PLAN ZAJĘĆ 07.01 – 13.01.2019

PLAN ZAJĘĆ 07.01 – 13.01.2019

Staram się śledzić na bieżąco wydarzenia w Poznaniu i okolicach. Nie chcę, aby do naszych rodzinnych wypadów wkradła się nuda. Jest tyle miejsc wartych zobaczenia, eventów, w których warto wziąć udział. Pomyślałam, że podzielę się z Wami swoją wiedzą. Znajcie mój gest;). Co tydzień na moim blogu możecie spodziewać się wpisu z garścią informacji o najciekawszych wydarzeniach. Zastrzegam, że będzie subiektywnie i nie zawsze „dziecięco”, kolorowo, czy choćby sensoplastycznie :P. Niektóre wybory mogą stanowić dla Was pewne zaskoczenie. Na to liczę. Miłej lektury:).

 

 

 

PONIEDZIAŁEK

 

 

Zapraszamy na „Czytam i Czuję” w nowym roku

Miło nam poinformować, że wraz z końcem roku zakończyliśmy III edycję projektu „Czytam i Czuję”.

„Czytam i Czuję” jest to cykliczny projekt, który funkcjonuje od samego początku działalności PCŚ – Centrum Inicjatyw Rodzinnych. W każdy poniedziałek czytają u nas znani i lubiani poznaniacy ze świata polityki, kultury, sztuki, sportu czy mediów m.in. Pan Prezydent Jacek Jaśkowiak, Pan Grzegorz Ganowicz Przewodniczący Rady Miasta Poznania, Pani Wicewojewoda Marlena Maląg, Pan Maciej Sytek – Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Pani Justyna Makowska – Dyrektor Wydziału Kultury Miasta Poznania oraz jej zastępcy, Pani Anna Hryniewiecka – Dyrektor Centrum Kultury Zamek, Pan Jerzy Moszkowicz – Dyrektor Centrum Sztuki Dziecka, Pani Natalia Rybarczyk polska taekwondzistka i Mistrzyni Olimpijska, Pan Maciej Narożny – dziennikarz Radia Eska, Pan Radosław Nawrot – dziennikarz Gazety Wyborczej, Pan Juliusz Kubel – miłośnik i propagator gwary poznańskiej.

Do końca grudnia 2018 roku w projekcie uczestniczyło blisko 1500 dzieci i prawie 80 czytających.

Po każdym czytaniu odbywają się tematyczne warsztaty muzyczne, plastyczne, taneczne, ekonomiczne, dotyczące bezpieczeństwa czy sportowe. W III edycji projektu „Czytam i Czuję” wzięli udział wspaniali partnerzy, którzy organizowali warsztaty dla dzieci, byli nimi m.in. Atelier Myszkowski_Galeria Sztuki Nowoczesnej, zapraszająca dzieci w świat malarstwa. Narodowy Bank Polski, tłumaczący dzieciom ekonomiczne zawiłości. Straż Miejska Miasta Poznania wraz ze swoją maskotką Wartusiem oraz Komisariat Wodny Policji z psem Foxem, którzy wyjaśniali podstawy bezpieczeństwa. Zespół Tańca Ludowego „Poznań” AWF rozbudzający w dzieciach pasję do tańca i kultury ludowej, Warsztaty Muzyczne, na których dzieci poznają niecodzienne instrumenty oraz piękno muzyki – spotkania prowadzą Patryk Piłasiewicz, Przemysław Śledź oraz Katarzyna Aszyk. Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Poznaniu prezentujące dzieciom ciekawe zawody. Poznańskie Stowarzyszenie Żużla ze swoją maskotką Golajkiem zachęcają do aktywnego kibicowania sportowcom, a Natalia Rybarczyk Mistrzyni Olimpijska w Taekwondo uczyła najmłodszych poznaniaków podstaw tego pięknego sportu. W Centrum gościło także niezwykłe zwierzęta czyli Złotnickie Alpaki, które na co dzień pomagają chorym dzieciom podczas Alpakoterapii.

Serdecznie zapraszamy wszystkie zainteresowane przedszkola do czynnego uczestnictwa w projekcie. Inauguracja IV edycji „Czytam i Czuję” odbędzie się już 14 stycznia 2019 roku o godzinie 10:30 w PCŚ – Centrum Inicjatyw Rodzinnych. Zapisy dla grup przedszkolnych przyjmujemy telefonicznie pod numerem : 61 878 15 59 (od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-18:00).

 

Czytanie z maluszkami 1,5-3 lat

7.I godz. 10.15 Czytanie z maluszkami 1,5-3 lat

…z towarzyszeniem rymów, rytmów, masażyków, wspólnych śpiewanek, rymowanek, zabaw ruchowych i tanecznych na kanwie książek dla najmłodszych. To będą nie tylko chwile rozwijania pasji do czytania, ale przede wszystkim budowanie więzi maluszka z dorosłym i wspomaganie ogólnego rozwoju dziecka. Wspólne czytanie, dopowiadanie przeplatać się będzie z zabawami ogólnorozwojowymi. Zajęcia poprowadzi Małgorzata Swędrowska – wieloletnia nauczycielka, wykładowczyni na UAM, ale przede wszystkim przyjaciółka i baczna obserwatorka dzieci oraz mama dwóch córek i dwóch synów. Przedstawi koncepcję czytania z małymi dziećmi z towarzyszeniem ruchu, rymów, rytmów, muzyki i emocji.

Bilety 25 zł, w dniu warsztatów 30 zł. Mama z dzieckiem

os. Przyjaźni 125C

Rejestracja: ksiegarnia@ksiegarniazbajki.pl lub tel.: 61 8200 582

 

Godziny pracy Lodowiska Malta

Harmonogram pracy Lodowiska Malta:

31.12 8:00-15:00
01.01 15:00-22:00
od 02.01 standardowo
06.01 8:00-23:00

Więcej informacji o lodowisku znaleźć można w zakładce Lodowisko Malta. Przy okazji wszystkim miłośnikom łyżwiarstwa składamy najserdeczniejsze życzenia świąteczne i noworoczne. Do zobaczenia na tafli!

 

Świąteczna Kraina DELI Park

Wizyta w Świątecznej Krainie DELI Park to wspaniała okazja do niecodziennego spędzenia czasu z całą rodziną i zarazem najlepszy prezent, jaki możecie podarować swoim bliskim. Mikołaj ponownie zaprasza do DELI Park, więc przeżyjmy razem niezapomniane chwile w nastrojowej, świątecznej atmosferze! 🙂

Czeka na Was bajkowy świat, który powstał z połączenia dzieł natury i ludzkiej wyobraźni 🙂 Nie zabraknie warsztatu elfów, milionów światełek rozbłyskujących dookoła, świątecznego sklepiku, Domu Świętego Mikołaja i specjalnej skrzynki na dziecięce listy, wielu zabaw ruchowych i tanecznych oraz mnóstwa innych atrakcji, o których dowiecie się już niebawem! 🙂

Śledźcie nas na bieżąco, do zobaczenia! 🙂

Godziny otwarcia DELI Park podczas wydarzenia:
od poniedziałku do czwartku: 15:00-19:00
piątki i soboty: 14:00-20:00
niedziele: 15:00-20:00

 

 

 

 

WTOREK

 

 

Bezpłatne zajęcia pokazowe w Cali Mali

Z Nowym Rokiem nowym krokiem!
Skierujcie swoje pierwsze kroki do Fundacji Cali Mali na bezpłatne pokazowe, ziiiimowe zajęcia 🙂

Logorytmika: wtorek 08.01. godz.16.00
dla dzieci w wieku 1-3 lata
Prowadząca: Marysia Szyfter

BoboGugi: środa 09.01. godz.10.30
dla niemowląt
Prowadząca: Agata Kalina

LogoSensoryka: środa 09.01. godz.11.30
dla dzieci w wieku 1-3 lata
Prowadząca: Agata Kalina

Zapisy: warsztaty.calimali@gmail.com
W tytule: zajęcia pokazowe+ nazwa zajęć

Serdecznie zapraszamy do wspólnej zabawy 🙂

Opis zajęć i Prowadzących
Logorytmika – słuchaj uchem, odpowiedz ruchem; baw się z nami rymami i rytmami!
To autorskie warsztaty, podczas których Maluchy bawią się śpiewając, tańcząc, akompaniując, rytmizując, wystukując, wyskakując, machając, dmuchając i… zobaczcie sami co jeszcze! 🙂 Rozwijamy mowę dziecka poprzez szereg właściwie dobranych technik i ćwiczeń ściśle związanych i zestrojonych z ruchem, rytmem, akcentem i słowem. Nasze scenariusze oparte są na metodzie „Logorytmika – ruch słuch słowo©”, ale także uzupełniamy je o elementy Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, Pedagogiki Zabawy Klanzy, oraz dbamy o wielosensoryczność.

Prowadząca Maria Szyfter – logopeda, pedagog specjalny, kognitywista, kiedyś także nauczyciel języka angielskiego w przedszkolu i szkole. Zainspirowana tematem rozwoju komunikacji i mowy, łączy wiedzę teoretyczną i praktyczną ciągle szukając i wymyślając nowe sposoby nauczania języka od podstaw. Mama Dwóch Maluchów (4-latki i 2-latka), którzy są każdorazowo pierwszymi i najlepszymi Testerami jej pomysłów 🙂 Nie wyobraża sobie pracy bez pasji, stąd wszystkie w niej działania traktuje jak hobby, które nieustannie rozwija. Główne uzależnienia to: przydasieholizm, pieczenioholizm, szkolenioholizm ;p Spis tego ostatniego o tu: https://docs.google.com/document/d/1fQxz35c1KJzJKY77uDoYDSc6j1dc-sSljJsvz3FzyVs/edit

LogoSensoryka 3xPO PObrudzimy, PObawimy, POgadamy
Zajęcia oparte na doznaniach sensorycznych oraz wspierające rozwój mowy Dziecka. Skupiamy się na zaangażowaniu zmysłów, małej motoryki oraz aparatu mowy. Są to trzy nieodłączne elementy każdych zajęć. Każdą zabawę sensoryczną wzbogacamy o wyrażenia dźwiękonaśladowcze, wierszyk, piosenkę i wraz z Dzieckiem wchodzimy w ciekawy, wciągający świat zmysłów i mowy. Są to zajęcia, które w całości pochłoną Dzieci, dadzą wiele wrażeń zmysłowych a jednocześnie wzbogacają słownictwo, trenują koncentrację, rozwijają komunikację. Jest to prawdziwa kopalnia pomysłów na domowe zabawy aktywizujące Dziecko oraz wspierające rozwój mowy. Podczas każdego spotkania prowadząca wyjaśnia Rodzicom w jaki sposób mogą wykorzystać to co się dzieje na zajęciach- w warunkach domowych.

Prowadząca Agata Kalina : logopeda, pedagog, surdopedagog, dogoterapeuta. Dumna mama trójki córek. Wciąż poszukuje i tworzy wszystko dla Całych Małych w Fundacji Cali Mali. Zakopana po uszy w temacie wspierania rozwoju Malucha.

BoboGugi zajęcia wspierające rozwój komunikacji i mowy dla niemowląt od 4 m-ca życia.
Podczas zajęć będziemy się starać zachować odpowiedni rytm i powtarzalność. Będzie to czas na zabawę wspierającą rozwój Malucha w szczególności pod kątem rozwoju mowy. Zabawy będą oparte na: wierszykach, rymowankach, krótkich piosenkach, bodźcach zmysłowych, wyrażeniach dźwiękonaśladowczych, masażykach, zabawach paluszkowych. Inspirację czerpać będziemy z najbliższego otoczenia Dziecka: rodziny, domu, zwierząt i codziennych czynności takich jak przewijanie, karmienie, spacer, zabawa.
Na każdych zajęciach Rodzice będą wzbogacani o nowe doświadczenia oraz wzorce zabaw, które będą mogli z powodzeniem stosować w domu.

Prowadząca Agata Kalina : opis powyżej

Łejery! Gramy dla Orkiestry!

Jeszcze przed zimowymi feriami Łejery Szkoła i Teatr na Scenie Wspólnej zagrają dla WOŚP
Bo pomaganie jest dziecinnie proste!
Dlatego gorąco zapraszamy grupy szklone, przedszkolne i widzów indywidualnych na nasze orkiestrowe spektakle!
Wstęp jest wolny, ale bardzo Was prosimy o wsparcie 27. Finał WOŚP i zapełnienie puszek wolontariuszy, którzy będą z nami w teatrze.
Rezerwacje: teatr@lejery.pl / tel. 603 441 012

 

 

 

 

ŚRODA

 

 

Danumba Kids – taniec dla dzieci (Poznań – Rataje)

Taneczne szaleństwo prowadzone w jedyny i wyjątkowy sposób. Na super zabawę zapraszamy wszystkich, którzy mają nogi 😉

Termin: poniedziałki i środy o 15:00
Miejsce: SALA Danimatoring, os. Armii Krajowej 131a Poznań
Koszt: 10 zł za jedne zajęcia
Zapisy: 509 802 817 lub info@danimatoring.pl

Warsztaty prowadzi DANA. Co mówi o sobie? Zwariowana animatorka od urodzenia. Kocham tańczyć i gorącą czekoladę. Nie mogę wysiedzieć w miejscu i chyba za dobrze rozumiem dzieci.

 

Kolorowe Budynki rysunkowe zabawy dla dzieci

Miasto, bryły

czym różni się prostokąt od sześcianu?

rysujemy różne domy

 

 

 

 

CZWARTEK

 

 

Nastolatki- kiedy kończy się wychowanie – seminarium inspirujące

Jako rodzice nastolatków możecie być zdumieni i zaskoczeni zmianami, które zaszły w waszym życiu i w życiu waszych dzieci przez te lata, które spędziliście razem. Być może zastanawiacie się, jak to możliwe, że to minęło tak szybko, że ten, jeszcze niedawno tulony przez was przy każdym płaczu, szkrab przeobraził się w istotę, która nie daje się dotknąć i nie chce rozmawiać. Może macie poczucie, że coraz trudniej jest wam budować relację z nastolatkiem? A może wręcz przeciwnie – czekacie tylko, aż wasze dziecko nabierze większej samodzielności?
W każdym przypadku zapraszam Was na seminarium inspirujące Familylab pt.: „Nastolatki – kiedy kończy się wychowanie?”

Jest to seminarium inspirujące FamilyLab dla rodziców, opiekunów i wychowawców w oparciu o podejście do rodzicielstwa według Jespera Juula, duńskiego pedagoga i psychoterapeuty, autora licznych książek, w których wskazuje on kierunek współczesnych przemian wychowawczych i społecznych.

Podczas seminarium porozmawiamy m.in. o tym:
:: czego potrzebują nastolatki?
:: czy bunt jest koniecznym elementem dorastania i jak sobie z nim radzić?
:: jak poprawić komunikację z nastolatkiem?
:: co może wspierać relację z nastolatkiem, a co będzie raczej przeszkodą?

„Bycie nastolatkiem nie jest chorobą. (…) Nie bardzo podoba mi się definiowanie nastolatków za pomocą pojęcia 'buntu’ lub 'burzy hormonów’. Niemal każdego dnia spotykam nauczycieli i wychowawców, którzy mówią o nastolatkach w ten sposób.
– Ile lat ma Pani dziecko?
– Czternaście.
– Ach tak, to trudny wiek!
Jeśli zaś odpowiedź brzmi: „Jedenaście” wtedy można usłyszeć:
– W takim razie niedługo się zacznie.
Zupełnie jakby nastolatki z definicji stanowiły jakiś problem albo były przyczyną problemu. A przecież one tylko robią to, co muszą robić: dorastają.” Jesper Juul

DLA KOGO: dla rodziców, opiekunów, wychowawców i nauczycieli zainteresowanych budowaniem relacji z nastolatkami
KIEDY: 10.01.2019 (czwartek) godz. 18:00 – 20:00
GDZIE: Miejsce Ludzi, ul. Sienkiewicza 6/12, Poznań
CENA: 60 zł/osoba, 100 zł/dwie osoby zapisujące się razem
ZAPISY: zapisy@wybieramrelacje.pl

[Jeśli cena jest jedyną przeszkodą dla Ciebie, aby wziąć udział w tym wydarzeniu to napisz do mnie – ufam, że znajdziemy wspólnie jakieś rozwiązanie.]

PROWADZĄCA: Agnieszka Koluch-Horbowicz, trener Familylab
Z wykształcenia trener, nauczycielka języka angielskiego, kognitywistka, etnolingwistka, założycielka WybieramRelację, poza tym pasjonatka Porozumienia bez Przemocy i edukacji alternatywnej. Pracuję z dziećmi oraz dorosłymi i uwielbiam nauczać – robiąc to uczę się nieustannie sama.
Doświadczenie zdobywane przeze mnie w pracy nauczyciela, a później także bycie mamą przekonały mnie, że panujące w naszej kulturze przyzwyczajenia językowe oraz jakości w relacjach z dziećmi nie zadowalają mnie. Szukałam czegoś, co pozwoli mi wesprzeć moje kompetencje budowania dobrych relacji z nimi i tak trafiłam na książki Jespera Juula oraz na Porozumienie bez Przemocy. Pragnę dzielić się tymi ideami dalej, bo widzę jak wiele pozytywnych zmian wniosły one do mojego życia rodzinnego i zawodowego.
Obecnie prowadzę warsztaty i szkolenia dla rodziców i osób pracujących z dziećmi, współpracuję ze szkołami i przedszkolami, prowadzę także konsultacje rodzicielskie oraz indywidualne sesje empatyczne. Sama stale pogłębiam moją wiedzę z zakresu Porozumienia bez Przemocy (NVC), a także Systemu Wewnętrznej Rodziny (IFS), który jest dla mnie źródłem wielkiej inspiracji, zarówno w pracy, jak i w życiu osobistym. Prywatnie uwielbiam jogę, podróże i spacery po lesie.

 

 

PIĄTEK

 

Pobaw się z nami w piątek

Jeśli macie dzieci od 6 miesiąca życia do 3 lat…
Jeśli macie wolne piątki…
Jeśli chcecie pobawić się z dziećmi w ciekawym otoczeniu…
Jeśli nie dostaliście się do swojej wymarzonej grupy lub na razie nie chcecie być w regularnej grupie …

Zapraszamy Was do swobodnej zabawy w przygotowanej przez nas sali tematycznej, w każdy piątek od 15:30 do 18:00.
Proponujemy Wam co tydzień inną dekorację tematyczną (bieżąca dla danego tygodnia na zdjęciu do wydarzenia). To Wy decydujecie, w który piątek chcecie nas odwiedzić – wystarczy się zapisać i zapłacić. To NIE są zajęcia, ale przez pierwszą godzinę zabawa będzie nieco moderowana przez jedną z naszych prowadzących, Agnieszkę. Po 16:30 bawicie się swobodnie sami, wsparci organizacyjnie przez Alicję, która z właściwą sobie serdecznością, zaparzy Wam kawę i herbatę (w cenie), pomoże znaleźć poduszkę, czy, w razie potrzeby, potrzyma dziecko.
UWAGA! Wymagane zapisy z PODANIEM PRZEDZIAŁU GODZINOWEGO w którym chcecie być u nas obecni ORAZ obuwie zmienne i wygodny strój dla Małych i Dużych.
Zapraszamy do zapisów!

DLA KOGO: dzieci 6 miesięcy – 3 lata z opiekunami
KIEDY: piątki od 15:30 do 18:00 – prosimy podawać planowane godziny
KOSZT: 25 zł za 2 godziny, Mały i Duży, płatne przelewem PRZED piątkiem, na konto podane na stronie warsztatyagaty.pl w zakładce Kontakt
ZAPISY: biuro@warsztatyagaty.pl, 883 908 901

 

Koncert dla NajNajów. Kolędowanie na dywanie

Przed nami kolejny już koncert dla NajNajów!
KOLĘDOWANIE NA DYWANIE!
Muzyka na żywo, rytm, tempo- nie ma nic lepszego, aby wspomagać m.in. rozwój mowy dzieci 🙂

Raz w miesiącu zapraszamy Was na wspólne muzykowanie i obcowanie ze śpiewem, muzyką klasyczną oraz różnymi instrumentami. Muzykować będą dla nas zawodowi muzycy oraz ich Rodziny 🙂
Każdy koncert będzie zakończony swobodną zabawą dzieci oraz poznawaniem instrumentów, na których grali muzycy.

W styczniu zapraszamy na KOLĘDOWANIE, czyli coś, co lubią wszystkie dzieci. Kolędy to jedne z pierwszych melodii, które tak mocno zapadają w pamięć naszych Całych Małych 🙂

Zapraszamy dzieci w wieku 0-3 lat wraz z Rodzicami
Koszt: 35 zł za duet (Rodzic + Dziecko)
Jeśli chcecie przyjść w zestawie powiększonym- dopłata 5 zł od kolejnej osoby.
ZAPISY: warsztaty.calimali@gmail.com

PŁATNOŚĆ: 35 zł za duet (Rodzic+ Dziecko)

3616 0014 6218 4253 5580 0000 01
Tytuł: Imię Nazwisko+ koncert styczeń

ZAPRASZAMY!

 

Dzień Rodzinny z Uważnością

Wydarzenie w ramach Ogólnopolskich Dni Uważności 2019

Pomyśl ile negatywnych emocji i stresu dostarcza współczesność Twojemu dziecku i Tobie. Powiedź Stop! Umiejętność świadomego oddychania to ważny krok w kontakcie z własnym ciałem.
Dowiedź się jak oddech może pomóc odcinać się od szumu dnia powszedniego i wspierać osiągnięcie harmonii, zbudować świadomość ciała oraz wpłynąć pozytywnie na relacje z ludźmi.

Wydarzenie bezpłatne!
Liczba miejsc ograniczona

Zapisy agnieszkafigaj@gmail.com

 

Danimki Mini zajęcia dla dzieci 2,5-3 lata (Poznań – Rataje)

Zajęcia rozwojowe dla naszych milusińskich. Umuzykalnianie, rozwijanie, ciapanie i spontaniczna zabawa.

Na zajęcia zapraszamy dzieci w wieku od 2,5 do 3 lat.

Termin: piątek godz. 10:00-11:00
Miejsce: SALA Danimatoring, os. Armii Krajowej 131a Poznań
Koszt: 15 zł za jedne zajęcia
Zapisy: 509 802 817 lub info@danimatoring.pl

Warsztaty prowadzi DANA. Co mówi o sobie? Zwariowana animatorka od urodzenia. Kocham tańczyć i gorącą czekoladę. Nie mogę wysiedzieć w miejscu i chyba za dobrze rozumiem dzieci.

 

Warsztaty z kiszenia

Znów siejemy ferment !
O tym, że kiszonki są pyszne i zdrowe nie musimy nikogo przekonywać. Zazwyczaj ich przygotowanie nie przysparza nawet początkującym kucharzom większych problemów, ale…. są pewne zasady, które nam to ułatwiają.
Warto je poznać na naszych warsztatach.
Tym razem wszystkim znana kiszona kapusta, oraz nieco egzotyki… kiszona marchewka.
Zapraszamy Wasze kubki smakowe na ekscytującą wyprawę 🙂

W celu zapewnienia odpowiedniej ilości zapasów w naszej spiżarni, prosimy o potwierdzenie uczestnictwa. Fajnie by było gdybyście przyszli ze swoim ulubionym nożem i słoikiem na zapasy 🙂

 

 

 

SOBOTA

 

 

Ferie z Poznańskim Szlakiem Legend dla Dzieci

Poznański Szlak Legend dla Dzieci to trasa do indywidualnego zwiedzania, pomysł na nieco inny rodzinny spacer po mieście. Na Szlak można wybrać się w dowolnym momencie – wystarczy tylko wziąć ze sobą folder z mapą oraz grą miejską, która z pewnością przypadnie do gustu i młodszym i starszym Szlakowiczom i Szlakowiczkom. Po prostu wszystkim tym, którzy lubią zagadki, poszukiwanie przygód i trochę inne miejskie spacery.

Wyjątkowa gra miejska wiedzie tajemniczym szlakiem, który prowadzi do miejsc-symboli związanych z poznańskimi legendami, gdzie czekają na Was zadania. Jedyne wskazówki do ich rozwiązania znajdują się właśnie w folderze, który można pobrać z zakładki SKARBIEC na naszej stronie www.szlaklegend.pl lub otrzymać w Bramie Poznania, Centrum Informacji Rodzinnej, Centrum Informacji Senioralnej oraz w punktach Centrum Informacji Turystycznej.

W trakcie ferii zimowych (od 12 do 27 stycznia) zachęcamy Was do przejścia Szlaku z nagrodą! Każde dziecko, które weźmie udział w grze miejskiej i przyjdzie do Bramy Poznania z folderem z poprawnym rozwiązaniem zagadek otrzyma bezpłatną publikację „Koziołki, rury i czarcie ogony” z dziesięcioma legendami o Poznaniu. Książkę znajdziecie w punkcie informacyjnym Bramy Poznania w godzinach otwarcia instytucji.

Dla kogo:

– głównie dla rodzin z dziećmi w wieku 6–10 lat, chociaż młodsi i starsi też mogą bawić się doskonale

sposób zwiedzania:

– trasa do indywidualnego zwiedzania, nie obowiązują zapisy
– konieczne jest pobranie folderu z grą miejską (do samodzielnego wydrukowania – z zakładki SKARBIEC – lub z punktów stacjonarnych, których listę znajdziecie w SKARBCU na stronie www.szlaklegend.pl)

informacje praktyczne:

– start gry miejskiej w Parku Stare Koryto Warty (przy amfiteatrze), meta na placu Wolności (koło Fontanny Wolności)
– trasa o długości ok. 2,5 km
– czas trwania spaceru ok. godziny

Projekt Poznański Szlak Legend dla Dzieci realizowany był w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.

Regulamin akcji dostępny na stronie oraz w siedzibie Bramy Poznania. Liczba publikacji przeznaczonych do dystrybucji w ramach akcji jest ograniczona.

 

ZIMOWA STREFA ZABAWY – warsztaty „Budowniczowie na 5”

 

 

Wytwórnia Bakcyl zaprasza na warsztaty plastyczne. Za pomocą plastycznej gliny i kolorowych drewnianych patyczków skonstruujemy wielopiętrowe budynki, które złożą się na wspólne miasteczko.

Domy i mosty
Bloki i hale
Z drewna i gliny?
To doskonale!
Płoty i dachy
Okna i murki
Zbudujmy miasto!
Lepcie pazurki!

Prowadzenie: Dorota Piekarczyk, Katarzyna Bukiet

Warsztaty trwają od g. 11 do g. 11.45.

Warsztaty dla dzieci w wieku: 3-5 lat

 

Reakcja zespołowa – zimowe eksperymenty naukowe

„Reakcja zespołowa – zimowe eksperymenty naukowe”, czyli BEZPŁATNE integracyjne warsztaty z pogranicza chemii, fizyki i… świetnej zabawy!
??? Zapraszamy dzieci w wieku od 3 lat ???
Eksperymentowanie, przelewanie i mieszanie. Czy tylko nam się wydaje, że to jest to, co dzieci lubią najbardziej?
Pod czujnym wzrokiem ekipy z Wulkan Doświadczeń dzieciaki dowiedzą się m.in., jak zrobić sztuczny śnieg czy zimową lawę oraz sprawdzą, czy można nauczyć pływać ziemniaka 🙂
Całość odbędzie się w Schron Kultury Europa.
Liczba miejsc ograniczona, kontakt w wiadomości prywatnej. Prosimy o podanie imienia i nazwiska oraz wieku dziecka.
Wydarzenie organizowane przez Fundację Strefa Integracji i Wulkan Doświadczeń.

Drewniane zabawki – warsztaty rodzinne

prowadzenie: Tomek Kaszany
informacje / zapisy: joanna.tekla@arsenal.art.pl, tel.: 61 852 95 01

Celem zajęć będzie wspólna zabawa opiekunów i dzieci, w trakcie której powstaną zabawki z drewna. Misją warsztatów jest pokazanie najmłodszym, że do zabawy mogą posłużyć bardzo proste materiały, których na dodatek nie trzeba kupować. Zabawki będziemy budować z drewna pozyskanego ze starych mebli i gałęzi, a do ozdoby posłużą nam części odzieży, sznurki, paski itp. Dzieci będą miały możliwość zapoznać się z takimi narzędziami jak: młotek, piła, wiertarka ręczna, tarnik, papier ścierny. Wszystkie wykonane w trakcie warsztatów przedmioty będzie można zabrać ze sobą do domu.

 

ŻABKA

12 stycznia – Sobota, godz. 11:00
13 stycznia – Niedziela, godz. 11:00

REALIZATORZY

Obsada:
Sylwia Zajkowska / Magdalena Dehr
Katarzyna Romańska / Danuta Rej
Marek Cyris / Piotr Grabowski
Adaptacja – Nicola Lusuardi, Fabrizio Montecchi (Włochy)
Tłumaczenie z j. francuskiego – Jan Ratić
Scenografia – Nicoletta Garioni (Włochy)
Lalki według rysunków Maxa Velthuijsa – Federica Ferrari (Włochy)
Muzyka – Michele Fedrigotti (Włochy)
Kostiumy – Sara Bartesaghi Gallo (Włochy)

OPIS SPEKTAKLU

Żabka wraz z przyjaciółmi pokonuje codziennie przeszkody i mierzy się z życiowymi dylematami. Świat dookoła jest taki fascynujący!
Spotkany na polanie kos skłania do refleksji nad istotą śmierci i potrzebą cieszenia się każdą chwilą. Nieszczęśliwa miłość, którą przeżywa Żabka, jest punktem wyjścia do rozważań nad cierpieniem i szczęściem, jakie z niej wynika. Nocne lęki są idealną okazją do zbadania, czym tak naprawdę jest strach – ten prawdziwy i ten wyimaginowany.
Dzięki błyskotliwemu poczuciu humoru przygody Żabki i jej przyjaciół, ubrane w piękne słowa i obrazy, przywracają siłę i chęć do życia. Mówiąc o sobie, bohaterowie opowiadają także o nas – dorosłych, którzy wciąż nie potrafią się zaakceptować, a w szczególności o tych, którzy dorosłymi dopiero się stają, borykając się przy tym z wieloma problemami.
Te krótkie historie z ważnym przesłaniem są adaptacją książek ilustrowanych Maxa Velthuijsa, jednego z najwybitniejszych autorów i ilustratorów książek dla dzieci na świecie. Teksty i ilustracje zostały przeniesione z papieru na scenę oraz przekształcone z lekkością i poezją we wspaniałe żywe historie.
Preferowany wiek od 4 lat.
Spektakl na podstawie książek Maxa Velthuijsa: „Frog is Sad”, „Frog in Love”, „Frog and the Birdsong”, „Frog is Frog” oraz „Frog is Frightened” wydanych przez Andersen Press, Londyn.
Adaptacja spektaklu Ranocchio – produkcji Teatro Gioco Vita z Piacenzy (Włochy).

 

Rodzinne oprowadzanie – Spędźmy razem czas!

Czy jesteście gotowi na kolejne atrakcje? Tym razem poznamy Ostrów Tumski przy pomocy różnych zabawek oraz atrybutów dziecięcych.

Podczas podróży przez wieki dowiemy się jak najmłodsi spędzały czas. Jeżeli chcecie usłyszeć co robili 1000 lat temu albo do czego służyły: przęśliki, bączek i „zośka”,  to zapraszamy na rodzinne oprowadzanie po ekspozycji z przewodnikiem. Spotkanie kończy się wspólną grą planszową. Zwiedzanie dedykowane jest rodzinom z dziećmi w wieku 6-10 lat.

 

Informacje praktyczne:

Odbiorcy: dziećmi w wieku 6-10 lat z opiekunami

Termin: 12 stycznia 2019 r. godz. 11.00

Koszt: bezpłatne, zapisy pod numerem telefonu 61 647 7634.

 

Muzealna Akademia Dziecięca // warsztaty dla dzieci // zapisy

Muzealna Akademia Dziecięca to spotkania, których celem jest oswojenie małego widza z przestrzenią galerii oraz zmierzenie się z niebanalnymi tematami i zagadkami, które zamieniają wizytę w muzeum w niepowtarzalną przygodę.

Skierowany jest do dzieci w wieku od 6 do 10 lat. Miejscem spotkań jest zarówno Muzeum Narodowe jak i jego oddziały, np. Wielkopolskie Muzeum Wojskowe czy Muzeum Historii Miasta Poznania.

Na zajęcia obowiązują ZAPISY mailowe pod adresem akademiadziecieca@mnp.art.pl.

Prosimy o zgłaszanie dzieci od poniedziałku do piątku (do godz. 15.00) w tygodniu poprzedzającym dane zajęcia. W zgłoszeniu należy podać imię, nazwisko i wiek dziecka oraz telefon kontaktowy.
Liczba miejsc na zajęciach jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Warunkiem uczestnictwa jest uzyskanie mailowego potwierdzenia wpisu na listę uczestników.

Tematy i terminy zajęć:

12.01.2019 • Przygoda V – Rówieśnicy z innych wymiarów
Śladami muzealnych przyjaciół.

9.02.2019 • Przygoda VI – Legendy poznańskiego ratusza
Wędrówka od piwnic po strych renesansowej budowli.
Muzeum Historii Miasta Poznania w Ratuszu.

16.03.2019 • Przygoda VII – Piękno i sztuka – co to takiego?
Filozofowanie dla najmłodszych.

6.04.2019 • Przygoda VIII – Ślimak i czereśnie
Opowieść o martwej naturze.

11.05.2019 • Przygoda IX – Muzealny Piotruś
Gra w karty z dwunastoma obrazami w tle.

8.06.2018 • Przygoda X – Muzealni Tropiciele
Turniej rodzinny.

Prowadzenie: Paulina Broniewska, Dział Edukacji MNP

Więcej informacji na temat cyklu znaleźć mozna pod linkiem: http://www.mnp.art.pl/edukacja/dzieci/muzealna-akademia-dziecieca/

 

Żywienie małych dzieci – warsztaty zamiast słoiczków:)

Zamiast słoiczków – Akademia żywienia dzieci z dietetykiem Agatą Fierek „Gruszka czy pietruszka?”.??☃️

Temat: żywienie niemowląt, podczas rozszerzania diety (6 m. – 3 lata)

* proporcje na talerzu, co i kiedy, a czego w ogóle
* niejadki: czy, dlaczego i co my na to
* trudności żywieniowe
* alergeny i enzymy
* jak zadbać o żelazo i wapń
* logistyka przygotowywania potraw dla całej rodziny, w tym dla niemowlaka, blw
* przykładowy jadłospis dziecka (każda osoba dostanie tygodniowy jadłospis dla swojego malucha i materiały ze szkolenia:))

Zapraszamy z dziećmi!

Szkolenie jest płatne – 50 zł/osoba;
Dzieci oczywiście bezpłatnie, zabierz ze sobą malucha, uzbiera się pewnie ekipa:)

Prosimy o dokonanie wpłat na konto:
NUMER RACHUNKU
72 1460 1181 2025 5556 5727 0002

Z dopiskiem: Gruszka; 12.01.2019.

Wysyłka potwierdzenia dokonania wpłaty jest równoznaczna z zapisem: gruszkaczypietruszka@gmail.com
Liczba miejsc ograniczona! Decyduje kolejność zgłoszeń – nie zwlekaj z zapisami!
Zastrzegam siebie możliwość zmiany terminu.
Ale Tobie też daje do tego prawo:) Wiem, że z dziećmi jedno co jest pewne to to że nic nie jest pewne. Dlatego jeśli nie dasz rady uczestniczyć w szkoleniu na które sie zapiszesz, po napisaniu do mnie, zapraszam na kolejne:)

Jeśli będziemy dużo rozmawiać to może się troszkę przeciągnąć..

Agata Fierek-Dziurla Kid Friendly
#dzieci #niemowlęta #blw #babies #rozszerzaniediety #żywienie #odżywianie #dietetyka #gruszkaCzyPietruszka #warsztaty #szkolenie #akademia

 

DISCO-gratowisko – bal karnawałowy dla dzieci w stylu EKO

 

Przygoda z grami

Bezpłatne zajęcia dla dzieci w wieku 5-15 lat – gry planszowe, praca plastyczna, zabawy ruchowe oraz przedstawienie lalkowe

Warsztat muzyczno-ruchowy dla dzieci z rodzicami

Zapraszamy do Wesołego ZOO!
W sobotę, 12.01. o godz. 12.00. czekamy w Klamerce na rodziców z dziećmi w wieku 1,5 roku do 4 lat .
Wszyscy, którzy lubią zwierzęta będą mogli wziąć udział w warsztacie muzyczno-ruchowym.
Będą piosenki, zabawy i spotkania ze zwierzętami! Te co skaczą i fruwają na ten warsztat zapraszają! Razem z Małgosią z agencji STAGE of ARTS

Koszt: 30 zł

Zapisów możecie tradycyjnie dokonać:
1. Mailem klamerka@klamerka.eu
2. Przez FB
3. Kontaktując się ze mną pod nr tel. 609279097

Klamerkowym zwyczajem, zapraszam od 11.30 na kawę/herbatę i swobodną zabawę dzieci:)
Do zobaczenia w Klamerce:)

 

Poranek literacki z kunami

12.I godz. 11.00 Poranek literacki z kunami

Jakie macie zdanie na temat kun? Wasi rodzice z pewnością złe. Kuny to szkodniki! Przegryzają się przez wszystko, przez co mogą – przez kable w samochodzie, ocieplenie w domu. Ale kuny w powieści Justyny Bednarek są inne. To są, owszem, spryciarze, jakich ze świecą szukać w świecie zwierząt i ludzi, ale przede wszystkim istoty niebywale bystre i wrażliwe. Wrażliwe na przykład na wyrafinowane smaki… Justyna Bednarek, Wasza ulubiona autorka (ta od przygód skarpetek), poznała kilka takich kun i napisała o nich powieść prawdziwie sensacyjną! Przyjdźcie, by posłuchać i pobawić się z nami.

os. Przyjaźni 125C
Wstęp – bon 20 zł wymieniony na książki

 

Muzealna Akademia Dziecięca // warsztaty dla dzieci // zapisy

Muzealna Akademia Dziecięca to spotkania, których celem jest oswojenie małego widza z przestrzenią galerii oraz zmierzenie się z niebanalnymi tematami i zagadkami, które zamieniają wizytę w muzeum w niepowtarzalną przygodę.

Skierowany jest do dzieci w wieku od 6 do 10 lat. Miejscem spotkań jest zarówno Muzeum Narodowe jak i jego oddziały, np. Wielkopolskie Muzeum Wojskowe czy Muzeum Historii Miasta Poznania.

Na zajęcia obowiązują ZAPISY mailowe pod adresem akademiadziecieca@mnp.art.pl.

Prosimy o zgłaszanie dzieci od poniedziałku do piątku (do godz. 15.00) w tygodniu poprzedzającym dane zajęcia. W zgłoszeniu należy podać imię, nazwisko i wiek dziecka oraz telefon kontaktowy.
Liczba miejsc na zajęciach jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Warunkiem uczestnictwa jest uzyskanie mailowego potwierdzenia wpisu na listę uczestników.

Tematy i terminy zajęć:

12.01.2019 • Przygoda V – Rówieśnicy z innych wymiarów
Śladami muzealnych przyjaciół.

9.02.2019 • Przygoda VI – Legendy poznańskiego ratusza
Wędrówka od piwnic po strych renesansowej budowli.
Muzeum Historii Miasta Poznania w Ratuszu.

16.03.2019 • Przygoda VII – Piękno i sztuka – co to takiego?
Filozofowanie dla najmłodszych.

6.04.2019 • Przygoda VIII – Ślimak i czereśnie
Opowieść o martwej naturze.

11.05.2019 • Przygoda IX – Muzealny Piotruś
Gra w karty z dwunastoma obrazami w tle.

8.06.2018 • Przygoda X – Muzealni Tropiciele
Turniej rodzinny.

Prowadzenie: Paulina Broniewska, Dział Edukacji MNP

Więcej informacji na temat cyklu znaleźć mozna pod linkiem: http://www.mnp.art.pl/edukacja/dzieci/muzealna-akademia-dziecieca/

 

 

 

NIEDZIELA

 

 

Pograjki – Tradycje kolędniczne – Kolędowanie zimowe

Zapraszamy na cykl koncertów interaktywnych, w ramach których poznamy bliżej kulturę tradycyjną Wielkopolski – przyjrzymy się lokalnym tradycjom różnych części naszego regionu – tak, aby poznać je oraz ucieszyć się różnorodnością naszego miejsca w Polsce!

Podczas Pograjek poznamy polskie tradycje związane z ważnymi momentami roku – będziemy mieli okazję doświadczyć, czym jest kolędowanie zimowe, rozpoczynające czas świętowania Bożego Narodzenia, oraz wiosenne, witające wiosnę wraz ze świętami Wielkiej Nocy. Zaprosimy Was również na spotkania skupione wokół tradycji miejskich – nawiązując do setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości – poznamy brzmienie polskiej muzyki tamtych czasów. Nie zabraknie Poznania i jego lokalnych tradycji, które przemierzymy muzycznymi i śpiewającymi ścieżkami. A zatem bierzemy pod lupę tradycje – te bliższe, lokalne i regionalne oraz te, które stanowią dziedzictwo kulturalne całego kraju.

Celem koncertów jest edukacja dzieci i rodziców w zakresie niematerialnego dziedzictwa kulturowego własnego regionu (Wielkopolska i jej subregiony: Biskupizna, Region Kozła, Ziemia Kaliska), a zatem budowanie w odbiorcach tożsamości kulturowej oraz wsparcie procesu edukacji regionalnej, jak również podjęcie tematyki tradycji Polski. W trakcie koncertów interaktywnych dzieci i rodzice poznają w praktycznej formie kulturę tradycyjną w ujęciu muzyki instrumentalnej, śpiewu, tańców, instrumentów muzycznych, zwyczajów, obrzędów, kodu graficznego i innych wyróżników kulturowych.  Stawiamy na interaktywny charakter kontaktu dzieci i rodziców z kulturą tradycyjną – będzie mieli szansę być zarówno odbiorcami, jak i jej uczestnikami.

Pograjki będą odbywać się raz w miesiącu, w wybraną niedzielę o godz. 11:00 w Bramie Poznania.

Projekt realizowany jest od października 2018 do kwietnia 2019.

 

Informacje praktyczne:

Na koncerty obowiązują bilety:
10zł/osoba,
7zł/osoba – zniżka Karta Rodziny Dużej.

Dzieci do lat trzech bezpłatnie.

Wiek uczestników bez ograniczeń.

 

Poznański Finał WOŚP 2019

W tym roku WOŚP zagra pod hasłem „Pomaganie jest dziecinnie proste”. Celem finału będzie zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Są to placówki z oddziałami II oraz III stopnia referencyjności, czyli takie, które mogą dokonać specjalistycznej diagnozy oraz udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom. W Polsce funkcjonuje dziś blisko 50 takich szpitali. W programie 27. Finału WOŚP w Zamku organizowanego wspólnie ze sztabem przy Politechnice Poznańskiej znalazły się m.in. koncerty, licytacje, stoiska służb mundurowych, punkt krwiodawstwa, animacje dla dzieci i całych rodzin oraz tradycyjne Światełko do nieba.

PROGRAM:

PLAC ADAMA MICKIEWICZA

g. 10-16
koncerty / licytacje / stoiska służb mundurowych i instytucji / atrakcje dla dzieci

program koncertów:
10:00-10:40 Mały Fragment Rzeczywistości
11:00-11:40 Diesel Hangovers
12:00-12:40 Eleanor Gray
13:00-13:40 Spontaniczna Grupa Muzyczna
14:00-14:40 Negativ
15:00-15:40 Arktyka

PRZED ZAMKIEM

g. 10-21.30
gastronomia (parking)

g. 12
start biegu 10. Bieg „Policz Się Z Cukrzycą” W Poznaniu (północna nitka ul. Św. Marcin)

g. 13
pokazy klasycznych samochodów (północna nitka ul. Św. Marcin)
– klasyki oraz Klub Fiatów 126p 126polska.pl

g. 16-21
KONCERTY (scena przed Zamkiem)
g. 16.15 Rock Imagination
g. 17.15 Gra Sów
g. 18.15 KRAMBABULA
g. 19.15 Łona i Webber
około g. 20 Światełko do nieba

W ZAMKU

g. 10-20
punkt krwiodawstwa Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu (Sala Wielka, I p.)
kącik promocji zdrowia (Atrium, I p.) Towarzystwo Masażystów Polskich Pomaganie przez Masowanie ! oraz IFMSA-Poland Oddział Poznań
animacje dla dzieci (Atrium)

g. 16-20
LICYTACJE (Sala Wystaw)

g. 10-20
wystawa „Zamek Otwarty” (Hol Wielki)

organizatorzy: Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, Sztab WOŚP przy Politechnice Poznańskiej, Miasto Poznań

sponsorzy: Veolia PL, Międzynarodowe Targi Poznańskie, Factory Poznań, Eye-Design Druk Wielkoformatowy

 

27 Finał WOŚP w Kórniku – KCRiS OAZA

27. Finał WOŚP 13 stycznia 2019 r.
POMAGANIE JEST DZIECINNIE PROSTE
Gramy dla dzieci małych i bez focha – na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych
27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 13 stycznia 2019 roku. Jego celem będzie zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Są to placówki z oddziałami II oraz III stopnia referencyjności, czyli takie, które mogą dokonać specjalistycznej diagnozy oraz udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom. W Polsce funkcjonuje dziś blisko 50 takich szpitali. Swoim zasięgiem obejmują one teren całego kraju. W placówkach tego rodzaju szczególnie ważne jest nowoczesne, spełniające najwyższe standardy wyposażenie, które daje lekarzom i personelowi medycznemu jak najlepsze możliwości diagnozy i leczenia najtrudniejszych przypadków.

Od słowa do słowa spektakl dla maluszków

Zabawa głoskami i słowami inspirowana twórczością Krystyny Miłobędzkiej. Inscenizacja: Lucyna Winkel-Sobczak; Oprawa muzyczna: Radek Mateja; Występują: Agnieszka Dubilewicz i Halszka Różalska

TEATRANKI: Opowieści Trzech Pomarańczy – myszka i księżyc

wiek: 4–6 lat

13 stycznia, godz. 11.00

Opowieści Trzech Pomarańczy – myszka i księżyc

wiek: 4–6 lat

Pewnego razu kawałek księżyca spadł z nieba i znalazł się tuż przed wejściem do norki małej myszki. Taki kawałek księżyca wygląda bardzo apetycznie… Czy myszka naprawdę zje księżyc? Posłuchamy tej opowieści, a później stworzymy własny, niepowtarzalny księżyc, który opowie nam swoją historię. Być może ona też będzie pyszna!

Warsztaty inspirowane książką Petra Horácka.

Prowadzenie: Aneta Cruz-Kąciak

Nie jest wymagana obecność i uczestnictwo w 1 części warsztatów.

Prosimy o zabranie wygodnego stroju i obuwia na zamianę.
Informacje o projekcie i kontakt: sandra.lewandowska@teatr-polski.pl, tel. (61) 852 56 28 (wew. 13).
Bilet rodzinny dla jednego dziecka i jednego rodzica w cenie 10 zł do nabycia na portalu Bilety24 oraz w kasie Teatru.
Informacje o biletach: Biuro Obsługi Widzów, tel. (61) 852 05 41, e-mail: rezerwacja@teatr-polski.pl
Prosimy o zakup wejściówek najpóźniej dzień przed warsztatem.

 

Daria Panek-Płókarz

Jestem mamą pięcioletniego Gee i trzyletniej Bee. Bliska jest mi idea „dzikich dzieci” – gdy tylko to możliwe, wyruszamy na wycieczkę do lasu:). Lubię tapasy, spływy kajakowe, Iris Apfel i Suwalski Park Krajobrazowy. W 2018 roku dodałam do tej listy prowadzenie bloga;). Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, zachęcam również do obserwowania Poznańskiej Spacerówki na Facebooku i Instagramie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *