CIEMNO WSZĘDZIE, GŁUCHO WSZĘDZIE… HALLOWEEN I DZIEŃ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

CIEMNO WSZĘDZIE, GŁUCHO WSZĘDZIE… HALLOWEEN I DZIEŃ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

Przed nami Halloween i Dzień Wszystkich Świętych. O ile w przypadku drugiego święta trudno mówić o kontrowersjach, to wydarzenia z udziałem zjaw, czarownic, wampirów i dyni, czasem spotykają się z negatywnymi opiniami, wzbudzają duże emocje. My wychodzimy z założenia, że wszystko jest dla ludzi, warto oswajać strach, a w wielu przypadkach nie ma lepszego sposobu na jego pokonanie niż… śmiech:). Przy tej okazji wspomnę, że jakiś czas temu natrafiłam w Internecie na grafikę, która w naukowy sposób prezentuje źródło moich nocnych lęków (patrz: tutaj) – jedna z mam po czterdziestce w komentarzu pod nią, napisała, że z takich rzeczy się nie wyrasta… i muszę jej w tej materii przyznać rację;)

Pierwszą część wpisu poświęcam (chronologicznie) Halloween, w drugiej piszę o Dniu Wszystkich Świętych. Być może Was zaskoczę, ale mam dla Was kilka propozycji również na ten dzień… oraz jedną pozycję książkową wartą polecenia.

 

Szukacie inspiracji na Halloween?? Oto garść pomysłów na udane spędzenie tego święta:

  • Zaproście znajomych z dziećmi i urządźcie imprezę z przebraniami. My zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie i nie jestem dziś pewna, kto chętniej założył kostiumy – czy rodzicie czy ich pociechy:P. JJ dał upust swojej fantazji przy aranżacji wnętrz, świetnie sprawdziły nam się sztuczne pajęczyny, latarki oraz dodatki z Tigera. Goście stanęli na wysokości zadania i zaangażowali się w organizację. Nasze przyjęcie zaliczamy do bardzo udanych, z pewnością je powtórzymy!:).

 

Albo…

możecie po prostu wziąć udział w którymś z poniższych wydarzeń. Niektóre z nich są bezpłatne. Dla mnie szczególnie kusząca jest wizja wieczornego czytania wśród świec w Grunwaldzkim Ogrodzie Społecznym…:). Zresztą…sami poczytajcie:

 

WTOREK

 

Wulkan Doświadczeń – warsztaty z eksperymentowania dla dzieci

Na fali sukcesu i zainteresowania zajęciami prowadzonymi w wakacje – teraz zapraszamy dzieci na warsztaty z eksperymentowania w tym samym miejscu, czyli do Schronu Kultury Europa w Poznaniu. Pierwsze zajęcia odbędą się pod znakiem Halloween – m.in. zbadamy jakie składniki odżywcze znajdują się w dyni oraz stworzymy sztuczną krew.
Koszt zajęć: 30zł


Halloween w Family Cafe

W Halloween czeka nas straaasznie dobra zabawa i ogrom atrakcji!
W programie warsztaty dla dzieci, pokaz chemiczny i pamiątkowe zdjęcie z Hrabią Draculą, a dla rodziców chwila relaxu przy smacznym obiedzie.
Rezerwacja miejsc pod numerem 570 330 000
lub adresem e-mail familycafe.poznan@gmail.com

 

Halloween zabawa

Zapraszamy na zabawę ? Halloween

Wtorek 18:30-20:30

Gry konkursy tańce zabawy plus poczęstunek oraz upominki dla przebierańców

Zapisy pod numerem 668903061

 

ŚRODA – 31.10

 

Halloween w Przymiarce

To będzie potwornie smaczny wieczór!
Jeśli macie ochotę nie tylko straszyć w wieczór Halloween, ale i przegryźć coś na wampirzy ząb, wpadnijcie do Przymiarki!

W menu pojawią się m.in. krem z dyni i marchwi na ostro, diabelskie szaszłyki z warzyw na ciepło, iście potworne ciasta i ciasteczka oraz kilka przestrasznych niespodzianek. Dla najmłodszych cukierek albo psikus! Nie bójcie się wziąć ze sobą przyjaciół!

Zaczynamy od godz. 17.00.
Możliwość rezerwacji stolików pod numerem: 537 665 471 albo przez FB.
Do zobaczenia!

 

Halloween w Naszej

???

Organizujemy mały bal! ?

W planie mamy:
?malowanie twarzy
?warsztaty plastyczne, podczas których stworzymy razem papierowe zabawki
?straszną muzykę w tle
?małą niespodziankę dla każdego kto się przebierze

☠️BILET: 15 ZŁ / DZIECKO
☠️W cenie jest STRASZNIE smaczna lemoniada z wampirzymi szczękami i PRZERAŻAJĄCO dobre muffiny!

Zapraszamy!

???

 

Halloween z Kowbojami

Jak Halloween, to w Kowbojskim Miasteczku w
Luboniu.
31(wtorek) październik 2017r.

ul. Kwiatowa 30 Luboń k/Poznania.

Przerażający kowboje zapraszają dzieci ze swoimi dyniami ( do konkursu ) na mroczny Dziki Zachód.
Godz. 17:30 w programie:
(zabawy, konkursy, upiorne tańce, opowieści połączone ze zwiedzaniem, tajemnicze
atrakcje z dreszczykiem). Czekamy na Wasz psikus!

Mile widziane upiorne kreacje i przebrania.

Mile widziana pomoc członków Country Clubu .
Chętnych do pomocy zapraszamy na godz. 16:30

Polecamy: ,, Krwiste Pieprzone Tosty”.

WSTĘP-WOLNY!

Info.Tel:
Jack 604 379 755
Dorota 602 751 318

 

Wieczorne czytanie przy świecach

Zapraszam serdecznie, w tą szczególną noc, na czytanie książki
pt: „O duchu który się bał”. Zaczynamy o 19:00 tuż po zachodzie słońca.. Zabierzcie ze sobą świeczki, lampiony lub latarki. Przydadzą się też koce i ciepła herbata bo może być już zimno.
Czym jest strach, czego się boimy i czy potwory też mogą się czegoś bać? Tego dowiemy się w tą szczególną noc.
Zachęcam do przychodzenia w dziwnych strojach: strasznych, śmiesznych lub poważnych. Niech to straszne spotkanie będzie z lekkim uśmiechem na twarzy.
Zapraszam serdecznie dzieci od 6 lat wraz z rodzicami. Ale uwaga, gwarantujemy, że będzie na prawdę straszzzzzzzzniiiiiieeeeeeeee.

 

Halloweenowe QQ!party

Wszystkie strachy, straszki i straszydła, upiory, czarodziejki i czarodzieje zapraszamy w upiornie taneczną podróż!!!

Jeśli jesteście ciekawi co przygotowały dla Was trzy szalone QQ!rykowe czarownice przybywajcie – koniecznie w przebraniach !!! Zapowiada się strrrrrasznie fajna impreza!!!

Termin: 31.10.2018,
godz. 15.30-16.30 (dzieci w wieku 3-5 lat)
Koszt: 20zł w przedsprzedaży / 25zł w dniu imprezy

godz. 17.00-19.30 (dzieci pow. 5 r.ż)
Koszt: 35zł w przedsprzedaży / 40zł w dniu imprezy

Rezerwacja: QQ!ryku, FB lub mail@qqrykuwkorniku.pl

ZAPRASZAMY!!! 🙂

 

Halloweenowa zabawa dla dzieci

Nasza restauracja w Halloween zamieni się w upiorne królestwo pełne atrakcji i wyjątkowych gości! ? Jednym z nich będzie czarownica, która będzie witać wszystkich przybyszy i wprowadzać ich do naszego magicznego świata. ?‍

Na dzieciaki czeka mnóstwo zabaw i konkursów halloweenowych, w tym:
? toczenie dyni na czas,
? konkurs z tajemniczym lampionem,
? zamykanie w bańce,
? nauka latania na miotle,
? zabawa w mumie,
? poznanie przepisu tajemniczej mikstury,
? poszukiwanie słodkości, czyli “cukierek albo psikus”!

Warto postarać się o upiorną stylizację! Podczas naszego halloweenowego wieczoru wybierzemy najstraszniejsze przebranie i zrobimy mrożący krew w żyłach pokaz mody. ?‍

Naszych gości odwiedzi szalony kościotrup, który pomimo swojego wyglądu jest niezwykle przyjazny i skory do zabawy! Razem z nim będzie można odprawiać tańce rodem z Transylwanii.

Nie zabranie również halloweenowego wystroju. W restauracji pojawią się balonowe duszki i nietoperze, bańki dymne i pianowe oraz straszne magiczne wulkany. ??

Bilet wstępu:
48 zł – dziecko (przekąski i napoje dla dzieci w cenie)

 

CZWARTEK – DZIEŃ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

 

Zupełnie nie dziwi mnie fakt, że co do zasady nie zaplanowano żadnych wydarzeń dla dzieci na 1 listopada – to dzień zadumy, rodzinnych spotkań. Jedyna propozycja, którą dla Was przygotowałam to krótka lista zabytkowych cmentarzy, które mogą stać się celem (późnopopołudniowych) spacerów:

 

  • Cytadela – największy park Poznania, Na terenie parku znajdują się następujące cmentarze: parafii św. Wojciecha, Garnizonowy, wojenny – Bohaterów Radzieckich, Wspólnoty Brytyjskiej, Bohaterów Polskich oraz pozostałości dawnego cmentarza starogarnizonowego, niemieckiego Cmentarza Honorowego (Ehrenfriedhof) oraz kwatera prawosławna. Na Cmentarzu Garnizonowym znajdują się mogiły wojskowych – powstańców styczniowych, wielkopolskich, żołnierzy z lat 1918–1920, generałów, kawalerów Virtuti Militari. Ofiary terroru hitlerowskiego i sowieckiego oraz Cytadelowcy leżą na Cmentarzu Bohaterów Polskich.  Cmentarz Wspólnoty Brytyjskiej jest miejscem spoczynku m.in. 48 uczestników tzw. Wielkiej Ucieczki, wśród nich Polaków. Są też tutaj zbiorowe mogiły z pomnikami nagrobnymi jeńców rosyjskich i francuskich.
  • Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan – ma bardzo urozmaiconą rzeźbę terenu – zajmuje szczyt wzgórza, które opada w kierunku północno-wschodnim przechodząc następnie w nieckowatą polanę, masową mogiłę ofiar wielu epidemii cholery z lat 1831-1873. Na cmentarzu znajdują się dwie rzeźby o wysokiej wartości.- barokowa figura Matki Boskiej przeniesiona ze Śródki oraz nagrobek wyrzeźbiony przez Władysława Marcinkowskiego w 1889 w Paryżu stojący na mogile zmarłej w wieku 20 lat Anieli z Liszkowskich Dembińskiej. W 1848 roku w obrębie cmentarza powstał tzw. Przysionek śmierci, zwany również domem dla pozornie zmarłych – kostnica przeznaczona dla osób obawiających się pogrzebania żywcem. Jego powstanie związane było z odkryciem podczas ekshumacji na Cmentarzu Winiarskim w 1828 roku szczątków osób, które spotkał ten los. Przysionek istniał do 1852 roku, kiedy zlikwidowano go ze względu na brak zainteresowania.
  • Bożego Ciała – zabytkowa poznańska nekropolia przy ulicy Bluszczowej 14 na Wildzie, założona w roku 1912. Jeden z piękniejszych cmentarzy parkowych w Wielkopolsce, który dzięki dekretowi lokalnych władz komunistycznych o zakazie grzebania, zachował unikatowy charakter nekropolii pierwszej połowy dwudziestego wieku. Na przeważającej części nagrobków widnieją tradycyjne nazwiska wielkopolskie oraz nazwiska Bambrów poznańskich.
  • Cmentarz Jeżycki – zabytkowy cmentarz położony na osiedlu samorządowym Ogrody, u zbiegu ulic Nowina i Szpitalnej. Zgromadził bogatą galerię nagrobków. można napotkać na liczne przykłady kowalstwa artystycznego.

 

W rozmowach z dziećmi na tematy ostateczne pomocna może okazać się książka „Gęś, śmierć i tulipan”.

 

Daria Panek-Płókarz

Jestem mamą pięcioletniego Gee i trzyletniej Bee. Bliska jest mi idea „dzikich dzieci” – gdy tylko to możliwe, wyruszamy na wycieczkę do lasu:). Lubię tapasy, spływy kajakowe, Iris Apfel i Suwalski Park Krajobrazowy. W 2018 roku dodałam do tej listy prowadzenie bloga;). Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, zachęcam również do obserwowania Poznańskiej Spacerówki na Facebooku i Instagramie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *