Śladami gen. Dezyderego Chłapowskiego – Turew, Racot

Śladami gen. Dezyderego Chłapowskiego – Turew, Racot

Za nami spontaniczna wycieczka do Parku Krajobrazowego im. D. Chłapowskiego. Rozpoczęliśmy ją od zwiedzenia parku w Turwii, w której wyznaczono ścieżkę przyrodniczą.

Pałac zrobił na nas wrażenie, niestety szybko okazało się, że obiekt i jego otoczenie są nieco zaniedbane. Szlak poprzecinano w trzech punktach tablicami informującymi o zakazie wstępu. A szkoda! Bo drzewa tutaj są piękne, stare, porośnięte bluszczem, teren licznie zamieszkują ptaki. Bazując na zdjęciach z sieci przypuszczam, że warto przyjechać tu wiosną w porze kwitnienia śnieżycy. Przypadkowo odkryliśmy również działające w Turwii Muzeum Gorzelnictwa. Aby je zwiedzić, należy wcześniej umówić się telefonicznie. Żałuję, że ostatecznie nie zdecydowaliśmy się na wejście (dzieci były zmęczone i baaardzo brudne), ale na pewno tutaj wrócimy! Potem pojechaliśmy do Racotu mijając po drodze przyszły hotel Cztery Wieże w Katarzyninie (nie mam zdjęcia, ale zachęcam do sprawdzenia, jak wygląda ta inwestycja w Internecie). W parku, przy stadninie, postawiono ładne tablice edukacyjne o lesie, jego faunie i florze. Można było również podejść i zobaczyć dużą zagrodę dla klaczy że źrebiętami. Było ich kilka(naście?). Po drugiej stronie ulicy (względem pałacu), przy jeziorku, znajduje się wiata, gdzie można zrobić sobie piknik.

 

Zachęcam Was do zapoznania się z dokonaniami gen. Dezyderego Chłapowskiego.

 

Bardzo podobały mi się także rolne tereny, które mijaliśmy – mieliśmy okazję zobaczyć na polach dzikie gęsi, żurawie, daniele, sarny.

Wrażenie zrobiły na mnie również śródpolne zadrzewienia, robinie, wierzby głowiaste.

 

Informacje praktyczne:

 

To okolice Kościana. Dojazd z Poznania do Turwii zajmuje około 50 min, auto zostawiliśmy w pobliżu głównej bramy.

 

Dojazd autem do pałacu, stadniny w Racocie zajmuje około 10 minut.

 

 

Przedstawione miejsca można zwiedzać z wózkiem, choć podczas naszej wizyty było trochę błota.

Nie płaciliśmy za wstęp do parków w Turwii i Racocie. Gdybyście chcieli zdecydować się na zwiedzenie Muzeum Gorzelnictwa, należy zapłacić 10 zł/os. Kontakt: kom. 608 069 811. Godziny otwarcia: poniedziałek – niedziela: 8.00-16.00.

 

Gallery Wordpress

 

Daria Panek-Płókarz

Jestem mamą pięcioletniego Gee i trzyletniej Bee. Bliska jest mi idea „dzikich dzieci” – gdy tylko to możliwe, wyruszamy na wycieczkę do lasu:). Lubię tapasy, spływy kajakowe, Iris Apfel i Suwalski Park Krajobrazowy. W 2018 roku dodałam do tej listy prowadzenie bloga;). Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, zachęcam również do obserwowania Poznańskiej Spacerówki na Facebooku i Instagramie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *