PODRÓŻ DO KRAINY WSCHODZĄCEGO SŁOŃCA – FILHARMONIA POZNAŃSKA

PODRÓŻ DO KRAINY WSCHODZĄCEGO SŁOŃCA – FILHARMONIA POZNAŃSKA

Dziś opowiem Wam o miejscu, które znałam już wcześniej, ale w ostatnim czasie odkryłam je na nowo – tym razem jako rodzic:). Zwierzę Wam się z czegoś – nie spodziewałam się, że wydarzenie organizowane przez Filharmonię Poznańską może cieszyć się tak dużym zainteresowaniem. Co więcej, miałam wrażenie, że wiele osób nie pierwszy raz wybrało się na Muzykoteczkę. Myślę, że wiem, dlaczego…:). Zapraszam do dalszej lektury…

Jak zawsze zacznijmy od kwestii technicznych, prozaicznych:). Jak tam trafić? Wnętrze to sąsiaduje z Aulą Uniwersytecką – należy więc udać się na Plac A. Mickiewicza, wejść przez te same drzwi i na piętrze skręcić w prawo. Jeżeli chodzi o bilety – dostępne są dwie opcje: zakup karnetu za 80 zł na wszystkie wydarzenia w cyklu lub pojedynczej wejściówki za 15 zł w ostatniej godzinie przed rozpoczęciem wydarzenia (to kwoty obejmujące udział rodzica i dziecka). W danym dniu odbywają się dwa koncerty – ten o 10.00 kierowany jest do najnajów (0-3 lata), o 11.00 – do dzieci nieco starszych (4-6 lat).

Podczas naszej wizyty, kolejka do kasy była stosunkowo krótka. Niemiłe zaskoczenie stanowił fakt, że nie było możliwości dokonywania zakupu kartą. Gdy zdyszana dotarłam ponownie na miejsce, nie pozostało zbyt wiele czasu – w pośpiechu oddałam płaszcz do bezpłatnej szatni i udałyśmy się na górę. Wkroczenie do Sali Lubrańskiego, ze zdobieniami, witrażami, wysoko zawieszonym sufitem, wypełnionej rodzicami z dziećmi siedzącymi na dywanie, zrobiło na mnie duże wrażenie. Myślę, że na naszych maluchach również. W tym miejscu warto wspomnieć, że tego dnia uczestniczyliśmy w wydarzeniu dwukrotnie, w rożnych konfiguracjach – na początku ja z Barbie, potem Babcia z Małym Ogrem i Kuzynką. W ten sposób nadarzyła się okazja do porównania obu koncertów. Okazało się, że nie różniły się istotnie od siebie. Rozmawiałam na ten temat z osobą z Filharmonii Poznańskiej – zastosowany podział jest umowny, chodzi o to, aby dzieci jak najlepiej się integrowały, prowadzący mogli do nich lepiej dotrzeć. Z drugiej strony nic nie stoi na przeszkodzie, aby rodzic przyszedł z dwójką dzieci w różnym wieku na tę samą godzinę.

Jak wyglądał koncert, w którym brałyśmy udział? Miła prowadząca z pluszowym świerszczykiem była przewodnikiem po muzycznym świecie, zadawała pytania, śpiewała, tańczyła, angażowała publiczność. Wspomagała ją w tym żywiołowa koleżanka:). Myślę, że nie brakowało wiele, a udałoby im się porwać wszystkich zgromadzonych do wspólnego tańca (po pierwszych, czy drugim wykonywanym utworze). Niestety ostatecznie się to nie udało i większość obecnych ograniczała się do oklasków, tańczyły dzieci z przodu oraz niektóre w głębi. Podobało mi się to, że koncert miał nieformalny charakter – maluchy mogły się przemieszczać, być głośno, tarzać na dywanie, jeśli miały na to ochotę (oczywiście tak długo jak nie przeszkadzały uczestnikom w najbliższym sąsiedztwie;)). Zachowany został doskonale znany dorosłym podział: scena-widzowie, co stwarzało pewien dystans, ale w moim odczuciu było to konieczne przy tej formule.

Uczestniczyliśmy w pierwszym koncercie w bieżącym sezonie, poświęconym muzyce z Ukrainy. Nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że dla sporej grupy rodziców wizyta z dziećmi w Sali Lubrańskiego nie była nowym doświadczeniem, sprawiali wrażenie, jakby czuli się jak u siebie. Słuchaliśmy artystów wykonujących muzykę na żywo, mogliśmy przekonać się, jak wygląda i brzmi okaryna, fletnia Pana akordeon czy piszczałka-końcówka. Maluchy rozpoznawały dźwięki zwierząt imitowane przez muzyków, podskakiwały wspólnie z tancerką w stroju ludowym.

Po około 30 minutach koncert się zakończył. Najbardziej zaangażowane maluchy, w tym moja Barbie, wykorzystały fakt, że dywan opustoszał. I wtedy się zaczęło! Piruety, fikołki, gonitwy, bitwy na poduszki. Nie jestem pewna, czy organizatorzy przewidzieli taką dodatkową atrakcję;).

Poniżej przedstawiam listę wydarzeń realizowanych w ramach Muzykoteczki. Załączam również spis koncertów Muzykoteki – dla starszych dzieci, powiedzmy na poziomie szkoły podstawowej. Zakup biletów odbywa się na podobnych zasadach, jak te opisane powyżej, z tą różnicą, że stawka dotyczy jedynie dziecka (nie pary). Nie ma również gwarancji, że przy zakupie pojedynczej wejściówki dostępne będzie miejsce siedzące – zdecydowana większość karnetów została wykupiona w okresie letnim, po zakończeniu poprzedniego sezonu.

 

MUZYKOTECZKA – PROGRAM 2018/19

PODRÓŻ DO KRAINY WSCHODZĄCEGO SŁOŃCA
13 października (sobota) 2018 r. godz. 10:00 i 11:00, Sala Lubrańskiego

MAGICZNA HISTORIA O ZACZAROWANYM FLECIE
10 listopada (sobota) 2018 r. godz. 10:00 i 11:00, Sala Lubrańskiego

JANOSIKOWE OPOWIEŚCI
1 grudnia (sobota) 2018 r. godz. 10:00 i 11:00, Sala Lubrańskiego

MUZYCZNA SALSA
26 stycznia (sobota) 2019 r. godz. 10:00 i 11:00, Sala Lubrańskiego

KRÓLEWSKI BAL U WUJKA LUDWIKA
16 lutego (sobota) 2019 r. godz. 10:00 i 11:00, Sala Lubrańskiego

MUZYCZNE PISANKI
16 marca (sobota) 2019 r. godz. 10:00 i 11:00, Sala Lubrańskiego

WYSPY PEŁNE DŹWIĘKÓW
13 kwietnia (sobota) 2019 r. godz. 10:00 i 11:00, Sala Lubrańskiego

MUZYKOTEKA MAŁEGO CZŁOWIEKA
8 czerwca (sobota) 2019 r. godz. 10:00 i 11:00, Sala Lubrańskiego

 

Muzykoteka Młodego Człowieka to koncerty organizowane raz w miesiącu w Auli Uniwersyteckiej. Dla małych i dużych miłośników muzyki,

MUZOBAJKI
17 listopada 2018, sobota, g. 11:00

BURZA W SZKLANCE WODY
8 grudnia 2018, sobota, g. 11:00

Z NOWYM ROKIEM MARSZOWYM KROKIEM
12 stycznia 2019, sobota, g. 11:00

SWING, SWING
23 lutego 2019, sobota, g. 11:00

MUZYKA NIEJEDNO MA IMIĘ – KLASYKA CZY ROZRYWKA
23 marca 2019, sobota, g. 11:00

ZAMOTANI W MOTET
27 kwietnia 2019, sobota, g. 11:00

MISTRZ I UCZEŃ
1 czerwca 2019, sobota, g. 11:00

 

Lokalizacja

Gallery Wordpress

 

Daria Panek-Płókarz

Jestem mamą pięcioletniego Gee i trzyletniej Bee. Bliska jest mi idea „dzikich dzieci” – gdy tylko to możliwe, wyruszamy na wycieczkę do lasu:). Lubię tapasy, spływy kajakowe, Iris Apfel i Suwalski Park Krajobrazowy. W 2018 roku dodałam do tej listy prowadzenie bloga;). Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, zachęcam również do obserwowania Poznańskiej Spacerówki na Facebooku i Instagramie.


1 odpowiedź do “PODRÓŻ DO KRAINY WSCHODZĄCEGO SŁOŃCA – FILHARMONIA POZNAŃSKA”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *