK.
🌐 Aby zarezerwować miejsca dla grup, należy wypełnić Formularz Rezerwacji: https://forms.gle/yrkbhXooURv3snwG8
Potwierdzenie rezerwacji otrzymacie Państwa w mailu zwrotnym.
Projekt kierowany jest do dzieci z klasach 1 – 8 szkoły podstawowej.
PROGRAM WARSZTATÓW:
✨ 🎈 ZWARIOWANA OLIMPIADA
Prowadzenie warsztatów – Jakub Baniak
Uczestnicy warsztatów przygotują specjalną animowaną relację ze zwariowanej olimpiady, podczas której sami wcielą się w zgraną drużynę sportowców i stawią czoła fantazyjnym dyscyplinom. Będą musieli latać, znikać i czarować, a zasady wymyślać na bieżąco. Prowadzący posłuży się metodą pilsilacji, która pozwoli uczestnikom wcielić się w postaci filmu animowanego, a także reżyserować swoje koleżanki i kolegów.
✨ 🎈 POTWORY SPOD CZAPKI
Prowadzenie warsztatów – Monika Kuczyniecka
W ramch warsztatów artystka zaprosi dzieci do przygotowania przykładowych kadrów poklatkowergo filmu animowanego, tworzonego z pomocą plasteliny (jest to rodzaj animacji, w którym specjalizuje się i zdobywa nagrody Monika Kuczyniecka). Podczas spotkania dzieci zastanowią się nad tym, jakie ciemne myśli kotłują się w ich głowach i zmierzą się z nimi w formie działania artystycznego, próbując nadać im nową, fizyczną formę.
✨ 🎈 OUT OF THE BOX
Prowadzenie warsztatów – Robert Kuźniewski
Piksilacja to animacja ludzi i obiektów w realnej przestrzeni. Za pomocą sprytnych ruchów i transformacji uczestnicy warsztatów ożywią kolorowe pudełka, które zostaną umieszczone na korytarzach poznańskiego Zamku. Działanie to będzie też próbą twórczej dyskusji z monumentalną, zabytkową przestrzenią. Obiekty będą zwiększać się i zmniejszać, zmieniać kształty i kolory, łamać zasady fizyki i zaginać czasoprzestrzeń.
✨ 🎈 JAK DZIAŁA LALKA W FILMIE ANIMOWANYM?
Prowadzenie warsztatu – Piotr Nawrocki
Warsztaty mają na celu zapoznanie uczestnika ze złożonym procesem powstawania filmu animowanego, od pomysłu do realizacji zdjęć i montaż, aż po premierę kinową. Akcent zostanie postawiony na fakt, że jest to praca zespołowa.Część praktyczna spotkania to opracowanie fragmentu scenariusza oraz stworzenie lalek w różnych skalach do ujęć w różnych planach.
ARTYŚCI PROWADZĄCY WARSZTATY:
👉 Monika Kuczyniecka- twórczyni filmów animowanych, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. W pracy wykorzystuje plastelinę, przy pomocy której, w połączeniu z techniką poklatkową, kreuje barwne, pulsujące życiem filmowe światy. Stworzyła wiele animowanych teledysków, m.in. dla Renaty Przemyk, Bajzla, Jerza Igora, Czesława Mozila, Voo Voo, zespołu Dagadana , Rafała Ryterskiego (Narodowy Instytut Audiowizualny), adaptację baśni Andersena (dla Teatru Robotycznego w Centrum Nauki Kopernik).
👉 Robert Kuźniewski- reżyser filmów animowanych i teledysków, animator i montażysta, absolwent Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Animator w berlińskim studio Clay Traces. Mentor na licznych warsztatach animacji, m.in. Anima w Dreźnie. Członek Fundacji Animatik z Poznania.
👉 Piotr Nawrocki- absolwent Łódzkiej Szkoły Projektowania i Reklamy o kierunku: Realizacja obrazu filmowego i telewizyjnego. Posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie realizacji oryginalnych form animacyjnych, dekoracji i scenografii. Współpracował ze studiem animacji Se-Ma-For, z firmą producencką WJTeam oraz wieloma twórcami krajowymi i zagranicznymi. Pracował przy takich filmach jak „Parauszek i przyjaciele”, „Magiczny fortepian” czy „Latająca maszyna”. Wykładowca Legnickiej Akademii Filmowej.
👉 Jakub Baniak- autor krótkich filmów animowanych, zajmuje się motion designem, filmem i montażem. Stara się łączyć techniki tradycyjne i nowe media cyfrowe – w tym 3D, fotogrametrię i motion capture. Ukończył Wydział Animacji na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, gdzie obecnie pracuje jako asystent w Pracowni Animacji Komputerowej. Jego krótkie formy pojawiały się na polskich i zagranicznych festiwalach (m.in. ŻUBROFFKA, O!pla, Linoleum), a film dyplomowy “Pusty pokój” zdobył specjalne wyróżnienie na Festiwalu Animator.
“Chwile bliskości” to zajęcia dla rodziców (lub opiekunów, dziadków) i ich dzieci w wieku 4-7 lat.
Ćwiczenia jogi, mindfulness, zabawy muzyczne, sensoryczne oraz zajęcia wellness pomogą zrzucić napięcia, ukoić system nerwowy, nastroją na pozytywną energię, a przede wszystkim pozwolą tworzyć relację rodzic-dziecko na innych poziomach. Jeśli chcesz zatrzymać się i być ze swoim dzieckiem we wspólnych aktywnościach jogowych, muzycznych i innych formach zabawy, to zapraszamy na zajęcia.
Prowadzące: Beata Płonka i Aleksandra Snopek – ukończyły szkolenia z autorskiej metody Joanny Filas – muzykoterapia integralna, która łączy wszelkie dostępne formy terapii i pomocy dzieciom. Wspólnie prowadzą jogę dla dzieci w jednej z placówek pomocowych. Aleksandra prowadzi również jogę dla dorosłych, a Beata ukończyła kurs u twórcy muzykoterapii holistycznej.
Zajęcia są bezpłatne.
Zapisy na maila: przystanekpireus@gmail.com
Spektakl zagramy dwukrotnie o godz. 12:00 i 18:00.
Wstęp bezpłatny.
W celu rezerwacji zaproszenia prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Widzów tel. 518 615 556,
bow@teatranimacji.pl.
W poniedziałek 25 września 2023 w Teatrze Animacji odbędzie się poznańska premiera spektaklu „Dzieci i ryby głosu nie mają” będącego częścią projektu ACT OUT realizowanego przez Interact Szczecin International i Rotary Club Szczecin International we współpracy z Teatrem Lalek „Pleciuga” w Szczecinie. Już dziś zapraszamy Was na to wyjątkowe wydarzenie!
Widowisko to swego rodzaju manifest, głos młodych ludzi w ich własnej sprawie. Nastoletni twórcy mówią w nim o trudach i wyzwaniach, które stawia przed nimi współczesność. Chcą być nie tylko wysłuchani, ale również domagają się prawa do uznania i uważnienia problemów będących ich udziałem. Udowadniają, że – wbrew popularnemu przysłowiu – dzieci mają głos.
Premiera odbyła się 3 czerwca w Teatrze Lalek Pleciuga.
Autorka tekstu: Karolina Kurczak, Interact Szczecin International oraz aktorka „Dzieci i Ryby głosu nie mają”.
Inspiracją do stworzonego scenariusza było ponad 30 monologów napisanych przez młodzież licealną.
Zdjęcia oraz plakat promocyjny – Marta Dąbkowska – Interact Szczecin International.
Włącz się do akcji „1000 bransoletek dla Hospicjum”
Na chętnych czekamy od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-14.00. Akcję rozpoczynamy w środę 16.08.2023.
Czekamy na każdego- młodszego i starszego.
Możesz przyjść sam, w duecie, w większej grupie.
Ty robisz bransoletkę, my serwujemy kawę i ciacho.
Gdzie na Was czekamy?
Zespół Dziennych Domów Pomocy, Klub Starówka, ul. Wielka 1.
Wszystkie bransoletki przekazane zostaną na aukcje charytatywne
Polskiemu Towarzystwu Opieki Paliatywnej.
Sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania.
#poznanwspiera

Zajęcia rozwojowe dla maluchów i maluszków – zapisy!

Dołącz do cieszących się ogromnym powodzeniem ZAJĘĆ DLA MALUCHÓW i MALUSZKÓW (czyli dzieci, które jeszcze samodzielnie nie chodzą) w samym centrum Poznania.
Zajęcia są także dostępne i polecane dla dzieci z niepełnosprawnościami lub problemami rozwojowymi!
Prowadzimy zapisy do grup:
– TAŃCE MALUCHA w poniedziałek o 9:45
– SPRAWNY MALUCH w środę 9:45
– MALUSZEK ROZWOJUSZEK (dzieci niechodzące) w środę 11:00
Zajęcia zasadnicze poprzedza kwadrans swobodnej zabawy na rozruch, więc maluchy zapraszamy od 9.30, a maluszki od 10.45!
ZAJĘCIA W WEEKEND?!? planujemy też wersję weekendową, co druga sobotę przed południem – jeśli chciałbyś uczestniczyć, bo dni robocze nie pasują, koniecznie daj znać – uruchomienie tej grupy zależy od zainteresowania uczestników.
W celu rezerwacji miejsca lub po więcej informacji napisz smsa 605 616 612.
Start sezonu od 18. września!
OPISY i KOSZTY ZAJĘĆ PONIŻEJ
Zajęcia przewidziane są dla dzieci przed-przedszkolnych WRAZ Z OPIEKUNEM – pamiętajcie, że bawić się i ćwiczyć z dzieckiem podczas zajęć może mama, tata, ale także dziadkowie, nianie i inne bliskie osoby!!!
Pod pojęciem MALUCH rozumiemy dzieci już samodzielnie chodzące. MALUSZKI to dzieci wieku od ok. 5 mies. do momentu kiedy zaczną samodzielnie chodzić (czyli najczęściej 12-15 mies.)
OPISY POSZCZEGÓLNYCH ZAJĘĆ
TAŃCE MALUCHA – to taneczne spotkania dla najmłodszych z elementami logorytmiki i integracji sensorycznej, podczas których wspólnie z opiekunami i innymi dziećmi będą pląsać i bawić się przy muzyce, także z użyciem rozmaitych dodatków: chust, wstążek, piłeczek, itp. Jest to idealna okazja na rozwijanie nowych umiejętności, zarówno tanecznych, jak i wielu innych (uczymy się kolorów, części ciała, liczenia, przeistaczamy się w zwierzątka, naśladujemy różne czynności, itd.). To świetna zabawa z opiekunem, ale także obcowanie z rówieśnikami i w radosnej, bezstresowej atmosferze, co można traktować, jako zajęcia adaptacyjne poprzedzające pójście do przedszkola oraz przyswojenie różnych zachowań w grupie (komunikowanie, słuchanie instrukcji, wykonywanie poleceń, branie i oddawanie przedmiotów po ich użyciu, dzielenie się z innymi).
SPRAWNY MALUCH to zajęcia, podczas których od najmłodszych lat można rozwijać motorykę dużą i małą oraz kształtować w dzieciach nawyk aktywności fizycznej i prawidłowej postawy.
Są to aktywne zajęcia w formie zabawy z wykorzystaniem ciekawych sprzętów, jak WIELKIE PIŁKI, JEŻYKI, TORY PRZESZKÓD, TUNELE itp. nastawione na:
• kształtowania oraz naukę prawidłowej postawy,
• walkę ze złymi nawykami oraz wadami postawy,
• wspomaganie działania wszystkich zmysłów czyli wzrok, słuch, dotyk, węch i smak, a także zmysł równowagi
• wspomaganie procesów sensorycznych
DLA KOGO?
Zajęcia SPRAWNY MALUCH przeznaczone dla dzieci w wieku od ok. 1 do 3 lat (dla dzieci już chodzących) wraz z opiekunami.
Najważniejsze efekty zajęć:
Zajęcia wpływają na rozwój motoryki, koordynacji ruchowej, równowagi oraz koncentracji, co w konsekwencji poprawia funkcjonowanie dziecka w otaczającym świecie!
Zajęcia TAŃCE MALUCHA i SPRAWNY MALUCH świetnie się uzupełniają, i wielu naszych dotychczasowych uczestników zapisywało się na obie formy, zwiększając tym samym liczbę bodźców i rozmaitych ćwiczeń rozwojowych w tygodniu.
MALUSZEK ROZWOJUSZEK – Zajęcia dla dzieci najmłodszych, jeszcze niechodzących, od około 5-6 miesięcy, do momentu, kiedy nie zaczną chodzić, mające na celu przekazanie w formie zabawy różnego rodzaju bodźców sprzyjających rozwojowi i zdobywania kamieni milowych w rozwoju psychomotorycznym dziecka. Prezentowane na zajęciach zabawy będą uwrażliwiać dzieci na zmiany w muzyce, prezentowane będą proste wierszyki do rytmizowania, dziecięce masażyki, zabawy paluszkowe oraz zabawy gestami wpierające kompetencję komunikacyjną. Przy okazji zajęć rodzice poznają wiele prostych pomysłów na edukacyjną zabawę ze swoim dzieckiem.
KOSZTY:
– 35 zł zajęcia w karnecie miesięcznym (4 wejścia, dwa zajęcia z karnetu można odrabiać w przypadku nieobecności) – 140 za karnet
– 45 zł pojedyncze wejście, po uprzednim zapisie, o ile są miejsca w danej grupie.
Posiadacze karnetów mają zapewnione miejsce w grupie!!!

Przystanek Pireus

Co, jak, kiedy i za ile, czyli grafik na nowy sezon w Dom Kultury „Polan Sto”💚
#zajęcia #wrzesień

GRAFIK KLAMERKA
.
Lekko zmodyfikowany klamerkowy grafik zajęciowy♥️
Na wszystkie zajęcia obowiązują zapisy.
Kto z Was ma ochotę nas odwiedzić i sprawdzić jak miło jest w Klamerce to zachęcam do kontaktu.
Jak zwykle można kontaktować się przez wiadomość na Messenger bądź Instagramie.
Odbieram też telefony i odpowiadam na SMS-y pod nr telefonu 609279097 i odpisuję na maile: klamerka@klamerka.eu
Do usłyszenia i do zobaczenia!♥️

Cztery Dłonie

#grafik #wrzesień2023
Ahoj! Oto jest grafik na wrzesień! A w nim: wszystkie zajęcia maluszkowe, jakie będą odbywać się we wrześniu. Wkrótce podamy dokładną rozkładówkę zerówek muzycznych i zajęć dla dzieci szkolnych, po skoordynowaniu wszystkich planów. W każdym razie – na naukę gry na instrumentach rezerwujcie popołudnia w poniedziałki i czwartki! 🙂

Kot Leon – Nauka Muzyki

GRAFIK ZAJĘĆ (ważny od 1.09.2023).
Drodzy wielbiciele kota Leona!
Tutaj znajdziecie grafik zajęć oraz cennik i najważniejsze kwestie.
❓Kim jest Kot Leon❓
〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️
Jest to duża maskotka (a nie żywe zwierzę 😁), która prowadzi dzieci po muzycznym 🎵 świecie i przy okazji uczy przez zabawę 🥳.
❓Gdzie można odwiedzić naszego kociego przyjaciela❓
〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️
Kot 🐈 Leon mieszka w Poznaniu na Wildzie (ul. Kosińskiego 27) oraz w Luboniu na ul. Polna 34.
❓Jak wyglądają zajęcia z Kotem Leonem❓
〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️
Są to zajęcia umuzykalniające dla trzech grup wiekowych:
👶BOBUSIE (4-17 miesiąc życia)
🧑SMYKI (1,5 – 3 lat),
👱SKRZATY (3-5 lat).
Każde spotkanie trwa 45 minut i podczas niego jest wiele aktywności muzycznych – gramy na prostych instrumentach perkusyjnych 🥁 (bębenki, marakasy, klawesy), śpiewamy 🎤 i obrazujemy ruchem tekst piosenki, tańczymy oraz poruszamy się zgodnie z grana na pianinie 🎹 przez prowadzącą melodią.
Każdego dnia 🐈 Leon ma inne przygody, o których zawsze opowiada maluchom.
Wiecie, że jechał ostatnio pociągiem 🚆?
Albo, że był w lesie 🌳 i spotkał tam dzika 🐗?
A może jedliście zupę pomidorową 🍲, którą ostatnio ugotował?
Jeśli jesteście ciekawi co nowego spotkało dziś Leona – przyjdzie do niego i posłuchajcie jego opowieści! Na pewno nie będziecie żałować!😊
❓Jak duże są grupy❓
〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️
Do grupy zapisujemy maksymalnie 12 osób, są więc grupy większe i grupy mniejsze. Przykładowo w zeszłym sezonie czwartkowa grupa Smyków w Luboniu miała aż 12 osób, a sobotnia grupa Bobusiow w Poznaniu liczyła tylko 5 maluchów.
❓Jaki jest koszt zajęć❓
〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️
➡️ Zajęcia umuzykalniajace
✳️ Pierwsze zajęcia to koszt 50 zł,
✳️ Później obowiązują karnety na 4 zajęcia za 180 zł (w okresie wakacyjnym ważny przez 8 tygodni) lub na 8 zajęć za 320 zł (w okresie wakacyjnym ważny przez 13 tygodni).
➡️ Angielski dla maluchów
Każdorazowo 45 zł, zapisy z tygodnia na tydzień.
➡️ Przygotowanie do przedszkola
Pierwsze zajęcia to koszt 75 zł, po nich obowiązuje umowa i płatność 290 zł na miesiąc.
➡️ Śpiewanki
Każdorazowo 45 zł.
❗Płatność tylko przelewem przed zajęciami❗
Jeśli chcesz się zapisać, możesz to zrobić przez fb, mailowo (kotleonnaukamuzyki@gmail.com lub telefonicznie (791 708 474).
Więcej informacji na stronie www.kotleonnaukamuzyki.pl

SAMO-dzielni. Pracownia psychologiczno-edukacyjna

Ruszamy z zapisami na zajęcia od września!
Osoby chcące podpisać umowę prosimy o kontakt telefoniczny 888202604, lub mailowy: kontakt@samo-dzielni.pl
Osoby zapisujące się w opcji z doskoku – uruchamiamy zapisy online (od 26.08): https://samo-dzielni.nakiedy.pl/
Podpisując umowę masz:
– gwarancję miejsca w grupie
– możliwość zgłoszenia nieobecności na minimum 20 h przed zajęciami i odrobienia na innej grupie
– płatności raz w miesiącu (do 5 dnia miesiąca)
– miesięczny okres wypowiedzenia
Cennik jest dostępny na naszej stronie: https://samo-dzielni.pl/cennik/

OBOK I W. O PERYFERIACH POZNANIA W FOTOGRAFII – wystawa – CK Zamek


SZTUKI WIZUALNE
SALA WYSTAW
Godzina g. 12 – 20
Data od 9.09.2023
do 14.01.2024
Cena12-17 zł
Czy wycieczka po dawnych obrzeżach Poznania sprzed 30, 50, a nawet 120 lat może zainteresować obecnych mieszkańców miasta? Na czarno-białych fotografiach pokażemy miejsca odległe od centrum i dzisiejszych czasów. Mamy jednak przeczucie, że prezentowane obrazy staną się nam bliskie, zwłaszcza wtedy, gdy poznamy niejednoznaczną wyjątkowość peryferii. Czym ona jest? Czy polega głównie na jednoczesnym mieszkaniu obok miasta i w nim? A może na przewrotnej symbiozie atrybutów małych miasteczek, wsi i wielkomiejskiego życia? Dokąd poprowadzą nas ujrzane ulice, budynki, sytuacje, ludzie i zwierzęta? Każdy znajdzie na wystawie inne odpowiedzi, inne opowieści – zapewniamy jednak, że będą niezaprzeczalnie interesujące.

Jadę do miasta!
Przywołujemy te obszary Poznania, które pozwalały mieszkańcom zaznać miejskości, a zarazem gwarantowały im namiastkę sielskości, bycia obok miasta i w nim. Wsiadając do tramwaju na pętli, „pasażerowie z przedmieść” mówili, że „jadą do miasta”, choć swą podróż rozpoczynali przecież w jego administracyjnych granicach. Czy te małe ojczyzny dawały bardziej komfortowe poczucie lokalnego patriotyzmu, więzi sąsiedzkich, czy zapewniały bezpieczeństwo, a może po prostu oferowały spokój i większą przestrzeń? Dzięki fotografiom poznajemy życie na peryferiach uchwycone na przestrzeni niemal stu lat – od końca XIX do lat 90. XX wieku. Nie jest to jednak dobór kronikarski, a chęć uchwycenia, funkcjonującego od pokoleń pograniczności miasta. Dzięki oprowadzaniom z kuratorem oraz przewodniczkami i przewodnikami poznamy jeszcze więcej znaczeń i kontekstów.

Gdzie to było?
Fascynująca podróż przez wybrane peryferyjne dzielnice Poznania ma na celu wywołanie w nas refleksji nad funkcjami i przeobrażeniami tych przestrzeni. Fotografie ukazują ludzi, ich życie codzienne wypełnione pracą, ale też wydarzenia ważne dla lokalnych społeczności. Zdjęcia dokumentują efekty myśli architektonicznej i urbanistycznej oraz znaczącą obecność przyrody. Pozwalają również dostrzec zmiany przestrzenne, które zaszły w ciągu kilkunastu dekad. Tropiąc wyjątkowość przedmieść, zastanowimy się, jak to „kiedyś było…”. Ulegniemy pokusie porównywania dawnych miejsc z ich obecnym stanem, odnajdywania ich w pamięci, a może wręcz przeciwnie dopiero odkryjemy nieznane nam zakamarki Poznania.

Moja dzielnica
Czy najpierw było się z Górczyna, Dębca, Zawad, Starołęki, Winograd, a dopiero później z Poznania? Wygląda na to, że dokładnie tak i niewiele się w tej kwestii zmieniło, a fyrtle i przywiązanie do nich stają się wręcz powodem do dumy. Czy łatwiej jest poczuć przynależność do mniejszego obszaru, mniejszej grupy ludzi? A może to właśnie indywidualny charakter i swoisty urok poznańskich peryferii ma znaczenie? Postaramy się zbliżyć do tych hipotez podczas spacerów architektonicznych nawiązujących do miejsc przedstawionych na wystawie. Te kwestie podejmiemy też podczas spotkań i debat o życiu kulturalnym odradzającym się na przedmieściach.

Fotografia niecodzienna
Cofamy się do czasów, kiedy możliwość fotografowania nie była dostępna w takim stopniu jak dziś i nikt nie nosił aparatu w kieszeni. Kadry nie są więc przypadkowe. Na wystawie odnaleźć można wiele zdjęć, które mają wręcz charakter artystyczny. Nie tylko dokumentują miejsca i wydarzenia na peryferiach, ale też są niezależnymi dziełami sztuki fotograficznej. Przedmieścia inspirowały do uchwycenia przestrzeni, sytuacji czy motywów, które fotografowie przedstawiali w różnych estetykach. Wśród autorów zdjęć pojawiają się: Brunon Cynalewski, Henryk Kondziela, Janusz Korpal, Eugeniusz Linette, Roman Stefan Ulatowski, Jerzy Unierzyski. Prezentujemy współczesne odbitki wykonane na podstawie cyfryzacji oryginałów, które przechowywane są w archiwach tradycyjnych i cyfrowych.

Zaglądamy, by trwać
Dla poznaniaków od wielu pokoleń mieszkających w tym mieście może być to wędrówka sentymentalna. Dla młodszych z nich próba odnalezienia kontekstów rodzinnych. Jednak najbardziej zależy nam, by oglądając kolejne zdjęcia próbować odkrywać i oswajać swój osobisty stosunek do zamieszkiwanej okolicy. Niekoniecznie poddawać się wartościowaniu i wydawaniu ocen, bo na pewno kiedyś było inaczej. Zastanówmy się może jak na nasze codzienne życie wpływa odległość od centrum miasta i nie chodzi nam o kwestie szybkości dojazdu do niego. Zaobserwujmy czy sytuacje, ulice, budynki, ludzie uchwyceni na fotografiach mogą stać się nam bliskie poprzez fakt bycia obok i w.

Fotografie pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu, Biblioteki Uniwersyteckiej UAM w Poznaniu, Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu, Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz innych zbiorów instytucjonalnych i prywatnych udostępnionych przez CYRYL cyryl.poznan.pl.

kurator: Maciej Szymaniak
aranżacja i produkcja wystawy: Magdalena Tomczewska

Bilety na zwiedzanie indywidualne: 12 zł (ulgowe), 17 zł (normalne)

Bilety na zwiedzanie indywidualne z audioprzewodnikiem: 17 zł (ulgowe), 22 zł (normalne)

 

 

WTOREK

Naramy ruszamy (się)! 💃🕺
Zapraszamy na ostatnie dwa spotkania z cyklu warsztatów ruchowych z Sonią Borkowicz! Zapraszamy dzieci w wieku 8-12 lat (i rodziców!) do wspólnego odkrywania ciała i miasta poprzez ćwiczenia w plenerze!
Wspólnie z Sonią damy ponieść się spontaniczności i otworzymy się na radosną zabawę! Sprawdzimy na ile ruch może pozwolić nam na zmianę naszych nawyków w przestrzeni miasta, podziałamy nad mobilnością naszych ciał i zobaczymy, że ruch może być narzędziem do uczenia się i eksploracji!
KIEDY:
📅26.09 (wtorek), godz. 16:00 – 17:30
📅3.10 (wtorek), godz. 16:00 – 17:30
Można dołączyć na pojedyncze zajęcia.
GDZIE:
📅 Plac Zabaw w Żurawińcu.
https://maps.app.goo.gl/htQpGGHLdn8uRqG68
📌ZAPISY
🕺Udział w zajęciach jest bezpłatny. obowiązują zapisy: lotarynska6@gmail.com
Prowadzenie:
SONIA BORKOWICZ – tancerka, choreografka, pedgagożka tańca, kuratorka, menedżerka sztuki, producentka. W swoich działaniach ruchowych łączy techniki tańca współczesnego, praktyki somatyczne, improwizację, wspinaczkę oraz Tai-chi. Od 2020 roku współpracuje z wiedeńskim stowarzyszeniem CAN – Civil Action Network, w ramach którego rozwija projekty społeczne, łącząc sztukę, taniec, przestrzenie miasta i zaangażowanie społeczeństwa obywatelskiego. http://soniaborkowicz.persona.co/
Działanie „Spotkanie poprzez ruch” zostało zainicjowane przez Civil Action Network https://www.civilaction.net.
Wydarzenie realizowane w ramach projektu CZIL Naramowice – Centrum Inicjatyw Lokalnych dofinansowanego z budżetu miasta Poznania.
Cykl warsztatów z elementami hortiterapii dla rodziców z dziećmi oraz seniorów i dorosłych.
Wtorki godz. 16:30
Dom Sąsiedzki ul. Bukowa 2a
(wejście od Kasztanowej)
Warsztaty we wrześniu:
Jesienne lampiony
19.09. spotkanie dla seniorów i dorosłych
26.09. spotkanie dla dzieci z rodzicami
Udział darmowy
Zapisy: hortiterapeutka Monika Tempłowicz 602184021
Warsztaty realizowane dzięki sponsorowi: REMONDIS Sanitech Poznań.
𝐇𝐞𝐣! 𝐏𝐨𝐭𝐫𝐳𝐞𝐛𝐮𝐣𝐞𝐦𝐲 𝐂𝐢𝐞̨ 𝐰 𝐨𝐠𝐫𝐨𝐝𝐳𝐢𝐞 🫵
Witamy jesień i razem z nią zaczynamy ostatnie przygotowania roślin przed nadejściem mroźnych dni 🥶
Nie wiecie jak się do nich zabrać? Bez problemu! Dziewczyny z Stowarzyszenia Dziewczyny w naturze wszystkiego Was nauczą 👩‍🌾
𝐔𝐛𝐢𝐞𝐫𝐳𝐜𝐢𝐞 𝐬𝐢𝐞̨ 𝐜𝐢𝐞𝐩ł𝐨 𝐢 𝐰𝐩𝐚𝐝𝐚𝐣𝐜𝐢𝐞 𝐝𝐨 𝐄𝐤𝐬𝐩𝐞𝐫𝐲𝐦𝐞𝐧𝐭𝐚𝐥𝐧𝐞𝐠𝐨 𝐎𝐠𝐫𝐨𝐝𝐮 𝐃𝐳𝐢𝐞𝐝𝐳𝐢𝐜𝐭𝐰𝐚 𝐧𝐚 𝐨𝐬𝐭𝐚𝐭𝐧𝐢𝐞 𝐰𝐫𝐳𝐞𝐬́𝐧𝐢𝐨𝐰𝐞 𝐬𝐩𝐨𝐭𝐤𝐚𝐧𝐢𝐞 𝐰 𝐨𝐠𝐫𝐨𝐝𝐳𝐢𝐞.
Widzimy się już we wtorek 𝟐𝟔. 𝐰𝐫𝐳𝐞𝐬́𝐧𝐢𝐚 𝐨 𝐠𝐨𝐝𝐳. 𝟏𝟕:𝟎𝟎.
______
Fot. Agnieszka Pluta/PCD
Opis: Kwiaty jeżówki oraz kwiat cukinii.
Kochani,
Zapraszam serdecznie na koncert mis kryształowych i gongów, który skończy się o zachodzie słońca.
Stąd ta szczególna godzina rozpoczęcia i zakończenia: 17:42-18:42. Będziemy mogli obserwować go bezpośrednio nad Wartą.
Przy wtórze dźwięków odpoczywamy, oczyszczamy i doprowadzamy do wyrównania, czyli zbalansowania naszego fizycznego ciała i bardziej subtelnych powłok energetycznych wokół niego.
To koncert w przyrodzie, więc usłyszycie wszystko co dookoła i co stworzy w połączeniu muzykę.
Do naszej dyspozycji są leżaki, należy jednak zabrać z domu koce i komfortowe dla Was wyposażenie, poduszeczkę, karimatę na leżak co czujecie, że sprawi iż to spotkanie będzie komfortowe i wygodne.
Karolina Kontschyts- terapeutka
Zawsze blisko przyrody czuję się na miejscu
Dzielę się tym co poznałam i co przynosi mi ogromną radość oraz spełnienie. Muzyka, dźwięki są blisko mnie w życiu i w pracy. W zapraszam do spojrzenia na swoje przekonania, uczucia i prawdę. Gdy jesteśmy coraz bliżej siebie stajemy się pełni i szczęśliwi.
Trenerka Szkoły Trenerów Świadomości Leny Świadek
Terapeutka Dźwiękiem
Instruktorka Qigongu
Naturoterapeutka
Instruktorka Nordic walking
Datki po koncercie przyjmę na swój dalszy rozwój, z serca dziękuję 😊❤️.
Parking powyżej, bezpłatny na ul. Ugory.
Zapraszam serdecznie 😊🍒
YO-GAGA RODZINNA & MINDFULNESS to zajęcia które łączą – dosłownie i w przenośni – ruch, sensorykę, relaksację, praktykę uważności, wdzięczności i życzliwości oraz wzajemne relacje rodzinne. Podczas jogi rodzinnej rodzic i dziecko są równoważnymi uczestnikami, którzy w atmosferze zabawy budują nawyk zdrowego ruchu, prawidłowego oddechu, elastyczności ciała, uczą się asan, ale także empatii, uważności i koncentracji. Dziecko obserwując, że dorosły nie jest doskonały i także zmaga się z własnymi ograniczeniami wzmacnia swoje poczucie wartości, a dzięki skupieniu i wzajemnej bliskości czuje się wyjątkowe. Przyjdźcie i sami poczujcie jak dzieje się magia.
⏰️ Kiedy? Wtorek – godz. 12.30 – 13.15 oraz Czwartek – godz. 17.00 – 17.45
💰 Koszt? Rodzic + dziecko: karnet miesięczny – 180zł (4 wejścia), pojedyncze zajęcia, gdy są wolne miejsca – 60zł
☎️ Zapisy u Karoliny Josz: tel.607 243 456
MINI PRZEDSZKOLE to zajęcia adaptacyjno-edukacyjne dla 2-4 latków, które regularnie nie uczęszczają do przedszkola. Myślą przewodnią zajęć jest adaptacja, integracja i wszechstronny rozwój dzieci:
* bawimy się muzyką – gramy i tańczymy – słuchając piosenek w języku polskim oraz angielskim,
* podczas zajęć ruchowych uwolnimy swoją energię, ale także zapoznamy się z podstawami jogi i mindfulness,
* na każdych zajęciach wykonamy pracę plastyczną, którą zabierzemy do domu na pamiątkę,
* przeżyjemy rożne sensoryczne przygody
* zawszę znajdzie się także czas na swobodną zabawę oraz wspólny posiłek.
Każdym zajęciom towarzyszy motyw przewodni, który tworzy spójną całość w cyklu zajęć. Uczymy się obcowania z rówieśnikami, ćwiczymy koncentrację, wykonywanie poleceń i skupianie uwagi. Dzieci uczęszczające na zajęcia łatwiej przystosowują się do nowych warunków. Uczą się nawyków przydatnych w przyszłości np. w przedszkolu, a w czasie zabaw oswajają się z nawiązywaniem prawidłowych relacji i umiejętności współpracy w grupie rówieśników. Maluchy stają się coraz bardziej samodzielne i zaradne. Maksymalna liczebność grupy to 8-10 dzieci.
Spotkania dzielimy na trzy fazy, przyjdźcie, a sprawdzimy na jakim etapie jesteście, wszystko odbywa się w Waszym rytmie, niczego nie wymagamy, niczego odgórnie nie przyspieszamy. Dziecko może od razu zostać na zajęciach samo bez rodzica, a także uczestniczyć w nich wraz z opiekunem przez cały cykl.
1. Etap pierwszy: kiedy rodzic aktywnie uczestniczy w zajęciach.
Dziecko oswaja się z nowym miejscem i opiekunką grupy. Zauważa obecność swoich rówieśników. Najważniejszym elementem edukacji w naszych grupach jest uświadomienie dziecku, że zabawa niekoniecznie musi odbywać się tylko z rodzicem. Towarzyszące zajęcia manualne pobudzą wyobraźnię, elementy gimnastyki zapewnią prawidłowy rozwój fizyczny, zabawy ruchowe dostarczą mnóstwo uśmiechu przy niewielkim wysiłku.
2. Etap drugi: gdy rodzic stopniowo się wycofuje, a opiekun grupy przejmuje inicjatywę.
Czas zabawy dziecka to czas wolny dla dorosłego. Chwila relaksu przy ulubionej książce, popijając aromatyczną kawę plus widok zadowolonego i uśmiechniętego dziecka. Mama, tata, babcia czy niania mają okazję do rozmów z innymi rodzicami i czas na wymianę doświadczeń.
3. Etap trzeci: gdy rodzic może pozostawić swoje dziecko wyłącznie z opiekunką grupy, rodzice lub dzieci nie gotowe na ten krok pozostają z grupą.
⏰️ Kiedy? Grupa 1 – wtorki i czwartki // Grupa 2 – środy i piątki – godz. 10.00-12.00
lub w jeden wybrany dzień (w przypadku wolnych miejsc)
💰 Koszt? 2x w tygodniu 350zł (8 zajęć), 1x w tygodniu 250zł (4 zajęcia)
☎️ Zapisy u Karoliny Josz: tel.607 243 456
Zapraszamy na cotygodniowe treningi dla mam, w trakcie których zapewniona będzie opieka dla Waszych dzieci.
🤸🧘Mamy będą miały czas na poprawę kondycji, zdrowia, funkcjonalności organizmu.
🧩 dzieci w tym czasie pod opieką instruktora będą się bawić w osobnej sali, w przygotowanym odpowiednio 'kąciku’ zabaw.
✨ zajęcia są też wspaniałą formą integracji dla kobiet i dzieci mieszkających w okolicy, mających podobne potrzeby.
✨ każda mama chce jak najlepiej dla swojego dziecka zapominając często o swoich potrzebach. Zdarza się, że nie ma jak ich realizować. Rozwiązujemy ten problem 🙂😊
✨ pierwszy trening – 19.09 (wtorek) godz. 17.00 – 18.00.
✨ liczba miejsc ograniczona
(6 Mam zapraszamy).
✨ obowiązują zapisy 📞 798492969.
✨ cena 40 zł /trening.
pierwsze wejście za pół ceny – 20 zł.
🙂 Zapraszamy 🙂

 

 

ŚRODA

TRADYCYJNE ŚRODY wracają tej jesieni w Klubie Osiedlowym Krąg (Poznań, Dmowskiego 37).
Zapraszam na pierwsze spotkanie organizacyjne grupy muzycznej już w najbliższą środę o godzinie 20:00 (13 września).
Zajęcia będą odbywały się cyklicznie w każdą środę, ich formuła i repertuar będzie zależny od zebranej grupy. Przewiduję stworzenie grupy podstawowej i zaawansowanej.
Na pierwsze zajęcia wstęp wolny.
Zapisy oraz dodatkowe informacje: teofilzkatowic@gmail.com
***
Inicjatywa „Tradycyjne środy”, to zajęcia muzyczne prowadzone w oparciu o słuchową naukę polskich melodii tradycyjnych oraz zbiór ich nutowych opracowań.
Spotkania skierowana są do każdego, kto chce poznać podstawy tej muzyki oraz tradycyjny repertuar grany do tańca kiedyś i dziś.
Naszym celem jest stworzenie społeczności muzyków, charakteryzującej się wspólnym, rozległym i jawnym repertuarem – wszystko po to, aby ułatwić nam granie razem.
Nie ważne, skąd jesteś, ile masz lat i jakie posiadasz doświadczenie muzyczne. Jedyny warunek uczestnictwa w warsztatach to instrument grający bez prądu (szczególnie akordeony, instrumenty smyczkowe oraz dęte).

 

 

CZWARTEK

inteGRY, czyli sąsiedzkie spotkanie przy grach – dart

inteGRY czas zacząć! Pokażmy tym razem, że DA!SIĘ w darta!
To gra, w której celem jest trafianie niewielkimi lotkami w tarczę zawieszoną na ścianie. Kto najlepiej poradzi sobie z tym zadaniem? Przekonamy się 28 września (tj. czwartek) o godzinie 17.30 w Schronie Kultury Europa! Jeśli będzie nas dużo, to może zagramy nawet mini turniej!
I pamiętajcie, że jeśli jednak macie ochotę na inne gry, to w SKE znajdziecie wiele kultowych tytułów, które czekają tylko na wyciągniecie z regału:
1. Osadnicy z Catanu
2. Small World
3. Dobble
4. Neuroshima HEX
5. Jungle Speed
6. Gorący Ziemniak
7. Warcaby
8. Tajniacy
9. Tajniacy Obrazki
10. Sabotażysta + rozszerzenie
11. Carcassone
12. Wsiąść do pociągu: Europa
13. Wysokie Napięcie
14. Cywilizacja: Poprzez Wieki
15. Szachy
16. Flotylla (2 egz.)
17. Eksplodujące Kotki
18. Fluxx
19. 7 Cudów Świata
20. Jenga
21. Monopoly Poznań
22. Rummikub
23. Cortex
24. 𝗗𝗔!𝗦𝗜𝗘̨ – nasza autorska gra!
Nie ma konieczności zapisów na inteGRY, ale jeśli masz pytania to dzwoń do Jakuba Grypczyńskiego pod numerem telefonu: 783 792 442.
Projekt Centrum Inicjatyw Lokalnych WIL.DA.SIĘ jest finansowany ze środków budżetowych Miasta Poznania oraz środków pozostających w dyspozycji Rady Osiedla Wilda #poznanwspiera
Chcecie rozwijać pasje? Szlifować warsztat? Zapraszamy na spotkania z rysunkiem i malarstwem w ramach Pracowni Artystycznej Domu Sąsiedzkiego.
Dla kogo? Dzieci w wieku 7-11 lat
Kiedy? W każdy ostatni czwartek miesiąca
O której? 16:00
Gdzie? Dom Sąsiedzki ul. Bukowa 2a
(wejście od ul. Kasztanowej).
Udział darmowy!
Na spotkania obowiązują zapisy:
Julia 517641212
Wydarzenia realizowane w ramach projektu Sąsiedzki Dom Sztuki 2023, dofinansowanego z budżetu Miasta Poznania.
#poznanwspiera

Wilda na Sportowo

A gdyby tak rzucić wszystko dwa razy w tygodniu na godzinę i spędzić ten czas na placu do Street Workoutu? Wiemy, że część z Was na to czekała 🙌
Powracają cykliczne otwarte treningi kalisteniki pod czujnym okiem profesjonalnego trenera! 💪 w Parku im. Jana Pawła II 🌳 Każdy może przyjść i spróbować swoich sił bez względu na wiek, czy poziom zaawansowania. Trener dba o różny poziom ćwiczeń dla poszczególnych grup zaawansowania. Wy zabieracie ze sobą dobry humor i butelkę wody 💦
Treningi odbywają się w każdy czwartek o godzinie 18:00 oraz w każdą niedzielę o godzinie 10:00 ⏰ Zajęcia będą realizowane od 17 sierpnia i przewidzianych jest łącznie 12 takich treningów.
Od czasu do czasu, po treningu będziemy porządkowali przestrzeń wokół placu do street workout’u 🧹 Wszystko po to, aby zachować bezpieczeństwo oraz porządek w tym miejscu. Dzięki temu plac będzie mógł służyć nam dłużej. Mamy nadzieję, że dołączycie także do tej pomocy!
Szczegóły można śledzić na grupie 𝐖𝐢𝐥𝐝𝐚 𝐧𝐚 𝐬𝐩𝐨𝐫𝐭𝐨𝐰𝐨

Inicjatywa oddolna „Wilda na Sportowo” jest realizowana w ramach projektu Centrum Inicjatyw Lokalnych WIL.DA.SIĘ. Projekt sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania oraz środków pozostających w dyspozycji Rada Osiedla Wilda #poznanwspiera

Przygoda z grami

Bezpłatne zajęcia z grami planszowymi dla dzieci i młodzieży w wieku 5-15 lat. Z miłą chęcią powitamy również rodziców.
Zagramy w Akrobata, Boom Boom: Frozen, Brain Box: Moje pierwsze obrazki, Cztery sery, Dlaczego koty mają wąsy?, Fabula Rasa: Morskie opowieści, Guzik z pętelką, Kubuś Puchatek, Mój pierwszy quiz, Our Flower, Red 7, Unikat, Wielkie zakupy, Wolkenkinder, Zaginione miasta i inne gry.
Informacje: e-mail: kraina_nadziei@wp.pl, tel. 888997120.
Wzięcie udziału w zajęciach jest jednoznaczne ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą z dnia 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych (tekst jednolity Dz. U. z 2002 r. poz. 926 z późniejszymi zmianami) i wytycznymi RODO przez Fundację Kraina Nadziei w celu promocji, w tym publikacji wyników, zdjęć i sprawozdań z zajęć w prasie, na stronach internetowych oraz radiu i telewizji.
Bardzo dziękujemy Domowi Kultury Na Pięterku za bezpłatne użyczenie sali.

Czwartkowe Infinity

Serdecznie zapraszamy na kolejne a może i pierwsze spotkanie z bitewną grą Infinity!
Dowódcy małych oddziałow wykonujących tajne misje w miastach przyszłości – Przybywajcie!
Jeśli interesują was: ciekawe hobby jakim jest modelarstwo figurkowe, gry bitewne, roboty, czy poznanie nowych znajomych przy wtórze rzutów kości to jest to czas dla was!
Serdecznie zapraszamy!

JOGA DLA CIEBIE

Fundacja Ino Chichrać zaprasza na bezpłatne cotygodniowe zajęcia z jogi dla mieszkańców dzielnic Wilda, Zielony Dębiec i Świerczewo!
Gdzie?
Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 w Poznaniu
O ktorej?
17.00 – joga dla dzieci szkolnych (klasy 1-3)
18.00 – joga rodzinna
19.00 – joga dla dorosłych 18 +
Ile miejsc?
Na każde zajęcia obowiązuje limit 15 miejsc dla komfortu pracy 🙂
Jak się zapisać?
Na każde zajęcia obowiązują zapisy mailowe . Prosimy przesyłać zgłoszenia na adres: yogadlaciebie@gmail.com
W czwartek o godzinie 20.00 ruszają zapisy na kolejne zajęcia.
Decyduje kolejność zgłoszeń.
Regulamin zajęć znajduje się na stronie inochichrac.com w zakładce Joga dla Ciebie.
W zdrowym ciele zdrowy duch!
Zapraszamy serdecznie!
#poznanwspiera #poznanskibudzetobywatelski2023 #joga #Poznań #wilda #zielonydebiec #swerczewo

 

 

 

PIĄTEK

 

Nocka w namiocie + Szkolenie survivalowe poziom 1 – wiek 9+ – Swarzędz

Impreza odbędzie się na ogrodzonej działce obok mojej pracowni stolarskiej. Przeznaczona jest dla dzieci w wieku 9+.
Taka przygoda jest dobrym wstępem do zwiększenia swojej samodzielności i zaradności.
Zabawę rozpoczniemy od rozbicia własnych namiotów. Następnie poznamy rodzaje ognisk i rozpałek.
Każdy rozpali ogień krzesiwem.
Nauczymy się pracować nożem.
Pokaże jak szybko samemu wykonać filtr do wody.
Przed zmierzchem uczestnicy samodzielnie przygotują ognisko na całą noc.
Każdy kto w końcu zmęczy się pójdzie spać we własnym namiocie.
Zwijanie obozu o godzinie 9.00.
Prowiant, namiot i śpiwór każdy uczestnik przywozi własny.
Przewidywana ilość uczestników: od 6-iu do 12-stu.
Koszt : 110 zł.
Zapisy : tomek501960307@gmail.com
Zapraszamy na ostatni w tym roku LENIWY PIĄTEK.
Po całym tygodniu pracy i obowiązków zapraszamy Was – duzi i mali – na leniwe godziny w naszej Osadzie.
Spotykamy się o godzinie: 17:00 na parkingu przed Traperską Osadą, o tutaj:
https://maps.app.goo.gl/orKRmepUkKRdn8i48
Spotkanie rozpoczniemy od oprowadzania:
– poznacie nasze piękne konie, osiołki i strusia Zenka,
– dzieciaki nakarmią kozy,
– zachwycimy Was malowniczą scenerią zbiorników pożwirowych, nazywanych przez mieszkańców czerwonackimi Mazurami,
– zaprosimy na bliskie spotkanie z watahą psów rasy siberian husky.
A potem zasiądziemy przy ogniu w Chacie Trapera by cieszyć się swoją obecnością, spokojem miejsca i relaksującym ogniem.
W czasie wspólnego odpoczynku dzieci będą miały do dyspozycji plac zabaw i indiańskie tipi.
Oddech od spraw codziennych gwarantowany!
Koszt:
35 zł od osoby
Dzieci do 3 roku życia korzystają bezpłatnie
W cenie wliczona jest herbata i woda.
Prowiant we własnym zakresie.
Płatne na miejscu, gotówką.
Czas trwania:
2,5 h – 3 h
Zapisy:
info@traperska-osada.pl
Dojazd:
* samochodem: https://maps.app.goo.gl/orKRmepUkKRdn8i48
* autobusem: z Ronda Śródka, autobusy: 312, 342, przystanek: Owińska PKM
* pociągiem: Koleje Wielkopolskie, dworzec Owińska
W przypadku bardzo niepomyślnej pogody wydarzenie może zostać odwołane. Ale zwykły deszczyk nam nie straszny 😉 Wówczas wydarzenie odbędzie się w kaloszach i pod dachem Chaty Trapera 😉
Lubicie malować i rysować? A może macie ochotę pobawić się masami plastycznymi? Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami na zajęcia artystyczne z elementami plastyki sensorycznej.
Dla kogo? Dzieci w wieku 4-6 lat wraz z rodzicami
Kiedy? W każdy ostatni piątek miesiąca
O której? 16:00
Gdzie? Dom Sąsiedzki ul. Bukowa 2a
(wejście od ul. Kasztanowej).
Udział darmowy!
Na spotkania obowiązują zapisy SMS: Julia 517641212
Wydarzenia realizowane w ramach projektu Sąsiedzki Dom Sztuki 2023, dofinansowanego z budżetu Miasta Poznania.
#poznanwspiera
II edycja projektu Duchy jesieni na dziedzińcu OSB w Poznaniu. Koniec lata nastraja do spotkań i wspomnień. Tajemnicze pełne magii i niespodzianek występy taneczne uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej i niezwykłe występy zaproszonych gości. Zaprezentujemy efekt warsztatów tanecznych prowadzonych przez niezwykłą osobowość baletową, artystkę z Francji Andree Sitter. Niespodzianka w postaci małego co nieco w kawiarence dla publiczności. Będzie klimatycznie i nostalgicznie, zapraszamy do uczestnictwa. Wstęp jak zawsze wolny!
Droga mamo!
Serdecznie zapraszamy Cię wraz z Twoim dzieckiem na warsztaty rozwojowe dla dzieci w wieku 1-2 lata. To wspaniała okazja, by spędzić czas z maluchem, nawiązać nowe kontakty z innymi rodzicami i dowiedzieć się więcej o rozwoju Twojego dziecka.
Gdzie: Położna z Sercem ul. Jeżycka 13 lokal 4
Kiedy: 22.09/29.09 godz: 16:30-17:30
Koszt: 50zł
Oferujemy zabawy rozwojowe w małej grupie oparte na działaniu wszystkich zmysłów, m.in.:
Zajęcia muzyczne
Zabawy logopedyczne
Działania sensoryczne
Gry i zabawy ruchowe
Stworzymy pobudzająca przestrzeń i zainspirujemy do działania, uwzględniając naturalne potrzeby dziecka.
Zajęcia poprowadzi Katarzyna Nalepa pedagog @edukasia_pedagog
Zapisy przez maila lub facebooka.
Liczba miejsc jest ograniczona.
Zgłoszenia przyjmujemy do 15 września.

 

 

SOBOTA

Roztańczone wydarzenia w Scenie Wspólnej 💃🕺
Ruch, taniec, zabawa! Naturalna forma wyrażania siebie.
Jesień w Scenie Wspólnej zaczynamy od roztańczonych wydarzeń, które zachęcą dzieci i bliskich im dorosłych do beztroskiego poszukiwania relacji z własnym ciałem.
Rośnie i rośnie, i… / spektakl ruchowy Anny Wańtuch i Performujących Rodzin
🌞 od 3. roku życia
🌞 29.09 / piątek, g. 17.30 i 30.09 / sobota g. 10.00
Co rośnie, gdy my rośniemy? Jak w przyszłości będzie smakowało nam jedzenie? I czy wraz z nami urośnie nasz apetyt? Jak będą wyglądały nasze przyjemności i problemy, smutki i radości – czy one też urosną wraz z nami? Skąd przypłyną do nas nowe sprawy, problemy, przyjemności i jakie będą miały kształty, smaki, kolory? Jedno wiemy na pewno. COŚ przed nami jest. I to COŚ może nadejść bardzo szybko, kompletnie znienacka, a może musimy na to poczekać. Zapraszamy Was na spektakl ruchowy kierowane są do rodzin z małymi dziećmi.
https://www.bilety24.pl/…/537-rosnie-i-rosnie-i…
CIAŁO CIAŁKO // spektakl ruchowy Kolekttacz
🌞 od 6. roku życia
🌞 30.09 / sobota g. 16.00
Prosta opowieść o radości z odkrywania siebie, swojego ciała, oraz relacji z innymi. Zapraszamy na wyjątkowy spektakl ruchowy, w którym dziecięcy performerzy wraz z dorosłymi tancerkami opanują Scenę Wspólną! Beztroska atmosfera i pełna emocji historia o pięknie ciała każdego z nas.
https://www.bilety24.pl/…/537-cialo-cialko-spektakl…
Mój ogon i ja // spektakl Kolektywu Holobiont
🌞 od 3. roku życia
🌞 01.10 / sobota g. 12.00
Może być mały lub ogromny, niepozorny lub zakręcony. Oto on, ogon we własnej postaci! Jak to się stało, że go nie mamy, choć mają go inne zwierzęta? Jakbyśmy się poruszali i poruszały, gdyby towarzyszyły nam ogonki? Ale zaraz, zaraz… Pozostała nam po nich wyjątkowa pamiątka – kość ogonowa. Czy odczuwamy ją w ciele? Jak możemy ponieść ją w przestrzeń? I jak się z tym mają nasze pozostałe kończyny? Humorystyczny, lekki w formie spektakl taneczny, odpowiedni dla widzów i widzek w wieku przedszkolnym i ich rodziców/opiekunów przybliża tajemnice ewolucji, po których pozostała nam, ludziom, kość ogonowa.
https://www.bilety24.pl/…/537-moj-ogon-i-ja-spektakl…
Ślady // spektakl Teatru Atofri
🌞 od 3. roku życia
🌞 01.10 / sobota g. 17.30
Czy to jestem ja? Czy to jesteś ty? Czasem podążam za śladem, czasem wyznaczam nową drogę. Czy ślady są trwałe, ulotne, mokre, niewidzialne? Sprawdźcie, jakie są Wasze ślady. Zapraszamy na piękną opowieść piaskiem i wodą.
https://www.bilety24.pl/…/537-slady-spektakl-teatru…

ŚLADY // spektakl Teatru Atofri

Teatr Atofri

Czas trwania: 30 minut
Wiek uczestników: od 3 do 8 lat

Czy to jestem ja? Czy to jesteś ty?
Czasem podążam za śladem, czasem wyznaczam nową drogę.
Ulotne ślady na piasku zmieniają swoje kształty, ulotna chwila otwiera okno do przeszłości. Popatrzmy wstecz na nasze ślady.

TWÓRCY:
Reżyseria: Barbara Kölling
Muzyka: Roman D. Metzner
Dramaturgia: Erpho Bell
Asystent reżysera: Thilo Grawe
Występują: Beata Bąblińska, Monika Kabacińska

BILET powinien mieć każda osoba, niezależnie od wieku (dziecko, rodzic, opiekun, opiekunka).

Wydarzenie odbędzie się w Scenie Wspólnej, róg ul. Brandstaettera/ul. Za Cytadelą.

Szanowni Widzowie!
Informujemy, że osoby spóźnione nie będą wpuszczane na wydarzenie, a także nie otrzymają zwrotu pieniędzy za niewykorzystane bilety. Bardzo prosimy o punktualność.

Pierwsze spotkanie polskiego, ale też międzynarodowego środowiska osób działających w obszarze tańca i choreografii dla młodej widowni organizowane przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu! ✨
Będziemy wspólnie wytwarzać wiedzę, dzielić się doświadczeniami i poglądami oraz przekazywać sobie nawzajem impuls do dalszego rozwoju tego obszaru w Polsce. Intencją Forum jest również popularyzacja choreografii i tańca wśród osób profesjonalnie zajmujących się teatrem i sztukami performatywnymi dla dzieci oraz wspieranie rozwoju środowiska związanego z tańcem i choreografią dla młodej widowni.
🔵 30.09 – 1.10 CZĘŚĆ PERFORMATYWNA 🔵
wybór polskich spektakli tanecznych skierowanych do młodej widowni (program wkrótce)
https://nowesztuki.pl/przedstawiamy-program-czesci…/
🟣 1.10 – 3.10 CZĘŚĆ DYSKURSYWNA 🟣
panele, dyskusje, prezentacje i wykłady, a także praktyczne formaty wydarzeń działania warsztatowe, rozgrzewki myślowo-ruchowe, mruczanki
https://nowesztuki.pl/program-dyskursywny-forum/
FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY
👉https://forms.gle/c2bsJ3ZmjpAMHJoD8
Po przesłaniu ankiety zgłoszeniowej, osoba zainteresowana otrzyma (najpóźniej w ciągu trzech dni roboczych) informację o zakwalifikowaniu do udziału.
Zgłoszenia obejmujące noclegi przyjmujemy do 4 września, akredytacje bez noclegu – do 15 września.
📌 AKREDYTACJE
Obejmują udział we wszystkich wydarzeniach zaplanowanych w programie (zarówno części performatywnej, jak i dyskursywnej),
obiady i przekąski podczas wydarzeń, nocleg (w zależności od wariantu akredytacji).
A) z noclegiem (30.09-3.10) w pokoju jednoosobowym ze śniadaniem – 200 zł
B) bez noclegu (30.09-3.10) – 100 zł.
Liczba akredytacji jest ograniczona. Liczy się kolejność zgłoszeń.
Potwierdzenie akredytacji następuje po zaksięgowaniu opłaty. Osoba zgłaszająca się powinna uiścić opłatę do 7 dni od daty otrzymania wiadomości z przyjęciem zgłoszenia. Rezygnacja z udziału z możliwością zwrotu kosztów akredytacji jest możliwa do 11 września 2023. Po tej dacie nie ma możliwości uzyskania zwrotu kosztów (ale akredytację można przekazać innej osobie).
Akredytacja dziennikarska
Dziennikarzy i dziennikarki zainteresowane udziałem w Forum zapraszamy do kontaktu z biurem celem ustalenia indywidualnych zasad udziału w wydarzeniu.
⭐️ ZESPÓŁ FORUM ⭐️
Kuratorki: Hanna Bylka-Kanecka (kolektyw Holobiont), Joanna Żygowska (CSD)
Producentki: Aleksandra Łozowska, Izabella Nowacka, Ewelina Chatłas
Biuro Forum: Aleksandra Łozowska, Magdalena Przybylska
forum@nowesztuki.pl
tel.: 791 571 521

RYTMY MARCINA. Poznaj ścieżkę dźwiękową centrum miasta!

Ulica Św. Marcin, wypełniona ostatnio dźwiękami szlifierek szyn i młotów, powoli zmienia swój pejzaż, także brzmieniowy. Odgłosy remontu zastępują dźwięki codzienności: stukanie obcasów o chodnik, szum przejeżdżającego tramwaju, szelest liści przydrożnych drzew.
W ostatnią sobotę września pejzaż ten dopełni muzyka, która zagości w przeróżnych miejscach ulicy Św. Marcin i jej okolicach, w kamienicach i kawiarniach, na chodnikach i podwórkach.
Przyjdź i sprawdź, co tutaj słychać!
Szczegółowy program znajdziecie na: https://ckzamek.pl/…/10120-rytmy-marcina-poznaj…/
A tutaj jego skrót:
🟢 g. 14-14.30
Gwarny chór (chóralny happening z publicznością)
skrzyżowanie ulic Św. Marcin i Gwarnej
🟢 g. 14-16
Nienaturalne Pobudzenie Soundsystem – DJ set 🪩
ul. Św. Marcin, pod Alfami
🟢 g. 14-15
Antologia Zmiany (pokaz filmowy)
ul. Św. Marcin 80/82, Kino Pałacowe Centrum Kultury ZAMEK
🟢 g. 14-15.30 (początek poszczególnych sesji: g. 14, 14.30 i 15)
Warsztaty bębniarskie z Drum Work (wydarzenie dla dzieci)
ul. Św. Marcin 30 (dziedziniec przed kinem), Kino Muza
🟢 g. 14-16
Komiksowe rytmy (muzyczna półka z komiksami)
ul. Św. Marcin 26 (w bramie), Księgarnia KiK
🟢 g. 14-18
Dźwiękowisko „NOISE” (słuchowisko)
ul. Św. Marcin 78 (Mediateka), Centrum Szyfrów Enigma
🟢 g. 14-18
Brzmienia Szyfrów (wysłuchanie utworu)
ul. Św. Marcin 78 (Strefa Szyfrów), Centrum Szyfrów Enigma
🟢 g. 14-22
Lokum Karaoke Maraton (karaoke) 👩‍🎤
ul. Fredry 7, Lokum Stonewall
wstęp od 16. roku życia
🟢 g. 15-15.45
Mozaika „Poznaj Poznań!” (koncert dla dzieci 3+)
skrzyżowanie ulic Św. Marcin i Gwarnej
🟢 g. 15-16
Live Guitar Music (koncert)
ul. Św. Marcin 69 (w podwórzu), Towarzystwo Wiedzy Powszechnej
🟢 g. 16-17
Muzyczne zwiedzanie ulicy Święty Marcin (spacer z przewodnikiem)
prowadzenie: Agata Miatkowska-Gołdyn
start: kościół pw. św. Marcina
🟢 g. 16-17
Skowronkowe rytmy (koncert)
skrzyżowanie ulic Św. Marcin i Gwarnej
🟢 g. 16-17
Julia Rassek Quintet (koncert)
ul. Św. Marcin, okolice skrzyżowania z ulicą Ratajczaka
🟢 g. 16-17
IA PATNEPI (koncert)
ul. Św. Marcin 69 (w podwórzu), Towarzystwo Wiedzy Powszechnej
🟢 g. 17-18.30
Michał Giżycki solo (koncert)
ul. Św. Marcin, w okolicach ulicy Kantaka
🟢 g. 17-18.30
Melodia muzyki ukraińskiej (koncert)
ul. Św. Marcin 78, Welcome Centre UAM w Collegium Martineum
🟢 g. 18-19
Jesienne dźwięki mis, gongów i kamertonów (koncert) 🧘
ul. Św. Marcin 26 (w bramie), Ezo Cud
🟢 g. 18-19
Niesamowita Sprawa – zwykłe piosenki (koncert)
ul. Św. Marcin, okolice skrzyżowania z ulicą Ratajczaka
🟢 g. 18-19
Koncert duetu UmrE
ul. Św. Marcin 78, Centrum Szyfrów Enigma
bezpłatne wejściówki dostępne w kasach CSE w dniu koncertu
🟢 g. 18-21
Dancing z „Mewą” 🪶 (jak za dawnych lat) (dancing)
ul. F. Ratajczaka 38/40, Dziedziniec Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu
🟢 g. 18-22
Wieczór latino (impreza taneczna)
ul. Św. Marcin 45, Pasaż pod Złotą Kulą (lokal 4), Zinek
W Zinku gorący wieczór latino. Będą regetony oraz film o początkach sceny, będą palmy i hot. Endless summer.
🟢 g. 18-22
Kolacja z muzyką na żywo
ul. Św. Marcin 67, Restauracja Hotelu NH
🟢 g. 18-22
Jazz chłopaka na Marcinie (muzyka na żywo)
ul. Święty Marcin 49, Grono Bistro i Wino
🟢 g. 19-20
Drogi Krajowe (koncert)
skrzyżowanie ulic Św. Marcin i Gwarnej
🟢 g. 19-20
Ambientowa podróż ulicą Św. Marcin (koncert)
ul. Św. Marcin 75 (w bramie), Atelier Stowarzyszenia Łazęga Poznańska
🟢 g. 20-21.30
W rytmie ulicy (koncert)
ul. Św. Marcin 87 (Aula Nova, foyer), Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego
🟢 g. 20-22
KoImpro! w Oknach 🪟 (koncert improwizowany)
ul. Św. Marcin 75, Kołorking Muzyczny
🟢 g. 20.30-22
Fanfara Awantura gra Turbo Balkan Groove (koncert)
ul. Św. Marcin, w okolicach ulicy Kantaka
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
g. 20-22.30
Rita Ray | A Tour Of Its Own (koncert)
ul. Kościuszki 79, Blue Note
bilety: 69 zł, 89 zł – do kupienia na www.eventim.pl
______
Grafika to rysunek przedstawiający roztańczone kolorowe osoby na ul. św. Marcin. W tle wieżowce Alfy, na których widnieje zielony neon – napis RYTMY MARCINA. Dominujące kolory to: niebieski, zielony, pomarańczowy, żółty i różowy.

TU MIESZKAMY

30 WRZEŚNIA – SOBOTA, GODZ. 10:00, 12:30
01 PAŹDZIERNIKA – NIEDZIELA, GODZ. 10:00, 12:30

MAŁECKA/MORAWSKA-RUBCZAK
REŻYSER: MORAWSKA-RUBCZAK
CZAS TRWANIA: 50 MIN.
NAJNAJE
REALIZATORZY
obsada 1: Anna Domalewska, Alicja Helfojer
obsada 2: Paulina Giwer-Kowalewska, Antek Kurjata

głosów użyczyli: Zuzanna Morawska, Emilia Gałkowska i Piotr Grabowski

reżyseria: Alicja Morawska-Rubczak
koncepcja, scenografia: Barbara Małecka
kreacja: Paulina Giwer-Kowalewska, Antek Kurjata
przygotowanie choreograficznie: Ula Zerek i Aniela Kokosza
muzyka: Iwona Skv

OPIS SPEKTAKLU

Spektakl oparty na tańcu, ruchu i obiektach skupiony na poszukiwaniu istoty wspólnoty.
Spójrz, to jest dom. Tu mieszkamy. Nasz dom.
Ale rozejrzyj się – czy widzisz inne domy?
Czy są ze sobą połączone?

Chcielibyśmy zaprosić rodziny w podróż po naszej okolicy. To jest nasza społeczność. Tutaj wszyscy mieszkamy.
Odkryjmy razem naszą wspólną przestrzeń. Jak troszczymy się o siebie nawzajem? Jak możemy żyć razem pomimo wszystkich różnic?
Wszyscy jesteśmy połączeni, dlatego chcemy być życzliwi i wspólnie budować naszą społeczność.
Otwórz swoje serce, otwórz drzwi swojego domu i dołącz do nas w tym wyjątkowym momencie.

Spektakl jest wyrazem naszej troski o oddanie głosu najmłodszym w relacjach, które tworzymy z otaczającymi nas ludźmi.
Dwoje łagodnych performerów zaprasza najmniejszych widzów do współpracy w budowaniu ich małej społeczności i dzieleniu się kreatywnością.

Spektakl zrealizowany w koprodukcji Teatru Animacji w Poznaniu i Art Fraction Foundation w ramach projektu “Mapping. A map on the aesthetics of performing arts for early years” realizowanego ze środków programu Kreatywna Europa.

Informacja dla Widzów wrażliwych:
W spektaklu wykorzystywane są światła w różnych kolorach, występują intensywne zmiany oświetlenia oraz dynamiczna muzyka.
Aktorzy wchodzą w interakcję z Widzami.
Wszyscy Widzowie proszeni są o zdjęcie obuwia.

Interaktywny spektakl dla dzieci w wieku od 2 do 5 lat i ich bliskich dorosłych.

KRABAT. UCZEŃ CZARNOKSIĘŻNIKA

30 WRZEŚNIA – SOBOTA, GODZ. 11:00
01 PAŹDZIERNIKA – NIEDZIELA, GODZ. 11:00

MALINA PRZEŚLUGA NA PODSTAWIE SCENARIUSZA FILMU KARELA ZEMANA POWSTAŁEGO W OPARCIU O KSIĄŻKĘ OTFRIEDA PREUSSLERA.
REŻYSER: MAREK ZÁKOSTELECKÝ
CZAS TRWANIA: 60 MIN
DZIECI
REALIZATORZY
obsada:
Marta Berthold
Julianna Dorosz
Katarzyna Romańska
Marcin Chomicki
Krzysztof Dutkiewicz / Artur Romański
Igor Fijałkowski
Marcel Górnicki
Piotr Grabowski

oraz Jerzy Więckowski – akordeon

koncepcja, scenografia: Marek Zákostelecký
muzyka: Martin Husovský
animacje: LukinoFilm

OPIS SPEKTAKLU
Czy dobrze jest się bać? W teatrze – jak najbardziej! Spektakl „Krabat. Uczeń Czarnoksiężnika” to prawdziwa gratka dla dzieci, które lubią mroczne, tajemnicze i pełne magii opowieści. Krabat to chłopiec – sierota, który w poszukiwaniu zajęcia trafia do starego młyna, zarządzanego przez ponurego, jednookiego Mistrza. Chłopiec jest przekonany, że będzie przyuczał się do zawodu młynarza, jednak Mistrz ma wobec niego zupełnie inne plany. Krabat wraz z piątką innych chłopaków staje się (nieco wbrew własnej woli) jego uczniem w szkole czarnej magii. Od tej chwili ma okazję poznać wszelkie dostępne na świecie zaklęcia i czary, uczy się przemieniać w zwierzęta, zyskuje nadludzką siłę… Brzmi fantastycznie, prawda? Jednak magia ma swoją straszliwą cenę. Już wkrótce okaże się, że Krabat musi stanąć do walki o życie. W dodatku nie tylko własne. Zapraszamy na pełne czarów i pieśni, mrożące krew w żyłach teatralne widowisko!

Rekomendowany wiek Widzów: 9 +

W poszukiwaniu poznańskich Entów

Spacer dendrologiczny tropem wyjątkowych drzew o wymiarach pomników przyrody.
Entowie to starożytne drzewa, które potrafiły nie tylko rosnąć w ciszy, ale także myśleć i mówić. Ich liście były stronicami starożytnych kronik, a korzenie sięgały głęboko w historię świata. Wyruszcie razem z nami w drogę, by odnaleźć Etnów na poznańskich ulicach.
Kiedy: sobota 30 września godz. 11:00
Zbiórka: ul. Dolna Wilda 16 (róg z ul. Głęboką)
Udział darmowy! Zapisy: 668398394 (SMS) lub warsztaty@zielonagrupa.pl
Przewodnik: Bartosz Kolenda
Grafika: Zuzanna Dąbrowska
Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele — Fundusz Regionalny.
Nadszedł ten czas!
Z ogromną radością chcemy ogłosić, że już niedługo NASZA Średzka Kolej Powiatowa, ponownie, stanie się miejscem wyjątkowego zlotu parowozów!
Z pewnością wielu z Was pamięcią wraca do październikowej Parady Parowozów z okazji 120-lecia ŚKP. Możemy Was zapewnić, że tegoroczne wydarzenie utrwali miłe wspomnienia związane z naszą kolejką!
Średzki Zlot Parowozów odbędzie się w dniach 30 września – 1 października, dlatego już dzisiaj koniecznie zarezerwujcie sobie czas, aby być tam z Nami!
Z wszystkimi dokładnymi informacjami będziemy zapoznawać Was w kolejnych postach, więc aby być na bieżąco – już teraz polub naszego fanpage’a na FB!
Natomiast dzisiaj chcemy zapoznać Was z najważniejszymi wydarzeniami, których możecie się spodziewać w weekend 30.09-1.10:
Sobota 30.09:
– 13:00-14:30 – zawody drużyn parowozowych – stacja Środa Miasto
– 16:00 – występ zespołu Hacker Band w Słupi Wielkiej
– 17:30 – występ zespołu Gra Sów w Słupi Wielkiej
– 19:00 POKAZ „Światło, para, dźwięk” – na boisku w Słupi Wielkiej
– 20:00 KONCERT Filipa Lato i Juli – boisko w Słupi Wielkiej
– 21:30 Pokaz pirotechniczny – boisko w Słupi Wielkiej
Niedziela 1.10:
– 13:00 – PARADA PAROWOZÓW WĄSKOTOROWYCH – stacja Środa Miasto
Dodatkowo:
– w sobotę i niedzielę przez cały dzień będą kursować pociągi z parowozami na trasie Środa WLKP Miasto – Słupia Wielka oraz Środa WLKP Miasto – Zaniemyśl
– możliwość zwiedzenia Muzeum Techniki Wojskowej ul. Marcinkowskiego 17
– a także coś dla naszych NAJMŁODSZYCH – dmuchańce na boisku w Słupi Wielkiej
W ramach Średzkiego Zlotu Parowozów, na ŚKP zawitają wyjątkowi goście: Px48-1752 z Ełckiej Kolei Wąskotorowej, udostępniony dzięki Muzeum Historycznemu w Ełku, Kp4-3772 z Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej w Cisnej oraz parowóz Ty 1884 Las, udostępnione dzięki Fundacji Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej
Organizatorami Średzkiego Zlotu Parowozów są:
– Towarzystwo Przyjaciół Kolejki Średzkiej „BANA”,
– Województwo Wielkopolskie,
– Powiat Średzki,
– Gmina Środa Wielkopolska,
– Gmina Zaniemyśl,
– POLREGIO S.A.
Wejście na teren imprezy będzie NIEODPŁATNE
Przejazd pociągami odbywać się będzie według taryfy, która zostanie podana w późniejszym czasie!
Oczywiście, to dopiero początek informacji, dlatego bądź z Nami i na bieżąco śledź naszego fanpage’a!
I mamy nadzieję do zobaczenia niedługo!

Czas na Teatr: Deszczowa piosenka – Sala 1 – CK ZAMEK

SALA 1- KINOWA
Godzina
30.09 | g. 12 |

Czas na Teatr! – II EDYCJA

Organizator: Teatr Muzyczny w Poznaniu

Wraz z Teatrem Muzycznym w Poznaniu zapraszamy na II edycję Festiwalu CZAS NA TEATR, która odbędzie się w dniach od 28 września do 9 października w Poznaniu! Po raz kolejny zaprosimy topowe polskie teatry, a oprócz nich zagoszczą u nas spektakle naszych wschodnich i zachodnich sąsiadów. Cały festiwal będzie upływał pod znakiem współpracy polsko-ukraińsko-niemieckiej.
Spektaklom będą towarzyszyły różnorakie dodatkowe wydarzenia, między innymi:

panele dyskusyjne,
konferencje,
koncerty,
pokazy filmowe,
spektakle poznańskich teatrów.

Opis filmu:

DESZCZOWA PIOSENKA, reż. Gene Kelly, Stanley Donen, USA 1952, 103′

30.09, g. 12 – Sala 1

Stany Zjednoczone, koniec ery filmu niemego. Producenci jednej z większych wytwórni filmowych mają duże problemy z udźwiękowieniem swoich nowych filmów, gdyż ich wielka gwiazda, Lina Lemont (Jean Hagen), ma głos, który… przypomina skrzypiące drzwi. Mimo lekcji wymowy Lina nie brzmi dobrze – ani na ekranie, ani w życiu prywatnym. Jej filmowy partner, słynny amant Don Lockwood (Gene Kelly), poznaje bardzo interesującą młodziutką aktorkę, Kathy Selden (Debbie Reynolds), która zarabia, śpiewając na przyjęciach. Pomimo początkowej niechęci zaprzyjaźniają się i zakochują w sobie. Pozostaje już tylko jeden problem: głos Liny, który trzeba zastąpić cudzym.

Bilety:

– 20 zł (normalny)

– 19 zł (w kasie CK Zamek, po okazaniu karnetu na wydarzenie)

Miejsce: Sala 1-Kinowa

Dla kogo: młodzież, dorośli

Przestrzeń placówki wsparcia dziennego dzieci i młodzieży Ognisko na fyrtlu* otwiera się na mieszkańców przez Sąsiedzkie Centrum Inicjatyw Lokalnych Piątkowo Zachód 🙂
🎬 Aga
📅 30 września, godzina 19:00 (start seansu)
📌 Ognisko na fyrtlu (os. B. Chrobrego 105, bud. SP Nr 17)
🆓 Wstęp wolny.
🎬 „Aga”
Kategoria wiekowa: 11+
Reżyseria: reż. M. Lazarov
Kraj i rok produkcji: Francja, Niemcy, Bułgaria, 2018
Czas trwania: 96 min
Opis:
Intymna, ale skrywająca potężny ładunek emocji, „Ága” jest opowieścią o losach Nanooka i Sedny, mieszkających samotnie w lodowej krainie, gdzieś na północy Jakucji. Wieczorami pod stertą futer starzejąca się para opowiada sobie dawne mity, nieprzystające już do rzeczywistości, w której czyste niebo nad ich głowami przecinają samoloty, gdzie przetrzebiono zwierzęta. Nad szczęśliwą jesienią życia małżonków unosi się jednak bolesne wspomnienie tytułowej Ági – córki, która przed laty opuściła rodziców i odeszła do miasta. Co między nimi zaszło? Czy istnieje szansa na pojednanie rodziny? Lazarov w niebanalny sposób prowadzi widzów do końca mitu, którego nie ma już kto opowiadać. Poza nim czeka nas już tylko wielka pustka. W jej obliczu najcenniejszym skarbem okazuje się umiejętność mądrego współodczuwania.
👉🤓Po seansie zapraszaMy do podsumowania i krótkiej dyskusji w sąsiedzkim gronie przy kawie i herbacie. Być może film skłoni do refleksji i znajdzieMy w nim nawiązania do sytuacji z Piątkowa oraz naszych mieszkańców_nek i sąsiadów_ek.
Na miejscu będą dostępne kawa, herbata oraz woda – zachęcamy do przynoszenia własnych kubków 😉
Prosimy o zgłaszanie szczególnych potrzeb w rozumieniu ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami byśmy zweryfikowali czy jesteśmy w stanie zapewnić odpowiednie wsparcie.
*️⃣ Seanse filmowe mogą się odbywać dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty.
📌 *Ognisko na fyrtlu znajduje się w budynku Szkoły Podstawowej Nr 17 na os. B. Chrobrego 105. Wejście znajduje się od strony zachodniej, przy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 4, od strony bloku OBCH 7. Przestrzeń dostępna dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi (w tym poruszającymi się na wózkach).
💡 Każdy mieszkaniec i mieszkanka może włączyć się we wzbogacenie Osiedlowych działań poprzez akcję Inic-Ja-Ty-Wy dla Piątkowa. Więcej na ten temat w grupie CIL Piątkowo Zachód – inicjatywy mieszkańców 2022+
facebook.com/groups/cilpzachodinicjatywy
Działanie stanowi część projektu pn. Sąsiedzkie Centrum Inicjatyw Lokalnych Piątkowo Zachód 2022 – 2024 przede wszystkim dla osób mieszkających i aktywnych na obszarze realizacji projektu.
Projekt jest sfinansowany ze środków budżetowych Miasta Poznania.
Realizatorem jest Stowarzyszenie Centrum Promocji Ekorozwoju.
Przestrzeń placówki wsparcia dziennego dzieci i młodzieży Ognisko na fyrtlu* otwiera się na mieszkańców przez Sąsiedzkie Centrum Inicjatyw Lokalnych Piątkowo Zachód 🙂
ZapraszaMy na swobodne sąsiedzkie spotkania przy kawie i herbacie, podczas których rozmawiaMy o różnych tematach dotyczących Piątkowa oraz mieszkańców_nek, sąsiadów_ek.
🌳 ZIELONE Piątkowo – czy rzeczywiście na Osiedlu dba się o przyrodę❔
ZapraszaMy do podzielenia się doświadczeniami, wiedzą związanymi z przyrodą na Osiedlu; czy wspierane są zasoby przyrodnicze pomagające nam mierzyć się ze zmianami klimatu 🌾, czy wspieramy zwierzęta naturalnie zwalczające komary 🦇🐦, jak wyglądają kwestie jakości powietrza, czy jeże 🦔 i owady zapylające 🐝🦋🐞🐜 znajdują tu swoje schronienie… i wszystkie inne tematy przyrodnicze 🦊🐗🐇, na które chcielibyście zwrócić uwagę
📅 30 września na godzinę 16:00
📌 do Ogniska na fyrtlu (os. B. Chrobrego 105, bud. SP Nr 17)
Nie możecie przyjść lub nie wiecie czy się pojawicie❔
ZachęcaMy do podzielenia się doświadczeniami w formularzu:
forms.gle/tBY4CQ1HSgrxT9zw6
Na miejscu będą dostępne kawa, herbata oraz woda – zachęcamy do przynoszenia własnych kubków 😉
Prosimy o zgłaszanie szczególnych potrzeb w rozumieniu ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami byśmy zweryfikowali czy jesteśmy w stanie zapewnić odpowiednie wsparcie.
📌 *Ognisko na fyrtlu znajduje się w budynku Szkoły Podstawowej Nr 17 na os. B. Chrobrego 105. Wejście znajduje się od strony zachodniej, przy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 4, od strony bloku OBCH 7.
💡 Każdy mieszkaniec i mieszkanka może włączyć się we wzbogacenie Osiedlowych działań poprzez akcję Inic-Ja-Ty-Wy dla Piątkowa. Więcej na ten temat w grupie CIL Piątkowo Zachód – inicjatywy mieszkańców 2022+
facebook.com/groups/cilpzachodinicjatywy
Działanie stanowi część projektu pn. Sąsiedzkie Centrum Inicjatyw Lokalnych Piątkowo Zachód 2022 – 2024 przede wszystkim dla osób mieszkających i aktywnych na obszarze realizacji projektu.
Projekt jest sfinansowany ze środków budżetowych Miasta Poznania.
Realizatorem jest Stowarzyszenie Centrum Promocji Ekorozwoju.
Poznaj pasje swoich sąsiadów podczas nieodpłatnej inicjatywy oddolnej „Z Łazarzem na Ty”.
We wspaniałą podróż po nich zabierze Was muzyk Sławomir Sikora, młody sportowiec Marcel Prociak i pasjonatka kulinarna Beata Kąkolewska.
– O godzinie 13:00 nietuzinkowy koncert muzyki filmowej z quizem muzycznym.
– O godzinie 14.30 spotkanie i aerobik z młodym Mistrzem Polski w akrobatyce sportowej.
– O godzinie 15.30 kulinarna podróż i poczęstunek
Cała akcja odbędzie się w Kawiarni Cappuccina na terenie City Park.
……………………………………………………………………………………………..
Inicjatywa oddolna realizowana w ramach projektu Inicjatywy Oddolne mCIL Łazanka 2023. Projekt sfinansowano ze środków budżetowych Rady Osiedla św. Łazarz oraz Miasta Poznania #poznanwspiera #dzialamyrazem #inicjatywaoddolna #radaosiedlaswietylazarz
Nie możemy się doczekać! Jesienna edycja największego w Polsce targu roślin doniczkowych w atrakcyjnych cenach zawita ponownie do Poznania! 🪴🌿
Zapraszamy 30 września – 1 października do Hali MTP nr 2 przy ul. Głogowskiej. 🌿🌵🌴 Jak zawsze przywieziemy do Was duuuużo towaru. 😍
Poprzedni sezon, to przede wszystkim rekordowo bogaty asortyment, a w szczególności bardzo dużo nowych gatunków i okazyjnie tanie rośliny kolekcjonerskie. Dlatego… nie spoczęliśmy na laurach i zarezerwowaliśmy u ogrodników znów sporo pięknych nowości. Zarówno tych popularnych, przystępnych dla każdego, jak również kolekcjonerskich, w cenach niższych niż te, które znajdziecie w sklepach internetowych. Każdą roślinę zamawiamy w dużej ilości, abyście mogli wybierać z całej półki, albo wózka podobnych roślin i zdecydować się na tę, która waszym zdaniem jest najpiękniejsza. 🫵🪴
Co sezon zmieniamy wzory doniczek, więc tu też spodziewajcie się wyselekcjonowanych nowości. Tradycyjnie w ofercie znajdziecie naszą bestsellerową książkę, nawozy, podłoża, akcesoria dla pasjonatów i kto wie co jeszcze.
Pamiętajcie, że nieustannie odwiedzamy i rozmawiamy z ogrodnikami szukając nowości, dbając o jak najlepszej jakości asortyment i aby inflacja nie wpływała na nas istotnie. Przyjdź i zobacz co tym razem przygotowaliśmy, a jeśli chcesz znaleźć coś konkretnego, to napisz prywatną wiadomość, a zrobimy co w naszej mocy aby to znaleźć i przywieźć. 🛻🌿
Dlaczego warto do nas przyjść?
💚 Rośliny doniczkowe bez zbędnych pośredników.
💚 Na cenówkach drukujemy cenę naszą oraz podobnej rośliny w sklepach internetowych, aby pokazać Wam oszczędności, które zyskujecie.
💚 Ceny już od 5zł.
💚 Małe i duże rośliny oraz doniczki.
💚 Ponadto wyselekcjonowane: ekonawozy, podłoża, środki ochrony roślin, literatura i akcesoria dla pasjonatów.
💚 Ogromny wybór.
💚 Jakość roślin wyższa niż w marketach, ponieważ droga od ogrodników do nas jest bez zbędnych pośredników.
🌍Gdzie?
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Pawilon 2 – ul. Głogowska, Poznań
📆 Kiedy?
30 września (sobota) – 8:00-20:00
1 października (niedziela) – 10:00-18:00
💳 Akceptowane płatności:
– karta,
– gotówka,
– BLIK.
🎉 Wstęp bezpłatny

 

 

NIEDZIELA

 

OLGA / spektakl dla dzieci – SCENA ROBOCZA

Czy wszystko w sobie lubisz? Czy łatwo akceptować siebie? A może czujesz się jak brzydkie kaczątko – albo karaluszek? 🪳
Tytułowa Olga szuka sposobu na to, by stać się piękniejszą, a my będziemy bacznie przyglądać się temu, gdzie to piękno się w niej skrywa.
Historia na podstawie ludowej opowieści z Ameryki Południowej zostanie opowiedziana nam słowem, obrazem, tańcem i muzyką.
W spektaklu swój udział mają również dzieci, które podczas warsztatów w Filii Biblioteki Raczyńskich nr 38 (ul. Świt 25) przygotują elementy scenografii i kostiumów ⭐
Ważne informacje ❗
➡️ dla kogo: dla małych i dużych widzów
➡️ kiedy: w niedzielę 1 października o 12:00
➡️ gdzie: w Studio SCENA ROBOCZA przy ul. Wronieckiej 6 w Poznaniu (wejście przy muralu z koziołkami)
➡️ wydarzenie płatne – 20 zł od osoby – bilety kupisz na bilety24.pl ➡️ bit.ly/3PnXB0I
Masz pytania? Pisz na bilety@scenarobocza.pl
W spektaklu występują: Anastasiia Miedviedieva, Cinzia Ciaramicoli – międzynarodowy zespół artystek, zajmujący się oswajaniem najmłodszych z teatrem w różnych jego formach. Muzycznie wspierać je będzie Maciej Frycz.
Dofinansowano ze środków budżetowych miasta Poznania #poznanwspiera

Gry plenerowe na Ratajach

Bezpłatne zajęcia dla rodzin z dziećmi w wieku 4-15 lat. Zagramy w gry plenerowe Molkky, Strzał w 10 i inne gry.
Zajęcia odbędą się w Parku Rataje na trawniku przy Skansenie Średzkiej Kolei Powiatowej.
Dzieci uczestniczą w zajęciach WYŁĄCZNIE pod opieką rodziców lub opiekunów prawnych.
Wzięcie udziału w zajęciach jest jednoznaczne ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą z dnia 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych (tekst jednolity Dz. U. z 2002 r. poz. 926 z późniejszymi zmianami) i wytycznymi RODO przez Fundację Kraina Nadziei w celu promocji, w tym publikacji wyników, zdjęć i sprawozdań z zawodów w prasie, na stronach internetowych oraz radiu i telewizji.
Naszym Partnerami jest Wydawnictwo Rebel i Wydawnictwo Tactic Games.
——————————–
#fundacjakrainanadziei #gryplenerowenaratajach #gryplenerowe #parkrataje #tactic #tacticgamespl #tacticgamesoy #tacticgames #mölkky #molkky #kubb #dobblexxl #rebelpl
O samych Jeżycach można by mówić godzinami spacerując po nich bez końca. Tyle tutaj wyjątkowości!
Niedzielny spacer zaczniemy o godzinie 15:00, przu WEJŚCIU DO BUDYNKU CONCORDII DESIGN, obok biurowca Bałtyk.
Tutaj opowiem skąd wzięły się Jeżyce, gdzie można znaleźć ich początki, jak się zmieniały i jak wyglądały przed II wojną światową.
W dalszej części spaceru porozmawiamy o różnych zawiłościach z jakimi mierzyło się Stare Zoo, skąd wyjeżdżały pierwsze poznańskie pociągi, jakimi światowymi budynkami inspirowali się architekci działający na Jeżycach, czy o tym gdzie na Jeżycach można było zaznać cyrkowych atrakcji.
Spacer zakończymy przy ulicy Krasińskiego, na tyłach secesyjnej zabudowy z ulicy Roosevelta.
Spacer potrwa około 2 godziny.
Jeśli się spodoba, historie zaciekawią, dowiesz się czegoś nowego, będzie można wrzucić drobny napiwek do ,,kapelusza”.
Zapraszam!
Zbigniew Zachariasik
Przewodnik miejski PTTK

 

Jędrzej Płókarz