NAJCIEKAWSZE IMPREZY PLENEROWE 2019 – POZNAŃ I OKOLICE

NAJCIEKAWSZE IMPREZY PLENEROWE 2019 – POZNAŃ I OKOLICE

Jakiś czas temu otrzymałam podpowiedź, aby stworzyć zestawienie imprez plenerowych ujętych w szerszej perspektywie – nie tygodnia, lecz raczej miesięcy. Pomyślałam, że sama chętnie skorzystałabym z takiego kalendarium przy planowaniu naszych wypadów. Lista będzie uzupełniania, należy liczyć się z tym, że część organizatorów, jeszcze nie zdecydowała się poinformować odbiorców o dacie, charakterze wydarzenia:).

 

2019

 

 

Dajcie znać, co warto by było dopisać:)

 

 

CZERWIEC

 

 

od 21.06 – Orzeł i Krzyż – Największe widowisko plenerowe w Polsce 2019

Bilety na największe widowisko plenerowe w Polsce już w sprzedaży.

W każdy piątek i sobotę od 21 czerwca do 13 lipca kilka tysięcy widzów przeniesie się w podróż w czasie od legend i początków Państwa Polskiego, przez średniowiecze, Polskę szlachecką, aż po XX wiek i Solidarność.

Ponad 300 aktorów, efekty pirotechniczne, światła, muzyka i ponad 1000 lat historii Polski na plenerowej scenie wielkości 6 boisk piłkarskich.

Zobacz największe nocne show opowiadające historię Polski!

Orzeł i Krzyż to spektakularna opowieść o losach Polski i Polaków od legend i założenia Państwa Polskiego przez tryumfy husarii, Potop Szwedzki, aż po odzyskanie niepodległości i Solidarność.
Zasiądź na trybunie, gdzie w ciągu 1,5 godziny przeżyjesz niezapomnianą historię odgrywaną na terenie wielkości 44.000 m2 przez 300 aktorów wcielających się w ponad 1500 postaci.

Poruszająca muzyka, spektakularne efekty specjalne, mappingi na wodzie i gra światłem. Już 45 000 osób obejrzało widowiska w Murowanej Goślinie. Musisz to zobaczyć!

W tym roku świętujemy Zwycięskie Powstanie!
Zobaczysz, jak Wielkopolska zmobilizowała się i doprowadziła do największego udanego polskiego zrywu narodowego. Strajk dzieci wrzesińskich, wóz Drzymały i szaleństwo jakie ogarnęło Poznań po przemówieniu Paderewskiego. Jednak nie zdradzamy wszystkich tajemnic, oglądajcie uważnie.

Na spektakl zapraszają Park Dzieje i Narodowe Centrum Kultury. Sponsorami głównymi wydarzenia są Enea – dostawca energii oraz PKN Orlen.

 

21-30.06 – Wolno Dzieciom / Festiwal Malta 2019

Malta Festival Poznań 2019
21-30 czerwca
ARMIA JEDNOSTKI / ARMY OF THE INDIVIDUAL

Wolno Dzieciom to zaproszenie do działań w przestrzeniach, w których dzieciom wolno doświadczać samodzielności, współdziałania, współkreowania rzeczywistości, nie pozbawiając ich frajdy z bycia dzieckiem. Dziecięcy program Malty został zainicjowany w 2014 roku ramach Generatora Malta, z myślą o dzieciach jako równoprawnych, aktywnych i ważnych członkach społeczności.

?_______ WARSZTATY _______?

❖ AEROBIK, AEROBIK, SUPER GWIAZDĘ Z CIEBIE ZROBI, Agieszka Dubilewicz, Aniela Kokosza / 23.06 / 11:00 / Plac Wolności / bit.ly/AerobikWolnoDzieciom / wstęp wolny

❖ BUDUJMY POKÓJ, BURZĄC MURY, W każdym dostrzec człowieka / 30.06 / 13:30 / Plac Wolności / bit.ly/BudujmyPokoj / wstęp wolny

❖ KAMERA – AKCJA – POKÓJ, Potworki / 24-28.06 / 10:00 / plac Wolności / bit.ly/KameraAkcjaPokój / obowiązują zapisy: zapisy@malta-festival.pl, opłata za wyżywienie: 50 zł za 5 dni

❖ KUCHNIA, ŻOŁĄDEK, SERCE, ROZUM, WYOBRAŹNIA!, Zofia Małkowicz / 30.06 / 15:00 / Plac Wolności / bit.ly/KuchniaZofiaMalkowicz / bezpłatne zapisy: zapisy@malta-festival.pl

❖ MIĘDZYGALAKTYCZNA ORKIESTRA HAŁASU DLA ZIEMI, Dominika Szelążek, Michał Joniec / 28.06 / 15:00 / Plac Wolności / bit.ly/MiędzygalaktycznaOrkiestra / wstęp wolny

❖ O POKOJU DŹWIĘKÓW KILKA, Stage of Arts / 28.06 / 11:00 12:00 / Plac Wolności / bit.ly/OPokoju / bezpłatne zapisy: zapisy@malta-festival.pl

❖ ORGANIZM, KTÓRY CIĄGLE ROŚNIE, Studio Sztuki Kobalt / 26.06 / 15:00 / Plac Wolności / bit.ly/OrganizmKtoryRosnie / wstęp wolny

❖ POKÓJ DLA ZIEMI, Elżbieta Niewiadomska / 23.06 / 15:00 / bit.ly/PokojDlaZiemi / wstęp wolny

❖ POMIĘDZY TOBĄ A MNĄ, Agnieszka Dubilewicz, Aniela Kokosza / 27.06 / 15:00 / bit.ly/PomiędzyTobąAMną / wstęp wolny

❖ RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ!, Klamerka / 21.06 / 11:00 / bit.ly/RazemMożemyWięcejKlamerka / bezpłatne zapisy: zapisy@malta-festival.pl

❖ SŁOWNIK WOLNOŚCI, Studio Sztuki Kobalt / 24.06 / 15:00 / Plac Wolności / bit.ly/SlownikWolnosci / wstęp wolny

❖ WAGA CZŁOWIEKA, Brzart / 29.06 / 15:00 / bit.ly/WagaCzłowieka / wstęp wolny

❖ WEWNĄTRZ – ZEWNĄTRZ, Brzart / 22.06 / 15:00 / bit.ly/WewnątrzZewnątrz / wstęp wolny

❖ ZACHOWAJ (S)POKÓJ, Weronika Idzikowska / 21.06 / 15:00 / Plac Wolności / bit.ly/ZachowajSPokoj / wstęp wolny

❖ ŻYĆ W POKOJU TO NIE TYLKO ŻYĆ W SWOICH CZTERECH ŚCIANACH, Marta Wydmuch / 25.06 / 11:00 / bit.ly/ŻyćWPokoju / bezpłatne zapisy: zapisy@malta-festival.pl

?‍♀️_______ SPEKTAKLE _______?‍♀️

❖ SEN MARUDY, Teatr Brama / 23.06 / 12:00 / bit.ly/SenMarudy / wstęp wolny

❖ SKARB, Teatr Żółtodziób, Fundacja Przestrzeń / 30.06 / 12:00 / bit.ly/SkarbDlaDzieci / wstęp wolny

❖ LEKTURY NIEOBOWIĄZKOWE I SZTUKA POKOJU, Maja Brzozowska / 22, 29.06 / 12:00 / Plac Wolności / bit.ly/LekturyNieobowiązkowe / wstęp wolny

www.malta-festival.pl
www.instagram.com/maltafestivalpoznan/

 

21-23.06 – IV Weekend na Szlaku Piastowskim „Gry i zabawy małych Słowian”

„Weekend na Szlaku Piastowskim” po raz czwarty! Kolejna edycja święta Szlaku Piastowskiego. Tym razem naszą uwagę przykują gry i zabawy małych Słowian. Będzie się działo! Zaplanuj pierwszy weekend wakacji na Szlaku Piastowskim!

„Weekend na Szlaku Piastowskim” to wyjątkowe przedsięwzięcie organizowane na terenie Wielkopolski, Kujaw i Pałuk. W trzy dni obiekty Szlaku Piastowskiego odsłaniają swoje najbardziej atrakcyjne karty utwierdzając w przekonaniu, że na Szlak można wybierać się zawsze i niezależnie od wieku. Przygotowane przez organizatorów zróżnicowane atrakcje są gwarantem, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Zapraszamy do śledzenia profilu Szlaku Piastowskiego, gdzie na bieżąco będziemy informować o planowanych wydarzeniach oraz współorganizatorach corocznego święta Szlaku.

 

Wybrane wydarzenia:

22.06 – I Otwarty Trening Zbiorczy „Szlak Wojownika”

I OTWARTY TRENING ZBIORCZY WOJÓW „SZLAK WOJOWNIKA”
Gród Pobiedziska oraz Smoki Sigurda zapraszają na I Otwarty Trening Zbiorczy Wojów „ Szlak Wojownika”.
Trening odbędzie się w dniu 22 czerwca br. na terenie Grodu Pobiedziska oraz Skansenu Miniatur Szlaku Piastowskiego w Pobiedziskach Letnisku. Impreza odbywa się w ramach Weekendu na Szlaku Piastowskim.
Trening historyczny w strojach i sprzęcie historycznym, odbędzie się w godzinach od 11.00 do 16.00. Podczas treningu wojowie ćwiczyć będą szyki bojowe, walki bitewne w ścianach, walki w konwencji bitwy na moście (5 vs 5) oraz dla chętnych pojedynki. Wszystko to w scenerii historycznej Grodu Pobiedziska. Po zakończeniu treningu zorganizujemy luźny turniej integracyjny Trójbój Piastowski z nagrodą dla najlepszego wojownika. Około godziny 19.00 rozpoczniemy biesiadowanie przy wspólnym stole stworzonym w konwencji „stołu szwedzkiego” gdzie uczestnicy spotkania dostarczają żywność i napoje, aby wspólnie je spożyć. Dzięki Gospodarzom Treningu, mamy możliwość przenocowania I wspólnego spędzenia wieczoru w atmosferze wczesnego średniowiecza – celebrując wspólnie Noc Kupały.

Następnego dnia w Grodzie Pobiedziska odbędą się ,,Piastowskie Igry,, ok. 12.30-15.00 wszystkich chętnych zapraszamy do udziału.
Informacje Praktyczne:
Dojazd: Do Grodu Pobiedziska dojechać można: samochodem (droga wojewódzka numer 196 pomiędzy Poznaniem i Gnieznem, PKS (przystanek 500 metrów), pociągiem (stacja kolejowa 700 metrów), Komunikacją Miejską Gminy Pobiedziska (przez Swarzędz)
Przyjazd: Sobota 22 czerwca godz. 9.00 – 11.00, ewentualny przyjazd w piątek i nocleg również możliwy
Wyjazd: Niedziela 23 czerwca w godzinach południowych, ewentualnie można zostać do godziny 18.00
Trening: Trening odbędzie się w sobotę 22 czerwca w godzinach 11.00 – 16.00.
Turniej Integracyjny: Trójbój Piastowski (łuk, oszczep, toporek) odbędzie się w sobotę 22 czerwca w godzinach 17.00 – 19.00. Sprzęt zapewnia Gród Pobiedziska jednak sugerujemy zabranie własnego sprzętu. Nagrodę w Trójboju Piastowskim funduje Gród Pobiedziska (grot włóczni).
Wymagania: Podczas całego pobytu stroje i sprzęt historyczny. Cywile w strojach mile widziani.
Drewno i Obozowisko: Drewno opałowe oraz miejsce na obozowisko zapewnia Gród Pobiedziska.
Parking: Parking niestrzeżony bezpłatny.
Media: Ponieważ trening odbywa się podczas IV Weekendu na Szlaku Piastowskim należy spodziewać się dużego zainteresowania mediami lokalnymi. Bilety dla turystów dostępne w kasie Grodu.
Ubikacje: Sanitariaty z bieżącą wodą zapewnia Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego.
Kontakt:
Bartosz Styszyński Komes Grodu Pobiedziska – 601377802, bartek@grodpobiedziska.pl
Paweł Szypulski Dowódca Drużyny Smoki Sigurda – 798811374, sigurd-1979@tlen.pl
ZAPRASZAMY

 

22.06 – Podróże w czasie – łowcy, zbieracze, rolnicy – Biskupin

„Podróże w czasie” to nowy cykl, w ramach którego w 2019 roku odbędą się trzy wydarzenia, każde skupione na innej epoce. „Łowcy, zbieracze, rolnicy” to podróż do najstarszych dziejów człowieka, do epoki kamienia. Dzięki niej dowiecie się, jak prehistoryczni łowcy polowali i dlaczego mieszkali w szałasach. Poznacie, kiedy w okolicach dzisiejszego Biskupina pojawili się pierwsi rolnicy, jakie były uprawiane przez nich rośliny i dlaczego mieszkali w bardzo przestronnych tzw. „długich domach”. Sprawdzicie, co było w ich jadłospisie i jakie środki transportu (poza własnymi nogami) były wówczas dla nich dostępne. Słowem – jak mogło wyglądać życie codzienne łowcy-zbieracza i pierwszego na naszych ziemiach rolnika. Oprócz pokazów czekać na Was będą warsztaty i konkursy.

 

23.06 – Niedziela na Szlaku Piastowskim – Giecz

W niedzielę 23 czerwca od godziny 14.00 zapraszamy na piknik historyczny zorganizowany w ramach czwartej już edycji Weekendu na Szlaku Piastowskim. W tym roku będziemy starali się wprowadzić naszych zwiedzających w tajemniczy i mało zbadany świat średniowiecznego dziecka. Podczas specjalnie przygotowanej na tę okazję gry terenowej będzie można wcielić się w rolę małego księcia Bolesława, który z polecenia swego ojca poznaje różne zajęcia mieszkańców osady przygrodowej. Garncarz, stolarz, tkaczka i karczmarz, to tylko niektórzy z rzemieślników, których prace będzie można obserwować i przekonać się o ich trudach na własnej skórze (czyli pobawić się we wczesnośredniowiecznego rzemieślnika). Dodatkową atrakcją będą różne historyczne gry (kubb i hnefatafl) oraz konkursy (konkurs łuczniczy, wiedzy o średniowiecznych roślinach uprawnych). Punktem kulminacyjnym będzie krótka inscenizacja obrzędu kończącego okres dzieciństwa (postrzyżyny) w wykonaniu gieckich artystów – uczniów Szkoły Podstawowej im. Pierwszych Piastów w Gieczu.
Tradycyjnie przez cały czas trwania imprezy będzie płonąć ognisko, więc zapraszamy z koszami piknikowymi.

 

22.06 – Festiwal Światła & Parada Sobótkowa nad Wartą

„Festiwal Światła nad Wartą & Parada Sobótkowa” to niezwykłe wydarzenie nad Wartą w Poznaniu, które w noc przesilenia letniego połączy ze sobą dwa żywioły – OGIEŃ i WODĘ. Zaproszeni na festiwal liczni artyści, muzycy i animatorzy zaprezentują w przestrzeni nad Wartą swoje niepowtarzalne instalacje oraz muzyczne projekty w duchu pradawnych symboli.

Nasze wydarzenie rozpocznie Parada Sobótkowa, która jak co roku przypłynie z brzegów Wildy na Cypel nad Wartą. Tuż przed zachodem słońca będziemy mogli podziwiać niezwykłe instalacje symbolizujące atrybuty poszczególnych osiedli w barwnym korowodzie „łodzi” z poznańskimi wodniakami i kajakarzami na pokładzie.

Na trasie festiwalu czekają na was wizualno-muzyczne „przystanki”, które połączone będą ze sobą świętojańską opowieścią, czerpiącą swoje inspiracje z odległych czasów, tradycji i symboli.
Dla najmłodszych uczestników festiwalu przygotowane będą atrakcje w postaci konkursów oraz animacji takich jak: wróżby, plecenie wianków, malowanie twarzy, a także poszukanie skarbu. Kwiat paproci kwitnie raz w roku. To od was zależy, czy wpadniecie na jego trop.
Daj się uwieść magii światła i kolorów. Poznaj moc ognia i wody. Spotkajmy się 22 czerwca nad Wartą!
_______
INFORMACJE:
Start: Amfiteatr w Parku Stare Koryto Warty
Godziny otwarcia – Start: 20.30 / Koniec 23.00
_______
NASI ARTYŚCI (m.in.): Teatr z Głową w chmurach / Noriaki / Drum Work
INSTALACJE: Fireshow / UV painting / Liquidacje (Liquid Light Show) / Graffiti / Mapping oraz wiele innych atrakcji, w tym również dla najmłodszych
PARTNERZY: .wju / Visual Rent / KontenerART / Mobilny Dom Kultury Wilczak / Ogród Szeląg / Sea-Adventure / Ratownictwo Wodne Rzeczpospolitej / Przystań Kowale
ORGANIZATOR: Miasto Poznań

——-WSTĘP WOLNY!——-

WIĘCEJ INFORMACJI WKRÓTCE!

 

22.06 – Runmageddon Poznań

Nie bądź pyrą, wbijaj na najbardziej kozacki event w Wielkopolsce!?

Niezależnie od pogody zapewniamy, że temperatura sięgnie zenitu! Masz siłę i charakter godne prawdziwego wojownika? Udowodnij to na jednej z naszych tras na Runmageddonie Poznań 2019!

➡ Podejmij wyzwanie i sprawdź się na jednej z naszych tras:
Intro – 3km / 15+ przeszkód
Rekrut – 6km / 30+ przeszkód
Classic – 12km / 50+ przeszkód
Junior – 2km /15 przeszkód
KIDS – formuła dla dzieci w wieku 4-11!

To działo się na poprzedniej edycji! ? http://bit.ly/2LQIgUB
ZAPISY ? http://bit.ly/2LFDSL2

 

22.06 – Noc Kupały w Ogrodzie Szeląg

Zbliża się Noc Kupały – słowiańskie święto związane z letnim przesileniem słońca, obchodzone w czasie najkrótszej nocy w roku.

W programie zabawa przy ognisku oraz:
Wypalanie w zakwasie chlebowym i warsztaty ceramiczne
Warsztaty farbiarskie Psychotropical w Noc Kupały
Koncert – Solo na Szelągu vol. 2: Agata Karczewska
Kręcenie ogniem
Napitek i strawa

 

22.06 – Noc Kupały – Lednica

Zapraszamy do udziału już w 50 edycji Nocy Kupały na Lednicy! To starosławiańskie święto wody i ognia, dnia i nocy. Impreza adresowana jest zarówno dla par, jak i singli pragnących znaleźć drugą połówkę. Będziecie mieli okazję uczestniczyć w: warsztatach, konkursach, koncertach i grach przy blasku księżyca i świec. Program imprezy podzielony został na dwa panele: 1- dla rodzin z dziećmi, 2- koncertowy. WARTO BYĆ!


22.06 – Noc Kupały – Biskupin

„Noc Kupały” to wyjątkowa okazja, aby poznać zwyczaje i obyczaje związane z tradycyjnym świętem letniego przesilenia słonecznego. Dlaczego skakano przez ogień? Czy komukolwiek udało się kiedyś znaleźć kwiat paproci? Jakie znaczenie miały kąpiele i puszczanie wianków w tę wyjątkową noc? I co mogły mówić ludziom wróżby z kwiatów i ziół? Tych i wielu innych ciekawostek związanych z Kupalnocką dowiecie się 22 czerwca. Do tańca przy kupalnym ognisku zagra Zespół Muzyki Dawnej Huskarl
https://www.facebook.com/HuskarlFanpage/
Ale! to nie wszystko!
Tego dnia świętować będziemy również „IV Weekend na Szlaku Piastowskim”, którego oferta w 2019 roku skierowana jest do najmłodszych odbiorców. W czasie naszego wydarzenia nie zabraknie więc gier i zabaw przygotowanych specjalnie dla „Małych Słowian”. Zabawę rozpoczniemy już o 18:00.
Możecie zaplanować cały dzień w Biskupinie, tym bardziej że od 10:00 do 18:00 tętnić będzie życiem nasze obozowisko łowców i zbieraczy oraz osada neolityczna, gdzie odbywać się będzie impreza „Podróże w czasie: łowcy, zbieracze, rolnicy”.
https://www.facebook.com/events/341215736471228/

Śledźcie nasze wydarzenie, szczegóły wkrótce.

 

VI Parada Lokomotyw TurKol.pl-MIĘDZYRZECZ 2019!

Szósta edycja Parady Lokomotyw TurKol.pl – MIĘDZYRZECZ 2019 jest kontynuacją pięciu poprzednich imprez, które odbyły się w latach 2013-2016 w pobliskim Międzychodzie oraz w 2018 roku w Międzyrzeczu. W ramach imprezy na klimatycznej stacji kolejowej zaprezentuje się różne typy taboru kolejowego, w tym lokomotywy, wagony, pojazdy specjalne i wagony silnikowe oraz spalinowe zespoły trakcyjne. Na imprezę przyjedzie kilka pociągów specjalnych, uruchomione zostaną też lokalne pociągi np. z parowozem i zabytkowymi wagonami! Udział w imprezie jest BEZPŁATNY, bilety na przejazdy pociągami specjalnymi będą dostępne w sprzedaży internetowej wiosną 2019 roku.


23.06 – Sobótka – Czas Żywiołów

Już po raz piąty, w niedzielę – 23.06.2019r., my, mieszkańcy Szeląga, zapraszamy Wszystkich na tradycyjną Sobótkę.

Rozpalimy ogień nad rzeką tak, jak to czynili ci, którzy byli tu przed nami. Siądziemy na trawie, będziemy pleść wianki a zapach kwiatów i ziół przeplatać się będzie w powietrzu z dźwiękami muzyki. Czekają nas śpiewy, wspólne tańce wokół ognia. Czaru dopełnią niezwykłe opowieści o szczęściu, miłości i magii, które drzemią w każdym z nas.

Bądźcie tam z nami! Razem zaśpiewamy:

„Kompałecka, mała nocka
Paliła się do północka…”

A towarzyszyć nam będą naprawdę niezwykli goście:

Aneta Cruz – Kąciak Trzy Pomarańcze – opowieści
Alicja Choromańska – Hałas Kapela Hałasów – muzyka, instrumenty tradycyjne
Magdalena Garczarczyk Projekt Zieleniak– wianki i zioła
Jacek Hałas Kapela Hałasów – muzyka, instrumenty tradycyjne, śpiew i tańce
Xenia Starzyńska Sagan Sag – opowieści, śpiew, instrumenty tradycyjne, tańce
Barbara Wilińska Marianna Moori – Barbara Wilińska. Calligraphy & Music – śpiew, muzyka, instrumenty tradycyjne

Prowadzenie wydarzenia: Xenia Starzyńska -Teatr Opowieści Sagan Sag
Organizator: Mobilny Dom Kultury Wilczak
Współorganizator: Stowarzyszenie Wędrowni Architekci
Wędrowni Architekci
koordynatorka Sobótki: Urszula Żywicka
wsparcie organizacyjne: Anna Ruszczak
współpraca: Natalia Czemplik

Niedziela, 23.06.2019 godz: 18:30
Poznań – Park Szelągowski – Polana nad Wartą przy Wartostradzie (od. ul. Ugory)
…………………………………………..

#Poznanwspiera
Projekt: Mobilny Dom Kultury na Szelągu.
autorka projektu: Katarzyna Wala
Realizacja: Stowarzyszenie Mobilny Dom Kultury Wilczak i Stowarzyszenie Wędrowni Architekci
Projekt jest dofinansowany przez Miasto Poznań.
Fot. Xenia Starzyńska

 

23.06 – Koncert muzyki filmowej

Po raz kolejny Aquanet SA zaprasza na koncert plenerowy, podczas którego usłyszycie filmy na nowo. 23 czerwca na Łęgach Dębińskich Orkiestra Filharmonii Poznańskiej zagra dla Poznaniaków najpiękniejsze utwory muzyki filmowej. Całości nada rytmu niezastąpiony dyrygent Maciej Sztor.

Nie zapomnijcie zabrać ze sobą rodziny, przyjaciół i przede wszystkim dobrego humoru! Przydadzą się także koce, leżaki oraz apetyt na fantastyczną muzykę i dobre jedzenie.

Poczujcie wakacyjny klimat i pozwólcie, by w duszach zagrała Wam muzyka z filmów takich jak Harry Potter, Forrest Gump czy Gra o tron!

W tym roku nie potrzebujecie biletów – wystarczy kolorowa opaska, którą dostaniecie przed wejściem na teren imprezy.

Podczas koncertu odbędzie się zbiórka pieniędzy na rzecz podopiecznych Fundacji Motyle dla hospicjum.

Program:

John Williams – ZAGINIONY ŚWIAT
John Williams – HARRY POTTER Hedwiga oraz Zaczarowany świat Harry’ego
Hans Zimmer – GLADIATOR
Clint Mansell – REQUIEM DLA SNU
Hans Zimmer, Elton John, Tim Rice – KRÓL LEW
Vangelis – RYDWANY OGNIA
Ennio Morricone – MISJA Obój Gabriela
Ramin Djawadi – GRA O TRON
Kristen Anderson-Lopez, Robert Lopez – KRAINA LODU
Alan Menken – PIĘKNA I BESTIA
Alan Silvestri – FORREST GUMP
Chuck Mangione – DZIECI SANCHEZA
Lalo Schifrin – MISSION IMMPOSIBLE
Stanisław Moniuszko – MAZUR ZE STRASZNEGO DWORU

Koncert zakończymy pokazem fajerwerków.

 

27.06 – Zlot Miłośników Citroëna na 100-lecie marki – COCP 2019

www.100latcitroena.pl/zlot

Byłeś kiedyś na światowym zlocie? Przeżyłeś kiedyś to wielkie święto wraz z setką innych miłośników motoryzacji?
Jeżeli TAK, to nie oprzesz się kolejnej okazji.
Jeżeli NIE, to nie możesz przepuścić takiej okazji.

Zapraszamy na Zlot Miłośników Citroëna. Ogólnopolski, Europejski, Światowy – nie ma ograniczeń. Citroënów historycznych, zabytkowych, oldtimerów, youngtimerów, współczesnych – nie ma ograniczeń.

Spotkajmy się, poznajmy, porozmawiajmy. To wyjątkowa okazja.
A zrobimy to zgodnie ze „światowymi standardami” – pole biwakowe, ogniska, biesiadowanie, wspólne przejazdy.

link do formularza zgłoszeniowego:
https://zfrmz.com/ujcNlLPjx8MjWLcsWV2t

 

29.06 – Batyskaf 2019 – muzyka / jezioro / chill + kino letnie

Muzyka, jezioro, chill. Tyle i aż tyle! ???☀️

To już pewne – spotykamy się na VI edycji festiwalu Batyskaf już w sobotę 29.06.2019.

Zacznijmy wakacje z dobrą muzyką, ze znajomymi i dzieciakami – jak co roku ze świetnymi artystami zagrają także dzieciaki w ramach Akademii Małego Rockmana! ?‍?‍?‍?

Na naszej scenie wystąpią:
Rosalie.
Sonbird
Kasia Tontor
Zimnv
Killedbycar
Nohono

Festiwal muzyczny ze znajomymi i dziećmi? – idealne połączenie jest możliwe! Na wyjątkowy festiwal przyjdź ze swoją pociechą i na pewno nie będzie się nudzić, bo dla muzycznych rodzin mamy, wspomnianą wcześniej Akademie Młodego Rockmana. Dzieciaki będą mogły odkryć artystyczne talenty i załapać muzycznego bakcyla, bo tuż przy scenie udostępnione przez muzyków zostaną prawdziwe gitary i perkusja. ???

Dodatkowe atrakcje dla najmłodszych poprowadzi ekipa z przedszkola „Zaczarowana Kraina” w Bninie. Razem z maluchami w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym stworzą podwodny świat, własne ekologiczne instrumenty muzyczne, a każdy kto do nas dołączy otrzyma medal akademii juniora. Nie zabraknie też mega mydlanych baniek dla jeszcze lepszej zabawy! ???????

Na głodnych, nie tylko tych muzycznych wrażeń będziemy czekać z foodtruckiem, a dla spragnionych, Browar Gzub ugasi pragnienie genialnym piwem kraftowym, które pozwoli wam poczuć smak wakacji. ????
– – – – – – – – –
Wydarzenie towarzyszące we współpracy ze stowarzyszeniem „Zaangażowani”

KINO LETNIE* 28.06 ??? 21:00

W ramach kina letniego wyświetlimy film, jednak tytuł pozostanie tajemnicą.. Zagadkę, która nakieruje Was na jakiś trop znajdziecie w poście na wydarzeniu.

Organizatorzy:
Smartness
Ciabatta

Mecenasi wydarzenia:
Gmina Kórnik
Powiat Poznański

Partnerzy strategiczni:
Broda Records
Go Events Technika Estradowa
Kórnickie Centrum Rekreacji i Sportu OAZA
Blue Note Poznań
Browar Gzub
Brandma
Zaczarowana Kraina
Stowarzyszenie „Zaangażowani”
Pracownia Och Ach

Partnerzy:
Błonie
Drukarnia betmor.pl
Radny Maciej Brylewski
Krotofilm
Ulotkowo.pl
Stowarzyszenie Aktywna Mościenica

Patroni medialni:
Kórniczanin
Nasz głos poznański
Radio Afera
epoznan
WTK

* Wydarzenie organizowane w ramach realizacji projektu przez Stowarzyszenie Zaangażowani i Sołtysa Borówca Nowego z Budżetu Obywatelskiego Miasta i Gminy Kórnik na rok 2019.

 

29.06 – Kulturalny Stary Rynek 2019 – rusza piąty sezon!

Cykl wakacyjnych imprez plenerowych. W tegorocznym programie znajdą się m. in. przedstawiania teatralne, koncerty, spacery z przewodnikiem, fotospacery, Salon Sąsiedzki, Swingująca Starówka oraz wydarzenia na Dziedzińcu Szkoły Baletowej. Zaprezentują się artyści uliczni, będzie muzyka kameralna i koncerty zespołu Siły Specjalne. Sercem projektu tradycyjnie będzie Scena na Quadro. W tym roku odbędzie się ponad 70 wydarzeń! Wstęp na wszystkie jest darmowy, a wyprodukuje je dla Was Estrada Poznańska.
Patronat honorowy: Prezydent – Miasto Poznań
KSR 2019 – kogo zobaczymy:
Teatr Fuzja (Przedstawienia teatralne)
Fundacja Pro-Spin (Występy artystów ulicznych)
Nordoff Robbins Polska (koncerty: Siły specjalne)
Fotspot (Fotospacery)
Towarzystwo Przyjaciół Szkoły Baletowej w Poznaniu (Spacery z przewodnikiem, wydarzenia na Dziedzińcu Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniuy)
Fundacja Świat Możliwości (Kameralny Poznań)
Dixie Company (Swingująca Starówka)
Dragon Social Club (Salon Sąsiedzi)
Informacji szukajcie także u naszych Patronów Medialnych:
WTK, epoznan.pl, RadioAfera, Nasz Głos Poznański, My 60+, Moja Harmonia Życia – magazyn, Głos Wielkopolski, Poznań naszemiasto.pl, Radio Poznań, MC RADIO 102.7 FM Poznań


30.06 – Pszczele niedziele – pikniki edukacyjne w parku Starego Browaru

Od dziecka wiemy, że pszczoły są pożyteczne. Czy jednak umiemy wyjaśnić, dlaczego? Przez całe lato w Starym Browarze będzie można pogłębiać wiedzę o tych niesamowitych stworzeniach. Spotkajmy się 30 czerwca na edukacyjnym pikniku rodzinnym Pszczele Niedziele. Organizatorem projektu są Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu i Stary Browar. Finałem kolejnej Pszczelej Niedzieli będzie koncert Aniki Dąbrowskiej, finalistki pierwszej edycji programu The Voice Kids.

AniKa Dąbrowska to zachwycająca wokalistka, którą mogliśmy poznać dzięki programowi The Voice Kids 2. Dziewczyna trafiła do drużyny Cleo i wspólnie z nią ciężko pracowała na swoje miejsce w finałowej trójce. Jej mocny głos zachwycił tysiące widzów, którzy zadecydowali, że to właśnie ona powinna wygrać The Voice Kids 2! Podczas jednego z odcinków na żywo mogliśmy usłyszeć jej pierwszy singiel – Małe skrzydła. Tekst utworu specjalnie dla swojej podopiecznej napisała Cleo.


30.06 – Pałac ze Sztuką

Zapraszamy na imprezę plenerową do Nieszawy (gm. Murowana Goślina). W programie: spektakle teatralne, koncerty, warsztaty taneczne, ognisko i inne atrakcje. Wstęp wolny! Przybywajcie, lajkujcie, UDOSTĘPNIAJCIE!

 

 

 

LIPIEC

 

 

01-26.07 – XX Letnie Pogotowie Sztuki, Poznań 2019

Tektury, farby, pędzelki, folie, bambusy, butelki, skrawki tkanin, metalowa siatka, lipcowe słońce i trochę wyobraźni… Ten zestaw narzędzi to niezawodny znak, że nadchodzi Letnie Pogotowie Sztuki! Już po raz dwudziesty spotkamy się w parku Starego Browaru i na Cytadeli z magicznymi artystycznymi tematami: lekkością, odkrywcami, jaskiniami, przyszłością, amuletami, kolorami, niesamowitymi stworami czy… sztuką kinetyczną! Po raz pierwszy za to w programie Letniego Pogotowia Sztuki mamy dla uczestników trzy przedstawienia teatralne: pierwszą i drugą część hitu „Chodź na słówko” oraz „Fintikluszki – folkowe okruszki” Teatru Małe Mi (spektakl odbędzie się w parku Starego Browaru). Brzmi tajemniczo? Chodźcie do nas, nie spędzajcie tych wakacji w domu!
Akcje twórcze dla dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 14 lat.
1-6 lipca – park Starego Browaru,
8-26 lipca – park Cytadela; od godz. 10:00 do godz. 12.00.
Zapisy dla grup trwają od 10 czerwca (decyduje kolejność zgłoszeń). Prosimy o zgłoszenie rezerwacji miejsc na adres: rezerwacje@csdpoznan.pl lub telefonicznie: 884 936 747.
Organizatorzy: Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, Stowarzyszenie Artystyczno-Edukacyjne MAGAZYN
Partner: Stary Browar
Kurator projektu: Tadeusz Wieczorek
Wydarzenie objęte patronatem miesięcznika IKS i poralu Kulturapoznan.pl
Projekt dofinansowany z budżetu Miasta Poznania
Szczegółowy program: csdpoznan.pl i stowarzyszeniemagazyn.org

 

06.07 – V Rekreacyjne regaty Rzeczny Match Racing // V Szanty nad Wartą

Żagle po raz kolejny w Poznaniu! Już po raz piąty w Przystani Rzecznej Stary Port pojawią się żaglówki. W sobotę 6 lipca będziemy bowiem rozgrywać regaty „Rzeczny Match Racing” im. kpt. Tomka Adamczyka. Zapraszamy załogi, które będą chciały w wesoły i przyjemny sposób spędzić dzień na wodzie. Drużyna nie musi mieć żadnego doświadczenia, wystarczy, że odpowiedni patent będzie posiadał jej kapitan. Chcemy się pościgać, pośpiewać, pośmiać z przyjaciółmi i spędzić wspólnie cudowny żeglarski czas nad rzeką.

Regaty będą też okazją do uczczenia pamięci naszego przyjaciela – Tomka Adamczyka, instruktora, miłośnika żeglarstwa, który zainicjował poznańskie regaty i szczepił w młodzieży pasję do spędzania czasu pod żaglami.

Oficjalna część zawodów rozpocznie się o godz. 10:00 uroczystym podniesieniem bandery. Załogi będą musiały jak najszybciej pokonać określoną trasę. Sprawność pokonywania tej trasy będzie oceniać komisja sędziowska

W czasie zmagań na wodzie, zaprosimy obserwatorów do udziału w plenerze malarskim. Pokażemy też jak piękny jest Poznań od strony rzeki – dzięki ekipie Sea-Adventure.eu będziecie mogli odbyć darmowe wycieczki motorówką!

W niedzielę 7 lipca zaprosimy na piąte „Szanty nad Wartą”. Będzie okazja, żeby posłuchać znanych i lubianych zespołów, zrelaksować się na leżaku i zaplanować letnie rejsy. Koncerty rozpoczniemy o godz. 14:00. Na scenie wystąpią:

Mechanicy Shanty

Flash Creep

Węże z Poligonu

– Kamil Badzioch

Jakub Paluszkiewicz – piosenki Jakuba

– Marta Śliwa

Poza doznaniami muzycznymi, planujemy też atrakcje dla całych rodzin.

Spotkacie się z niezastąpioną ekipą fundacji Ratuj Ryby. Dzieciaki będą mogły spróbować swoich sił w ekologicznym kole wiedzy, a chętni wezmą udział w inspirujących EKO REJSACH.

? Podczas zabawy kołem najmłodsi sprawdzą swoją wiedzę z zakresu ekologii, ochrony środowiska czy roli człowieka w przyrodzie.

? Za to w trakcie wodnej eko-wyprawy dowiedzą się o powstawaniu jezior, rzek, ich życiu, znaczeniu poszczególnych stref zbiornika, ważnych gatunkach naszych rodzimych ryb oraz istocie bioróżnorodności ekosystemu wodnego. Dowiedzą się też na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas naszego rozwoju, a zwłaszcza jego tempa, w którym postępuje wraz z technologią.

Wstęp bezpłatny.

Wydarzenie odbywa się dzięki wsparciu Miasto Poznań. Serdecznie zapraszamy!

 

7.07 – Żywy skansen – Dziekanowice

Wydarzenie to przybliża tradycje regionu poprzez prezentację wybranych aspektów kultury ludowej Wielkopolski: rękodzieła, rzemiosła, folkloru tanecznego, muzycznego i słownego a także zajęć domowych oraz gospodarskich. Odbywa się to w krajobrazie Wielkopolskiego Parku Etnograficznego, w którym zobrazowano materialne aspekty życia społeczności wiejskiej pod koniec XIX i na początku XX wieku.
Uzupełnieniem prezentacji są występy zespołów i kapel.
Pierwszy z zaproszonych zespołów swoim śpiewem i muzyką przeniesie nas poza granice Wielkopolski – na Kaszuby. Zespół „Kaszubki” z Chwaszczyna składa się z grupy śpiewaczej, tanecznej i kapeli, która przygrywa na tradycyjnych kaszubskich instrumentach: diabelskich skrzypcach i burczybasie.
Drugi z zespołów pozostaje w kręgu wielkopolskim: Kapela Gołoborze eksploruje muzyczne tradycje z południa regionu kaliskiego i na instrumentach przez siebie stworzonych zaprezentują muzykę przekazaną im przez ostatnich wiejskich mistrzów – wiele melodii trio zaczerpnęło od ludowego skrzypka Leona Lewandowskiego. O godzinie 16.00 Kapela zaprasza do Karczmy z Sokołowa Budzyńskiego na potańcówkę!
Na straganach będzie można kupić wyroby ludowych twórców, rzemieślników i rękodzielników.

7.07 – Puść latawca na 100-lecie Powstania Wielkopolskiego

Poznaniacy! Połączmy swoje siły i spotkajmy się 7 lipca 2019 w parku Stare Koryto Warty i razem upamiętnijmy 100. rocznicę Powstania Wielkopolskiego.
Niech moc wznoszących się w powietrze latawców będzie symbolem naszej wolności.

Akcja „Puść latawca na 100-lecie Powstania Wielkopolskiego” ma na celu uczczenie pamięci o wydarzeniu, które doprowadziło do wyzwolenia Wielkopolski. Zapraszamy bardzo serdecznie wszystkich, niezależnie od wieku, na wspólne spędzenie wolnego czasu. Oprawę muzyczną zapewni reaktywowany w 2018 roku legendarny zespół wokalno – instrumentalny – Poznańska Piętnastka, w skład której wchodzą najlepsi artyści poznańskiego środowiska muzycznego (muzycy, wokaliści, aranżerowie, kompozytorzy, soliści).
By uczcić wolność i pamięć tych, którzy o tę wolność dla nas walczyli wspólnie wypuścimy latawce.

 

13.07 – XI Biskupiński Turniej Łuczniczy

Zapraszamy na „XI Biskupiński Turniej Łuczniczy”. Każdego roku wydarzenie to gromadzi coraz więcej uczestników, co sprawia, że ich zmagania wyglądają niezwykle widowiskowo! Zawodników czekają dwa dni wypełnione różnego rodzaju konkurencjami, a zwiedzający będą mogli nie tylko przyglądać się turniejowi, ale także wysłuchać ciekawych prelekcji związanych z łucznictwem historycznym oraz wziąć udział w bezpłatnych warsztatach łuczniczych.

 

14.07 – Teatr dla dzieci #NaWolnym

To już kolejna edycja #NaWolnym. Zapraszamy Was na moc niesamowitych wrażeń teatralnych dla najmłodszych widów. ?

❕ W związku ze zmianami w rozliczaniu podatku VAT przez instytucje kultury, które weszły w życie w styczniu 2019 w tym roku #NaWolnym będzie biletowane.
Cena biletu to 2 zł na spektakle LIPCOWE i 5 zł na spektakle SIERPNIOWE.

LIPIEC
? Pograjki
Teatr Fuzja
14.07 | niedziela |16:30

? Jaś i Małgosia
Fabryka Kultury
21.07 | niedziela | 16:30

SIERPIEŃ
? Nowe szaty króla
Teatr Animacji
17.08 | sobota | 12:00

? Byczek Fernando
Studio Teatralne Blum
18.08 | niedziela | 12:00

? Chodź na słówko 2
Centrum Sztuki Dziecka
24.08 | sobota | 12:00

Bilety na LIPIEC można kupić w Kinie Muza oraz Domu Tramwajarza. Bilety będzie można również nabyć na dziedzińcu przed rozpoczęciem spektaklu.

Bilety na SIERPIEŃ można kupić w Centrum Informacji Kulturalnej Poznań oraz na stronie bilety24.pl od dnia 1.07.2019

Jeśli interesują Cię inne wydarzenia z cyklu to sprawdź:
Teatr #NaWolnym
Kino plenerowe #NaWolnym | Cykl: Amerykańskie przedmieścia
Kino plenerowe #NaWolnym | Cykl: Pół człowiek, pół legenda
Mikromusic i Helaine Vis | Koncerty #NaWolnym
Wczasy i Bloki | Koncerty #NaWolnym
Clock Machine i Mitochondrium | Koncerty #NaWolnym

 

14.07 – Niedziela w Muzeum

Już po raz siedemnasty serdecznie zapraszamy na cykliczną imprezę edukacyjno-rekreacyjną zorganizowaną we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Poznaniu oraz Krajową Radą Spółdzielczą pod hasłem Bezpieczeństwo naszą wspólną sprawą. Jak co roku na zwiedzających Muzeum czekać będą liczne stanowiska i pokazy muzealne oraz atrakcje przygotowane przez współorganizatorów. Do tradycji imprezy należy już kwesta na rzecz PCK oraz akcja zbiórki krwi na rzecz dzieci poszkodowanych w wypadkach drogowych.
W programie m.in.:
Pokazy wyszkolenia psów i koni służących w policji
Liczne stanowiska Wydziału Prewencji KWP w Poznaniu z udziałem maskotki wielkopolskiej policji Sierżanta Pyrka
Miasteczko ruchu drogowego
Ekopiknik
Stanowiska interaktywne i zabawowe dla dzieci
Zwiedzanie labiryntu kukurydzianego
Pokazy pracy twórców ludowych i rzemieślników
Akcja poboru krwi na rzecz dzieci poszkodowanych w wypadkach drogowych
Prezentacja działalności i produktów wielkopolskich spółdzielni w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości
i wiele innych atrakcji…

Zapraszamy!

 

20.07 – Podróże w czasie – osada na półwyspie – Biskupin

Druga część cyklu „Podróże w czasie”, poświęcona mieszkańcom osady z przełomu epok brązu i żelaza. Podczas tej podróży dowiecie się, w jaki sposób 2700 lat temu zbudowaną osadę obronną, której unikalne w skali archeologii świata drewniane pozostałości zachowały się do dnia dzisiejszego. Poznacie, jakich do jej budowy użyto materiałów i narzędzi, jakich technik budowlanych. Zobaczycie, jak żyli jej mieszkańcy, jak wyglądały ich domy, czym się zajmowali. Na szczególną uwagę zasługuje odlewanie brązu – pierwszego sztucznie uzyskanego stopu metalu. To bardzo trudne zajęcie, a jednak mieszkańcy osady potrafili wykonywać z niego piękne szpile, noże, groty. Z pewnością dowiecie się, dlaczego brąz miał wielkie znaczenie dla rozwoju gospodarczego i społecznego mieszkańców ziem dzisiejszej Polski.

 

21.07 – Letnie o Piastach bajanie – Giecz

Przed nami kolejna edycja Letniego o Piastach bajania.
Jak co roku, naszą osadę edukacyjną zasiedlą jej średniowieczni mieszkańcy, którzy chętnie opowiedzą o codziennych zajęciach dawnych gieczan. Tym razem motywem przewodnim pikniku będzie konflikt pomiędzy Mieszkiem I a saskim banitą Wichmanem. Kto chciałby lepiej poznać bohaterów tej historii i okoliczności toczonej się miedzy nimi wojny nie może przegapić dwóch gawęd historycznych oraz ściśle z nimi związanej inscenizacji. Przeniesiemy się na północno-zachodnie rubieże piastowskiego władztwa, by pośród szczęku oręża poznać kulisy ówczesnej politki.
Scenariusz inscenizacji przygotował współpracujący z nami od lat Sławomir Radbor Uta oraz Michał Ostrowski (Mohort – Pokazy Historyczne).
Na pikniku będzie można zakupić smakowite jadło, jak i różnorakie napitki.

Oto co w programie:
16.00 -18.00 życie codzienne we wczesnośredniowiecznej osadzie
17.30 – „Wojny z Wichmanem i pierwsze zwycięstwo Lechitów”- gawęda profesora Edwarda Skibińskiego (IH UAM)
18.00 – „Miniaturowe figurki koników w Gieczu – gawęda Teresy Krysztofiak (MPP – Oddział Giecz)
18.30 – koncert zespołu HUSKARL
19.00 – inscenizacja plenerowa MIECZ WICHMANA

 

26.07 – III Zlot Zabytkowych Samochodów Dostawczych oraz Jednośladów PRL

 

Zapraszamy na kolejną edycję Zlotu Zabytkowych Pojazdów Dostawczych połączoną w tym roku dodatkowo ze zlotem jednośladów PRL.

 

27.07 – Miotacz oszczepów – nieznana broń paleolitu – Biskupin

W lipcowy weekend będziecie mieli okazję zapoznać się z paleolityczną bronią – miotaczem oszczepów. Dziś jest to mało znana broń, a jednak niezwykle skuteczna i powoli zyskuje coraz większy krąg miłośników, co widać w Biskupinie. Brzmi ciekawie? Odwiedź nasze Muzeum, a będziesz mógł nie tylko obejrzeć ciekawe zawody, ale również samemu nauczyć się posługiwać miotaczem oszczepów i wziąć udział w warsztatach oraz konkursach.

 

28.07 – Pszczele niedziele – pikniki edukacyjne w parku Starego Browaru

Od dziecka wiemy, że pszczoły są pożyteczne. Czy jednak umiemy wyjaśnić, dlaczego? Przez całe lato w Starym Browarze będzie można pogłębiać wiedzę o tych niesamowitych stworzeniach. Spotkajmy się 28 lipca na edukacyjnym pikniku rodzinnym Pszczele Niedziele. Organizatorem projektu są Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu i Stary Browar.

 

 

 

SIERPIEŃ

 

 

03.08 – II Ogólnopolski Zlot Czerwonych Samochodów w Poznaniu

II Ogólnopolski Zlot Samochodów Pożarniczych w Poznaniu
Podczas imprezy czeka na państwa wiele atrakcji – wszystko w tematyce straży pożarnej…
Na pierwszej edycji która odbyła się 21 lipca 2018 roku w pod poznańskim Strykowie udział wzięło 60 samochodów pożarniczych, ok 500 strażaków z Wiekopolski i nie tylko.

Zapraszamy

 

04.08 Miodowe lato w Skansenie – Swarzędz

Skansen i Muzeum Pszczelarstwa im. prof. Ryszarda Kosteckiego w Swarzędzu

zaprasza na piknik pszczelarski

 

04.08.2019 r.  w godz. 11.00-17.00

Już po raz jedenasty 04 sierpnia 2019 r., od godz. 11.00 do 17.00 odbędzie się piknik pszczelarski „Miodowe Lato w Skansenie”. Impreza kulturalno-edukacyjna skierowana jest dla wszystkich którzy chcą poznać tajniki życia pszczół i dowiedzieć się, jak powstaje miód i inne produkty pszczele w pasiece. W trakcie pikniku bartnik dokona wspinaczki na drzewo do barci po miód. Będą również pokazy pracy pszczelarzy przy podbieraniu miodu z ula, wirowaniu miodu i innych prac w pasiece. W ramach programu ,,Z Kujawskim pomagamy pszczołom” w tym dniu będzie można w muzeum dowiedzieć się jak indywidualnie pomagać zagrożonym wyginięciem pszczołowatym, wziąć udział w konkursie plastycznym i otrzymać w nagrodę przydatne gadżety nawiązujące do pszczelego święta. Widzowie zapoznani zostaną z leczniczymi, dietetycznymi i kulinarnymi właściwościami miodu i pozostałych produktów pszczelich. W trakcie pikniku odbędzie się również kiermasz miodu i innych produktów pszczelich oraz giełda sprzętu pszczelarskiego. Na kiermaszu ludowym towarzyszącym piknikowi twórcy ludowi i rzemieślnicy zaprezentują swoje niepowtarzalne wyroby wykorzystujące motywy zaczerpnięte z życia pszczół. Na scenie pokazom pszczelarskim i kiermaszom towarzyszyć będą występy artystyczne. Najmłodszych widzów rozbawi kolorowy klaun Mateusz. Grupa „Gród Pobiedziska” zaprezentuje żywą lekcję historii z użyciem machin oblężniczych. Nie zabraknie muzyki i śpiewu. Usłyszymy piękne arie z operetek w wykonaniu solistów z teatru muzycznego oraz koncerty utalentowanych piosenkarek Marzeny Kurpisz i Eweliny Tyranowskiej. Nie zabraknie akcentów regionalnych w wykonaniu zespołu „Olszyna” i kabaretu „Cellulit” ze Swarzędza.  Dla dzieci przygotowano liczne atrakcje, w tym malowanie twarzy i zabawę z pszczółkami „Zręczne Pszczółki”. Odbędzie się konkurs dla dzieci na najładniejszy strój pszczółki lub trutnia. Wszystkie dzieci w przebraniu mają wstęp bezpłatny na piknik. Najładniej przebrane dzieci otrzymają nagrody.

Impreza jest realizowana dzięki dotacji Miasta i Gminy Swarzędz. Partnerem w realizacji pikniku jest Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Poznaniu.

Patronat medialny nad imprezą przyjęły: TVP Poznań, Radia „Merkury”, Radio „Emaus” , „Głos Wielkopolski”, „Gazeta Wyborcza”, Swarzędzka Telewizja Kablowa i Tygodnik Swarzędzki.

Serdecznie zapraszamy!

Kontakt z organizatorem: Skansen i Muzeum Pszczelarstwa w Swarzędzu

tel.  61 6511817

e-mail: muzeumpszczelarstwa@gmail.com

 

10.08 – Festyn Rodzinny „Dziejowisko”

Przyjdź do Parku Dzieje na festyn rodzinny i spędź wspaniałe czas z najbliższymi.
Średniowieczne katapulty, turniej łuczniczy, teatrzyki dla dzieci i widowiska historyczne dla każdego, plac zabaw i zabawy z animatorami.

Dziejowisko to nie tylko zabawa w ciągu dnia, ale również wspaniała zabawa i nauka w nocy.
Możesz przenocować w Parku Dzieje pod namiotem, a noc 10 sierpnia będzie wyjątkowa pod względem spadających asteroidów. Usiądziemy przy ognisku, gdzie posłuchamy historii o gwiazdach i niebie oraz wspólnie będziemy mogli podziwiać piękne zjawiska na niebie.

dodaj do kalendarza Google

 

 

10.08 – KFA 2019: 5. Weekend Grajków Ulicznych „Po drodze” – Gniezno

W ramach #KFA2019 po raz piąty w Pierwszej Stolicy Polski w sierpniowy weekend spotkają się Muzycy ulicy. Wypełnią swoim graniem kilka lokalizacji w centrum Gniezna.
Szczegółową listę artystów i lokalizacji, jakie przygotowali dla Was organizatorzy i współkoordynator festiwalu, Jarosław Mikołajczyk, poznacie już wkrótce 🙂

Sponsorami tegorocznego Weekendu Grajków Ulicznych są Enea, Drukarnia Majorczyk oraz Hil-Gaz.


5. Weekend Grajków Ulicznych Stanowi część Królewskiego Festiwalu Artystycznego w Gnieźnie. Listę wszystkich pozostałych wydarzeń #KFA2019, które wypełnią wszystkie weekendy letnich wakacji aż do 31 sierpnia, można znaleźć tutaj: http://facebook.com/pg/KFAGniezno/events

Królewski Festiwal Artystyczny organizują: Królewskie Gniezno i Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie.

dodaj do kalendarza Google

 

 

10.08 – Podróże w czasie – wioska księcia Mieszka – Biskupin

To średniowieczna część naszego cyklu „Podróże w czasie”, tym razem do zarania polskiej państwowości, do czasów Mieszka I. Przeniesiemy się tysiąc lat wstecz i na własne oczy zobaczymy, jak wyglądało wówczas życie. Będziemy podglądać pracę garncarzy, zaglądać do kuźni, gdzie kowal przy palenisku i kowadle wytwarza przedmioty z żelaza, sprawdzimy, jak wygląda proces powstawania ubrań – przędzenie nici, farbowanie, tkanie. Chętni będą mogli spróbować swoich sił w tych i innych zajęciach, a najmłodsi będą zachwyceni, mogąc wystartować w konkursach z ciekawymi nagrodami. W wiosce spotkamy wojów, którzy czuwają nad jej bezpieczeństwem i dbają, aby do książęcego grodu trafiała odpowiednia ilość dóbr. Wizyta w wiosce będzie również okazją do poznania dawnej kuchni i degustacji „wczesnośredniowiecznych” dań.

dodaj do kalendarza Google

 

17.08 – VI Grzybowski Turniej Wojów

Turniej o koronę dębów grzybowskich – Lestek

dodaj do kalendarza Google


22.08 – IV Światowy Festiwal Wikliny I Plecionkarstwa w Nowym Tomyślu

Największe na świecie spotkanie plecionkarzy. Mnóstwo atrakcji, ciekawe wystawy i Międzynarodowy Konkurs Plecionkarski.

 

24.08 – Smaki Przeszłości – Biskupin

Kawa, czekolada, ziemniaki, pomidory… Wiadomo, że te powszechne dziś produkty weszły do naszego jadłospisu stosunkowo niedawno. Kiedy dokładnie? Jakimi drogami do nas dotarły? Co spożywano wcześniej, na przykład tysiąc, 3 tysiące albo 6 tysięcy lat temu? Wszystkiego dowiecie się podczas naszej nowej imprezy „Smaki przeszłości”, połączonej z degustacją, ciekawymi pokazami i warsztatami kulinarnymi. Niektóre smaki będziecie mogli zabrać ze sobą do domu. Będą również konkursy z nagrodami!

24.08 – Dni Twierdzy Poznań 2019 | Poznań Fortress Days 2019

Zapraszamy na VII edycję Dni Twierdzy Poznań w ostatni pełen weekend wakacji, czyli 24 i 25 sierpnia 2019.
To wielkie święto miłośników fortyfikacji i rekonstrukcji historycznych, w którym uczestniczy kilkadziesiąt obiektów, kilkanaście grup rekonstrukcyjnych oraz kilkanaście tysięcy odwiedzających. Największą popularnością cieszą się XIX-wieczne forty pruskiej twierdzy, a wśród nich relikty największego z nich, czyli Fortu Winiary, zwanego Cytadelą. Spełnił on swą wojenną rolę tylko raz – w czasie bitwy o Poznań na początku 1945 roku. Dziś jest to rozległy park. Swoją siedzibę ma tutaj także Muzeum Uzbrojenia, prezentujące między innymi kolekcję broni z okresu drugiej wojny światowej oraz Muzeum Armii „Poznań”, nawiązujące do wydarzeń z września 1939 roku.
W programie Dni Twierdzy Poznań znajduje się znacznie więcej obiektów związanych z drugą wojną światową. Są to przede wszystkim szczeliny lotnicze i schrony, a także Fort VII – jeszcze jeden obiekt z XIX wieku, który został przez nazistów przeznaczony na pierwszy na polskich ziemiach obóz koncentracyjnych, będący miejscem zagłady Wielkopolan.
Spośród odbywających się w zabytkowych przestrzeniach kilkunastu rekonstrukcji historycznych wiele jest poświęconych drugiej wojnie światowej.
Więcej informacji wkrótce na: www.dnitwierdzypoznan.pl

24.08 – Dni Twierdzy Poznań na Forcie VI w Poznaniu

To już VII Edycja Dni Twierdzy Poznań w ramach wydarzenia organizowanego przez PLOT przy wsparciu Urzędu Miasta Poznania #poznanwspiera

Uczestników Dni Twierdzy Poznań między obiektami będą wozić autobusy Linii Fortecznej.

Miejsce: Fort VI, Poznań, ul. Lutycka 115 – koniec ul. Dojazd
Data: 24-25 sierpnia 2019
Godziny otwarcia: 10:00 – 18:00
Wstęp: 10 zł dorośli, 5 zł uczniowie do 16 roku życia, emeryci i renciści Rodzinny: 20 zł

Parking na drodze dojazdowej do Fortu, od ul. Lutyckiej.

Poniżej lista atrakcji, jakimi uraczymy Was podczas pikniku militarnego na Forcie VI.

W programie:

Zwiedzanie Fortu z przewodnikiem:
sobota – 11-17, co godzinę.
niedziela – 11-17, co godzinę
Czas zwiedzania ok 1,5 godz. Pół kilometra podziemi, po drodze liczne wystawy i dodatkowe atrakcje dostępne tylko na Dniach Twierdzy

Dla lubiących zwiedzać samodzielnie:
– aplikacja mobilna na smartfony z Androidem i iPhony
– Quest do samodzielnego zwiedzania – gra terenowa.

Wystawy:
– Amerykański sprzęt wojskowy oraz żołnierze Armii Amerykańskiej z jednostki w Powidzu
– Amerykańskie samochody z Muzeum Pojazdów Militarnych w Przeźmierowie
– Wystawa broni historycznej – Stowarzyszenie Zbrojownia
– Szpital polowy – pokazy zabiegów – grupa EKA
– Pruskie pocztówki wojskowe
– Jak żyli ludzie w czasie wojny (nowe pomieszczenie) – Grupa Ad Honores
– Fortyfikacje na świecie w obiektywie Marcina Walkowiaka
– zdjęcia archiwalne z I Wojny Światowej
– zdjęcia z Czarnobyla i Prypeci

Rekonstrukcje historyczne
– czasy pruskie – Kościańska Rezerwa Skautowa
– II Wojna Światowa – GRH Ad Honores, GRH Warta

Strzelnice:
– laserowy symulator strzelań
– pneumatyczna – strzelanie precyzyjne do sylwetek

Kącik dla najmłodszych – animacje, konkursy, zabawy

Gastronomia: dania z kuchni wojskowej, frytki, hamburgery, lody, kawa, gofry, piwo rzemieślnicze.

Punkty handlowe z pamiątkami, książkami o tematyce militarnej, grami edukacyjnymi, modelami.

…oraz mnóstwo niespodzianek i atrakcji o których napiszemy wkrótce

Projekt dofinansowany z budżetu Miasta Poznania #poznanwspiera

Zapraszamy

Marcin Walkowiak – 501 44 55 66
Fort Poznań – Event Place
Stowarzyszenie PGRH Warta
Stowarzyszenie Ad Honores

 

24.08 – Festiwal BLusowo 2019 – Mazolewski / Porter i inni

Występ duetu Mazolewski / Porter, odpowiedzialnego za najgorętszą płytę ostatnich tygodni, będzie jedną z największych atrakcji 9. edycji festiwalu BLusowo. 24 sierpnia w Lusowie usłyszymy też m. in. jazzującą brazylijską grupę The Hammond Grooves, energetycznego bluesa poznańskiej grupy Two Timer i laureata tegorocznego Fryderyka w kategorii „blues / country” – Roberta Cichego. Nie zabraknie konkursu oraz występów laureatek z ubiegłego roku – Roxany Tutaj z zespołem Good Omen i Agaty Karczewskiej. A przecież BLusowo to nie tylko koncerty!

Bluesowe dźwięki zabrzmią po raz pierwszy o godz. 15. To wtedy przy małej scenie warsztaty tańca bluesowego rozpocznie Hanna Paulouskaya. Tanecznym krokiem wprowadzi ona publiczność w imprezowy nastrój, który przyda się podczas śledzenia koncertów finalistów konkursu BLusowo 2019. Na małej scenie zaprezentują się 4 zespoły, a oceniać je będzie jury pod przewodnictwem cenionego dziennikarza muzycznego i znawcy bluesa – Ryszarda Glogera. Od godz. 15 aż do 18 przy małej scenie działać będzie też Dziecięca Strefa Artystyczna, czyli pełne atrakcji stoisko dla najmłodszych i ich rodziców.

Tradycją festiwalu BLusowo są występy laureatów konkursu z poprzednich edycji. Po raz pierwszy jednak zagra ich aż dwójka. Wszystko dlatego, że rok temu konkurs wygrały ex aequo niezwykle zdolne i trudne do porównania artystki. Ich występy rozpoczną program sceny głównej.

ROXANA TUTAJ & GOOD OMEN
oprócz Grand Prix lusowskiego festiwalu ma w dorobku wydaną w ubiegłym roku EPkę, Nagrodę Publiczności Festiwalu Generacja 2018 i tytuł „Debiut Roku” Blues Top Wielkopolski oraz zaproszenie na Rawę Blues.

AGATA KARCZEWKSA
druga z laureatek BLusowo 2018, jest natomiast jedną z najbardziej utalentowanych songwriterek w naszym kraju. Obdarzona charakterystycznym głosem i pisząca emocjonalne piosenki artystka na koncie ma występy nie tylko na największych festiwalach (Pol’and’Rock, Jarocin, Spring Break, Songwriter Łódź Festiwal czy Live at Heart w Szwecji), ale i występy w kilku krajach europejskich. Za brzmienie jej debiutanckiej płyty, która ukazała się w marcu, odpowiada jeden z najbardziej cenionych producentów – Marcin Bors. Choć Grand Prix zdobywała w pojedynkę, w tym roku w Lusowie zagra z zespołem.

ROBERT CICHY
Kolejnym wykonawcą będzie laureat Fryderyka 2019 w kategorii blues/country – Robert Cichy. Ten gitarzysta, wokalista, kompozytor i producent swoją płytę „Smack” nagrał po latach współpracy z takim artystami jak Ania Dąbrowska, Ania Rusowicz, Urszula Dudziak, Michał Urbaniak, Piotr Zioła czy Smolik.

TWO TIMER
Mocnego, bluesowego uderzenia spodziewać się można po koncercie grupy Two Timer. Poznaniacy, którzy bluesa na najwyższym poziomie grają od niemal dekady, w Lusowie wystąpią dopiero po raz pierwszy. Ich muzyka zabrzmiała już na festiwalach w USA, Kanadzie, Francji, Niemczech i najważniejszych krajowych imprezach bluesowych oraz na Pol’and’Rock Festival.

MAZOLEWSKI / PORTER
Artystów, którzy zakończą występy na dużej scenie fanom muzyki przedstawiać nie trzeba. Wojtek Mazolewski i John Porter mają w dorobku wiele znakomitych i niejednorodnych muzycznie płyt. Połączenie ich talentów musiało zaowocować czymś niezwykłym. Taka jest właśnie płyta „Philosophia”, której wspólnym mianownikiem jest bluesowa harmonia, lecz słychać na niej całe spektrum muzycznych brzmień: od jazzu po punk, od ballad po mocnego rocka. Publiczność festiwalu BLusowo będzie jedną z pierwszych, która będzie mogła posłuchać tego niezwykłego materiału na żywo.

HAMMOND GROOVES
Po tym koncercie BLusowo powróci na małą scenę, gdzie usłyszymy Brazylijczyków z Hammond Grooves. To porywające trio, bazując na niepowtarzalnym brzmieniu organów Hammonda, gitarze i perkusji tworzy własny muzyczny świat, w którym łączą się wpływy bluesa, jazzu, muzyki brazylijskiej i rocka.

DJ BOOGIE
Blues zabrzmi w Lusowie nawet po ostatnim koncercie. Gatunek ten i jego odmiany takie jak jump blues i rhytm’n’blues odtwarzane i miksowane z płyt winylowych zaprezentuje DJ Boogie. Jego występ, jak i wszystkie pozostałe udowodnią, że blues niejedno ma imię.

Aby się o tym przekonać wystarczy pojawić się w Lusowie w sobotę, 24 sierpnia.|

WSTĘP WOLNY
więcej na www.blusowo.pl

PROGRAM

15:00-18:00
Dziecięca Strefa Artystyczna
Przy Scenie w Leśnym Zakątku

15:00
Warsztaty tańca bluesowego – Hanna Paulouskaya
Scena w Leśnym Zakątku

15:30
FINAŁ KONKURSU – zespół 1
Scena w Leśnym Zakątku

16:00
FINAŁ KONKURSU – zespół 2
Scena w Leśnym Zakątku

16:30
FINAŁ KONKURSU – zespół 3
Scena w Leśnym Zakątku

17:00
FINAŁ KONKURSU – zespół 4
Scena w Leśnym Zakątku

17:45
ROXANA TUTAJ & GOOD OMEN
Scena główna

18:30
Pokaz tańca bluesowego
Scena główna

18:45
AGATA KARCZEWSKA
Scena główna

19:30
Ogłoszenie wyników konkursu
Scena główna

20:00
ROBERT CICHY
Scena główna

20:45
Pokaz tańca bluesowego
Scena główna

21:00
TWO TIMER
Scena główna

22:00
MAZOLEWSKI PORTER
Scena główna

23:00
HAMMOND GROOVES
Scena w Leśnym Zakątku

24:00
DJ BOOGIE
Scena w Leśnym Zakątku

Więcej na www.blusowo.pl
WSTĘP WOLNY

 

24.08 – Olandia Etno Festiwal 2019

Olandia Etno Festiwal prezentuje w niezwykły sposób dorobek kulturalny grup etnicznych zamieszkałych na całym świecie oraz wpływ tych kultur na muzykę, sztukę, obyczaje i więzi międzyludzkie kształtowane od pokoleń. Podczas festiwalu są ukazywane korzyści, które płyną z tolerancji, przenikania się kultur, wzajemnego zrozumienia oraz otwarcia na innych.
Każda edycja festiwalu różni się od poprzedniej tematyką, organizacją i wykonaniem.

Co roku do Olandii przyjeżdżają mieszkańcy Polski, którzy przenoszą się do innej kultury, mają okazję zasmakować kuchni z odmiennej kultury, rozsłuchać się w muzyce, która nie jest powszechna na co dzień. Pierwsza edycja dotyczyła kultury ukraińskiej. Następnymi tematami była kultura czeska, holenderska, litewska, bałkańska, amerykańska, a w zeszłym roku Powstanie Wielkopolskie.

Tym razem zaproponujemy Wam na wycieczkę do XX-lecia międzywojennego – czasów Adama Astona, Wiery Gran, Mieczysława Fogga i innych gwiazd kina i teatru. Zabierze Was tam genialna Warszawska Orkiestra Sentymentalna, która z pasją kontynuuje tradycję rewiowych wykonań utworów tanecznych i sentymentalnych, zachowując ich naturalny i ponadczasowy czar, jednocześnie okraszając je odrobiną współczesnej wrażliwości muzycznej.
https://www.facebook.com/warszawskaorkiestrasentymentalna/

Podczas festiwalu zaprosimy Was również na popołudniowe warsztaty tańców swingowych, które przeprowadzi grupa Swing Craze. Przed koncertem Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej, przewidujemy jeszcze krótką lekcję podstawowych kroków. Po koncercie pociągniemy jeszcze zabawę przy retro szlagierach!
SWING CRAZE to poznańska grupa entuzjastów i propagatorów tańców swingowych takich jak Lindy Hop, Authentic Jazz, Balboa, Collegiate Shag, Boogie Woogie, sięgających swoją historią do lat 30 XX wieku. Połączeni pasją i chęcią zarażenia nią innych, członkowie grupy organizują potańcówki, pokazy, animacje oraz festiwale i warsztaty z udziałem instruktorów z całej Polski. Niesamowita energia i niepowtarzalny klimat retro wyrażony zarówno w muzyce oraz tańcu jak i również w retro strojach i fryzurach uczestników przyciągają i zachwycają wszystkich, niezależnie od wieku.
https://www.facebook.com/swingcraze.poznan/

To jeszcze nie wszystkie atrakcje – więcej szczegółów niebawem…
ZAPRASZAMY!

25.08 – Jarmark Szamotulski 2019

Zapraszamy na czwarty JARMARK SZAMOTULSKI stylizowany na dawne jarmarki miejskie z okresu dwudziestolecia międzywojennego.
Poza wystylizowanymi straganami w klimat dawnych czasów wprowadzą nas kuglarze, cyrkowcy, muzycy, pokazy dawnego rzemiosła, starych rowerów łańcuchowych, bicykli i wiele innych atrakcji. Podczas jarmarku zakończymy uroczyście plener „Wielki Powrót Rzeźb”. Będzie to okazja to podziwiana rzeźb, które trafią później na teren wsi z gminy Szamotuły.

W programie:
– Muzyka na żywo „Przedwojenne piosenki”
Malwina Paszek i Tomek Grdeń
– Kapela dudziarska SzOK
– Spektakl dla dzieci „Bajarka Marynia i Gadający Kogucik”
Teatr Planeta M
– Spektakl “Zabawy Podwórkowe. Raz, dwa, trzy… teraz Ty!”
Ambientówka
– Stylowy trycykl
bicykle.pl
– Gry i zabawy jak za dawnych lat
– Kataryniarz
– Pokaz dawnych zawodów
Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach
– Stylizowany Fotosalonik i szalone retro fotografie
fotosaloniki.pl
– Kuglarze
– Stragany z rękodziełem i żywnością
– Prezentacja rzeźb z pleneru „Wielki Powrót Rzeźb”
– Warsztaty artystyczne
– Wystawa zabytkowych rowerów (1918-1939).

 

30.08 – 46. Poznański Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych

Komisja Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Wielkopolski serdecznie zaprasza w dniach 30.08.-01.09.2019 r.,na odbywający się już po raz 46. Poznański Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych.

Niebanalne, kultowe, z duszą, piękne, dostojne, skrywające tajemnice, będące szczytem technik w swoich czasach…. Czego by o nich nie powiedzieć jedno jest pewne – trzeba je zobaczyć!

Dziś prawie niespotykane na naszych drogach, ze względu na swoją unikatowość, ale wciąż przyciągające spojrzenia i chwytające za serce perełki motoryzacyjnej historii, będzie można zobaczyć już niebawem w Poznaniu i okolicach. A wszystko to za sprawą najstarszego w naszym kraju „Poznańskiego Międzynarodowego Rajdu Pojazdów Zabytkowych”.

Załogi zainteresowane udziałem w rajdzie zachęcamy do nadsyłania formularzy zgłoszeniowych. Termin zgłoszeń upływa 15.08.2019 r. (formularz: www.aw.poznan.pl/filemanager/photos/uploads/posts/Karta_zgloszenia_46PMRPZ.pdf)

 

31.08 – ✯ Wakacje to stan umysłu! / Food Park – Jemy pod Areną ✯

? Długie dnie, gorące noce, opalona skóra, łyk zimnego piwa i pełna beztroska w głowie – wakacje to stan umysłu! ???

Przedłużamy więc lato pod Areną, zapraszając Was do kolejnej streetfoodowej przygody z Food Park ? Spotykamy się już po raz szósty!

Co Was czeka w sierpniowo-wrześniowy weekend? Jak zawsze – masa jedzeniowych inspiracji z każdego zakątka globu, pyszne rzemieślnicze browary, atrakcje dla najmniejszych, dużo ruchu, zielonej przestrzeni i totalny chill. Mamy się relaksować i regenerować, prawda? ?

Już wkrótce uchylimy rąbka tajemnicy i zaczniemy zdradzać najlepszych wystawców pod słońcem! ??

ROZKŁAD JAZDY:
? SOBOTA: 11:00 – 21:00
? NIEDZIELA: 11:00 – 20:00

Wstęp jak zawsze u nas – BEZPŁATNY. Widzimy się? DO ZOBACZENIA!
_______________
⛳ Zgłoś swojego Food Trucka: foodpark.event@gmail.com.

 

 

WRZESIEŃ

 

 

07-09.09 VI Piknik z Wyobraźnią w PPNT

Rezerwujcie czas w kalendarzach❗️ Pierwsza sobota września to w Poznański Park Naukowo-Technologiczny tradycyjnie już PIKNIK z Wyobraźnią ???
Będzie lekko, naukowo, przyjemnie i bardzo, baaaaardzo ciekawie❗️

Jak co roku nie zabraknie eksperymentów ?w tym roku wracają pokazy chemiczne na scenie ? spodziewajcie się „wybuchowych” atrakcji ?? i ciekawostek naukowych ?

Nie zapominamy także o tych, którzy lubią sport, gry (nie tylko komputerowe) czy zabawy plastyczno-sensoryczne. Stawiamy także na zdrowie i profilaktykę.

✔️Śledźcie nasze wydarzenie❗️ Na bieżąco będziemy uzupełniać wpisy o planowane atrakcje.
✔️Zaglądajcie na naszą stronę ???https://ppnt.poznan.pl/vi-piknik-z-wyobraznia/ , gdzie także będziemy dodawać informacje o naszych wystawcach i atrakcjach.
✔️A jeśli sami chcielibyście dołączyć do grona wystawców lub sponsorów i zapewnić jeszcze więcej Piknikowych atrakcji, piszcie do Ani ?anna.kusiak@ppnt.poznan.pl lub na ?promocja@ppnt.poznan.pl

??Wielki finał 7 września. Będzie się działo ❗️

 

07.09 -Święto Ziół

„Święto Ziół w Muzeum Etnograficznym” to impreza przeznaczona dla dzieci i dorosłych promująca zabawę w kręgu ziół i bogactwach natury. W parku Muzeum zapraszamy na stoiska promujące len i wyroby zielarskie. Impreza organizowana razem z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie z udziałem pracowników Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu oraz kilku Fundacji i Stowarzyszeń.
Wstęp bezpłatny.

 

07-08.09 – Stęszewski Festiwal Smaków Świata

7-8 września Stęszew zamieni się w stolicę światowej kuchni. Zapraszamy Was na Stęszewski Festiwal Smaków Świata, gdzie będzie można skosztować specjały najlepszych kuchni świata! ? ? Specjalnie dla uczestników wydarzenia przygotowaliśmy prawdziwą ucztę dla podniebienia! ?
Szczegółowe informacje o wszystkich Food Truckach, które będą obecne podczas eventu będziemy na bieżąco umieszczać na tablicy wydarzenia ?
Jedno jest pewne – będzie przepysznie! ?
Sprawdźcie inne nasze eventy: SMAKI Świata Street Food?…

 

07-08.09 – Festiwal Herbaty Zaparzaj!

Ogród Botaniczny

7- 8 września zapraszamy na jubileuszową, piątą edycję Festiwalu Herbaty Zaparzaj!

Jeśli chciałbyś współtworzyć program lub przygotować własne stoisko wystawiennicze zapraszamy do kontaktu agata.ozarowska@zaparzaj.pl

Wszystkie inne wątpliwości rozwiejemy odpowiadając na maile skierowane na kontakt@zaparzaj.pl

Więcej informacji wkrótce.

Spotkajmy się przy czarce herbaty!

 

07.09 – The Color Run HERO Tour . Poznań

Kolorowi Biegacze!
THE COLOR RUN™ świętuje swoje 5te urodziny! Tak! To już piąty rok i kolejne najszczęśliwsze 5 km na świecie zawita do Poznania! ??
7 września Poznańska Malta ponownie utonie w kolorach! Zaskoczymy wszystkich, nawet stałych bywalców. W tym roku odkrywać będziemy w Was coś niezwykłego…
SUPERMOC i SUPERBOHATERÓW! ⚡️

Na trasie napotkacie nie tylko stacje z kolorowym proszkiem, ale liczne niespodzianki, godne super bohaterów. Jakie?
. Kolorową kąpiel w puszystej pianie
. Odlotowe dmuchane przeszkody

Chcecie zobaczyć co Was czeka?
https://www.youtube.com/watch?v=XHTf7H9Pwjs

Pamiętajcie, bieg nie kończy zabawy. Po przekroczeniu mety czekać będą na Was liczne atrakcje, magiczne afterparty i STREFA BOHATERA, gdzie pofruwacie jak SUPERMAN!

Nie pytamy Was o wiek i kondycję. Nieważne czy jesteście zapalonym sportowcem, amatorem biegania, czy „kanapowiczem”, The Color Run jest dla Każdego. Swoje najszczęśliwsze 5 km możecie przebiec, przetańczyć i przeskakać ?.

Nie każcie nam na siebie czekać i zarejestrujcie się już dzisiaj: ⚡️ Zarejestruj się tutaj: http://bit.ly/2I4ZDSq

. Dzieci poniżej 10 roku życia, bawią się bezpłatnie (ale bez pakietu biegacza)! Musisz je tylko zarejestrować! (a jeśli chcesz by Twoje dziecko otrzymało pełen pakiet, w tym medal, wykup go w specjalnej cenie) ?
. Zapisując się w grupie (minimum 4 osoby z pakietami), otrzymujesz ZNIŻKĘ! ?
. Z pakietem SUPER HERO poczujecie się jak prawdziwy BOHATER, bo w nim maska i peleryna! ⚡️
. Dla rodzin przygotowaliśmy coś niezwykłego! PAKIET RODZINA WIELOPOKOLENIOWA, zabierzcie ze sobą dzieci, rodziców i dziadków. W tym roku łączymy pokolenia! ??

DO ZOBACZENIA JUŻ WKRÓTCE, ODLICZAJ DNI RAZEM Z NAMI I ŚLEDŹ NAS NA:
www.facebook.com/TheColorRunPoland
www.instagram.com/thecolorrunpoland/

 

14.09-22.09 – XXV Jubileuszowy Festyn Archeologiczny – Biskupin

W 1995 roku odbył się pierwszy Festyn Archeologiczny w Biskupinie pod nazwą „Człowiek i środowisko w przeszłości”. Wydarzenie zrealizowane przez długoletniego dyrektora Muzeum – Wiesława Zajączkowskiego i prof. Aleksandra Bursche z Uniwersytetu Warszawskiego – okazało się wielkim sukcesem i zapoczątkowało historię, która trwa do dziś. Podsumowaniem ostatnich 25 lat będzie jubileuszowa edycja wydarzenia.

Na festynowej scenie zostaną zaprezentowane elementy związane ze starożytnym Egiptem, Grecją i Rzymem. Odwiedzający poznają zasady funkcjonowania społeczeństwa w królewskim Egipcie i obrządki pogrzebowe, w tym mumifikację. Ciekawie zapowiada się również pokaz transportowania bloku piaskowca do budowy piramid. Festyn to także okazja do poznania dawnych ludów zamieszkujących teren obecnej Polski – Celtów, Gotów i Wandali. W obozach wojskowych będzie można zobaczyć broń i uzbrojenie starożytnych wojowników. Nie zabraknie tradycyjnego pola bitwy, na którym zmagać ze sobą będą się rzymskie legiony, barbarzyńcy, wojowie wczesnośredniowieczni, a nawet gladiatorzy.

Zapraszamy również do zapoznania się z egzotycznymi dla nas kulturami. W indiańskiej wiosce prezentowane będą rytuały życia codziennego Indian Powwow z Ameryki Północnej. Będzie to okazja do przekonania się na własne oczy jak wyglądały stroje, broń czy tańce legendarnych Indian. Odwiedzimy również Daleki Wschód. W stylizowanym pawilonie herbacianym zaprezentujemy ceremonię parzenia herbaty, a na scenie – tradycyjne stroje oraz archeologię Japonii.

W czasie trwania Festynu zwiedzający będą mogli przekonać się sami, czym różnił się ubiór Słowian od Bałtów, Wikingów czy Madziarów. Nie może zabraknąć tańców przy muzyce dawnej, koncertów, gier i zabaw. W trakcie wydarzenia będzie również okazja do rejsu prawdziwą łodzią wikińską oraz posmakowania kuchni dawnych ludów.

Więcej informacji na www.biskupin.pl.festyn/

 

15.09 – VI Wiec Zaleski, w Zalesiu koło Buku

Nadleśnictwo Grodzisk zaprasza wszystkich do udziału w VI Wiecu Zaleskim, który odbędzie się 15.09.2019 r. na terenie wczesnosłowiańskiego grodziska z Sędzinku – Zalesiu. Wszystkie potrzebne informacje znajdziecie Państwo na Stowarzyszenie Gród Zalesie

 

 

22.09 – Festyn młynarski – Jaracz

Szczegóły podamy w najbliższym czasie.

 

28 – 29.09 – Pobieda 1047

Pobiedziska to jedno z najstarszych i najbogatszych miast królewskich, położonych na historycznym Szlaku Piastowskim, w połowie drogi pomiędzy Poznaniem a Gnieznem. Z racji swojego strategicznego położenia, przy tak ważnym trakcie handlowym i komunikacyjnym, Pobiedziska były świadkiem narodzin państwa polskiego. Zapisały w historii naszego kraju, może małą, ale na tyle ważną kartę, iż według miejscowej legendy książę Kazimierz Odnowiciel nadał w roku 1047 niewielkiej osadzie nazwę, wywodzącą się od starosłowiańskiego słowa „Pobieda”, czyli zwycięstwo. Jest ona najprawdopodobniej związana ze zwycięską bitwą, którą stoczył książę Kazimierz Odnowiciel w roku 1047 w okolicach Pobiedzisk z wojskami Masława, zbuntowanego namiestnika Mazowsza. W oparciu o legendę, Gród Pobiedziska we współpracy z gminą oraz Skansenem Miniatur Szlaku Piastowskiego postanowił zorganizować imprezę historyczną, mającą utrwalić w świadomości mieszkańców wielkopolski te wiekopomne wydarzenia poprzez promocję bogatej historii miasta a także flagowego produktu turystycznego Wielkopolski – Szlaku Piastowskiego. Pobieda 1047 to bojowa edycja flagowej imprezy jaką stał się już Wiec Piastowski. W tym roku przygotowaliśmy dla turystów i rekonstruktorów moc atrakcji. Głównym punktem programu będzie dwudniowy Drużynowy Turniej Wojów. Drużyny wojowników z całej Polski będą bić się piątkami na moście Grodu Pobiedziska, wezmą udział w indywidualnym turnieju walki na miecze, będą miotać toporki oraz szczepy a także strzelać z łuku oraz z ciężkiej kuszy wałowej w dwuosobowych zespołach. Ponadto w sobotę późnym popołudniem odbędzie się inscenizacja bitwy pod Pobiedziskami z dobywaniem grodu, niszczeniem bramy taranem oraz ostrzałem łuczników. W niedzielę odbędzie się bitwa o charakterze sportowym. Dwie ściany tarcz będą potykać się 9 razy, aby wyłonić zwycięzce. Poza elementami militarnymi dużą atrakcją podczas imprezy będzie kuchnia słowiańska, koncert muzyki dawnej połączony z warsztatami tańca dawnego. Jak co roku zawitają do Pobiedziska rzemieślnicy oraz właściciele kramów. Również turyści będą mogli wziąć udział w kilku konkursach oraz turniejach.
Burmistrz Miasta i Gminy Pobiedziska Pan Ireneusz Antkowiak objął imprezę Patronatem Honorowym.
Impreza współfinansowana jest przez Lokalną Grupę Działania Trakt Piastów.

Harmonogram Imprezy „Pobieda 1047”

Sobota 28.09.2019

10.00 – Otwarcie Bram Grodu Pobiedziska

11.00 – 11.30 Oficjalna prezentacja drużyn, kramów i rzemieślników.

11.00 – Otwarty tor łuczniczy dla turystów

12.00 – Warsztaty skórnicze, szycie mieszków do hełmów wojowników)

13.00 – 13.45 Konkurs dla kobiet i dzieci (Łapanie ringa mieczem)

14.00 – 14.45 Strzelanie z łuku – I Konkurencja Drużynowego Turnieju Wojów

14.45 – 15.30 Miotanie oszczepów – II Konkurencja Drużynowego Turnieju Wojów

15.45 – 17.15 Walki o most Grodu Pobiedziska w formule 5 vs. 5 – III Konkurencja Drużynowego Turnieju Wojów

17.30 – 18.30 Inscenizacja bitwy „Pobieda 1047”

18.30 – Zamknięcie bram Grodu Pobiedziska

20.00 – Pokaz Fire Show grupy Virtus.

Ponadto przez cały dzień:

Zbrojownia wczesnośredniowieczna
Plac ćwiczebny ze słupami treningowymi
Arena do walk na miecze piankowe
Machiny Oblężnicze
Historyczny Plac Zabaw
Kramy Rzemieślnicze
Pamiątki
Piastowskie Jadło i poidło

Niedziela 29.09.2019

10.00 – 10.30 Miotanie toporków – IV Konkurencja Drużynowego Turnieju Wojów

10.30 – 11.30 Kusza wałowa – strzelanie z katapulty – V Konkurencja Drużynowego Turnieju Wojów

11.30 – 12.30 Walki wojów w formule 1 vs 1 – VI Konkurencja Drużynowego Turnieju Wojów „Pobieda 1047”

12.30 – 14.00 Bitwa „Pobieda 1047” w konwencji sportowej

14.30 – Uroczyste ogłoszenie wyników Drużynowego Turnieju Wojów „Pobieda 1047” oraz wręczenie nagród

15.00 – 15.45 Turniej walki mieczami piankowymi dla dzieci

16.00 – 16.30 Turniej walki mieczami piankowymi dla kobiet

16.45 – 17.15 Turniej walki mieczami piankowymi dla mężczyzn

17.30 – 18.30 Warsztaty tańca dawnego oraz Koncert zespołu Huscarl

18.30 – 19.00 Pokaz Pirotechniki przy wykorzystaniu machin oblężniczych Grodu Pobiedziska

19.00 – Zamknięcie Grodu Pobiedziska

Ponadto przez cały dzień:

Zbrojownia wczesnośredniowieczna
Plac ćwiczebny ze słupami treningowymi
Arena do walk na miecze piankowe
Machiny Oblężnicze
Historyczny Plac Zabaw
Kramy Rzemieślnicze
Pamiątki
Piastowskie Jadło i poidło

Szczegółowe informacje pod numerem: 730716662 lub mailowo biuro@grodpobiedziska.pl

 

 

 

 

PAŹDZIERNIK

 

 

 

6.10 – Poznańska Pyra – Szreniawa

Kto jest chętny na wykopki w Szreniawie?

W najbliższą niedzielę 6 października 2019 roku w godzinach 11.00–17.00 zapraszamy na imprezę plenerową Poznańska pyra. Wydarzenie ma na celu przybliżenie wiedzy z zakresu historii ziemniaków, ich uprawy i zbioru oraz dań z nich przygotowywanych.

W programie:
Tradycyjne sposoby zbioru ziemniaków:
– zbiór ręczny z udziałem widzów
– zbiór mechaniczny (konna kopaczka gwiazdowa, kopaczka elewatorowa, kombajn
ziemniaczany)
Prezentacja wózków i wozów do transportu okopowych oraz narzędzi do przenoszenia
Prezentacja możliwości koni roboczych z terenu gminy Komorniki (z rozmaitym sprzętem)
Transport ziemniaków w zaprzęgu konnym i wolim
Wystawa maszyn rolniczych do zbioru roślin okopowych
Wagi do ważenia ziemniaków
Potrawy tradycyjnej kuchni wielkopolskiej a także z innych regionów Polski i świata (w tym: USA, Węgier, Niemiec)
Naczynia ceramiczne do ziemniaków ze zbiorów Muzeum
Syrop buraczany
Lokomobila parowa „Hipolina” (H. Cegielski) w czasie pracy
Zapomniane warzywa
Stanowisko firmy Europlant – handel ziemniakami
Stanowisko firmy Hurtownia Ogrodnicza Bogdan Królik – cebulki kwiatowe, specjalna kolekcja cebul tulipanowych
Specjalne stanowiska dla najmłodszych:
Pyra szreniawska – wykonywanie bulw ziemniaczanych z tkaniny (na pamiątkę do domu!)
Tkanina dwuosnowowa – wyplatanie zakładek do książek
Warsztaty – malowanie koników (pamiątka ze Szreniawy!)
Konkurs zoologiczny organizacji prozwierzęcych z nagrodami

Dla młodzieży:
Zajęcia interaktywne – wyplatanie koszyków
Nauka jazdy i parada na bicyklach z Łodzi
Konkurs wiedzy o ziemniakach z nagrodami (książki Wydawnictwa Zakamarki)
Spotkania z psami organizacji prozwierzęcych
Warsztaty ceramiki

Konkurs „Najlepszy Smak Powiatu Poznańskiego – Smak Pyry 2019”

Dodatkowe atrakcje:
Występy artystyczne
Ognisko z pieczeniem kartofli i kiełbasy
Pyry z gzikiem z parownika

UWAGA! Dodatkowe połączenia kolejowe i tańsze bilety relacji Poznań – Szreniawa (rozkład na stronach Kolei Wielkopolskich)

 

 

 

LISTOPAD

 

 

9.11 – Dziady 2019 – Giecz

W tym roku pierwsza sobota po Zaduszkach przypada 9-go listopada. I tradycyjnie, właśnie w ten sobotni wieczór, zapraszamy Was (już po raz 9-ty!) na nasze „Dziady”, czyli inscenizację dawnych, przedchrześcijańskich obrzędów ukazujących szacunek, jakim cieszyli się zawsze u nas zmarli Przodkowie. Będzie więc rekonstrukcja zwyczajów przedpogrzebowych i samego pogrzebu (w tym roku – niesłusznie oskarżonego), odbędzie się również inscenizacja Dziadów – czyli obrzędów ku czci zmarłych Przodków. Zawitamy także do Nawii – słowiańskich Zaświatów.
Wydarzenie tradycyjnie inscenizować będą @Słowiański mit o Stworzeniu Świata (I PRZYJACIELE ? ), @Koło Jana i @Szkoła Podstawowa w Gieczu
Wstęp wolny!

 

10.11 – Pożegnanie Helmutów

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu oraz Klub Miłośników Pojazdów Szynowych serdecznie zapraszają na imprezę pożegnalną tramwajów niemieckich, wycofywanych z floty pojazdów poznańskiego MPK. Impreza rozpocznie się 10 listopada 2019 roku o godzinie 11:00 na terenie Zajezdni Madalińskiego.

Z tej okazji udostępnione zostaną wszystkie będące jeszcze w eksploatacji wagony GT8 (697, 699, 702, 703, 707, 708, 711). Dodatkowo uruchomiony zostanie dwukierunkowy wagon GT8 #907 z Frankfurtu oraz premierowo po remoncie wagon GT6 #615.

W ramach pożegnania w godzinach 11-12 na terenie Zajezdni Madalińskiego odbywać się będzie wystawa wagonów oraz wykonane zostanie pamiątkowe zdjęcie. O godzinie 12 odbędzie się pożegnalny przejazd wybranymi wagonami GT8 po mieście z możliwością wykonania pamiątkowych zdjęć na trasach komunikacyjnych. Dodatkowo wagony przejadą również przez zajezdnię Franowo (bez możliwości wysiadania).

Udział w imprezie jest bezpłatny, podczas przejazdu umundurowani członkowie Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych przeprowadzą kwestę pt. „Ratujmy Stare Bimby”. Dochód z kwesty przeznaczony zostanie na remonty wagonów historycznych.

 

10.11 – Morsowanie 2019/2020

Witajcie ?

Po upalny lecie przyszedł czas na chłodniejsze dni. Jak wiadomo z każdej pory roku trzeba wyciągać plusy.
Gorąco was zapraszam do morsowania razem ze mną i w tym sezonie ?

Zalety kąpieli w zimnej wodzie:
➡️Zwiększa odporność organizmu
➡️Zahartowane ciało
➡️Poprawia wydolności naczyniowo krążeniową
➡️Lepsze ukrwienie skóry
➡️Przyspiesza regenerację po kontuzji ➡️Przyspiesza przemianę materii
➡️Zbawienna dla osób z bólami stawów

Jaki jest optymalny czas zanurzenia ciała? 3-5 minut ?
W grupie raźniej!
❄❄❄❄❄❄❄❄❄❄❄❄❄❄

Co musisz ze sobą zabrać?
*ręcznik
*strój kąpielowy
*klapki/buty do wody lub skarpety neoprenowe
*rękawiczki
*czapka
*ciepła herbatka
*folia termiczna jeśli posiadasz
*ciepła odzież na zmianę

⚠Ważne!

Przeciwskazana do morsowania!!!!!
➡Choroby serca
➡Choroby układu krążenia
➡Choroby mózgu
➡nadciśnienie tętnicze
➡żylaki
➡bolerioza
➡padaczka

Zakaz morsowanie po spożyciu alkoholu i na kacu!
Nie rogrzewamy się %%%!!!!

Przed rozpoczęciem sezonu zachecam do wizyty u lekarza w celu zbadania stanu serca ?

 

11.11 – Imieniny Ulicy Święty Marcin 2019

Zapraszamy do wspólnego celebrowania Święta Niepodległości i Imienin Ulicy Święty Marcin! Tradycyjny korowód wraca w tym roku na swoją „starą” trasę. Parada ze Świętym Marcinem na czele przejdzie z ul. Piekary na parking przed Zamkiem. Po wręczeniu Marcinowi kluczy do miasta rozpoczniemy koncertowy maraton. Na scenie wystąpią: Kraków Street Band, Izzy & The Black Trees oraz Pablopavo i Ludziki. Przez cały dzień będzie można wziąć też udział w animacjach i warsztatach. Imieninowe propozycje dla swoich gości przygotowali także przedsiębiorcy, artyści i restauratorzy z ulicy Św. Marcin.

Szczegółowy program prezentujemy poniżej.

g. 10–22
al. Niepodległości na odcinku od ul. Fredry do ul. Św. Marcin
KIERMASZ ROGALA / handel

g. 11–12
chodnik na ul. Święty Marcin od ul. Gwarnej do ul. Ratajczaka
FLEXI & FUSION DANCE GROUP / pokaz taneczny

g. 11–12.30
chodnik na ul. Święty Marcin od ul. Gwarnej do ul. Ratajczaka
POKAŻROGI / pokaz sportowy

g. 11–17
chodnik na ul. Święty Marcin od ul. Gwarnej do ul. Ratajczaka
WARSZTATY CYRKOWE / warsztaty i pokazy

g. 11–17
chodnik na ul. Święty Marcin od ul. Gwarnej do ul. Ratajczaka
Po-Dzielnia / promocja akcji społecznej

g. 13.15–14.30
Scena przed CK ZAMEK
Kraków Street Band / koncert (z przerwą na finał Korowodu)

g. 13.30–14
ul. Św. Marcin od ul. Piekary do CK ZAMEK
KOROWÓD ŚWIĘTEGO MARCINA

g. 14–14.15
Scena przed CK ZAMEK
FINAŁ KOROWODU ŚWIĘTEGO MARCINA / przekazanie kluczy do miasta

g. 15–16.30
chodnik na ul. Święty Marcin od ul. Gwarnej do ul. Ratajczaka
SIŁY SPECJALNE / koncert uliczny

g. 15.30–17
chodnik na ul. Święty Marcin od ul. Gwarnej do ul. Ratajczaka
NOISE-BAND / koncert uliczny

g. 16–17.30
chodnik na ul. Święty Marcin od ul. Gwarnej do ul. Ratajczaka
Kraków Street Band / koncert uliczny

g. 18.15–19.15
Scena przed CK ZAMEK
Izzy and the Black Trees / koncert

g. 19.30–21
Scena przed CK ZAMEK
Pablopavo i Ludziki / koncert

g. 21–21.30
Plac przed CK ZAMEK
FINAŁ IMIENIN ULICY ŚWIĘTY MARCIN / koncert połączony z pokazem akrobatycznym

Do wspólnego świętowania Imienin Ulicy zapraszają także artyści, animatorzy, przedsiębiorcy i restauratorzy z ul. Św. Marcin
Strefa Święty Marcin

autor animacji: Grzegorz Myćka

 

od 16.11 Betlejem Poznańskie 2019 – Jarmark świąteczny

Wiecie, co jest wspaniałe? To, że przed nami są święta, a wraz z nimi nadchodzi Betlejem Poznańskie! ?

Najważniejsze wydarzenia:
❄ 16.11. | 17:00
Rozpoczęcie Betlejem Poznańskiego na Placu Wolności
❄ 30.11. | 17:00
Uroczyste rozpalenie choinki miejskiej wraz z rozpoczęciem jarmarku na Starym Rynku

 

 

Betlejem Poznańskie 2019 – Jarmark świąteczny – do 22.12

❄ 7-8.12.
Poznań Ice Festival – największe lodowe święto w Polsce
❄ 22.12
Zakończenie Betlejem Poznańskiego (Plac Wolności i Stary Rynek)

Diabelski młyn będzie dostępny już od 10 listopada do 2 lutego.

Więcej informacji pojawi się już niedługo.

 

7.12 – V Jarmark Bożonarodzeniowy

V Jarmark już 7 grudnia – Na jarmarkach spotykamy się bardziej kameralnie i po sąsiedzku. Także oferowane tu towary, czy przysmaki często pochodzą od lokalnych rękodzielników i producentów. Kolorowa sceneria, pełna muzyki i tradycyjnych, apetycznych zapachów sprzyja celebrowaniu „magii świąt” z rodziną i znajomymi.

Tradycja organizowania jarmarków bożonarodzeniowych w krajach Europy Środkowej i Zachodniej sięga XIV wieku. U naszych niemieckich sąsiadów są chyba najbardziej popularne, pojawiając się w małych miasteczkach i metropoliach, przy czym w tych ostatnich bywa ich niekiedy nawet po kilkadziesiąt. Wydaje się, że właśnie z Niemiec tradycja przywędrowała do Polski, a my bardzo ją polubiliśmy. Jest bowiem kolejnym sposobem na to, by nieco wydłużyć okres świątecznych przyjemności i może lepszą alternatywą dla zbyt częstych wizyt w centrach handlowych.

Jarmark w Przeźmierowie to także inicjatywa, która powstała z chęci wykreowania przestrzeni serdecznych spotkań lokalnej społeczności wokół pięknych tradycji Świąt Bożego Narodzenia. Mamy w naszej okolicy mnóstwo bardzo zdolnych i twórczych osób, które mają tu szansę pokazać swoje piękne wyroby, lub pochwalić się talentem scenicznym. Co roku zapraszamy lokalnych wystawców do przygotowania stoisk handlowych, organizujemy program występów na scenie oraz część warsztatową.

Tegoroczna V edycja Jarmarku w Centrum Kultury Przeźmierowo odbędzie się w sobotę 7 grudnia w godzinach 12 – 19. Kolejnego dnia, w niedzielę 8 grudnia, uzupełni ją seans kinowy dla dzieci i wizyta prawdziwego świętego Mikołaja z Laponii. Na to ostatnie wydarzenie bilety będą dostępne niebawem. Zatem atrakcji w mikołajkowy weekend będzie w tym roku cała moc.

Na razie zdradzamy, że oprócz bogatej oferty stoisk z tradycyjnymi wyrobami i jedzeniem oraz świątecznego programu na scenie, przygotowujemy ciekawe warsztaty plastyczne i strefę dla najmłodszych dzieci.

Dokładny program Jarmarku poznamy pod koniec listopada, dlatego zaglądajmy na stronę www.goksezam.pl i obserwujmy plakaty Gminnego Ośrodka Kultury. Wystawców zaś nadal zapraszamy do zgłaszania stoisk: jarmark@goksezam.pl
Regulamin dla wystawców: http://goksezam.pl/pliki/regulaminy/Jarmark2019.pdf

 

7.12 – V Jarmark Świąteczny na Rynku Wildeckim

Jarmark Świąteczny to już nasza kilkuletnia, wildecka tradycja ❄️ ?☃️

Z ogromną przyjemnością zapraszamy mieszkańców oraz sympatyków Wildy, pozostałych poznaniaków oraz coraz liczniejsze tłumy turystów na nasz piąty już, lokalny Jarmark Świąteczny na Rynku Wildeckim!

Tak, jak w ubiegłych latach, w samym środku gorączki przedświątecznych zakupów, bądźmy razem w to jedno popołudnie – zatrzymajmy się w codziennym biegu przy gorącej herbacie, dźwiękach świątecznych melodii, rozkoszując się przysmakami lokalnych mistrzów kuchni.

Spotkajmy się, porozmawiajmy ze sobą, pośpiewajmy kolędy (cóż, że wcześnie!). Pobądźmy chwilę razem na ryneczku, przez który zwykle przebiegamy przy okazji zakupów, może spotkamy sąsiada, z którym nie ma czasu zwykle porozmawiać? Przyprowadźmy dzieci – będą dla nich specjalne atrakcje. Może znowu odwiedzi nas Św. Mikołaj?

Jeśli zajmujesz się rękodziełem, wystaw swój mini-stragan. Jeśli pieczesz najcudowniejsze pierniki, sernik, szarlotkę i chcesz się nimi podzielić – zapraszamy! Wyślij zgłoszenie na jarmark.wildecki@gmail.com.

Do zobaczenia w grudniu po południu!

 

10.12 – Warsztaty Bożonarodzeniowe u Pszczółek w Swarzędzu

BETLEJEMSKA NOWINA
Warsztaty i pokazy dla dzieci
w dniach 10-13.12.2019 r.
Skansen i Muzeum Pszczelarstwa im. prof. Ryszarda Kosteckiego w Swarzędzu zaprasza na warsztaty i pokazy dla dzieci (przedszkola, szkoły podstawowe) poświęcone tradycjom związanym ze świętami Bożego Narodzenia. W trakcie pobytu w muzeum uczestnicy wysłuchają przy choince opowieści o zwyczajach i obrzędach bożonarodzeniowych. Następnie na warsztatach będą mogli własnoręcznie ozdobić bombkę choinkową. Po warsztatach ozdobione bombki ich wykonawcy zabierają ze sobą.
W drugiej części pobytu w muzeum prowadzone będą pokazy wykonywania innych wyrobów służących do tradycyjnego strojenia domu w czasie świąt Bożego Narodzenia oraz pokazana będzie tradycja chodzenia po kolędzie z turoniem. Pokazom towarzyszyć będzie sprzedaż oryginalnych wyrobów świątecznych oraz miodu prosto z pasieki i innych produktów pszczelich.

Przewidywany czas trwania spotkania -około 1 godz.
Odpłatność za udział w spotkaniu – 11 zł.
Za dodatkową opłatą 1,5 zł będzie można otrzymać poczęstunek – wafelek z miodem.
Opiekunowie grup mają wstęp bezpłatny(1 na 10 uczniów).
Godziny rozpoczęcia spotkań : 9.00, 10.30, 12.00.
Przyjmowane będą tylko grupy wcześniej awizowane według kolejności zgłoszeń.
Wszelkich dodatkowych informacji udzielamy
i zapisy według kolejności zgłoszeń przyjmujemy
pod nr tel.61 6511817 w godz. 9.00-15.00 od wtorku do piątku.

Serdecznie zapraszamy!

 

14-15.12 – Jarmark Świąteczny – Kórnik

Jarmark Świąteczny
14 – 15 grudnia 2019 r.
Plac Niepodległości, Kórnik

 

14-15.12, 21-22.12 – Jarmark w Arendel

Zapraszamy na Jarmark Bożonarodzeniowy w Arendel!

To już czwarta edycja naszego wydarzenia.

Tym razem trochę inaczej i więcej 😉

Jarmark będzie odbywał się aż w czterech terminach (14,15,21 i 22 grudnia).

W każdy z tych dni zapraszamy od godziny 12 do 17.

Spotkacie Świętego Mikołaja, panią Mikołajową, zespół elfów, renifery Mikołaja i inne nasze zwierzaki.

Na terenie znajdziecie Glögg Wóz, sanie Mikołaja, dwa rozpalone ogniska,kawiarnia oraz punkt grillowy, w którym będzie można kupić ciepłą zupę lub coś mięsnego na ząb 😉

Do tego Poczta świętego Mikołaja oraz sklepiki z różnymi drobnostkami.

UWAGA

Liczba biletów na każdy termin jest ograniczona!

Konieczny zakup biletów przed wydarzeniem. Brak gwarancji zakupu biletu i wjazdu na teren w dniu wydarzenia.

Bilety do zakupu w poniższych linkach.

Bilet normalny 18 zł
Bilet ulgowy 15 zł
Dzieci do 3 roku bez opłat.

14.12.2019

https://ekobilet.pl/jarmark-arendel/jarmark-w-arendel-14-12-1572885033132/386947-bilety

15.12.2019

https://ekobilet.pl/jarmark-arendel/jarmark-w-arendel-14-12-2019-1572974293886/387118-bilety

21.12.2019

https://ekobilet.pl/jarmark-arendel/jarmark-w-arendel-14-12-2019-1572974294174/387119-bilety

22.12.2019

https://ekobilet.pl/jarmark-arendel/jarmark-w-arendel-22-12-2019-1572974597864/387120-bilety

 

15.12 – Jarmark Bożonarodzeniowy – Szreniawa

Zapraszamy serdecznie!

Jak co roku w okresie przedświątecznym Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza 15 grudnia 2019 roku w godzinach 10.00–16.00 na imprezę Jarmark bożonarodzeniowy. Tegoroczne wydarzenie jest wyjątkowe z powodu obchodów 55-lecia Muzeum oraz miejsca gdzie będzie odbywał się Jarmark, a będzie się odbywał na całym terenie, dlatego korzystając z okazji w tym dniu chcielibyśmy się pochwalić otwarciem nowo wyremontowanych pawilonów: Dzieje rolnictwa, Rzemiosło wiejskie i przetwórstwo oraz Muzeum Tarpana. Jarmark jak co roku ma głównie charakter handlowy, dzięki czemu zwiedzający będą mogli zakupić produkty – pamiątki od drobnych wystawców oraz rękodzieła wykonane przez twórców ludowych, którzy będą prezentować swoje wyroby w pawilonach wystaw czasowych. Kolejną atrakcją wzbogacającą Jarmark jest udział Powiatu poznańskiego, który organizuje w tym dniu kolejny konkurs kulinarny „Najlepszy smak Powiatu Poznańskiego – Smak Piernika 2019 i Smak Ryby 2019” oraz pokaz przyrządzania potraw świątecznych w raz poczęstunkiem.
Oprócz dokonania oryginalnych zakupów goście mogą zwiedzić dostępną część ekspozycji muzealnej oraz będą mogli wysłuchać koncertu kolęd i obejrzeć przedstawienie o tematyce świątecznej w nastrojowej zabytkowej stodole. W Spichlerzu natomiast dla najmłodszego widza przygotowaliśmy warsztaty, gdzie przy pomocy rodziców wykonają stroik lub inną pamiątkę, którą zabiorą ze sobą do domu. Na folwarku będzie również czekać na nasze pociechy żywa szopka bożonarodzeniowa oraz tradycyjny Gwiazdor, z którym będzie się można sfotografować. Jest to już XVI spotkanie z tradycją Bożego Narodzenia w Szreniawie, które na stałe wpisuje się w nasz kalendarz wydarzeń, aby podtrzymywać i przekazywać dawne zwyczaje i obrzędy związane z narodzinami Chrystusa. Zapraszamy bardzo serdecznie wszystkich chętnych, a w szczególności rodziny z dziećmi do spędzenia tego czasu w miłej atmosferze, która mamy nadzieję przybliży Was do magicznego nastroju zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.
W programie m.in.:
Koncerty:
11.00 – Przedstawienie Piernikowe święta o tematyce bożonarodzeniowej w wykonaniu Dobrego Teatru
12.30 i 14.00– Koncert kolęd w wykonaniu solistów oraz zespołów z Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu
Warsztaty dla dzieci:
– malowanie bombek
– gwiazdkowe stroiki – wianki
– naturalne stroiki na deseczkach
– tekturowe choinki
– torebki na prezenty
– stroiki w kształcie choinki
– wylewanie świec z wosku pszczelego

W Pałacu:
– konkurs „Najlepszy smak Powiatu Poznańskiego – Smak Piernika 2019 i Smak Ryby 2019”
– pieczenie pierników

Na folwarku:
– żywa szopka bożonarodzeniowa z rzeźbami naturalnej wielkości i zwierzętami
– liczne stanowiska handlowe i gastronomiczne.

Pracownia kulinarna:
– pokaz przyrządzania potraw świątecznych oraz poczęstunek

 

 

15.12 – IX Jarmark Bożonarodzeniowy – Środa Wlkp

dla wystawców:
Informujemy, że zgłoszenia przyjmujemy WYŁĄCZNIE za pośrednictwem internetowego formularza zgłoszeniowego na stronie:
https://jarmarksroda.pl/index.php/zgloszenia

Wystawcy Jarmarku Bożonarodzeniowego 2019:
@polskieplecionkarstwo – ręcznie plecione wyroby z polskiej wikliny
Zakątek Dekoracji – rękodzieło, choinki, stroiki świąteczne
Maddi – rękodzieło, produkty dla dzieci
Hokus Pokus – zabawki, czapki
ShEvaart – ręcznie wykonana biżuteria
Browar Gzub – piwo rzemieślnicze
Ewa Szubińska – rękodzieło, ozdoby świąteczne
W świecie kwiatów – kompozycje na cmentarz, kwiaty
Denis – pierniki, ozdoby świąteczne
SznurkoweLove – ozdoby ze sznurka bawełnianego
Jagoda nie porzeczka – rękodzieło, ozdoby, zabawki
toska.handmade– akcesoria dziecięce
Pracownia ogrodniczo-florystyczna – ręcznie wykonane dekoracje, ogrody w szkle
RICO – pierniczki, lizaki, balony
Sie Robi – ręcznie wykonane ozdoby świąteczne
Maciej Gendek – drewniane ozdoby świąteczne
Idealny Prezent – ręcznie robione prezenty
Daniel Czaja – sery góralskie, naturalne soki
Brylant – biżuteria, ozdoby do włosów
Agnieszka Piskorz – rękodzieło, pierniczki
Pasieka Trzy Sady – miody
Spec Jar BIS – orzeszki w karmelu, lizaki, oscypki
Mulinkowe Richelieu Haftowany Misz-Masz– ozdoby haftowane
Włoskie Skarpety – Pizzolante – włoskie skarpety
Pani Szydełko – rękodzieło na szydełku dla najmłodszych
@piekarnia AGNES – pieczywo, wyroby cukiernicze
Pracownia Rękodzieła Martolka – ręcznie wykonane poduszki, dekoracje
Pracownia dekoratorska – dekoracje świąteczne, stroiki
MAK Łasuch – grochówka, frytka kręcona
KGW Starkówiec Piątkowski – rękodzieło, art. spożywcze
KGW Wierzyce – rękodzieło, art. spożywcze
Hanna Wencel – kartki, serwetki, ozdoby
Hufiec ZHP Środa Wlkp. – rękodzieło, ozdoby
Fundacja Pomocy Dzieciom „PomaGosie”– rękodzieło, ozdoby
Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami Oddział Środa Wlkp. a – rękodzieło, ozdoby
Wiejska Chata-Rarytasy z Podlasia – wędliny tradycyjne, chlebek wiejski
Głowa Pełna Pomysłów – wyroby rękodzielnicze z drewna

Daria Panek-Płókarz

Jestem mamą pięcioletniego Gee i trzyletniej Bee. Bliska jest mi idea „dzikich dzieci” – gdy tylko to możliwe, wyruszamy na wycieczkę do lasu:). Lubię tapasy, spływy kajakowe, Iris Apfel i Suwalski Park Krajobrazowy. W 2018 roku dodałam do tej listy prowadzenie bloga;). Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, zachęcam również do obserwowania Poznańskiej Spacerówki na Facebooku i Instagramie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *