Zanocuj w lesie – Szwedzki Okop, Jezioro Prezydenta Mateusza Zielińskiego i Lipia Góra

Zanocuj w lesie – Szwedzki Okop, Jezioro Prezydenta Mateusza Zielińskiego i Lipia Góra

Za rzadko jeździmy do lasu! A już na pewno w ostatnim czasie. Dobrze było sobie przypomnieć, ile nam to daje radości!. Podczas ostatniego wypadu wybraliśmy się w okolice Nekielki. Naszym celem nie były jednak Babskie Jeziorka, a Szwedzki Okop, Jezioro Prezydenta Mateusza Zielińskiego (wg Google) i Lipia Góra. Po krótkim marszu przekonaliśmy się, że… byliśmy już wcześniej w tej lokalizacji;).

Nasze przypuszczenia zamieniły się w pewność, gdy dotarliśmy do starego grodziska (bo właśnie nim jest Szwedzki Okop). Gdy byliśmy tutaj w zeszłym roku, było już dość chłodno, również rozłożyliśmy wtedy hamak. Widocznie ta przestrzeń do tego zachęca. Podczas ostatniego wypadu wzbogaciliśmy praktyczną wiedzę na jej temat. Okolice jeziora są zdecydowanie warte eksploracji i bardzo urokliwe. Las, w którym przebywaliśmy, objęty jest programem „Zanocuj w lesie” – z pewnością tutaj wrócimy, choć raczej w następnym sezonie. Rzeźba terenu jest miejscami urozmaicona. Lipia Góra jest niewielkim wzniesieniem, ale dzieciom to nie przeszkadzało podczas „wspinaczki”. Bardzo podobał nam się lasek w pobliżu Rujscy, choć ścieżka, którą w nim poprowadzono nie nadaje się raczej na przejazd wózkiem (wyłożono ją kamieniami, które usuwają się spod nóg). W ostatnim czasie sprawdzaliśmy inną lokalizację pod kątem legalnego biwakowania w okolicach Poznania. Ta jednak zostanie z pewnością poddana ocenie w praktyce!

Lokalizacja:

Info praktyczne:

Dojazd z Poznania zajmuje około 45 min.
Myślę, że warto wziąć tę lokalizację pod uwagę w kontekście noclegu również ze względu na bliskość Babskich Jeziorek: Baby, Uli, Cyganka, Ósemki i Okrąglaka. W ich bliższym sąsiedztwie również znajdują się obszary objęte programem „Zanocuj w lesie” (ich zakres możecie sprawdzić Bazie Danych o Lasach – MBDL). Podstawowe zasady: jeśli śpimy krócej niż 2 noce, w grupie mniejszej niż 9-os, nie ma konieczności zgłaszania noclegu (choć pewnie warto). W innym przypadku konieczne jest uzyskanie zgody nadleśnictwa min. 2 dni przed wypadem. Ogniska można rozpalać wyłącznie w miejscach wyznaczonych. W niektórych obszarach objętych programem można korzystać z kuchenek gazowych. Wymaga to potwierdzenia z nadleśnictwem.

Gallery Wordpress

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *