ZIMA W POZNANIU

ZIMA W POZNANIU

Zima, szczególnie w obecnym wydaniu, stanowi prawdziwe wyzwanie przy organizacji czasu wolnego. Gdy patrzę na moje dzieci zgarniające śnieg z masek zaparkowanych samochodów, wracają do mnie mgliste wspomnienia, kiedy całe dni spędzaliśmy na dworze, lepiliśmy bałwana, rzucaliśmy się śnieżkami, zjeżdżaliśmy na sankach. Oczywiście smuci mnie fakt, że tego rodzaju doświadczenia nie będą dla naszych maluchów czymś naturalnym, że częściej widuje się ostatnio śnieg na Wielkanoc, niż na Gwiazdkę, ale trudno… taki mamy klimat:).

 

 

Przed nami (niemal) dwa tygodnie ferii. Co możemy robić z dziećmi w Poznaniu w tym okresie? Na początek sprawdźmy długoterminową prognozę pogody:

 • koniecznie wybierzcie się dzisiaj na sanki – od środy do piątku temperatura ma rosnąć, w weekend znów się ochłodzi, ale śnieg raczej nie powinien padać (będzie słonecznie). Kolejne opady  przewiduje się w następną środę, czwartek, choć mogą być z deszczem:/.

Gdzie w Poznaniu są najlepsze górki? Póki co wiemy o: Parku Kasprowicza, Lasku Marcelińskim, Os. Wichrowe Wzgórza, Parku Tysiąclecia, okolicach Ronda Żegrze, Cytadeli (obok Tarasów) oraz w parku na os. Tysiąclecia – w użytku ekologicznym – „Traszki Ratajskie”.

Nie ma co się oszukiwać – nie wygląda to dobrze:P. Amatorzy sportów zimowych na pewno nie będą usatysfakcjonowani. Ale nie martwcie się, już śpieszę z odsieczą! Oto kilka propozycji na najbliższy czas:

 

 

Na początek OPCJA 1 – WYCHODZIMY!

 

 1. Jeżeli Wasze dzieci są obecnie zdrowe, nie zwlekajcie – ustalcie, których znajomych, kogo w rodzinie spotkało to samo szczęście i odwiedźcie ich, najlepiej od razu, następnego dnia. Nie planujcie za dużo – kolejna okazja może się nadarzyć dopiero z miesiąc, dwa lub… dopiero na wiosnę:P. Wstrzelenie się w „okno chorobowe” nie jest prostą sprawą.

 

 1. Schrońcie się przed chłodem i deszczem. Możecie odwiedzić:
 • Palmiarnię
 • Pawilon Zmiennocieplnych w Starym ZOO
 • Laboratorium Wyobraźni
 • Makietę kolejową w Borówcu
 • Blubry – Poznańskie Legendy w 6D
 • Schron Kultury Europa
 • muzeum (w soboty do wielu z nich wejdziecie bezpłatnie. Brama Poznania, Muzeum Archeologiczne, Czerwca 1956, Rogalowe Muzeum Poznania, to tylko wstęp do długiej listy)
 • bibliotekę (np. Waszą lokalną lub nowy obiekt na Naramowicach)
 • basen (my lubimy OAZĘ w Kórniku; wiele dobrego słyszałam też o pływalni w Koziegłowach)
 • lokale z udogodnieniami dla rodzin z dziećmi. Pełną listę znajdziecie tutaj🙂
 • sale zabaw – naszym ostatnim odkryciem jest HOLA w Swarzędzu. Nasza 1,5-roczna Barbie bardzo dobrze sobie tam radziła i mogliśmy ją śledzić wzrokiem w małpim gaju właściwie przez cały czas.
 • kino – może warto przyjrzeć się ofercie tych mniejszych, studyjnych? Przykładowo CK Zamek w okresie ferii będzie wyświetlać wiele kilka ciekawych animacji dla dzieci
 • teatr – w Teatrze Animacji szczególnie polecam grany cyklicznie spektakl Żabka, w Polskim warto wybrać się na niedzielne Teatranki
 • ośrodki sportowe – przykładowo: Salto Kids, Jump Arena
 • kręgielnię
 • centrum handlowe – wiem, że nie jest to oczywisty wybór, ale niektóre z nich oferują ciekawe przestrzenie dla dzieci, nie zawsze płatne. Drugi rodzic może wykorzystać ten czas zgodnie z uznaniem
 • sklep budowlany – doskonała okazja dla maluchów do rozwijania inżynierskich zainteresowań;) oraz sztuki… odkładania rzeczy na swoje miejsce:P.

 

Sprawdzajcie regularnie PLAN ZAJĘĆ – cotygodniową listę wydarzeń, w których możecie uczestniczyć z dziećmi – publikuję ją w każdy piątek!

Śledźcie także posty w grupie Bezpłatne atrakcje dla dzieci w Poznaniu – kto powiedział, że za wartościowe zajęcia trzeba zawsze płacić?;)

 

 1. Jeżeli jesteście amatorami pieszych wędrówek, twierdzicie, że pojęcie „złej pogody” nie istnieje, zajrzyjcie do zakładki SPACER – znajdziecie tam ciekawe trasy, które pokonaliśmy w zeszłym roku. W szczególności polecam Szachty z nową wieżą widokową oraz Osową Górę w Wielkopolskim Parku Narodowym. To opcje raczej na weekend – w końcu dni nadal nie należą do najdłuższych. Pamiętajcie o termosie z ciepłą herbatą i przekąskach. Tych nigdy za dużo;).

Możecie także odwiedzić PLACE ZABAW. W tym okresie szczególnie polecam ten przy Umberto na Cytadeli – jest na pewno oświetlony, w razie potrzeby można wstąpić do lokalu i wypić, zjeść coś ciepłego.

Nie można również zapominać o lodowiskach – Bogdance, Chwiałce, Malcie i pod CH Posnania. Z naszych doświadczeń wynika jednak, że nasz trzylatek na tę atrakcje jest jednak za mały.

 

 1. Jeżeli pracujecie w ferie, możecie wysłać dzieci na PÓŁKOLONIE. W zeszłym tygodniu opublikowałam ich zestawienie, znajdziecie je tutaj. Część z nich jest bezpłatna.

 

OPCJA 2 – ZOSTAJEMY W DOMU

 

Ta lista będzie krótsza, bo nie czuję ekspertem w tej dziedzinie;), ale podzielę się naszym ostatnimi „patentami”:

 1. Kto powiedział, że z porządkami trzeba czekać do wiosny? Może warto zacząć wcześniej, przejrzeć szuflady, oddać, sprzedać rzeczy, których nie potrzebujemy. Dzieci na pewno chętnie nam w tym pomogą;).
 2. W przypadku najnajów – zabawa papierowymi kubeczkami, talerzykami.
 3. Eksperymentowanie z cieczą nienewtonowską.

 

Co jeszcze powinnam dodać do listy? Dajcie znać!:)

 

 

Daria Panek-Płókarz

Jestem mamą pięcioletniego Gee i trzyletniej Bee. Bliska jest mi idea „dzikich dzieci” – gdy tylko to możliwe, wyruszamy na wycieczkę do lasu:). Lubię tapasy, spływy kajakowe, Iris Apfel i Suwalski Park Krajobrazowy. W 2018 roku dodałam do tej listy prowadzenie bloga;). Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, zachęcam również do obserwowania Poznańskiej Spacerówki na Facebooku i Instagramie.


2 odpowiedzi do “ZIMA W POZNANIU”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *