NAJLEPSZE PLACE ZABAW W POZNANIU

NAJLEPSZE PLACE ZABAW W POZNANIU

Przedstawiam Wam zaktualizowaną listę bezpłatnych placów zabaw. Przyznaję, że zaskoczył mnie fakt, jak wiele treści należało do niej dodać:). Na szczęście w większości przypadków napotkane zmiany oceniam pozytywnie, w innych – korekta wynikała z niezadowalającego poziomu konserwacji, naszych nowych obserwacji, doświadczeń. Zbieram materiał na ten wpis od ponad czterech lat;), mimo to nadal oczekuję od Was aktywnego uczestnictwa, wsparcia przy redagowaniu opublikowanej listy. Dajcie znać!

W ocenie atrakcyjności poszczególnych miejsc stosuję poniższe kryteria (skala 1-5, im wyższa wartość, tym większe nasilenie danej cechy).

 

 • wyposażenie
 • stan, konserwacja
 • otoczenie
 • zacienienie

 

W zaktualizowanej wersji zestawienia ostatni czynnik odgrywa szczególnie istotną rolę – mam nadzieję, że krytyczne głosy rodziców zostaną wysłuchane i place zabaw będą częściej tworzone wśród zieleni, drzew chroniących przed palącym słońcem.

 

Podoba Ci się to, co robię? Możesz wesprzeć moją działalność:)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

Pod każdą pozycją znajdziecie odnośnik WYZNACZ TRASĘ – po jego kliknięciu nawigacja poprowadzi Was prosto do miejsca, w którym udało nam się pozostawić auto (możliwie blisko placu zabaw).

Odwiedźcie również MAPĘ, aby poznać położenie wszystkich opisywanych lokalizacji:

Poznańskie place zabaw oznaczyłam na czerwono:

 

 

MAPA uwzględnia także gorzej wyposażone place zabaw – chcę, abyście dysponowali możliwie pełną wiedzą w tym zakresie. Niektóre z nich są ciekawe, choć decydują o tym inne czynniki. Przykładowo – bardzo lubimy jeździć do parku H. Wieniawskiego przy Teatralce ze względu na przejeżdżające w pobliżu pociągi.

 

Jeżeli szukacie szybko podpowiedzi, skorzystajcie z LISTY – spisu treści z odnośnikami, znajdującego się na końcu wpisu.

1. Plac zabaw – Chartowo

Powstał na os. Tysiąclecia, w pobliżu użytku ekologicznego „Traszki Ratajskie”. To bardzo atrakcyjne miejsce, które w założeniach ma integrować mieszkańców w różnym wieku. Na placu zabaw czekają na dzieci: tyrolka, instalacje do wspinania, huśtawki, bocianie gniazdo, taśma do balansowania/skakania, koparka i układ do przesypywania piasku. Podoba mi się, że pojawiły się także takie elementy jak kłody, kopułę z wierzby czy ogród deszczowy, które zachęcają dzieci do zabawy według własnych pomysłów. Na łące kwietnej postawiono domki dla owadów, posadzono/posiano również wiele odmian roślin. Obok placu zabaw działają boiska do piłki nożnej, koszykówki, skate park, układ do street workoutu. Nie zapomniano również o stojakach na rowery i ławce do przewijania niemowląt. Ogromnym atutem tego miejsca jest bliskość zielonych terenów. Podczas naszego pobytu widzieliśmy zające. Minusy? Pogryzły nas meszki;).

 

Ocena

 • wyposażenie – 5/5
 • stan, konserwacja – 5/5
 • otoczenie – 5/5
 • zacienienie – 2/5

 

Dojazd

Możliwość dojazdu komunikacja miejską, tramwajem (3, 16, 17, 18) – przystanek Os. Lecha. W razie konieczności można też zostawić auto przy ul. Piaśnickiej, znajdują się tu także sklepy spożywcze.

 

 

Gallery Wordpress LISTA

2. Plac zabaw – Nadolnik

Prawdopodobnie nie trafilibyśmy tutaj bez rekomendacji innych rodziców:). Plac zabaw wyróżniają przede wszystkim elementy, które umożliwiają swobodną zabawę z wodą – pompy, rynienki, grzybek. Wybierając się tam w okresie letnim warto zabrać ze sobą strój kąpielowy dla dzieci i/lub ubrania na zmianę:). Wśród innych atrakcji można wymienić: linarium, huśtawki, „bocianie gniazdo”, układy z drabinkami, zjeżdżalniami. Nowa część jest popołudniu zacieniona (my byliśmy tutaj o godz. 18.00), w trakcie dnia na samym placu słońce da się Wam jednak we znaki, pomimo miejscowego zadaszenia. Warto również zabezpieczyć się przed komarami lub wziąć przynajmniej maść na ugryzienia. Podczas naszego wypadu cięły nas niemiłosiernie. Woda pompowana jest przez dzieci i gdy jest ich dużo, płynie dość wartkim strumieniem, co w mojej ocenie stanowi jednocześnie zaletę (wpływa na atrakcyjność zabawy, czystość, bezpieczeństwo) i wadę (ze względu na straty). „Standardowe” wyposażenie jest też dość bogate – w ostatnim czasie tutaj również pojawiły się nowe elementy. Dwa z nich są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Intuicja podpowiada mi jednak, że w pewnych okolicznościach mogą być niebezpieczne(?), ale nie mam kompetencji, aby to jednoznacznie ocenić. Inne atrakcje to huśtawki, bocianie gniazdo, linarium, platforma ze zjeżdżalniami, układy do wspinaczki, piłkarzyki.

 

Ocena

 • wyposażenie – 5/5
 • stan, konserwacja – 5/5
 • otoczenie – 3/5
 • zacienienie – 3/5

 

Dojazd

Autobusem – liniami 178, 183, należy wysiąść na przystanku: Smolna i liczyć się z 5-10-minutowym spacerem. My każdorazowo dojeżdżaliśmy autem i pozostawialiśmy je pod dawnym młynem przy ul. Nadolnik.

 

 

Gallery Wordpress LISTA

3. Place zabaw na Cytadeli

Park jest spory, więc i liczba placów zabaw jest imponująca:). Na Cytadeli znajdują się cztery obiekty tego typu. Zdjęcia poniżej są opisane, nie będziecie więc mieć problemu z ustaleniem, które miejsca przedstawiają.

 

Plac zabaw przy Umberto

Znajduje się przy samej restauracji, po drugiej stronie wydzielono ładną zieloną przestrzeń, gdzie można coś zjeść, wypić – niestety z tego punktu nie widać samego placu zabaw. Wśród atrakcji nalezy wymienić: beczkę do biegania, drabinki, huśtawki, zainstalowano tutaj również ławkę z przewijakiem. Podczas ostatniej wizyty zwróciłam również uwagę na duże kamienie i drzewo znajdujące się tuż za ogrodzeniem, które również spotkały się z żywym zainteresowaniem dzieci:P. Opisywany plac zabaw jest dobrze oświetlony przez latarnie, natomiast latem jest częściowo zacieniony(?).

 

Plac zabaw obok Tarasów Cytadeli:

Jest najbardziej zacieniony, znajduje się w zagłębieniu, na jego końcach znajdują się siłownie dla dorosłych oraz restauracja z punktem, w którym w okresie letnim sprzedawane są lody i gofry. Jest długie i wąskie – czasem śledzenie wzrokiem dzieci może stanowić pewien problem, dlatego warto zająć strategiczne miejsce w połowie;). Jest pokryty nawierzchnią amortyzującą – niestety od dawna ubytki w niej nie są uzupełniane. Największą atrację stanowi rakieta – to propozycja raczej dla starszych dzieci choć nasza 3,5-letnie Bee również na nią wchodzi:P. Jest dość dobrze oświetlony.

 

Plac zabaw – Za Cytadelą

To dość „standardowy” plac zabaw, choć układ „pomostów”, kładek może spotkać się z nieco większym zainteresowaniem dzieci, podobnie jak beczka do biegania.

 

Ocena

 • wyposażenie -5/5
 • stan, konserwacja – 3/5
 • otoczenie – 5/5
 • zacienienie – 4/5
 • oświetlenie – 4/5

 

Lokalizacja – plac zabaw:

 

Dojazd

Przed przyjazdem warto sprawdzić, dokąd DOKŁADNIE się wybieracie:) i właściwie zaplanować, od której strony wejdziecie do parku. Jest duży, stosunkowo łatwo można się tutaj zgubić. Mam swoje doświadczenia w tym zakresie;). Moim zdaniem najkorzystniej jest podjechać od północy, tzn. od ulicy Za Cytadelą (tramwajem – przystanki Pasieka, Murawa) lub autem, od strony ul. Branstaettera. Można też spróbować od wschodniej strony – od ul. Na Stoku – znajduje się tutaj dość spory parking, ale trzeba liczyć się z tym, że do pokonania jest dość stroma, długa górka. Trzeci opcja – dojazd od południa, wiążę się z koniecznością pokonania schodów.

 

 

 

 

Gallery Wordpress LISTA

4. Wartofrajda

Znana także jako plac zabaw „na Chwaliszewie”, „w starym korycie Warty”, „przy kontenerach”:). Jest ciekawie położony (w zagłębieniu). W pierwszej wersji wpisu zajmował pierwsze miejsce w zestawieniu, jednak ze względu na nasłonecznienie i niedociągnięcia w konserwacji, obniżyłam jego notę. Projektanci postawili na oryginalne wyposażenie – znajdziecie tu między innymi grające klawisze (podczas naszej ostatniej wizyty nie działały:/), po których można biegać, przestrzeń z różnymi teksturami dla najmłodszych, długą tyrolkę, sznurkową karuzelę, szeroką zjeżdżalnię, małą trampolinę, ściankę wspinaczkową. Plac jest ogrodzony, w pobliżu znajduje się zamgławiacz oraz fontanna. Gdybym miała wskazać wady – byłby to z pewnością brak drzew chroniących przed słońcem – w upalne dni niektóre elementy wyposażenia niebezpiecznie się nagrzewają. Małe zacienienie pochodzi od instalacji z „liści” (oryginalnych parasoli). Aranżacja otoczenia placu zabaw jest ciekawa, bardzo przyjemnie się tam spaceruje. Zainteresowanie starszych i młodszych może wzbudzić nagrodzona okrągła ławka Pawła Grobelnego – znaleźć ją można przy ul. Czartoria. Zaletą Wartofrajdy jest też niewątpliwie sąsiedztwo Starego Rynku, KontenerART oraz Warty. Wózek Bike Café pojawia się tutaj w środy, czwartki, piątki i (prawdopodobnie) w weekendy – zakładam, że jest to cenna informacja dla wielu rodziców:P. Niedawno otwarto też w kamienicy w bezpośrednim sąsiedztwie placu małą lodziarnię- kawiarnię (?). Nie mieliśmy jeszcze okazji skorzystać z ich oferty:).

 

Ocena

 • wyposażenie – 5/5
 • stan, konserwacja – 3/5
 • otoczenie – 4/5
 • zacienienie – 1/5

 

Dojazd

Polecam komunikację miejską – autobusem (np. 174, 190), przystanek ul. Wielka. Można też zdecydować się na około 10-minutowy spacer z przystanku tramwajowego Małe Garbary lub Rynek Bernardyński. Pod kościołem na Chwaliszewie znajduje się parking, ale ze względu na mnogość atrakcji w pobliżu, zazwyczaj jest problem ze znalezieniem miejsca.

 

 

Gallery Wordpress LISTA

 

5. Plac zabaw – Leśniczówka Naramowice

Jeśli planujecie dłuższą wyprawę z dziećmi w naturę, radzę omijać go szerokim łukiem;). Jakie atrakcje tam na Was czekają? Układ do wspinania ze zjeżdżalniami (jest dość wysoki, wymaga pewnej sprawności, jest przeznaczony raczej dla starszych dzieci). Z drugiej strony stanowi dla nich wyzwanie, co czyni go atrakcyjniejszym. Znajdują się tutaj także huśtawki, bocianie gniazdo, piaskownica, wigwam, tyrolka i tablice manipulacyjne. Ogromnym atutem placu zabaw jest jego zielone otoczenie i to, że może stanowić punkt początkowy lub końcowy dla dłuższego wypadu na łono natury.

Zachęcam do eksplorowania tych terenów – m.in. Łęgów Potoku Różanego, do przechadzki brzegiem Warty (na drugim brzegu widać marinę w Czerwonaku), do zobaczenia estakady kolejowej, Stawu Różanego. A może dotrzecie aż do Kokoryczowego Wzgórza albo nawet do kładki w Owińskach?

Ocena

 • wyposażenie – 5/5
 • stan, konserwacja – 5/5
 • otoczenie – 5/5
 • zacienienie – 3/5

 

Dojazd

Dojazd z centrum Poznania zajmuje autem około 25 min. Wjeżdża się ul. Bożywoja, wzdłuż której rosną malownicze wierzby. Zachęcam również do przyjazdu rowerem – obok placu zabaw umiejscowiono stojaki. Dojazd komunikacją miejską raczej nie jest najlepszą opcją(?) – autobusem 146, przystanek ul. Boranta, potem 20 min pieszo. Niestety idzie się wzdłuż ulicy.

Gallery Wordpress LISTA

 

6. Plac zabaw – skwer Dolina Górczynki 

Stosunkowo nowy plac zabaw na Świerczewie przy ul. Burszty. Z jednej strony bazując na zdjęciach z Internetu spodziewałam się czegoś więcej, choć nie potrafię tego jasno zdefiniować – większej ilości instalacji do zabawy? Że sam plac zabaw będzie większy? Ale im dłużej tam przebywaliśmy tym mocniej utwierdzałam się w przekonaniu, że to miejsce jest dokładnie takie, jakie powinno być. Jakie atrakcje tam na Was czekają? Zieleń, dużo zieleni (ponoć ma być jej jeszcze więcej i mam nadzieję, że będzie tutaj pasować, że nie będzie zbyt „grzeczna” i pod linijkę ). Wśród naturalnych elementów znajdziecie również domek z wikliny, ścieżkę bosych stóp, pieńki, kłody, tor przeszkód. I zielony „szałas”, w którym można się schować. W pobliżu jest sporo domków jednorodzinnych, z pewnością na poszczególnych działkach można znaleźć piaskownice, baseny i trampoliny. Podoba mi się to, że powstała przestrzeń, w której dzieci mogą bawić się wspólnie i że nie jest to kolejny jasno zdefiniowany plac zabaw, w którym mają bawić się w wymyślony przez dorosłych sposób. Myślę, że może to być również fajne miejsce do organizacji plenerowych urodzin. Jest tu sporo cienia i niezbędna infrastruktura – drewniane leżaki, ławki, kosze na śmieci. Jedyna obawa, jaką odczuwam, jest taka, że ta przestrzeń może być niszczona, zanieczyszczona śmieciami, ponieważ jest trochę na uboczu. Ale mam nadzieję, że tak nie będzie!

Wysoka ocena nie za bogactwo wyposażenia, ale za jego typ, postawienie na swobodną zabawę w naturze.

Ocena

 • wyposażenie – 5/5
 • stan, konserwacja – 5/5
 • otoczenie – 5/5
 • zacienienie – 5/5

 

Dojazd

Plac zabaw znajduje się przy ul. Burszty i myślę, że od tej strony najlepiej jest zostawić auto. Dojazd autobusem – przystanek ulica Jesionowa (linie 149, 179, 614, 701), później czeka Was 5-minutowy spacer. Można też wysiąść na przystanku Bohaterów Westerplatte (149).

Gallery Wordpress LISTA

7. Plac zabaw na os. Wichrowe Wzgórze – Linarium 

Przyznaję, że na razie nie udało nam się skorzystać z jego głównej atrakcji – oryginalnej sznurkowej zjeżdżalni. Szczerze mówiąc strach się tam pojawić ponownie z Barbie – trudno byłoby odwieść ją od pomysłu dostania się na sam szczyt:P. Zresztą to nie jedyna sznurkowa instalacja, którą chciałaby tutaj zdobyć. Wśród innych atrakcji należy wymienić: tyrolkę, piaskownicę, stoły do ping-ponga. Trudno wskazać tutaj atrakcje dla najnajów. Niestety w pobliżu nie ma wysokich drzew, rzucających cień w słoneczne dni.

 

Ocena

 • wyposażenie – 3/5
 • stan, konserwacja – 4/5
 • otoczenie – 2/5
 • zacienienie – 1/5

 

Dojazd

Autobusem nr 174, 191 – przystanek: ul. Połabska, do przejścia pozostaje około 350m. Można również wysiąść na przystanku – Os. Wichrowe Wzgórze, linie – 169, 171, 178, 182, 185 – wtedy to ok. 600m, czyli nie więcej niż 10-minutowy spacer oraz przystanek – Rondo Solidarności – autobusy – 170, 171, 174, 178, 183 – 500 m do pokonania.

 

 

Gallery Wordpress LISTA

8. Plac zabaw w Parku Wodziczki

Powszechnie znany i lubiany Sołacz znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Adama Wodziczki – można więc zgrabnie przedłużyć rodzinny spacer – wystarczy przeciąć ulicę Nad Wierzbakiem i przejść około 300 metrów. Po drodze miniecie Petit Paris, gdzie sprzedają dobrą kawę i mają pewne ugodnienia dla rodzin z dziećmi – np. przewijak w toalecie. Plac zabaw jest dość duży – rodzic z dwójką dzieci, szczególnie w różnym wieku, może mieć pewne problemy z dotrzymaniem im kroku:P. Wydzielono tutaj przestrzeń dla najnajów z piaskownicą, małą zjeżdżalnią i tablicami manualnymi. Z ich zainteresowaniem spotkają się także wystające z ziemi półkule oraz 3 trampoliny, z których powinny (pewnie) korzystać pod czujnym okiem opiekunów (na ich dnie, po deszczu, gromadzi się woda, warto o tym pamiętać;)). Starsze dzieci będą chętnie wspinać się na górkę, po drabinkach, zjadą na tyrolce. Wśród zalet tego placu zabaw można z pewnością wymienić mnogość elementów małej architektury – ławek, leżaków. Pozytywnie oceniam także wstawienie stołów do gry w szachy, ping-ponga, piłkarzyki oraz stworzenie boiska do gry w koszykówkę. Wśród minusów wymieniłabym z pewnością duże nasłonecznienie i brak huśtawek, docierają do mnie również sygnały o regularnym zalewaniu tego placu zabaw.

 

Ocena

 • wyposażenie – 5/5
 • stan, konserwacja – 5/5
 • otoczenie – 5/5
 • zacienienie – 1/5

 

Dojazd

Autem – najlepiej jest szukać miejsca na ulicy Nad Wierzbakiem. Na przystanek na tej ulicy podjeżdżają autobusy nr 160, 164.

 

 

Gallery Wordpress LISTA

9. Plac zabaw w Parku Rataje

Jakie atrakcje Was tutaj czekają? Zacznijmy od tej głównej, oryginalnej – małego skansenu Średzkiej Kolei Powiatowej. Będąc tam można odnieść wrażenie, że jest się na stacji. Podczas wizyty musieliśmy do tego miejsca wracać trzykrotnie (!) – tak bardzo do gustu przypadły Gee: wąskotorówka, większa lokomotywa,  wagon WARS-u i kolejowe detale. Umieszczono tutaj także ładne tablice uzasadniające obecność eksponatów właśnie w tym miejscu. Trasa Średzkiej Kolei Powiatowej rzeczywiście przebiegała w tej lokalizacji:).

Następnym punktem naszego wypadu był oczywiście plac zabaw. Wśród elementów wyposażenia można wymienić: skałkę wspinaczkową, piramidę sznurkową, huśtawki, układy podestów, zjeżdżalni dla najnajów, kiwaki, huśtawki, bocianie gniazdo, piaskownicę, ładne kolorowe ławki, beczkę. Niestety latem w tej części nie znajdziecie chwili wytchnienia – zabawa będzie odbywać się w pełnym słońcu. Trochę szkoda, że nie udało się tych elementów włączyć do istniejącej wcześniej zieleni. Cieszą natomiast inne elementy wyposażenia, małej architektury, które znajdują się wśród roślin – hamaki (niestety średnio wygodne:P), leżaki, kąciki do rozwijania zmysłów, ścieżka sensoryczna, wysepki na sprężynach(?), karuzela dla dzieci niepełnosprawnych, stoliki do gry w szachy, chińczyka, płytki zbiornik wodny, kamienne kule.

Na koniec, zupełnie niepodziewanie, ogromną część naszej uwagi i czasu poświęciliśmy terenowemu torowi rowerowemu. Śpieszę z wyjaśnieniami – mieliśmy ze sobą tylko wózek i nie korzystaliśmy z niego przy tej okazji:). To był tor, na którym dzieci trenowały… po prostu chodzenie, bieganie. Po około 30 minutach dołączył do nas starszy chłopiec, który bawił się tam zdalnie sterowanym autem.

 

Ocena

 • wyposażenie – 5/5
 • stan, konserwacja – 4/5
 • otoczenie – 5/5
 • zacienienie – 2/5

 

Dojazd

Jeżeli będzie Wam zależało na tym, aby zaparkować możliwie blisko placu zabaw, należy kierować się na os. Polan. My często pozostawiamy auto w pobliżu fontanny na ul. Wyzwolenia. Dojazd komunikacją miejską bezpośrednio pod Park Rataje nie jest możliwy – pewien odcinek należy przejść pieszo. Można podjechać autobusami nr 174, 184 (przystanek: Os. Armii Krajowej). nr 152, 165 (przystanek: Os. Polan) – wtedy spacer zajmuje 5-10 minut. Przy dojeździe tramwajem (przystanek: Os. Rzeczypospolitej, linie: 1, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 15, 16,17,18,19), potrzeba 15 minut.

 

 

 

Gallery Wordpress LISTA

 

10. Plac zabaw nad Jeziorem Strzeszyńskim

Największą zaletą tego miejsca jest oczywiście jego lokalizacja. W tym kontekście nawet pełne nasłonecznienie wielu dzieciom i rodzicom nie jest straszne;). Plac zabaw ma stosunkowo nowe wyposażenie – dość oryginalne, choć dodarły do mnie głosy, że podobną przestrzeń zaaranżowano niedawno w Swarzędzu (o tym bardziej szczegółowo napiszę przy innej okazji;)). W Strzeszynku plac jest duży  – znajdą tutaj coś dla siebie zarówno najnaje, jak i starszaki. Do ich dyspozycji przekazano instalację do przesypywania piasku, koparkę (tu pomoc opiekuna może okazać się nieoceniona), domki-ścianki wspinaczkowe, sznurkową piramidę, dwie karuzele, trzy trampoliny, tyrolkę, huśtawki, kiwaki, piaskownicę i dwa układy – tory przeszkód. W pobliżu znajduje się także boisko do gry w koszykówkę i… dużo zielonej trawy:P. Jeśli coś pominęłam, dajcie znać:). Nad jeziorem znajdują się restauracja Oaza oraz punkty gastronomiczne, w których można kupić gofry, fast-foody.

 

Ocena

 • wyposażenie – 5/5
 • stan, konserwacja – 5/5
 • otoczenie – 5/5
 • zacienienie – 1/5

 

Dojazd

Dojazd autobusami linii nr 146 (w okresie letnim trasa jest wydłużana) i 195 do przystanku „Strzeszynek”. Można zaparkować bezpłatnie na ulicy Koszalińskiej, choć w niehandlową niedzielę, w newralgicznych godzinach, może Was to kosztować trochę trudu. Wtedy polecamy przyjazd około 18.30:).

 

 

Gallery Wordpress LISTA

 

11. Plac zabaw w Parku Sołackim

Ma kilka głównych atrakcji odpowiednich dla starszych dzieci – imponującą wysoką sznurkową pajęczynę ze zjeżdżalnią, rakietę, oryginalną karuzelę. Znajdują się tutaj także piaskownica, ważki, kiwaki i huśtawki dla maluchów. Gee, gdy był młodszy, bardzo lubił bawić się kolorowymi krążkami na prowadnicy. Na korzyść tego miejsca przemawiają stoliki z ławkami, przy których można coś zjeść, zrobić piknik. Minusy? Słabe odwodnienie placu – zdarza się, że stoi tutaj woda – błoto, kałuże – stają się wtedy dodatkową atrakcją dla dzieci. Należy też zwrócić uwagę na to, by dziecko nie oddalało się od placu – w pobliżu znajdują się stawy i śluza.

 

Ocena

 • wyposażenie – 5/5
 • stan, konserwacja – 4/5
 • otoczenie – 5/5
 • zacienienie – 2/5

 

Dojazd

Autem – można je zaparkować na ulicy Litewskiej, w okolicach restauracji Meridian’s. Dojazd tramwajem – przystanek: Sołacz, linie – 9, 11, 15.

 

 

Gallery Wordpress LISTA

12. Plac zabaw w Parku Dąbrowskiego – Stary Browar

Ma ciekawe wyposażenie. Największe wrażenie na dzieciach robi zjeżdżalnia (nie stanowi to dla mnie żadnego zaskoczenia:)). Maluchy mogą mieć z nią pewne problemy, jest dość stroma. Pozostałe atrakcje to: huśtawki, trasy do pokonywania – z kulek i sześcianów, w kwadratowych ramach, okręgach. Strudzeni rodzice mogą odpoczywać na leżakach. Plac zabaw jest częściowo zacieniony, co stanowi jego dużą zaletę w upalne dni. Niestety nie ma tutaj piaskownicy, ale większość atrakcji umiejscowiono na piasku. I jedno spostrzeżenie – ogrodzenie jest wprawdzie daleko, ale nie powstrzyma ono malucha przed wyjściem w parku (w przeciwieństwie do rodzica).

 

Ocena

 • wyposażenie – 4/5
 • stan, konserwacja – 5/5
 • otoczenie – 5/5
 • zacienienie – 4/5

 

Dojazd

Autem – parking Starego Browaru. Tramwajem – przystanek ul. Półwiejska lub Wierzbięcice (przykładowo: nr 6,10, 11, 12, 14, 18, 19). Można też podjechać z drugiej strony – od ul. Ratajczaka – tramwaje: 0, 2, 8, 9, 13, 15, 16, 17).

 

 

Gallery Wordpress LISTA

13. Place zabaw na Malcie

Najnowszy i robiący największe wrażenie znajduje się nad samym jeziorem, po stronie ul. Termalnej. Jego najbardziej rzucającym się w oczy elementem jest duży okręt z rurowymi, częściowo przezroczystymi, zjeżdżalniami. Wśród innych atrakcji można wymienić: oryginalną huśtawkę, na której rodzic może bujać się z dziećmi (oraz dwie „zwykłe”), długą poskręcaną tyrolkę, kiwaki, obracające się kule, karuzelę, zjeżdżalnię dla najnajów, taśmę do ćwiczenia zmysłu równowagi. Całość utrzymana jest w morskiej/pirackiej stylistyce. Nie znajdziecie tutaj natomiast piaskownicy – zapewne założono, że w takim miejscu nie jest konieczna – w końcu dziecko może kopać w dowolnym miejscu;). Plac jest ogrodzony… i niestety w pełni nasłoneczniony – w pobliżu nie rosną żadne wyższe drzewa. Mimo wszystko plus za otoczenie – roztacza się stąd ładny widok na jezioro i stok narciarski.

Drugi, znajdujący się przed GH Malta, ma ładne białe drewniane wyposażenie. Jest też ciekawie położony – w zagłębieniu, choć ma to swoją cenę;) –  zejście na dół z wózkiem jest nieco uciążliwe. Stanowi dobrą alternatywę dla wspólnych, nerwowych zakupów – jeden z rodziców ma szansę na dokonanie ich bez asysty dzieci:P. Minusem tego miejsca jest niewątpliwie jego spore nasłonecznienie.

Plac zabaw Malta Ski – jego wyposażenie tworzą m. in. huśtawki, pochylona karuzela, oryginalny układ drabinek, wózki na łuku (?), lustra zniekształcające obraz, sznurkowa pajęczyna. Nawierzchnia jest gumowa, nie ma piaskownicy. Plusem (i jednocześnie minusem :)) tego placu zabaw jest bliskość innych, płatnych atrakcji.

 

Ocena

 • wyposażenie – 5/5
 • stan, konserwacja – 4/5
 • otoczenie – 4/5
 • zacienienie – 1/5

 

Lokalizacja – plac zabaw:

 

Dojazd

Nowy plac zabaw po stronie Term Maltańskich – wskazuję kilka opcji: można zatrzymać się na bezpłatnym parkingu na ulicy Trockiej (za torami Maltanki) lub zdecydować się na płatne miejsca za szlabanami (jeżeli nie będziecie dysponować gotówką, bankomat znajduje się przed Termami, w kasach możecie rozmienić pieniądze – automat parkingowy przyjmuje banknoty poniżej 50zł) . Można również zdecydować się na dojazd rowerem i połączyć wizytę na placu zabaw z przejażdżką wokół jeziora lub w okresie letnim podjechać Maltanką.

Jeżeli interesuje Was bardziej plac zabaw przy CH Malta – należy wysiąść na przystanku tramwajowym (linie 3 ,4 ,6, 7, 8, 9, 17) lub autobusowym (157, 184) na ul. Baraniaka. Przed nami 20-minutowy spacer do Malta Ski (może się zdarzyć, że w pełnym słońcu) lub przejażdżka autobusem bezpośrednio na ulicę Wiankową (wtedy do przejścia jest około 500m). Wjazd autem na Malta jest dość problematyczny – najlepiej pozostawić je w galerii handlowej lub spróbować zaparkować przy ulicy Baraniaka. W drugim przypadku należy liczyć się z perspektywą przejścia przez lasek oddzielający ulicę od jeziora.

 

 

 

 

Gallery Wordpress LISTA

14. Plac zabaw w parku Heweliusza

Nie trafilibyśmy tam bez Waszych rekomendacji:). To miejsce zdecydowanie warte polecenia. Najnaje mogą bawić się w małej ogrodzonej przestrzeni, w której znajdują się – piaskownica, kiwaki, huśtawka i zjeżdżalnia. Foremki stanowią stały element wyposażenia. Nieco dalej znajdują się atrakcje dla starszych dzieci – skałki do wspinaczki, trampolina, oryginalna huśtawka z grubej liny, płaska karuzela, huśtawka „bocianie gniazdo”, sznurkowa piramida. Średnio podobał nam się tor przeszkód – ma trzy odcinki, w których trzeba wykorzystywać jedynie siłę własnych rąk, utrzymywać ciężar swojego ciała. Myślę, że niektóre dzieci nigdy nie zdobędą się na taki wyczyn, ale może po prostu oceniam je przez pryzmat własnej sprawności;). Bardzo pozytywnie oceniam park, aranżację zielonej przestrzeni, białe pergole, stoliki piknikowe, stół do ping-ponga, układ do street workout-u. Odwiedzenie Parku Heweliusza może stanowić doskonałą okazję do zapoznania się z ideą ogrodu społecznego – znajduje się w pewnym oddaleniu od placu zabaw, ale łatwo stamtąd dostrzec jego intrygujący płotek. W jego pobliżu powstała dzika przestrzeń do zabawy – dzieci chętnie wchodzą na przewrócone drzewa, bujają się na sznurkowej huśtawce zawieszonej na gałęzi, wspinają się na ozdobne kamienie i skaczą po kolejnych polach-godzinach na zegarze słonecznym. Znaczna część placu zabaw znajduje się wśród drzew, „naturalna” część znajduje się na odsłoniętym terenie.

 

Ocena

 • wyposażenie – 5/5
 • stan, konserwacja – 5/5
 • otoczenie – 4/5
 • zacienienie – 3/5
 • oświetlenie – 3/5

 

Dojazd

Autem – można zaparkować na ulicy Heweliusza, w pobliżu Grunwaldzkiego Ogrodu Społecznego. Tramwajem – przystanek Drzewieckiego lub Grochowska – nr: 1, 6, 13, 15. Autobusem: nr 169 – przystanek ul. Tęczowa, Promienista, nr 182 – Promienista.

 

 

Gallery Wordpress LISTA

15. Plac zabaw przy moście Rocha

Wyróżnia go z pewnością oryginalna karuzela. Na Gee zrobił też wrażenie mały statek oraz instalacja, na którą się wspinał – musieliśmy go asekurować – mam wrażenie, że była przeznaczona dla (nieco) starszych dzieci:). Podoba mi się ogrodzona przestrzeń dla najmłodszych – z piaskownicą, kiwakami-biedronkami i gumową nawierzchnią – znaczna jej część jest zacieniona w kluczowych godzinach. Szkoda, że cały plac nie jest ogrodzony – trawnik bywa zanieczyszczony psimi odchodami, a tramwaje przejeżdżają stosunkowo blisko. Do zalet tego placu zabaw należy zaliczyć sąsiedztwo ciekawych lokali gastronomicznych – RO ŚLINKA, PLANU i CUKIERNI BEZOWEJ. – kawa i/lub ciastko mogą stanowić urozmaicenie dla pobytu w tym miejscu. Przynajmniej dla rodziców;). Nie zapominajmy również o walorach edukacyjnych – pomniku Zygi Latarnika :),

 

Ocena

 • wyposażenie – 4/5
 • stan, konserwacja – 3/5
 • otoczenie – 3/5
 • zacienienie – 2/5

 

Dojazd

Bliskość przystanku ma też oczywiście swoje zalety;) – tramwaj to w tym przypadku najlepszy środek transportu – przystanek: Most św. Rocha. Druga opcja – autobus: przystanek ul. Mostowa.

 

 

Gallery Wordpress LISTA

16. Plac zabaw w parku Jana Pawła II – Dolna Wilda

Właściwie to powinnam użyć liczby mnogiej, bo znajdują się tam dwa obiekty tego typu, ale w bezpośrednim sąsiedztwie – pozwoliłam więc sobie na pewne uproszczenie:). Plac zabaw z ciekawym wyposażeniem, oryginalnymi atrakcjami dla najmłodszych – ciężarówką, ciuchcią, gąsienicą. Znajdują się tutaj również: układ z drabinkami i zjeżdżalnią, piaskownica, huśtawki. Za krzewami, bliżej ulicy znajduje się się okrąg z huśtawkami, karuzela, oryginalna ważka.

W pobliżu, na asfaltowym placu, trenują rolkarze, a gładkie alejki, górka idealnie nadają się również do nauki jazdy na rowerze. Jeżeli zgłodniejecie możecie wybrać się do lokalu Mamma Wilda (mają spory częściowo zacieniony ogródek zewnętrzny o niezobowiązującym charakterze – z hamakami, stołami z ławami, kącikiem dla dzieci). Sam plac zabaw jest niestety mocno nasłoneczniony. Spotkałam się  z zastrzeżeniami dotyczącymi jego stanu, czystości. W naszej ocenie właściwie wszystkie drewniane atrakcje wymagają odświeżenia, naprawy, bądź wymiany.

 

Ocena

 • wyposażenie – 4/5
 • stan, konserwacja – 2/5
 • otoczenie – 4/5
 • zacienienie – 1/5

 

Dojazd

Najlepiej autem – sporo miejsc parkingowych znajduje się na ulicy Żelazka, szczególnie w pobliżu lodowiska Chwiałka. Można również podjechać autobusem 176 (przystanek ul. Krzyżowa lub Żelazka).

 

 

Gallery Wordpress LISTA

17. Plac zabaw – Ogródek Jordanowski nr 2

Myślę, że jest to miejsce, w którym można spędzić z dziećmi sporo czasu. Na dużym ogrodzonym terenie znajdują się takie atrakcje jak: zamgławiacz, huśtawki, „bocianie gniazdo”, karuzele (w tym jedna, rzadziej spotykana), drewniany pociąg, piaskownica, kiwaki, ważka, ścianka wspinaczkowa, tyrolka, drabinki, układ z pomostami. Można również pograć w koszykówkę, piłkę nożną, ping-ponga. Niektóre elementy wyposażenia są zlokalizowane w pobliżu wysokich drzew – podczas naszej wizyty duża piaskownica oraz pociąg pozostawały zacienione. Pozytywnie oceniam również zieleń wokół oraz stosunkowo dużą ilość ławek, na których można odpocząć. Zgodnie z moją wiedzą w pobliżu nie ma żadnego punktu gastro.

 

Ocena

 • wyposażenie – 4/5
 • stan, konserwacja – 3/5
 • otoczenie – 4/5
 • zacienienie – 2/5

 

Dojazd

Znalezienie miejsca parkingowego może sprawić pewną trudność. Mimo to wskazuję jedną z możliwych lokalizacji – na ul. Wolsztyńskiej. Warto rozważyć dojazd tramwajem – nr 2, 7, 17, 18 lub autobusem nr 193 – w obu przypadkach należy wysiąść na przystanku: Bukowska.

 

 

Gallery Wordpress LISTA

 

18. Plac zabaw – Jasna Rola

Jego lokalizacja skłania do spaceru do pobliskiego Rezerwatu Żurawiniec. Sam plac zabaw nie jest zbyt duży – jego wyposażenie tworzą: huśtawki, bujak, układ drabinek, piaskownica, nietypowe „bocianie gniazdo”, tor przeszkód. Spodobało mi się bezpośrednie sąsiedztwo placu zabaw – mały brzozowy „lasek”. Niektóre elementy w określonych godzinach pozostają zacienione – np. piaskownica, drabinki.

 

Ocena

 • wyposażenie – 3/5
 • stan, konserwacja – 4/5
 • otoczenie – 4/5
 • zacienienie – 2/5

 

Dojazd

Plac zabaw przylega do osiedla – znalezienie miejsca może stanowić pewien problem. Najbliższy przystanek autobusowy znajduje się na ul. Bronisza – linie: 144, 146, 147, 167). Dojazd tramwajem nie jest możliwy. Na razie;).

 

 

Gallery Wordpress LISTA

 

19. Plac zabaw w Lasku Marcelińskim

Odkrycie tego zielonego poznańskiego obszaru stanowi dla mnie bardzo dużą wartość. W przeszłości oczywiście wiedziałam o jego istnieniu, ale wychodziłam z błędnego założenia,  że to kolejny miejski las. Tyle. Trudno jest mi jednoznacznie wskazać, co go odróżnia od innych, ale myślę, że wpływa na to duży udział drzew liściastych. Silne jest też we mnie wspomnienie spaceru, na który wybraliśmy się do Lasku Marcelińskiego w deszczowy dzień z udziałem kaloszy, parasoli, etc.:). Wśród elementów wyposażenia placu zabaw można wymienić: huśtawki, „bocianie gniazdo”, piaskownicę, ważki, drewniany układ do wspinania, sznurkową piramidę z przejściem do spiralnej zjeżdżalni. Ta ostatnia spotkała się z ogromnym zainteresowaniem naszych maluchów:).  Plac znajduje się w pobliżu wzniesienia, które skłania niejednego malucha do biegów, zjazdów na rowerze.

 

Ocena

 • wyposażenie – 3/5
 • stan, konserwacja – 4/5
 • otoczenie – 5/5
 • zacienienie – 1/5

 

Dojazd

My zawsze dojeżdżaliśmy do Lasku Marcekińskiego autem – lokalizację parkingu znajdziecie poniżej. Dojazd komunikacją miejską jest możliwy – należy wysiąść na przystanku Gałczyńskiego – autobus, linia 148. Należy przejśc około 100m do parkingu przy lasku.

 

 

Gallery Wordpress LISTA

20. Plac zabaw w Ogródku Jordanowskim nr 1

Cytując jedną z poznańskich mam – „idealny dla najnajów już się przemieszczających. Bezpieczne instalacje, z których nie da się spaść. Strefa dla maluszków oddzielona płotkiem. Dużo cienia”. Ze swojej strony dodałabym, że również starsze dzieci znajdą tutaj coś dla siebie – ogródek ma dość dużą powierzchnię, jest ogrodzony – można tutaj grać w piłkę nożną, koszykówkę, boule, ping-pong-a, zjechać na oryginalnej tyrolce, powspinać się na drabinkach, zjechać na zjeżdżalni. Jeżeli chodzi o ocenę otoczenia – nie mogę oprzeć się wrażeniu, że z tego miejsca można by było wykrzesać znacznie więcej – przypomina mi nieco ośrodek wypoczynkowy, który lata największej świetności ma już za sobą;).

 

Ocena

 • wyposażenie – 4/5
 • stan, konserwacja – 3/5
 • otoczenie – 3/5
 • zacienienie – 4/5

 

Dojazd

Najlepiej środkami komunikacji miejskiej – autobusem – przystanek ul Solna (linie 151, 160, 163), tramwajem z Placu Wielkopolskiego ( nr 3, 4, 8, 9, 13, 17) lub fundując sobie przyjemny, choć nieco dłuższy spacer – z przystanku Aleje Marcinkowskiego – nr 5, 16. W każdym przypadku należy pamiętać o tym, że wejście znajduje się od strony ulicy Solnej – wystarczy przejść pasami na drugą stronę ulicy i znajdziemy się w pobliżu właściwej bramy.

 

 

Gallery Wordpress LISTA

21. Plac zabaw obok pumptracku Smochowice

Nie jest to plac zabaw, który w szczególny sposób wyróżnia się wyposażeniem, ale dzięki bliskiemu sąsiedztwu pumptracka spędziliśmy tutaj kilka naprawdę udanych popołudni. Dzieci jeździły na rowerze, później biegały na bosaka na placu zabaw i… znów wracały na tor. Jakie atrakcje Was tutaj czekają? Układy dla najnajóww i młodszych dzieci, statek, huśtawka, bujaki, stół do tenisa stołowego. Opisywana lokalizacja znajduje się w otoczeniu zabudowy domów jednorodzinnych, ogródków działkowych, jest ogrodzony. W określonych godzinach plac zabaw jest zacieniony.

 

Ocena

 • wyposażenie – 4/5
 • stan, konserwacja – 3/5
 • otoczenie – 2/5
 • zacienienie – 3/5

 

Dojazd

Autobusem liniami 156, 186 oraz 801 – przystanek Łupowska.

 

Gallery Wordpress LISTA

22. Plac zabaw – Rusałka

Jego największym atutem jest bliskość jeziora:P. Jego wyposażenie tworzą huśtawki, „bocianie gniazdo”, statek, kiwaki, instalacje do wspinania, piaskownice, elementy do przesypywania, sznurkowa piramida, mała karuzela. Niektóre z nich utrzymano w tematycznej – wodnej/morskiej stylistyce. Istotną wadą opisywanego placu zabaw jest stopień jego nasłonecznienia. Wytchnienia można szukać pod jednym drzewem, w narożniku, ale w jego cieniu nie zlokalizowano właściwie żadnych atrakcji. W sąsiedztwie znajdują się punkty gastro (głównie?) z fast foodami oraz Frajda Park – hala namiotowa z dmuchańcami, automatami, zjeżdżalniami, basenem z kulkami etc.

 

Ocena

 • wyposażenie – 3/5
 • stan, konserwacja – 3/5
 • otoczenie – 5/5
 • zacienienie – 1/5

 

Dojazd

My nad Rusałkę przyjedżamy każdorazowo autem, które pozostawiamy w okolicach pobliskiej szkoły podstawowej, choć nie ma tam zbyt wielu miejsc. Inną opcją jest skorzystanie z płatnego parkingu. W przypadku dojazdu komunikacją miejską – należy wysiąść z autobusu nr 164, 170, 195 na przystanku ul. Golęcińska. Następnym etapem jest 10-minutowy spacer przez las.

 

 

Gallery Wordpress LISTA

23. Plac zabaw – MDK 1 – Droga Dębińska

Wśród atrakcji tego placu zabaw należy wymienić dwa układy do wspinania ze zjeżdżalniami, huśtawki (w tym „orle gniazdo”). Zainstalowano tutaj również karuzelę i huśtawkę dla dzieci z niepełnosprawnością. Przy MDK 1 znajduje się teren sportowo-rekreacyjny z fontanną, boiskami do piłki nożnej, siatkówki plażowej oraz koszykówki i dwoma kortami tenisowymi ze sztuczną nawierzchnią.

Na terenie Dziecińca pod Słońcem w 2022 roku postawiono cztery meble miejskie w ramach projektu Mood for Wood. Mają służyć młodzieży i użytkownikom Młodzieżowego Domu Kultury i są dostosowane do różnych form artystycznych aktywności – to między innymi scena teatralna oraz stoliki warsztatowe, które sprawdzą się również podczas pikniku.

Ocena

 • wyposażenie – 3/5
 • stan, konserwacja – 5/5
 • otoczenie – 4/5
 • zacienienie – 2/5

 

Dojazd

Dojazd autobusami linii nr 176, 603 – przystanek Bielniki. W pobliżu można znaleźć miejsca do zaparkowania auta.

Gallery Wordpress LISTA

24. Plac zabaw w Parku Górczyńskim

W 2017 r. go zrewitalizowano – obsadzono go ładnymi roślinami, ma nowe równe alejki, to dobre miejsce, aby potrenować jazdę na rowerze, na rolkach. Sam plac zabaw nie jest zbyt duży i początkowo brakowało na nim wielu „standardowych” elementów wyposażenia – piaskownicy, huśtawek, zjeżdżalni – dostępne były: „bocianie gniazdo”, sznurkowe konstrukcje oraz tablice manualne, które dość wysoko zawieszono. Mimo to, moje maluchy świetnie się bawiły na piramidach i karuzeli i spędziliśmy tam znacznie więcej czasu niż pierwotnie zakładaliśmy. Jakiś czas temu stworzono także kącik dla najnajów – obszar z piaskiem, małym labiryntem, zjeżdżalnią. Przestrzeń dla dzieci jest w znacznym stopniu zacieniona, w szczególności ta dla maluchów. Na trasie z pętli tramwajowej do parku mija się sklepy spożywcze.

 

Ocena

 • wyposażenie – 3/5
 • stan, konserwacja – 5/5
 • otoczenie – 4/5
 • zacienienie – 3/5

 

Dojazd

Najlepszą opcją jest dojazd tramwajem nr 5, 8, 14. na pętlę górczyńską – wtedy dodatkową atrakcję stanowi końcowy odcinek trasy. Możliwy jest także dojazd autobusami nr 149 i 150. Po dotarciu na miejsce należy kierować się w stronę ulicy Albańskiej. W jej okolicy można szukać miejsca do zaparkowania auta.

 

 

Gallery Wordpress LISTA

25. Park Karola Marcinkowskiego

Plac zabaw wyróżnia się konstrukcjami, które nasuwają skojarzenia ze statkiem kosmicznym. Nasze dzieci chętnie się na nie wspinały, tworzyły też  ciekawe scenariusze zabaw. Wyposażenie stanowi również ruchoma kładka do ćwiczenia równowagi, obracająca się misa, pomost z belkami na łańcuchach, huśtawka-gniazdo. W przestrzeni dla najnajów zainstalowano mniejszą konstrukcję, piaskownicę (podczas naszej wizyty było w niej mało piasku), małą karuzelę oraz ławkę do przewijania. W pobliżu znajdują sią murki z miejscami do siedzenia. Obie przestrzenie są ogrodzone, co ma znaczenie ze względu na lokalizację w ścisłym centrum miasta. Plac zabaw odwiedziliśmy w okresie jesienno-zimowym, więc trudno jest jednoznacznie stwierdzić, w jakim stopniu jest osłonięty przed słońcem, ale drzewa rosnące w pobliżu dają szansę na cień w określonych godzinach. Atrakcje w pobliżu? Skatepark, pole do gry w koszykówkę, CK Zamek i… przejście podziemne pod dworcem (wejście znajduje się po drugiej stronie ulicy Towarowej). Kawę można kupić w pobliskiej kawiarni Kulka.

Ocena

 • wyposażenie – 3/5
 • stan, konserwacja – 4/5
 • otoczenie – 4/5
 • zacienienie – 3/5

 

Dojazd

Najlepiej tramwajem – przystanek Poznań Glówny (linie 2, 3, 5, 6, 10, 12, 15, 18). Można przejść pasami, nie ma konieczności korzystania z przejścia podziemnego. Po zakończonym remoncie będzie można również wysiąść na ulicy św. Marcin. Istnieje możliwość dojazdu autobusem – należy wysiąśc na przystanku Uniwersytet Ekonomiczny (linia 171).

Gallery Wordpress

 

LISTA

26. Plac zabaw – plac Kazimierza Nowakowskiego

Mały biało-zielony plac zabaw z pagórkami. Zainteresowanie, jakim się cieszą, pokazuje kolejny raz, że dzieciom niewiele trzeba, aby zachęcić je do zabawy:P. Nasze maluchy próbowały się na nie wspinać (z większymi i mniejszymi sukcesami), chowały się w rurze, biegały. O jeden z nich oparto zjeżdżalnię. Wśród innych elementów wyposażenia można również wymienić: piaskownicę, małą sznurkową instalację, „bocianie gniazdo”, zawinięta ścianka wspinaczkowa, ciekawa ławka na drewnianym podwyższeniu. Plac zabaw jest w znacznym stopniu nasłoneczniony. My pojawiliśmy się tam, gdy nie było gorąco, nie zwróciłam więc niestey uwagi na ten aspekt:/. Ze zdjęć dostępnych w Internecie wynika jednak, że w określonych godzinach część placu zabaw może być zacieniona. Minusy? Nasadzenia przylegające do części zabawowej – znane wszystkim z dzieciństwa białe kulki śnieguliczki są trujące. Podczas naszej wizyty dzieci zbierały ją, rozrzucały na placu zabaw, rozdeptywały. Dotarły do mnie także sygnały, że jest tam głośno – w pobliżu znajduje sie rondo Jana Nowaka Jeziorańskiego.

 

Ocena

 • wyposażenie – 4/5
 • stan, konserwacja – 5/5
 • otoczenie – 3/5
 • zacienienie – 2/5

 

Dojazd

W przypadku dojazdu komunikacją miejską – należy wysiąść na rondzie Jana Nowaka Jeziorańskiego – dojeżdżają tutaj tramwaje nr: 4, 6, 8, 11, 13, 15, 16, 19 oraz 2, 7, 17,18. Wśród autobusów należy wymienić nr: 145 i 193. Auto można zaparkować na ul. Białej, ae trzeba się liczyć z tym, że nie ma tam wiele miejsc.

 

 

Gallery Wordpress LISTA

27. Plac zabaw – Droga Dębińska, Park Bambrów Poznańskich

Przed wizytą nie podejrzewałam, że umieszczę go w naszym zestawieniu tak nisko – niecierpliwie czekałam na jego otwarcie,  jest nowy, ma ciekawe elementy wyposażenia. Na miejscu okazało się, że część z nich sprawia wrażenie niedostosowanych do potrzeb wielu dzieci. Tyrolka-dinozaur oczywiście wzbudziła zachwyt Gee, nie chciał z niej zejść, ale w mojej ocenie: wchodzenie sprawia trudność nawet starszakom, wyhamowywanie nie odbywa się płynnie – trasa zdaje się być zbyt krótka. Wejście do wnętrza dinozaura jest możliwe tylko za pomocą pionowych ścianek wspinaczkowych, które nie są nawet odwrócone w jego stronę. Ogon gada można pokonać tylko w zwisie – na końcu trzeba zawrócić albo zeskoczyć. Pozytywnie oceniam strefę dla najnajów, kiwak oraz „standardowe” elementy wyposażenia – huśtawki, „bocianie gniazdo”. Kącik do przesypywania piasku mnie rozczarował – przykładowo: zainstalowany tam mały taśmociąg włąściwie nie działa – jego mechanizm zaciął się, bo dostał się do niego… piasek. Łuk z wózkiem jest ciekawy, choć korzystanie z niego na stojąco przez dzieci, jest co najmniej trudne, wymaga sporej koordynacji. Niewiele z nich może dosięgnąć do czerwonych linek pomocniczych. Zabawa w trakcie dnia odbywa się w pełnym słońcu, popołudniu plac zabaw może być cześciowo zacieniony (w obszarze, gdzie postawiono tyrolki, kiwak). My pojawiliśmy się tutaj późno i dały się nam we znaki komary. Było też dosyć głośno z powodu aut przejeżdżających Drogą Debińską. Plac zabaw nie jest ogrodzony.

 

Ocena

 • wyposażenie – 3/5
 • stan, konserwacja – 4/5
 • otoczenie – 2/5
 • zacienienie – 1/5

 

Dojazd

Miejsca parkingowego można szukać na ulicy Orzechowej. Istnieje możliwość dojazdu autobusami nr 149, 171, 176 – należy wysiąść na przystanku ul. Azaliowa lub Łozowa i przejść około 500 m.

 

 

Gallery Wordpress LISTA

 

28. Plac zabaw w Parku Tysiąclecia

Plac zabaw jest stosunkowo nowy, jego  wyposażenie robi wrażenie. Znajduje się tutaj ciekawy układ zakończony zjeżdżalnią rurową. Młodsze dzieci mogą bawić się w „labiryncie”, na kiwakach, karuzeli, w małej piaskownicy. Starszaki sprawdzają swoje umiejętności na drabinkowym „torze przeszkód” (w dwóch miejscach przejście jest bardzo trudne, ale jak znam dzieci – jakoś radzą sobie:P). Nie ma tutaj standardowych huśtawek, jedynie „bocianie gniazdo”. Plac zabaw nie jest ogrodzony, podłoże stanowi piasek. W upalny dzień nie znajdziecie tu wytchnienia, sam park również nie zachęca do spaceru – byliśmy tam już jakiś czas temu, ale zapamiętałam go jako przestrzeń z wysuszoną trawą, podniszczonymi asfaltowymi alejkami i stosunkowo niewielką ilością drzew – poprawcie mnie, jeśli jest inaczej:). Obok placu zabaw znajduje się górka – atrakcyjna dla niejednego malucha latem oraz pewnie dla wszystkich – zimą:). W pobliżu nie ma żadnych sklepów, punktów gastronomicznych. Można natomiast potrenować jazdę na rowerze w tzw. mini miasteczku, w którym wytyczono uliczki ze znakami drogowymi, pasami, światłami, rondami.

 

Ocena

 • wyposażenie – 5/5
 • stan, konserwacja – 5/5
 • otoczenie – 2/5
 • zacienienie – 1/5

 

Dojazd

Autem – można zaparkować na ulicy Komandoria, pod dawną siedzibą Wyborowej. Dojazd tramwajem – przystanek: Św. Michała lub Termalna, linie – 6, 8.

 

 

Gallery Wordpress LISTA

 

29. Plac zabaw na os. Kwiatowym

Uwaga: Plac na osiedlu kwiatowym jest zamknięty od listopada 2020 do marca 2021.

W tym wypadku należałoby mówić waściwie o dwoch placach zabaw, które ściśle do siebie przylegają. Pierwszy – starszy – ma piaskową nawierzchnię, znajduje się na nim drewniana konstrukcja do wspinania ze zjeżdżalnią, karuzela, kiwaki, kładka, piaskownica. W nowej cześci, z nawierzchnią z gumy, zainstalowano: statek, domek, układ do wspinania ze zjeżdżalnią, cieżarówkę, „bocianie gniazdo”. Naszym dzieciom bardzo przypadła do gustu instalacja do wspinania w nowej części – choć nie jest najniższa, nasza dwuletnia Barbie z niewielką pomocą bardzo dobrze sobie na niej radziła. W pobliżu znajduje się boisko do gry w piłkę nożną. Plac zabaw nie jest zacieniony, zabawa odbywa się w pełnym słońcu.

Ocena

 • wyposażenie – 4/5
 • stan, konserwacja – 4/5
 • otoczenie – 2/5
 • zacienienie – 1/5

 

Dojazd

Autem – istnieje możliwość zaparkowania pod samym placem zabaw, nigdy nie mieliśmy problemów ze znalezieniem miejsca na ul. Krokusowej. Najbliższy przystanek autobusowy to prawdopodobnie – os. Kwiatowe. Dojeżdżają tutaj linie – 177, 727, 803.

 

 

Gallery Wordpress LISTA

 

30. Plac zabaw w Parku Kasprowicza

W przeszłości poświęciłam temu miejscu odrębny post. Do jego wyposażenia należą: huśtawki, bocianie gniazdo, statek, zjeżdżalnia, niski układ z bębenkami, grą kółko i krzyżyk, piaskownica, mała tyrolka, sznurkowa pajęczyna, niska kładka. Bardzo lubię widok, jaki roztacza się z tego placu zabaw – na halę widowiskową Arena. Nie przepadam natomiast za ostrym słońcem – nie ma tutaj, gdzie się przed nim schować. W ostatnim czasie Gee spędza na nim nieco mniej czasu – równie atrakcyjne stało się jego otoczenie – alejki, które można pokonywać na hulajnodze i górki idealne do zbiegania.

W pobliżu znajduje się jeszcze jeden plac zabaw – przy szkole podstawowej nr 33. Znajduje się tam ciekawy układ do wspinania, karuzela, huśtawki, bieżnia, boisko do siatkówki, piłki nożnej – więcej na jego temat przeczytacie w punckie 29.

 

Ocena

 • wyposażenie – 4/5
 • stan, konserwacja – 3/5
 • otoczenie – 4/5
 • zacienienie – 1/5

 

Dojazd

Tramwajem – przystanek: Arena. autobusem nr 164 – przystanek: ul. Szymborska, nr 145 – ul. Ułańska.

 

 

 

Gallery Wordpress LISTA

31. Plac zabaw w Parku Wilsona

Najczęstszy cel naszych krótkich wypadów. W okresie letnim wizytę na placu zabaw poprzedzamy przejściem przez zamgławiacz zainstalowany przed główną bramą. Sama przestrzeń dla dzieci nie poraża ani rozmiarami ani typem atrakcji, ale… w ostatnim czasie została częściowo odnowiona, znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Palmiarni, ma bardzo dużą piaskownicę i od godz. 16.00 jest właściwie w całości zacieniona. W ostatnie wakacje zainstalowano żagle chroniące przed słońcem(!). Minusy? Wygląd ławek nie zawsze zachęca o tego, by na nich usiąść, nie ma tutaj huśtawek, plac zabaw nie jest w pełni ogrodzony. Część rodziców zwróciła uwagę, że nowa karuzela może być niebezpieczna, w szczególności dla najnajów – w ich ocenie jest śliska i obraca się zbyt szybko. Dla mnie większym problemem jest fakt, że jej betonowy fundament wystaje, ogólnie rzecz biorąc – atrakcje wkopane są zbyt płytko. Oceńcie sami:). Na mostku dla maluchów warto uważać na różnicę poziomów – jest on stopień niżej niż pozostała część układu.

Warto wspomnieć, że sam park również stanowi atrakcyjny naturalny plac zabaw dla dzieci – nasze maluchy chętnie wspinają się na głazy nad wodą, bawią przy wodospadzie (choć są w tym względzie ograniczenia – to obiekt zabytkowy), wchodzą na drzewa.

Gdzie można kupić kawę, która umili rodzicom pobyt? W Projekt Wilson na ul. Matejki lub w Cafe Przymiarka na ul. Wyspiańskiego.

 

Ocena

 • wyposażenie – 3/5
 • stan, konserwacja – 3/5
 • otoczenie – 5/5
 • zacienienie – 3/5

 

Dojazd

Tramwajem przystanek – Park Wilsona (linia: 8, 5, 14, 11), autobusem nr 164 – przystanek Wyspiańskiego lub 145 – Park Wilsona. Myślę, że miejsce parkingowe szybciej znajdziecie na dolnym, niż na górnym Łazarzu (w obu przypadkach nie ma strefy).

 

 

Gallery Wordpress LISTA

 

32. Plac zabaw w Starym ZOO

Ich największym atutem jest bez wątpienia lokalizacja. Są właściwie dodatkiem do głównej atrakcji, jaką jest kontakt z żywymi zwierzętami:). Mimo to bardzo się cieszę, że Gee ma gdzie spożytkować zgromadzoną energię. Plac zabaw znajdujący się obok klatki z ptakami wyposażono w karuzelę, huśtawki, drabinki w kształcie żyrafy, układ ze zjeżdżalnią dla najmłodszych oraz kiwaki. Drugi plac (obok parku linowego) wyróżnia imponująca rzeźba konia – niestety nie można na niego wsiadać. Dzieci rekompensują to sobie;) biegiem po drewnianym krokodylu i bujaniem się na huśtawce (bocianie gniazdo) i ważkach. Place zabaw nie są równo nasłonecznione, na drugim można zaznać trochę cienia. Plusem tego miejsca jest fakt, że w pobliżu znajduje się punkt gastronomiczny (uprzedzam, że nie znajdziecie tam raczej zdrowych przekąsek dla maluchów).

 

Ocena

 • wyposażenie – 2/5
 • stan, konserwacja – 3/5
 • otoczenie – 5/5
 • zacienienie – 2/5

 

Dojazd

Sugerowany – tramwajem nr 2 – przystanek Zeylanda. Inna opcja – dojazd autobusem na przystanek Bałtyk i krótki spacer.

 

 

Gallery Wordpress LISTA

33. Plac zabaw – Szeląg

Jego największą zaletą jest lokalizacja w pobliżu Ogrodu Szeląg;), w którym odbywają się ciekawe warsztaty, również dla rodzin, dzieci. To miejsce z klimatycznym punktem gastro ulokowanym w kontenerze. Jeżeli chodzi o sam plac zabaw – przez większość dnia jest nasłoneczniony. My odwiedziliśmy go w godzinach popołudniowych i ze zdjęć wynika, że jest wtedy częściowo zacieniony. Jego wyposażenie nie jest bardzo bogate – tworzą je: lokomotywa, zjeżdżalnia, układ drabinek, huśtawki, wysoko zawieszone „bocianie gniazdo”, duża piaskownica. W pobliżu znajdują sie intrygujące ruiny monumentalnych schodów, prowadzących w dolinę rzeki.

 

Ocena

 • wyposażenie – 2/5
 • stan, konserwacja – 3/5
 • otoczenie – 4/5
 • zacienienie – 1/5

 

Dojazd

Autem – jeżeli chcecie zaparkować równiez w pobliżu Ogrodu Szeląg, należy kierować się na ul. Ugory. Jeżeli chodzi o dojazd autobusem (nr 147, 151, 167, 174, 190) – należy wysiąść na przystanku Wilczak.

 

 

Gallery Wordpress LISTA

 

34. Plac zabaw – SP 33 – ul. Jarochowskiego

Przestrzeń szkolna – zawsze pojawiamy sie tutaj w godzinach popołudniowych, wcześniej odbywają sie tutaj prawdopodobnie zajęcia dydaktyczne i wstęp nie jest możliwy (zastrzegam, że nie jest to potwierdzona informacja:)). Wśród atrakcji można wymienić trzy układy do wspinaczki, karuzelę, huśtawki. Przylegają do nich boiska – do siatkówki, piłki nożnej, koszykówki, bieżnia. Sąsiedztwo Areny dodaje temu miejscu uroku. Plac zabaw jest nasłoneczniony, zdaje się, że w pewnych godzinach karuzela jest zacieniona.

 

Ocena

 • wyposażenie – 2/5
 • stan, konserwacja – 3/5
 • otoczenie – 4/5
 • zacienienie – 1/5

 

Dojazd

Tramwajem – przystanek: Arena. autobusem nr 164 – przystanek: ul. Szymborska, nr 145 – ul. Ułańska.

 

 

Gallery Wordpress LISTA

 

35. Plac zabaw przy ul. Hetmańskiej

To dość niepozorne miejsce – myślę, że niewiele osób o nim wie(?). Ciekawostka – jego główna atrakcja, układ ze zjeżdżalniami – został wykonany z plastikowych nakrętek od butelek. Mieszkańcy osiedla oraz uczniowie okolicznych szkół byli aktywnie włączeni w ich zebranie. Na placu zabaw znajdują się również huśtawki, kiwaki, ważka i wirujące miski. Plac jest dość mocno nasłoneczniony, w godzinach popołudniowych można liczyć na cień. Za minus należy również uznać hałas dobiegający od strony ulicy Hetmańskiej.

 

Ocena

 • wyposażenie – 4/5
 • stan, konserwacja – 4/5
 • otoczenie – 2/5
 • zacienienie – 3/5

 

Dojazd

Najlepiej środkami komunikacji miejskiej – skrzyżowanie Głogowska/Hetmańska. Dojazd autem jest utrudniony – po zamontowaniu szlabanu nie jest możliwy wjazd na osiedle od strony ulicy Dmowskiego.Miejsc parkingowych należy więc szukać na ulicy Głogowskiej:/.

 

 

Gallery Wordpress LISTA

 

36. Plac zabaw – Plac Asnyka

Myślę, że mam słabość do tego miejsca głównie ze względu na jego umiejscowienie wśród jeżyckich kamienic. Nie znaczy to oczywiście, że jego wyposażenie nie zasługuje na uwagę:). Tworzą je: karuzela, instalacja z drabinkami oraz zjeżdżalnią i kładką, ciekawy lej ze sznurka, ważka, kiwaki, piaskownica. Minus za nasłonecznienie i konserwację. Plus za ogrodzenie i sąsiedztwo z ulicą Słowackiego oraz Domem Tramwajarza, gdzie często odbywają ciekawe eventy dla dzieci.

 

Ocena

 • wyposażenie – 3/5
 • stan, konserwacja – 3/5
 • otoczenie – 4/5
 • zacienienie – 1/5

 

Dojazd

Najkorzystniej tramwajem na Rynek Jeżycki, ul. Kraszewskiego lub Teatralkę. Można także rozważyć dojazd autobusem linii 164 – przystanek Rynek Jeżycki. Wybór auta odradzam ze względu na płatną strefę parkowania oraz ograniczoną liczbę miejsc.

 

 

Gallery Wordpress LISTA

 

37. Plac zabaw przy ul. Dmowskiego

W przeszłości, gdy rzadko odwiedzałam obiekty tego typu, nie doceniałam jego atrakcyjności. Teraz to się zmieniło:). Jego wyposażenie jest zróżnicowane i tworzą je: wysoka zjeżdżalnia, jeep, ciuchcia, skałki wspinaczkowe, kładka, huśtawki. Jednak na największą uwagę zasługuje rowerowa karuzela, nie zetknęłam się z nią nigdzie indziej. Tak, ten plac zabaw jest również nasłoneczniony, choć na jego skraju, na murku w pobliżu drzew, można szukać chwili wytchnienia. Minusy? Zdarza się, że czystość nie jest jego mocną stroną. W piaskownicy jest zazwyczaj mało piasku.

 

Ocena

 • wyposażenie – 4/5
 • stan – 4/5
 • otoczenie – 2/5
 • zacienienie – 2/5

 

Dojazd

Tramwajem – przystanek: Rynek Łazarski

 

Lokalizacja

Gallery Wordpress LISTA

 

To nie jest pełna lista. Czekam na sygnały z Waszej strony, jeśli wymaga aktualizacji:).

 

Jestem przekonana, że nie są to wszystkie miejsca, do których warto się wybrać. Przy kolejnych wypadach będę dodawać/podmieniać zdjęcia, aby Wasze wyobrażenie o opisywanych placach zabaw było możliwie bliskie rzeczywistości.

 

 

SKRÓCONA LISTA:)

 1. Chartowo
 2. Nadolnik
 3. Cytadela
 4. Wartofrajda
 5. Skwer – Dolina Górczynki
 6. Leśniczówka Naramowice
 7. Os. Wichrowe Wzgórze
 8. Wodziczki
 9. Park Rataje
 10. Jezioro Strzeszyńskie
 11. Park Sołacki
 12. Park Dąbrowskiego – Stary Browar
 13. Malta
 14. Park Heweliusza
 15. Most Rocha
 16. Park Jana Pawła II
 17. Ogródek Jordanowski nr 2
 18. Jasna Rola
 19. Lasek Marceliński
 20. Ogródek Jordanowski nr 1
 21. Pumptrack Smochowice
 22. Jezioro Rusałka
 23. MDK 1
 24. Park Górczyński
 25. Park Karola Marcinkowskiego
 26. Plac Kazimierza Nowakowskiego
 27. Droga Dębińska
 28. Park Tysiąclecia
 29. Os. Kwiatowe
 30. Park Kasprowicza
 31. Park Wilsona
 32. Stare ZOO
 33. Szeląg
 34.  SP 33 – ul. Jarochowskiego
 35. ul. Hetmańska
 36. Plac Asnyka
 37. ul. Dmowskiego

 

Plaże miejskie:

 1. Madalina
 2. Luboń

 

 

Daria Panek-Płókarz

Jestem mamą pięcioletniego Gee i trzyletniej Bee. Bliska jest mi idea „dzikich dzieci” – gdy tylko to możliwe, wyruszamy na wycieczkę do lasu:). Lubię tapasy, spływy kajakowe, Iris Apfel i Suwalski Park Krajobrazowy. W 2018 roku dodałam do tej listy prowadzenie bloga;). Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, zachęcam również do obserwowania Poznańskiej Spacerówki na Facebooku i Instagramie.


23 odpowiedzi do “NAJLEPSZE PLACE ZABAW W POZNANIU”

 • Polecam również place zabaw na Piątkowe. Jest ich niezliczoną ilość. Wiele z nich jest warte uwagi? dziękuję za ten ciekawy wpis.

 • Witam. A gdzie znajduje się plac zabaw z pierwszego zdjęcia z samolotem? Polecam plac zabaw na Strzeszynku. Rusałka może być dobra rano, gdy nie ma jeszcze aż tak dużo dzieci.
  Pozdrawiam

 • Zapraszam tuż za bramy Poznania do Skórzewa. Piękny plac zabaw w kształcie statku pirackiego przy ul. Szkolnej.
  Jesienią planowana rozbudowa o park linowy, mini amfiteatr i ścieżki rekreacyjne.

 • Plac zabaw ze zdjęcia na przeciwko Pestki dla starszych dzieci uważam, mój 2,8 latek sprawny jest bardzo ale i tak bardzo trzeba pilnować, kiepsko wyprofilowana zjeżdżalnia która “wyrzuca” przy zjeździe, linki miękkie przez co nóżki uciekają. Na tym placu trzeba bardzo uważać a i wszędzie dorosły nie jest w stanie wejść. Bardzo polecam plac zabaw przy plaży obok Hotelu Regata. A resztę nowo powstałych placy musimy jeszcze nadgonić ?

  • Też nie oceniam go najwyżej, dlatego nie ma go na liście, ale wiele osób o samolot pyta, więc pojawi się, ale właśnie z uwagami. Dziekuje za nie. Po weryfikacji:) pewnie uwzględnie je w moim poście.

 • Dzięki za ten wpis ? zamierzamy z Filipkiem skorzystać z każdej Twojej rekomendacji. Jeszcze nigdy się nie zawiedliśmy ? Pozdrawiam

 • Co za ogrom przydatnych informacji, dziękuję!
  My jesteśmy spod Poznania, dlatego nie bardzo orientujemy się w poznańskich atrakcjach, ale szczerze polecam park w Jankowicach, ok. 30 km Na zachód od Poznania. Jest tu świeżo wyremontowany pałac – szkoła muzyczna, a przy nim kilka tras parku linowego, świetnie wyposażony, zacieniony plac zabaw oraz trasa spacerowa wokół stawu. Oprócz tego mała kawiarnia i mnóstwo koncertów.

  • Ja również dziękuję za komentarz. Wpis o placach zabaw pod Poznaniem przed nami, dziękuję za podpowiedź!:)

 • Super wpis! Bardzo przydatne informacje. Chciałam zareklamować bardzo fajny, odnowiony plac zabaw na Wzgórzu Papieskim w Luboniu. Znajduje się za rogatkami Poznania od strony Świerczewa. Ogrodzony, oddalony od ulicy. W naszym przypadku to istotna kwestia:) pozdrawiam

 • Koniecznie wybierzcie sie na ten przy ul Nadolnik, za os na Solnej. To jest malym parku im. Ks. Tadeusza Kirscke. Niedawno zrobiony, bardzo ladny, urokliwy starodrzew nadwarciański, a do tego pieknie utrzymany plac 🙂

  • Bylismy tam jakiś czas temu i w pełni zgadzam się z Twoją oceną. Mój wpis wymaga pilnie kolejnej aktualizacji:)

 • Jeśli o plac zabaw Wodziczki, to oprócz niebezpiecznych zjeżdżalni ma duży minus – po deszczu nie da się z niego zwykle korzystać bo najczęściej jest jego część jest pod wodą ? nieustannie jest zalewany, co sprawia, że z części atrakcji nie można skorzystać.

 • Przestrzegam przed placem zabaw w Starym Zoo, na zjezdzalni wystaja sroby, zarwana slizgawka, sroby wystaja tez w hustawkach. Karuzela wyje jakby miala zaraz umrzec, w ogole nie chce sie krecic. Syf i zaniedbanie 🙁

  • Nie było nas tam już jakiś czas. W najbliższych dniach planuję aktualizację wpisu:). Sprawdzę ten sygnał. Dziękuję za wiadomość.

 • Witaj ? Nawiązałaś do jakiegoś miejsca w Swarzędzu. Czy możesz przybliżyć które miałaś na myśli proszę? ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *