CORAZ BLIŻEJ ŚWIĘTA – BETLEJEM POZNAŃSKIE

CORAZ BLIŻEJ ŚWIĘTA – BETLEJEM POZNAŃSKIE

Za nami druga w tym roku wizyta na Jarmarku Bożonarodzeniowym na Placu Wolności. To miejsce, które z pewnością jest warte opisania na Poznańskiej Spacerówce. Wielu rodziców już tam było, wielu się wybiera i jest też pewnie spora grupa, która tego z różnych powodów nie planuje. Poznajcie naszą relację, zobaczcie zdjęcia i dajcie znać, co myślicie o tym wydarzeniu! Jestem ciekawa Waszych opinii:).

Na początek kilka słów o tym, dlaczego moim zdaniem warto się tam wybrać. Przede wszystkim ze względu na klimat, jaki tam panuje. Lampki, budki z jedzeniem, grzanym winem, dekoracjami, paleniska i w tle „All I want for Christmas” – to wszystko sprawia, że nawet listopad nie jest tak ponury, a do świąt brakuje nie „aż”, lecz „tylko” kilku tygodni:). Przebywając tam, szczególnie późnym popołudniem, mam zawsze wrażenie, że zapisują się w mojej pamięci cenne, barwne wspomnienia, do których będę wracać, gdy nasza młodzież podrośnie.

Betlejem Poznańskie jest teoretycznie bezpłatne, ale odwiedzenie go bez wydania choćby kilku złotych, właściwie graniczy z niemożliwością. Jeżeli wybierzecie się z dziećmi, prawdopodobnie zdecydujecie się na przejazd przynajmniej jedną atrakcją:

  • karuzelą dla najnajów – podobało nam się, że pojazdy „jechały” po okręgu, znajdowały się wśród nich: wóz strażacki, traktor, motor, auto wyścigowe, jeep – niektóre z nich trąbiły, inne miały dzwonki; cena za przejazd – 10 zł;
  • karuzelą ze wznoszącymi się saniami – roztacza się z nich ładny widok, szczególnie wtedy, gdy jest już ciemno, cena: 8zł/przejazd (płacą zarówno dzieci, jak i dorośli);
  • kolejką – nie mieliśmy okazji się przejechać – gdy tam byliśmy były prowadzone prace konserwacyjne – 8 zł,
  • diabelskim młynem – gondole były zamykane, przeszklone, lekko się bujały; koło obróciło się 3 razy; nasza roczna Barbie mniej więcej w połowie przejażdżki zaczęła szukać dodatkowych atrakcji… (tak jakby wiszenie na tej wysokości nie było dla mnie wystarczająco ekscytującym doświadczeniem;P); ceny: 20 zł – dorosły, 15 zł – dzieci do 12 lat.

Mieliśmy wrażenie, że wczoraj, kiedy ludzi było znacznie mniej niż w poprzedni weekend, przejażdżki trwały trochę dłużej niż ostatnio. Zdarzało się, że obsługa nie mówiła po polsku, choć w żadnym przypadku nie stanowiło to problemu.

 

Jeżeli chodzi o ofertę gastronomiczną sytuacja przedstawiała się następująco:

  • dostępne napoje:

grzane wino – 12 zł (kaucja za „szkło” – 15 zł, można je zdać w innym punkcie niż ten, w którym dokonało się zakupu), gorący napój dla dzieci – 9 zł , gorąca czekolada – 10 zł

 

  • jedzenie:

konkrety: pajdy chleba ze smalcem, chińskie pierogi, dania z grilla (szaszłyki, kiełbasy, oscypki)

słodkie: gofry, naleśniki, churros, pączki, kołacze, czekoladki, szyszki, owoce w czekoladzie, orzechy, żelki

 

Gdybyście chcieli kupić tam jakiś prezent – widziałam trochę rękodzieła (mydła, kute elementy dekoracyjne), wyroby z drewna, kurtki(?).

 

Zgadzam się z głosami, że udział w jarmarku nie jest tani. Z drugiej strony można wydać 6zł na gofra z cukrem pudrem i 8 zł na przejazd karuzelą dla najnajów – przy jednym dziecku koszt nie jest wtedy bardzo wygórowany… ale tylko przy śmiałym założeniu, że rodzice na nic więcej się nie dadzą się namówić:P.

 

Informacje praktyczne – aktualizacja 2019:

  • Betlejem Poznańskie na Placu Wolności działa: 16.11-22.12 w godz. 11.00-21.00, na płycie Starego Rynku: 30.11-22.12 w godz. 11.00-19.00. Diabelski młyn zostanie w Poznaniu aż do 2 lutego 2020 r.
  • płatność (głównie) gotówką,
  • w drugiej części dnia, gdy się ściemnia, w weekendy, jest znacznie więcej osób,
  • jeżeli zajdzie konieczność przewinięcia malucha, możecie spróbować wybrać się do Centrum Inicjatyw Rodzinnych lub do kawiarni Kahawa, w której wypijecie bardzo dobrą kawę, a dzieci zainteresują się „schodami”).

..

Jeżeli w Waszej ocenie ten post wymaga uzupełnienia, dajcie znać – nie wszędzie da się być, nie wszystko da się zobaczyć… szczególnie z dwójką dzieci;).

 

Lokalizacja

 

Gallery Wordpress

 

 

JARMARKI ŚWIĄTECZNE W POZNANIU I OKOLICACH – GRUDZIEŃ 2019

 

7.12 – V Jarmark Bożonarodzeniowy – Przezmierowo

V Jarmark już 7 grudnia – Na jarmarkach spotykamy się bardziej kameralnie i po sąsiedzku. Także oferowane tu towary, czy przysmaki często pochodzą od lokalnych rękodzielników i producentów. Kolorowa sceneria, pełna muzyki i tradycyjnych, apetycznych zapachów sprzyja celebrowaniu „magii świąt” z rodziną i znajomymi.

Tradycja organizowania jarmarków bożonarodzeniowych w krajach Europy Środkowej i Zachodniej sięga XIV wieku. U naszych niemieckich sąsiadów są chyba najbardziej popularne, pojawiając się w małych miasteczkach i metropoliach, przy czym w tych ostatnich bywa ich niekiedy nawet po kilkadziesiąt. Wydaje się, że właśnie z Niemiec tradycja przywędrowała do Polski, a my bardzo ją polubiliśmy. Jest bowiem kolejnym sposobem na to, by nieco wydłużyć okres świątecznych przyjemności i może lepszą alternatywą dla zbyt częstych wizyt w centrach handlowych.

Jarmark w Przeźmierowie to także inicjatywa, która powstała z chęci wykreowania przestrzeni serdecznych spotkań lokalnej społeczności wokół pięknych tradycji Świąt Bożego Narodzenia. Mamy w naszej okolicy mnóstwo bardzo zdolnych i twórczych osób, które mają tu szansę pokazać swoje piękne wyroby, lub pochwalić się talentem scenicznym. Co roku zapraszamy lokalnych wystawców do przygotowania stoisk handlowych, organizujemy program występów na scenie oraz część warsztatową.

Tegoroczna V edycja Jarmarku w Centrum Kultury Przeźmierowo odbędzie się w sobotę 7 grudnia w godzinach 12 – 19. Kolejnego dnia, w niedzielę 8 grudnia, uzupełni ją seans kinowy dla dzieci i wizyta prawdziwego świętego Mikołaja z Laponii. Na to ostatnie wydarzenie bilety będą dostępne niebawem. Zatem atrakcji w mikołajkowy weekend będzie w tym roku cała moc.

Na razie zdradzamy, że oprócz bogatej oferty stoisk z tradycyjnymi wyrobami i jedzeniem oraz świątecznego programu na scenie, przygotowujemy ciekawe warsztaty plastyczne i strefę dla najmłodszych dzieci.

Dokładny program Jarmarku poznamy pod koniec listopada, dlatego zaglądajmy na stronę www.goksezam.pl i obserwujmy plakaty Gminnego Ośrodka Kultury. Wystawców zaś nadal zapraszamy do zgłaszania stoisk: jarmark@goksezam.pl
Regulamin dla wystawców: http://goksezam.pl/pliki/regulaminy/Jarmark2019.pdf

 

7.12 – V Jarmark Świąteczny na Rynku Wildeckim

Jarmark Świąteczny to już nasza kilkuletnia, wildecka tradycja ❄️ ?☃️

Z ogromną przyjemnością zapraszamy mieszkańców oraz sympatyków Wildy, pozostałych poznaniaków oraz coraz liczniejsze tłumy turystów na nasz piąty już, lokalny Jarmark Świąteczny na Rynku Wildeckim!

Tak, jak w ubiegłych latach, w samym środku gorączki przedświątecznych zakupów, bądźmy razem w to jedno popołudnie – zatrzymajmy się w codziennym biegu przy gorącej herbacie, dźwiękach świątecznych melodii, rozkoszując się przysmakami lokalnych mistrzów kuchni.

Spotkajmy się, porozmawiajmy ze sobą, pośpiewajmy kolędy (cóż, że wcześnie!). Pobądźmy chwilę razem na ryneczku, przez który zwykle przebiegamy przy okazji zakupów, może spotkamy sąsiada, z którym nie ma czasu zwykle porozmawiać? Przyprowadźmy dzieci – będą dla nich specjalne atrakcje. Może znowu odwiedzi nas Św. Mikołaj?

Jeśli zajmujesz się rękodziełem, wystaw swój mini-stragan. Jeśli pieczesz najcudowniejsze pierniki, sernik, szarlotkę i chcesz się nimi podzielić – zapraszamy! Wyślij zgłoszenie na jarmark.wildecki@gmail.com.

Do zobaczenia w grudniu po południu!

 

7.12 Świąteczny Kiermasz Rękodzieła!

Szanowni Państwo!

W tym roku nieco inaczej zapraszamy na nasz świąteczny kiermasz na ul.Św.Marcin 57 do Pracowni ekonomii społecznej- Ładne rzeczy, gdzie będziemy na Was czekać z propozycją zakupu wyjątkowych i niepowtarzalnych prezentów dla swoich bliskich.

Kiermasz odbędzie się 7.12.2019 od godziny 12:00 do 20:00.

Dochód ze sprzedaży będzie przeznaczony na organizację obozu letniego w roku 2020 w ramach integracji społecznej naszych podopiecznych.

Serdecznie zapraszamy!

 

10.12 – Warsztaty Bożonarodzeniowe u Pszczółek w Swarzędzu

BETLEJEMSKA NOWINA
Warsztaty i pokazy dla dzieci
w dniach 10-13.12.2019 r.
Skansen i Muzeum Pszczelarstwa im. prof. Ryszarda Kosteckiego w Swarzędzu zaprasza na warsztaty i pokazy dla dzieci (przedszkola, szkoły podstawowe) poświęcone tradycjom związanym ze świętami Bożego Narodzenia. W trakcie pobytu w muzeum uczestnicy wysłuchają przy choince opowieści o zwyczajach i obrzędach bożonarodzeniowych. Następnie na warsztatach będą mogli własnoręcznie ozdobić bombkę choinkową. Po warsztatach ozdobione bombki ich wykonawcy zabierają ze sobą.
W drugiej części pobytu w muzeum prowadzone będą pokazy wykonywania innych wyrobów służących do tradycyjnego strojenia domu w czasie świąt Bożego Narodzenia oraz pokazana będzie tradycja chodzenia po kolędzie z turoniem. Pokazom towarzyszyć będzie sprzedaż oryginalnych wyrobów świątecznych oraz miodu prosto z pasieki i innych produktów pszczelich.

Przewidywany czas trwania spotkania -około 1 godz.
Odpłatność za udział w spotkaniu – 11 zł.
Za dodatkową opłatą 1,5 zł będzie można otrzymać poczęstunek – wafelek z miodem.
Opiekunowie grup mają wstęp bezpłatny(1 na 10 uczniów).
Godziny rozpoczęcia spotkań : 9.00, 10.30, 12.00.
Przyjmowane będą tylko grupy wcześniej awizowane według kolejności zgłoszeń.
Wszelkich dodatkowych informacji udzielamy
i zapisy według kolejności zgłoszeń przyjmujemy
pod nr tel.61 6511817 w godz. 9.00-15.00 od wtorku do piątku.

Serdecznie zapraszamy!

 

14.12 – Jarmark Świąteczny – Kornik

Jarmark Świąteczny
14 – 15 grudnia 2019 r.
Plac Niepodległości, Kórnik

 

15.12 – IX Jarmark Bożonarodzeniowy – Środa Wlkp

dla wystawców:
Informujemy, że zgłoszenia przyjmujemy WYŁĄCZNIE za pośrednictwem internetowego formularza zgłoszeniowego na stronie:
https://jarmarksroda.pl/index.php/zgloszenia

Wystawcy Jarmarku Bożonarodzeniowego 2019:
@polskieplecionkarstwo – ręcznie plecione wyroby z polskiej wikliny
Zakątek Dekoracji – rękodzieło, choinki, stroiki świąteczne
Maddi – rękodzieło, produkty dla dzieci
Hokus Pokus – zabawki, czapki
ShEvaart – ręcznie wykonana biżuteria
Browar Gzub – piwo rzemieślnicze
Ewa Szubińska – rękodzieło, ozdoby świąteczne
W świecie kwiatów – kompozycje na cmentarz, kwiaty
Denis – pierniki, ozdoby świąteczne
SznurkoweLove – ozdoby ze sznurka bawełnianego
Jagoda nie porzeczka – rękodzieło, ozdoby, zabawki
toska.handmade– akcesoria dziecięce
Pracownia ogrodniczo-florystyczna – ręcznie wykonane dekoracje, ogrody w szkle
RICO – pierniczki, lizaki, balony
Sie Robi – ręcznie wykonane ozdoby świąteczne
Maciej Gendek – drewniane ozdoby świąteczne
Idealny Prezent – ręcznie robione prezenty
Daniel Czaja – sery góralskie, naturalne soki
Brylant – biżuteria, ozdoby do włosów
Agnieszka Piskorz – rękodzieło, pierniczki
Pasieka Trzy Sady – miody
Spec Jar BIS – orzeszki w karmelu, lizaki, oscypki
Mulinkowe Richelieu Haftowany Misz-Masz– ozdoby haftowane
Włoskie Skarpety – Pizzolante – włoskie skarpety
Pani Szydełko – rękodzieło na szydełku dla najmłodszych
@piekarnia AGNES – pieczywo, wyroby cukiernicze
Pracownia Rękodzieła Martolka – ręcznie wykonane poduszki, dekoracje
Pracownia dekoratorska – dekoracje świąteczne, stroiki
MAK Łasuch – grochówka, frytka kręcona
KGW Starkówiec Piątkowski – rękodzieło, art. spożywcze
KGW Wierzyce – rękodzieło, art. spożywcze
Hanna Wencel – kartki, serwetki, ozdoby
Hufiec ZHP Środa Wlkp. – rękodzieło, ozdoby
Fundacja Pomocy Dzieciom „PomaGosie”– rękodzieło, ozdoby
Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami Oddział Środa Wlkp. a – rękodzieło, ozdoby
Wiejska Chata-Rarytasy z Podlasia – wędliny tradycyjne, chlebek wiejski

 

 

Daria Panek-Płókarz

Jestem mamą pięcioletniego Gee i trzyletniej Bee. Bliska jest mi idea „dzikich dzieci” – gdy tylko to możliwe, wyruszamy na wycieczkę do lasu:). Lubię tapasy, spływy kajakowe, Iris Apfel i Suwalski Park Krajobrazowy. W 2018 roku dodałam do tej listy prowadzenie bloga;). Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, zachęcam również do obserwowania Poznańskiej Spacerówki na Facebooku i Instagramie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *