PLAN ZAJĘĆ 15.10 – 21.10.2018

PLAN ZAJĘĆ 15.10 – 21.10.2018

Staram się śledzić na bieżąco wydarzenia w Poznaniu i okolicach. Nie chcę, aby do naszych rodzinnych wypadów wkradła się nuda. Jest tyle miejsc wartych zobaczenia, eventów, w których warto wziąć udział. Pomyślałam, że podzielę się z Wami swoją wiedzą. Znajcie mój gest;). Co tydzień na moim blogu możecie spodziewać się wpisu z garścią informacji o najciekawszych wydarzeniach. Zastrzegam, że będzie subiektywnie i nie zawsze „dziecięco”, kolorowo, czy choćby sensoplastycznie :P. Niektóre wybory mogą stanowić dla Was pewne zaskoczenie. Na to liczę. Miłej lektury:).

 

 

 

PONIEDZIAŁEK

 

 

Czytanie z maluszkami 1,5-3 lat

15.X godz. 10.15 Czytanie z maluszkami 1,5-3 lat

…z towarzyszeniem rymów, rytmów, masażyków, wspólnych śpiewanek, rymowanek, zabaw ruchowych i tanecznych na kanwie książek dla najmłodszych. To będą nie tylko chwile rozwijania pasji do czytania, ale przede wszystkim budowanie więzi maluszka z dorosłym i wspomaganie ogólnego rozwoju dziecka. Wspólne czytanie, dopowiadanie przeplatać się będzie z zabawami ogólnorozwojowymi. Zajęcia poprowadzi Małgorzata Swędrowska – wieloletnia nauczycielka, wykładowczyni na UAM, ale przede wszystkim przyjaciółka i baczna obserwatorka dzieci oraz mama dwóch córek i dwóch synów. Przedstawi koncepcję czytania z małymi dziećmi z towarzyszeniem ruchu, rymów, rytmów, muzyki i emocji.

Bilety 25 zł, w dniu warsztatów 30 zł. Mama z dzieckiem

os. Przyjaźni 125C

Rejestracja: ksiegarnia@ksiegarniazbajki.pl lub tel.: 61 8200 582

 

Naturalion dookoła świata

“Naturalion dookoła świata” to kontynuacja emocjonujących widowisk baletowo-akrobatyczno-operowych “Naturalion” oraz “Naturalion ku Słońcu”, które do tej pory zobaczyło już w sumie kilkanaście tysięcy widzów zgromadzonych na widowni Teatru Cortiqué w Poznaniu. Te sceniczne opowieści zostały stworzone przez duet poznańskich twórców – Anną Niedźwiedź (reżyser) i Gabriela Kaczmarka (kompozytor) i w czerwcu 2018 podczas I Festiwalu Bajek zyskały kontynuację w postaci spektaklu “Naturalion dookoła Świata”.

Podczas spektaklu widzowie udadzą się w podróż po przyrodniczych krajobrazach wiedzeni hipnotyzującym śpiewem Indian. Odwiedzą deszczowy las, mokradła, sawannę, las bambusowy, a nawet dotrą pod wodę. W każdej z tych krain spotkają wyjątkowe postaci inspirowane światem przyrody – m.in. Papugi, Kolibry, Małpki, Modliszki, Tukany, Zebry, Białe Tygrys, Foki. Część z tych zwierząt opowie zgromadzonej publiczności językiem zapadających w pamięć melodii i śpiewu o swoich relacjach z człowiekiem, z których najbardziej przejmująca z pewnością będzie historia Misia Wargacza, który część życia spędził w cyrku, więc teraz ostrzega inne zwierzęta przed zaufaniem człowiekowi.

Spektakl zrealizowany w charakterystycznej dla Teatru Cortiqué bajkowej konwencji – ręcznie wykonywane kostiumy, barwne charakteryzacje czy niecodzienne rekwizyty zachwycą widzów, którzy spektakl będą mogli oglądać na wyjątkowej, otwartej na publiczność z trzech stron, scenie. Autorska muzyka Gabriela Kaczmarka dopełni całości i swoim rytmem oraz wyrazistą melodią podkreśli sceniczne choreografie. W spektaklu wystąpią najmłodsi uczniowie Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź oraz Niepublicznej Sztuki Tańca u boku zawodowych wykonawców.

Bilety (w cenie od 15zł do 35zł) dostępne na: https://szkolabaletowa.bilety24.pl/

 

Masaż Dotyk Motyla dla dzieci i rodziców

Wszyscy potrzebujemy czułości!!!

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu twierdzono, że noworodki nie czują i nie pamiętają doświadczeń pierwszych miesięcy życia. Takie przekonanie było powodem nieczułych procedur wobec nowo narodzonych dzieci. Noworodki urodzone przedwcześnie lub z problemami zdrowotnymi były umieszczanie bez skrupułów w zimnych inkubatorach, gdzie leżały nieraz bardzo długo, odseparowane od rodziców i w ogóle niedotykane.

Eva Reich, córka Wilhelma Reicha, ojca bioenergetyki, stworzyła cudowny masaż o wdzięcznej nazwie Dotyk Motyla, który jest delikatny jak muśnięcie skrzydełkami tego uroczego stworzenia. Eva pracowała w latach 50-tych ubiegłego wieku w jednym z amerykańskich szpitali na oddziale dla wcześniaków. Śmiertelność wśród tych dzieci byłą wtedy dość wysoka z powodu deprywacji dotyku w czasie, gdy dzieci leżały w inkubatorach. Eva postrzegała noworodki jako pełnowartościowe istoty ludzkie, podchodziła do dzieci i głaskała je, czule dotykając całe ich ciałka. Dzieci pod wpływem tego dotyku zaczynały zdrowieć i prawidłowo się rozwijać.

Według badań potrzebujemy dotyku do tego, żeby przeżyć. Wystarczy uścisk dłoni z kolegą z pracy lub przypadkowe muśnięcie z kimś obcym w zatłoczonym autobusie, żeby zaspokoić naszą podstawową potrzebę dotyku. Jednak żeby zachować zdrowie i prawidłowo się rozwijać, potrzebujemy od kilku do kilkunastu czułych przytuleń z bliską osobą w ciągu doby.

Zmysł dotyku wykształca się najwcześniej ze wszystkich zmysłów. Najprawdopodobniej proces ten zachodzi już w 8 tygodniu życia płodowego. Narząd dotyku – skóra – jest naszym największym organem. Niemowlę zaraz po urodzeniu nie widzi i nie słyszy zbyt dobrze, jednak bardzo mocno reaguje na dotyk – głaskane i przytulane uspokaja się, nabiera ufności do świata i otwiera się na jego poznawanie. Na podstawie dotyku dziecko poznaje świat w pierwszym okresie życia.

Jednak potrzeba bycia przytulanym i głaskanym nie mija wraz z okresem niemowlęcym. Starsze dzieci też tego bardzo potrzebują, podobnie dorośli w każdym wieku.

Zapraszamy na wyjątkowy warsztat, na którym nauczycie się masażu Dotyk Motyla. Po zajęciach będziecie potrafili samodzielnie stosować go w domu oraz wspomagać dotykiem członków swojej rodziny, gdy tylko będą tego potrzebować. Delikatne muśnięcia zredukują napięcie, uspokoją, uleczą zły nastrój oraz przywrócą naturalny przepływ energii, co ma kluczowe znaczenie dla zdrowia.

Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami. W trakcie warsztatu rodzice będą masować dzieci lub siebie nawzajem. Masaż Dotyk Motyla jest przeznaczony dla ludzi w każdym wieku.

Szczegóły organizacyjne:

– Czas trwania zajęć: około 1 h.
– Cena warsztatów: 35 PLN za dziecko. Rodzeństwo: 30 PLN, trzecia siostra lub brat oraz opiekunowie bezpłatnie.
– Prosimy o wcześniejsze zapisy: http://cmok-poznan.pl/zapisy-i-platnosci/

UWAGA: aby zajęcia się odbyły, musi zebrać się minimalna ilość uczestników, czyli 5 dzieci. W razie niezebrania się grupy dajemy sobie prawo do odwołania zajęć najpóźniej 24 godziny przed ich rozpoczęciem.

Zachęcamy bardzo! CMOK, do zobaczenia!

Warsztat prowadzi Ania Paradowska – propagatorka zdrowego stylu życia, słuchaczka Akademii Terapii Naturalnych we Wrocławiu, uczestniczka licznych kursów i wykładów z zakresu psychologii i medycyny naturalnej, joginka z zamiłowania, uwielbia gotować oraz podziwiać podczas spacerów skąpane w wodzie promienie słońca.

 

„My – dziewczyny!” – warsztaty dziewczeńskie

Zapraszamy dziewczyny w wieku od 10 do 14 lat na cykl 12 warsztatów wzmacniających poczucie własnej wartości i poszerzających horyzonty. Będziemy podejmować tematy związane z określaniem własnych potrzeb, szukaniem pasji, antydyskryminacyjne. Będzie czas na dyskusje, twórcze wyzwania, nowe doświadczenia, spotkania z ciekawymi dziewczynami i kobietami.
Uczestniczki będą miała wpływ na tematy warsztatów. W planie zajęcia inspirujące, twórcze, literackie oraz spotkania ze specjalistkami z różnych dziedzin.

Pierwsze spotkanie piątek 7.09 godz. 17-18.30 „Jakie jesteśmy?”

Pierwsze spotkanie posłuży przede wszystkim poznaniu się. Równocześnie chcemy zastanowić się jakie jesteśmy – my dziewczyny w 2018 roku? Co lubimy, za czym nie przepadamy, czy co chcemy robić. Postaramy się wspólnie stworzyć logo naszych warsztatów i powoli zaczniemy określić tematykę kolejnych warsztatów. Ułożymy listę naszych potrzeb i oczekiwań. W ten sposób wspólnie zaczniemy i zaplanujemy naszą trzymiesięczną przygodę z warsztatami dziewczeńskimi.

Prowadząca: Małgorzata Bobrowska: jest referentką do spraw edukacji i koordynatorką polsko-niemieckich oraz trójstronnych projektów dla dzieci i młodzieży. Prezeska Fundacji BEZLIK, która wspiera międzykulturową pracę projektową w MDSM Mikuszewo. Fundacja na cel obrała sobie również działania na rzecz pozytywnego postrzegania międzykulturowości, propagowanie akceptacji różnorodności kulturowej, narodowościowej i etnicznej oraz działania na rzecz równouprawnienia.

Drugie spotkanie piątek 14.09 godz. 17-18.30 „Jesteśmy ważne!” – warsztat inspirujący .

Spróbujemy podczas ćwiczeń i zabaw grupowych i indywidualnych odpowiedzieć na pytania nastolatek: Co mnie wyróżnia od innych? Co jest dla mnie ważne w życiu codziennym? Jak chcę to realizować? Jakie mam prawa jako człowiek?
Wspólnie spróbujemy też stworzyć pierwsze teksty do broszurki dla dziewcząt, którą będziemy opracowywać przez kolejne tygodnie.
Prowadząca: Marianna Szymarek: filolożka, miłośniczka literatury i pisania, matka wielodzietna (w tym trzech dziewczyn), feministka

Temat – zostanie ustalony wspólnie z uczestniczkami.

Miejsce spotkań: Centrum Bukowska
Zapisy: m.bobrowska@mikuszewo.org i 504 73 41 42 (ograniczona liczba miejsc)
Udział w warsztatach jest bezpłatny.
Projekt finansowany jest ze środków Urzędu Miasta Poznania

 

Get Dirty – kreatywne warsztaty twórcze (wiek dzieci 1-4 lata)

Motywem przewodnim warsztatów twórczych organizowanych przez dziewczyny z projektu Get Dirty jest kreatywność w praktyce, czyli wspólne odkrywanie mocy doświadczania.

Zajęcia zapewniają możliwość otworzenia się na twórcze podejście do świata, a czasem również przełamania barier sensorycznych. Ale przede pozwalają dzieciom na bycie sobą, czyli na brudzenie się i zabawę bez żadnych groźnych konsekwencji 🙂

Szczegóły organizacyjne:
– termin: każdy poniedziałek, start: 11:00
– czas trwania zajęć: 90 min.
– wiek dzieci: 1-4 lata
– dzieci uczestniczą w zajęciach wspólnie z jednym rodzicem
– maksymalna wielkość grupy: 12 dzieci
– koszt pojedynczych zajęć: 55 PLN / 90 min z przerwa na drugie śniadanie
– koszt cyklu 4 zajęć (płatność z góry): 200 PLN
– przy zakupie karnetu istnieje możliwość „odpracowania” zajęć Get Dirty w ciągu 2 miesięcy od nieobecności.
– zapisy: http://cmok-poznan.pl/zapisy-i-platnosci

 

Taniec kreatywny dla dzieci

Czy Twoje dziecko lubi pląsać i wyrażać się przez taniec?
Czy ruch taneczny (nieważne jaki typ tańca) jest ważnym elementem jego codzienności?
Na pewno przyjemność sprawią mu zajęcia Tańca Kreatywnego, które jednocześnie wspomagać będą jego rozwój!

Taniec kreatywny to technika pozwalająca na opanowywanie nowych umiejętności ruchowych i społecznych, pobudzająca wyobraźnię, sprzyjająca poszukiwaniu nowych rozwiązań w różnych dziedzinach i codziennym życiu. Taniec kreatywny oparty jest na ćwiczeniach improwizowanych i zadaniach ruchowych, a wszystko to odbywa się w atmosferze zabawy, tańca i wspólnego odkrywania siebie w relacji z innymi. Zajęcia zachęcają do twórczego myślenia, usprawniają pamięć ruchową, dzięki czemu dziecko coraz lepiej może poruszać się w przestrzeni, lepiej czuje swoje ciało i rozumie jego relację z otoczeniem. Jest to podstawowa umiejętność, ważna z punktu widzenia komunikacji i poczucia wewnętrznej równowagi.

Zajęcia przeznaczone są zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek!!! w wieku wczesnoszkolnym (ewentualnie zerówka)

termin: poniedziałki 17:30
koszt ok. 25 zł za zajęcia (dokładny koszt zależy od wybranej formy płatności)
zapisy: swietlica.cafe@wp.pl

BEZPŁATNE ZAJĘCIA POKAZOWE 24.09 (obowiązują zapisy)

 

 

 

 

WTOREK

 

 

Warsztaty teatralne dla Dzieciaków – w CK „Dąbrówka”

Centrum Kultury Dąbrówka zaprasza na warsztaty teatralne prowadzone przez ASz.Teatr .
Jak co roku startujemy z nowymi pomysłąmi a Dzieciaki na pewno nie będa się nudzić.

Program warsztatów przygotowywany jest wg autorskich scenariuszy. Podczas zajęć odsłaniamy przed uczestnikami różnorodne formy teatru: teatr słowa, teatr cieni, teatr ruchu itp. Do dyspozycji młodych warsztatowców oddajemy rekwizyty i kostiumy teatralne. W czasie sezonu zajęć planowana jest realizacja przynajmniej dwóch spektakli.
Zakres zajęć obejmuje m.in.
‐ elementy gry aktorskiej ‐ etiudy zbiorowe i indywidualne ‐ zabawy teatralne, ćwiczenia ruchowe ‐ improwizacje, pantomima, happening ‐ praca nad tekstem, praca nad spektaklem
1. Zajęcia raz w tygodniu od PAŹDZIERNIKA 2018 do CZERWCA 2019
2. Trzy grupy wiekowe :

* Grupa najmłodsza 5-6 lat
PIERWSZE ZAJĘCIA 2 X godz. 16.00-17.00
* Grupa średnia 7-11 lat
PIERWSZE ZAJĘCIA 2 X godz. 17.15-18.15
* Grupa najstarsza / zaawansowana
PIERWSZE ZAJĘCIA 2 X godz. 18.30-20.00

3. Miejsce: Piątkowskie Centrum Kultury DĄBRÓWKA,
os. B. Chrobrego 120, Poznań
4. Koszt / 50 zł / miesięcznie

Zajęcia prowadzi: Anna Szymczak (reżyser ASZ.TEATRU )

Informacje Anna Szymczak 514 763 916 /https://www.facebook.com/aszteatr

ZAPISY 2 X 2018 na pierwszych zajęciach
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
Anna Szymczak – scenarzystka i reżyser asz.teatru (dawnego Teatru mplusm) współzałożyciel Fundacji Tamitu i samego teatru.
Od lat działa na rzecz społeczności lokalnych, inicjując działania teatralne, warsztaty, spotkania integracyjne. Realizuje projekty w ramach
Centrum Warte Poznania, Senioralia, The September Concert, Poznan Slavic Fest, Madalina, inicjuje koncerty uczniów
szkół muzycznych, milongi w Amarancie, akcje charytatywne. Od 9 lat prowadzi warsztaty teatralne dla dzieci m.in. w PCK Dąbrówka, Edu-Arto na Naramowicach, w ODK Orbita, w Domu Tramwajarza, w szkołach i przedszkolach.

 

 

 

ŚRODA

 

 

Joga dla dzieci

To zajęcia składające się z dwóch najważniejszych elementów jogi – stretchingu oraz wzmacniania, które pozwalają zadbać o prawidłową postawę ciała i zdrowy rozwój układu szkieletowo-mięśniowego. Aby zajęcia były atrakcyjne dla dzieci prowadzący wprowadza dzieci w świat wyobraźni, posługuje się metaforami i symbolami oraz wykorzystuje różne rekwizyty. Joga dla dzieci to zarówno zabawa, jak i nauka o własnym ciele, praca z oddechem i koncentracją, a także relaks i wyciszenie.

termin: środa 18:30
EDIT: w przypadku wielu zgłoszeń wskazujących na preferowaną wcześniejsza porę zajęć, istnieje możliwość utworzenia grupy w nowym terminie.

Zajęcia przeznaczone dla dzieci w wieku starszym przedszkolnym i szkolnym
koszt: 80 zł/miesiąc (karnet)

zapisy: swietlica.cafe@wp.pl

 

 

 

 

 

CZWARTEK

 

 

Jak być ojcem? – warsztat dla mężczyzn

Co to znaczy: być dobrym ojcem?
Jak przygotować się do roli ojca?
Jak zbudować ojcowski autorytet?

Zapraszamy na kolejny warsztat z cyklu MAMINA (www.mamina.com.pl), który porusza szerokie spektrum tematów okołoporodowych i rodzicielskich.

Do niedawna mężczyźni żyli w poczuciu, że ich rola polega głównie na zapewnieniu rodzinie środków do życia, jednak dzisiejsi ojcowie stopniowo coraz częściej chcą zajmować się swoimi dziećmi od pierwszych dni i być ojcami zaangażowanymi w wychowanie dzieci.

Narodziny dziecka zmieniają punkt widzenia mężczyzny, ale nie zawsze wie on, jak zbudować z dziećmi silną więź i być dla nich troskliwym opiekunem.

Na spotkaniu rozważymy najważniejsze dylematy współczesnego męża i ojca.
Zastanowimy się też, jak odnaleźć swoją pozycję w rodzinie i w jaki sposób odkryć radość bycia z bliskimi.

Szczegóły organizacyjne:
– data: 18 października 2018 r. (czwartek)
– start: 17:30
– czas trwania: 90 min.
– koszt warsztatu: 50 PLN
– zapisy: www.cmok-poznan.pl/zapisy-i-platnosci
– prowadzący: Krzysztof Minge*

Do zobaczenia w CMOK Poznań!

_____

* Krzysztof Minge – psycholog dziecięcy specjalizujący się we wspomaganiu rozwoju najmłodszych i nieco starszych dzieci.
Razem z żoną Natalią, również psychologiem, prowadzą w Poznaniu poradnię psychologiczną Hipokampus.pl
Doradzają w sprawach edukacji i wychowania dzieci od noworodków do nastolatków. Są autorami poradników, materiałów edukacyjnych i artykułów zamieszczanych w czasopismach i na portalach internetowych. Prowadzą zajęcia dla dzieci, spotkania i warsztaty dla rodziców i pracowników placówek edukacyjnych.

Bliska jest im filozofia rodzicielstwa bliskości i poglądy głoszone przez Jespera Juula. Pracują w nurcie Porozumienia bez Przemocy (NVC) Marshala Rosenberga i to podejście starają się przekazywać osobom, z którymi pracują..

Prywatnie są rodzicami czwórki dzieci w wieku od 1,5 do 11 lat.

 

Święty Łazarz od Parady – warsztat organizacyjny

Łazarz na Świętym Marcinie !

W tym roku w znanej wszystkim poznaniakom paradzie z okazji urodzin Świętego Marcina, w Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada wyruszy również łazarska reprezentacja.

Wspólnie z mieszkańcami łazarza chcemy wykreować i zbudować platformę która w pochodzie będzie reprezentowała naszą część miasta. Pod okiem specjalistów zaprojektujemy koncepcję, następnie zbudujemy scenografię i opracujemy choreografię naszego świętomarcińskiego przemarszu.

Scenografię platformy oprzeć chcemy o lokalną historię i miejskie legendy biorąc pod uwagę kulturalny i społeczny charakter dzielnicy. Będziemy szukać inspiracji w miejscowych zwyczajach takich takie jak coroczne palenie mebli na sylwestra przy ulicy Małeckiego.

Zapraszamy na warsztat organizacyjny, na którym chcemy porozmawiać o Waszych pomysłach, poszukać inspiracji w naszym lokalnym łazarskim kolorycie, pomyśleć o tym co Łazarz może mieć wspólnego ze Świętym Marcinem a Święty Marcin z Łazarzem (poza świętością !).

Wszystko to pod hasłem tegorocznej świętomarcińskiej parady : Pochwała Wolności !

W wyniku warsztatów zbudujemy 2 zespoły: jeden stworzy platformę i scenografię (z pomocą rzeźbiarza i performera Łukasza Trusewicza), a drugi przygotuje układ choreograficzny (pod okiem choreografki i tancerki Krystyny Lamy Szydłowskiej).
Można być także w obu zespołach bądź po prostu przyjść na spotkanie i pomóc innym znaleźć inspiracje do działania.

Osoby, które będą członkami zespołów i będą współtworzyć scenografię i paradę dostaną niewielkie wynagrodzenie za udział w projekcie.

Scenografię będziemy budować w ramach kolejnych warsztatów pomiędzy 22-25 października, a choreografię przyszykujemy między 5-7 listopada.

Projekt finansowany ze środków Centrum Kultury Zamek. #zamekwspiera
Organizatorzy: Fundacja Otwarta Strefa Kultury, Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, Inkubator Kultury – Pireus, Perfex

 

 

PIĄTEK

 

 

Warsztaty sensoryczne z grupą Reggeton (wiek dzieci 4-8 lat)

Ze względu na dużą ilość zapytań rozszerzamy naszą ofertę zajęć sensorycznych o dzieci w wieku 4-8 lat.

Zajęcia będą prowadzone przez Sonię i Szymona z teamu Reggeton.

Warsztaty to idealna propozycja dla wszystkich dzieci ciekawych świata, które nie lubią nudy.

Podczas zajęć dzieciaki samodzielnie wykonają niesamowite eksperymenty oraz doświadczenia. Zajmą się rozwiązaniem fascynujących zagadek oraz szyfrów. Każde zajęcia będą niepowtarzalne i wyjątkowe. Laboratorium perfum i mydełek, zagadki Sherlocka Holmesa, Starcie Tytanów, Mali Artyści, tworzenie biżuterii.. to tylko niektóre z naszych propozycji.

Nauczymy dzieci poszerzania ich kreatywności oraz wyobraźni przestrzennej, a to wszystko w formie świetnej zabawy.

Serdecznie zapraszamy do zapisów!

Szczegóły organizacyjne;
– termin: każdy piątek, 16:00
– czas trwania: 90 min.
– cena: 40 PLN / dziecko, rodzeństwo 35 PLN
– zapisy: http://cmok-poznan.pl/zapisy-i-platnosci/

 

Słodycze w diecie dzieci – warsztaty w Poznaniu

Dowiedz się, jak ukształtować u dziecka dobre relacje ze słodyczami!

Zyskaj spokój i poznaj mądry sposób zarządzania słodyczami w diecie dzieci. Bo słodyczy nie należy zabraniać, trzeba nimi tylko mądrze zarządzać 🙂

KIEDY? 19 października, godz. 14:00-17:30

GDZIE? Poznań, Fundacja Cali Mali

BILETY? 90 zł
=> https://szpinakrobibleee.shoplo.com/kolekcja/frontpage/poznan-slodycze

W czasie spotkania opowiem o tym,

czy cukier uzależnia?
ile cukru mogą jeść nasze dzieci?
jakie zasady dotyczące słodyczy warto wprowadzić?
jak zachować umiar i zdrowy rozsądek?
czym najlepiej słodzić i jak często podawać słodkości?
jak czytać etykiety słodyczy?

Dowiecie się:

– jak od urodzenia zaszczepić dziecku dobre relacje ze słodyczami
– czy istnieje sposób, by uchronić dziecko od słodkich (niesłodkich) doświadczeń
– jakie zasady dotyczące słodyczy mają sens
– jakich argumentów użyć w rozmowie z najbliższymi na temat zasad związanych ze słodyczami w Waszym domu

Zastanowimy się, czym najlepiej słodzić i czy w ogóle istnieją zdrowe słodycze.

Każdy uczestnik warsztatów otrzyma podsumowanie w formie PDF oraz mini ebook z przepisami na zdrowe słodycze!

O PROWADZĄCEJ:
Zuzia Antecka – Psycholog oraz dietetyk, zafascynowana żywieniem dzieci. Promuje jedzenie smaczne, zdrowe, świadome i intuicyjne. Pomaga rodzicom zamienić ich dzieci w Małych Smakoszy. Na blogu Szpinak robi bleee – Zuzanna Antecka podpowiada jak sprawić, by rodzinne posiłki były przyjemnością i co zrobić, by nie wychować niejadka.

Prowadzi warsztaty i konsultacje indywidualne. Specjalizuje się w kształtowaniu dobrych nawyków żywieniowych.

Autorka kursu on-line „Akademia Małego Smakosza”, „BLW na talerzu” oraz „Zarządzanie słodyczami w diecie dziecka”. Ukończyła m.in. szkolenia „Dziecko w gabinecie dietetyka”, „Karmienie dziecka w aspekcie logopedycznym” oraz „Wybiórczość pokarmowa w ujęciu sensoryczno-motorycznym”. Współpracuje z Akademią Pawła Zawitkowskiego.

 

Pobaw się z nami w piątek

Jeśli macie dzieci od 6 miesiąca życia do 3 lat…
Jeśli macie wolne piątki…
Jeśli chcecie pobawić się z dziećmi w ciekawym otoczeniu…
Jeśli nie dostaliście się do swojej wymarzonej grupy lub na razie nie chcecie być w regularnej grupie …

Zapraszamy Was do swobodnej zabawy w przygotowanej przez nas sali tematycznej, w każdy piątek od 14:00 do 18:00.
Proponujemy Wam co tydzień inną dekorację tematyczną (bieżąca dla danego tygodnia na zdjęciu do wydarzenia). To Wy decydujecie, w który piątek chcecie nas odwiedzić – wystarczy się zapisać i zapłacić. To NIE są zajęcia, ale od 14:00 do 15:30 zabawa będzie nieco moderowana przez jedną z naszych prowadzących, Agnieszkę. Po 15:30 bawicie się swobodnie sami, wsparci organizacyjnie przez Alicję, która z właściwą sobie serdecznością, zaparzy Wam kawę i herbatę (w cenie), pomoże znaleźć poduszkę, czy, w razie potrzeby, potrzyma dziecko.
UWAGA! Wymagane zapisy z PODANIEM PRZEDZIAŁU GODZINOWEGO w którym chcecie być u nas obecni ORAZ obuwie zmienne i wygodny strój dla Małych i Dużych.
Zapraszamy do zapisów!

DLA KOGO: dzieci 6 miesięcy – 3 lata z opiekunami
KIEDY: piątki od 14:00 do 18:00 – prosimy podawać planowane godziny
KOSZT: 25 zł za 2 godziny, Mały i Duży, płatne przelewem PRZED piątkiem, na konto podane na stronie warsztatyagaty.pl w zakładce Kontakt
ZAPISY: biuro@warsztatyagaty.pl, 883 908 901

 

 

 

SOBOTA

 

 

20 października – Sobota, godz. 11:00
21 października – Niedziela, godz. 11:00

Artur Romański na motywach baśni H.Ch. Andersena
reżyser: Artur Romański
czas trwania: 90 min.

REALIZATORZY

Obsada:
Aleksandra Leszczyńska – Calineczka
Katarzyna Romańska – Matka, Jaskółka
Marta Berthold (Wesołowska) – Ropuszysyn, Cudna
Elżbieta Węgrzyn – Ropucha, Elfia Matka
Sylwia Zajkowska – Mysz
Piotr Grabowski – Hrabia Ąszcz, Elfi Ojciec
Marcel Górnicki – Kret
Marcin Ryl-Krystianowski – Elfi Król
Teksty piosenek – Artur Romański
Muzyka i kierownictwo muzyczne – Michał Łaszewicz
Scenografia – Paulina Czernek
Choreografia – Władysław Janicki

OPIS SPEKTAKLU

CALINECZKA – drobniutka dziewczynka – urodzona w pąku kwiatu – wędrująca w poszukiwaniu własnego świata, podążająca za głosem serca, za marzeniami , pragnieniami… Na motywach baśni Hansa Christiana Andersena powstał tekst i spektakl autorstwa Artura Romańskiego, opowiadający o niezwykłych podróżach maleńkiej bohaterki, jej spotkaniach z barwną galerią postaci: władczą matką Ropuchą , mało bystrym Ropuszysynem, zadufanym w sobie Hrabią Ąszczem, zabieganą Myszą, trochę demonicznym Kretem, życzliwą Jaskółką.
Każde spotkanie pozostawia w Calineczce ślad, ale nic nie zmienia jej decyzji odnalezienia tajemniczej Krainy Elfów…
Przedstawienie musicalowe nasycone jest melodyjnymi, nastrojowymi piosenkami. Kostium – podkreślający niepowtarzalny charakter każdej postaci – i efektowna scenografia czynią spektakl atrakcyjnym zarówno dla młodszej, jak i starszej widowni.

Rekomendowany wiek widowni od 5 lat

 

STREFA ZABAWY „Przygody Króla Lwa”

Warsztaty artystyczne dla dzieci w wieku 3-5 lat, wokół „Króla Lwa”. Na warsztatach będziemy snuć opowieść o przygodach Króla Lwa i jego przyjaciół.
Podczas warsztatówDzieci pozostają pod opieką prowadzących.
prowadzenie: Wojciech Lawin

 

Dzieciaki na Piętrze / jesień 2018

DZIECIAKI NA PIĘTRZE
sezon jesienny 2018

Dzieciaki na Piętrze stały się ulubionym punktem programu poznańskiej Sceny na Piętrze. Przedstawienia i warsztaty pokochały nie tylko dzieci, ale również ich rodzice.
Co tym razem dla Was przygotowaliśmy?

W programie jesiennym znajdą się aż trzy premiery. Dzieciaki będą miały okazję spotkać kultowych bohaterów takich jak Niedźwiedź i Masza czy Reksio. Nie zabraknie również warsztatów i spotkań artystycznych.

WARSZTATY, Galeria Oko/Ucho, g. 15.00, bilety 10 zł (bilety obowiązują tylko dla dzieci)
SPEKTAKLE, Scena na Piętrze, g. 16.00, bilety 10 zł (bilety obowiązują dla dzieci i opiekunów)

PROGRAM PAŹDZIERNIKOWY:

——————————–
SPEKTAKL 20.10.2018
godz.16:00
„Co w szafie piszczy”
Teatr Fuzja
„Co w szafie piszczy” – to kolejna część przygód Zyzi i Dyzia. Tym razem przeżyjemy szalone przygody, nie wychodząc z domu. Każda szafa, zwłaszcza ta rodziców, skrywa w sobie
wiele tajemnic. Pod nieobecność dorosłych niesforne dzieciaki – znajdują skarby, oswajają
potwory, odgrywają różne postaci – mola Zdzisława, Ciotkę Wandę czy Płaszczarza Rękawiastego.
Przekonacie się, że w szafie rodziców pomieszczą się wszelkie dziecięce pomysły.

Twórcy: Agnieszka Mikulska, Tomasz Rozmianiec, Jakub Woźniak, Anna Rozmianiec

WARSZTATY 20.10.2018
godz.15:00
„ŚWIAT W RUCHU”
ANNA ROZMIANIEC – warsztaty pantomimiczne
Świat pozbawiony słów, emocje zaklęte w ruchu, zabawa mimiką i gestem to świetny sposób na spędzenie popołudnia. Dzieci poznają pantomimę. Dowiedzą się jak wyczarować przestrzeń, linę, piłkę, kapelusz, jabłko mając do dyspozycji tylko własne ciało.

 

Tata Ze Starego – Cykl Bezpłatnych Wydarzeń Dla Ojców Z Dziećmi

W ramach lokalnych inicjatyw realizowanych dzięki wsparciu Rady Osiedla Stare Miasto, zapraszamy TATUSIÓW z DZIEĆMI na cykl wydarzeń:

– 20. października o 12:00 – WARSZTATY KOMIKSOWE w NOVA. Czytelnia Komiksów i Gazet – aby poznać jak najlepiej bardzo interesujące, ale mało znane jeszcze miejsce jakim jest czytelnia komiksów w Bibliotece Uniwersyteckiej zapraszamy właśnie tam na warsztaty, których głównym wątkiem będą fantastyczni bohaterowie (ul. Ratajczaka 38/40)

UWAGA! można, ale nie trzeba zapisać się na wszystkie wydarzenia – ciągłość nie jest wymagana (ale mile widziana – zachęcamy do udziału w całym cyklu) – liczba miejsc ograniczona!!!
obowiązują zapisy: fundacja.kreaktywator@wp.pl

WSZYSTKIE WYDARZENIA SĄ BEZPŁATNE
realizowane dzięki wsparciu Rada Osiedla Stare Miasto i Miasto Poznań (#poznanwspiera)

 

Sito sztuki // warsztaty rodzinne // obowiązują zapisy

SITO SZTUKI to cykl dla najmłodszych widzów, którego głównym założeniem jest pobudzenie artystycznej wrażliwości w kontakcie z dziełem sztuki, rozwijanie umiejętności kreatywnego myślenia i samodzielnego podejmowania twórczych wyzwań.

W sezonie 2018/2019 warsztat zmienia formułę na zajęcia rodzinne.

Sobotnie spotkania będą próbą podejmowania współpracy ze swoim artystycznym partnerem – „wspólnikiem projektu” – np. mamą, bratem, dziadkiem. Zespoły artystyczne OPIEKUN-DZIECKO otworzą przed sobą drogę do poszerzania horyzontów wciąż niezgłębionej wyobraźni, odkrywania pokładów kreatywności oraz planowania, wymyślania i odwagi bycia w procesie sztuki.

Na każde zajęcia obowiązują zapisy: e-mail: sitosztuki@mnp.art.pl.

Warsztaty są skierowane do DZIECI W WIEKU 5–10 lat i ICH OPIEKUNÓW (maksymalnie 2 osoby).

Koncepcja i prowadzenie zajęć: Sylwia Chudy-Leśnik

TEMATY I TERMINY SPOTKAŃ:

29.09.2018 • Emocje września
Wrzesień… Sentymentalne wspomnienie i niesamowitość zapamiętanych przeżyć… Wielość minionych wrażeń i doświadczeń oraz wzruszenie na myśl o nich czy buńczuczność i strach przed nieznanym nowym czasem powrotu do przedszkola, szkoły i pracy, który co nam przyniesie? Co przeczuwamy i jakie barwy uczuć w sobie skrywamy? Jaki kolor mają przygody lata i wakacji? Ciepły i złoty od słońca piasek nadmorski przesypuje w dłoniach nasza mama, a ręce moje i mojej siostry mają odcień kamieni i patyków zbieranych po drodze na szlaku… Nadajmy barwy wrześniowym refleksjom! Mama przygląda się córce, syn tacie… Stwórzmy rodzinne portrety naszych emocji!
Technika: suche i tłuste pastele

20.10.2018 • Czytamy!
Nowy rok szkolny motywuje nas do czytania. Kiedy najchętniej czytamy? Co nas najbardziej do tej czynności skłania? Co i kto nas zachęca? Jak uprzyjemnić sobie ten czas? Wspólne czytanie z rodzicami zainspiruje nas do wykonania kreatywnych akcesoriów do czytania.
Technika: mieszana

 

Poznańskie Dni Fantastyki – Fantastyka Warta Poznania

Poznańskie Dni Fantastyki przeniosą Was w świat pełen magii i przygody 🙂

Interesujecie się fantastyką i od niedawna mieszkanie w Poznaniu? Świetnie się składa. Na Poznańskich Dniach Fantastyki spotkacie wielu wspaniałych ludzi, z którymi podzielicie swoje pasje 🙂

Stawiacie pierwsze kroki w fantastycznym światku? Doskonale! Poznańskie Dni Fantastyki wprowadzą Was w przekrój ogromnego oceanu światów, postaci i gier!

Na panelach spotkacie pisarzy, muzyków, cosplayerów, twórców niesamowitych dzieł i – przede wszystkim – innych pasjonatów 🙂

Fantastyczne kramy przywitają Was bogactwem magicznych przedmiotów, a kupcy chętnie pokażą Wam swoje towary.

Śledźcie wydarzenie. Będziemy tutaj zamieszczali newsy programowe 😉

 

Słowem i gliną – warsztaty rodzinne.

LEPIENIE I CZYTANIE RODZINNE.
koszt ; 25 zł rodzic 20 zł dziecko, kolejne dziecko 15 zł, kolejny rodzic 25zł.
Zapisy ; glinianakula@gmail.com
Przedpłata warunkiem uczestnictwa na konto; 42114020040000380260706115 oraz przesłąnie potwierdzenia na adres; glinianakula@gmail.com.

Proponujemy Państwu powrót do naszego dawnego cyklu zajęć.
'Słowem i gliną’ to warsztaty skierowane do rodziców z dziećmi od lat 4 do 10. Ich celem będzie zainspirowanie naszych uczestników czynaną wcześniej treścią podczas lepienia
.
Po przeczytanej lub animowanej lekturze, prowadzący zachęci uczestników do wyrażenia swych wyobrażeń i emocji związanych z czytaną lekturą poprzez pracę w glinie. Dzieci mogą indywidualnie pracować nad wybranym przez siebie elementem historii lub zespołowo odtworzyć usłyszaną historię na nowo – w glinie. W ten sposób kształcić będziemy umiejętność przenoszenia treści między mediami, przenoszenia znaczenia ze słowa na obiekt artystyczny.
ZAPRASZAMY SERDECZNIE.
Pracujemy kameralnie, więc liczba miejsc ograniczona.
Wiecej info pod nr tel; 603 435 289.

 

Festiwal Dawnych Komputerów i Gier – Poznań 2018

Czym jest Festiwal Dawnych Komputerów i Gier? Dla tych, którzy sami przygodę z komputerami rozpoczynali od Commodore 64, Amigi 500 czy też Atari 65XE będzie to sentymentalna podróż do przeszłości, dla młodszych natomiast okazja do przekonania się jak wyglądały komputery kilkanaście-kilkadziesiąt lat temu. Na wydarzenie składa się w pełni interaktywna ekspozycja kilkudziesięciu zabytków informatyki. Wszystkie urządzenia w pełni sprawne, przygotowane do grania.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z naszych wcześniejszych festiwali:
http://www.tvn24.pl/poznan,43/pacman-i-supermario-wrocili-festiwal-dawnych-komputerow-i-gier-w-poznaniu,498539.html
http://polygamia.pl/blog/xx2-festiwal-dawnych-komputerow-i-gier-mini-relacja/
https://www.youtube.com/watch?v=Z8dgv5NxGAY

Szczegółowy program umieścimy wkrótce.

Wstęp tradycyjne wolny!

 

Żywienie małych dzieci – warsztaty zamiast słoiczków:)

Brak miejsc – ale zapraszam na kolejne szkolenie 25.10 o godz. 13.30 w kawiarni Sweet Surrender:)

Zamiast słoiczków – Akademia żywienia dzieci z dietetykiem Agatą Fierek „Gruszka czy pietruszka?”,

Temat: żywienie niemowląt, podczas rozszerzania diety (6 m. – 3 lata)

* proporcje na talerzu, co i kiedy, a czego w ogóle
* niejadki: czy, dlaczego i co my na to
* trudności żywieniowe
* alergeny i enzymy
* jak zadbać o żelazo i wapń
* logistyka przygotowywania potraw dla całej rodziny, w tym dla niemowlaka, blw
* przykładowy jadłospis dziecka (każda osoba dostanie tygodniowy jadłospis dla swojego malucha i materiały ze szkolenia:))

Zapraszamy z dziećmi!

Szkolenie jest płatne – 35 zł/osoba;
Dzieci oczywiście bezpłatnie, zabierz ze sobą malucha, uzbiera się pewnie ekipa:)

Prosimy o dokonanie wpłat na konto:
NUMER RACHUNKU
72 1460 1181 2025 5556 5727 0002

Z dopiskiem: Gruszka; 20.10.2018.

Wysyłka potwierdzenia dokonania wpłaty jest równoznaczna z zapisem: gruszkaczypietruszka@gmail.com
Liczba miejsc ograniczona! Na zapisy czekamy do 15.10! 🙂

Jeśli będziemy dużo rozmawiać to może się troszkę przeciągnąć..

Agata Fierek-Dziurla Kid Friendly
#dzieci #niemowlęta #blw #babies #rozszerzaniediety #żywienie #odżywianie #dietetyka #gruszkaCzyPietruszka #warsztaty #szkolenie #akademia

 

TWORZYMY – Zajęcia dla dzieci 3-6 letnich.

Serdecznie zapraszamy dzieci w wieku od 3 do 6 lat wraz z Rodzicami na zajęcia artystyczne z cyklu: TworzyMY.

W soboty od 11.00 do 12.30 będziemy bawić się kreatywnie: malować, rysować, kleić, konstruować… Wszystko po to, aby nabyć swobody twórczej, wzbogacić się o nowe, niezwykłe umiejętności, słowem nauczyć się kreatywnego stosunku do każdego materiału.

Prosimy o wcześniejsze zgłoszenia telefoniczne: 61 866 57 47. Wstęp 5 zł.

 

Plastyczne Przedszkolaki – Słoń i Mrówka

Hopaj Siupaj Przedszkolaki (3-6 lat)!
W sobotę 20go zapraszamy do kolejnych plastycznych (i nie tylko) wariacji z Dominiką Przybylską, tym razem „Słoń i Mrówka” …… 😀
I co? Ciekawi Was co będzie? DUŻO będzie i WESOŁO będzie i trochę CIĘŻKO będzie, a trochę LEKKO, i zdecydowanie plastycznie też!
KONIECZNIE PRZYBYWAJCIE

KIEDY: sobota 20.10.2018 r. godz. 11:30- 13:00
GDZIE: Warsztaty Agaty, ul. Lodowa 6/1 w Poznaniu
ZA ILE: 45 zł Mały i Duży, 80 zł dwóch Małych i Duży, płatne przelewem na konto WA przed wydarzeniem
ZAPISY: biuro@warsztatyagaty.pl, tel. 883 908 901
UWAGA! Zgłoszenie nieobecności do godz. 08:00 dnia warsztatowego, umożliwia wykorzystanie wpłaty na inne wydarzenie Warsztatów Agaty.

 

Mitologia celtycka w twórczości Tolkiena

Po dłuższej przerwie powracamy do naszych prelekcji tematycznych. Już za tydzień w sobotę 20.10 o godzinie 17 w Schronie Kultury Europa na ulicy Rolnej 24 odbędzie się wystąpienie na temat „Mitologii celtyckiej w twórczości J.R.R. Tolkiena”. Serdecznie zapraszamy wszystkich.

Poranek literacki

20.X godz. 11.00 Poranek literacki z Pompikiem i Polinką oraz całą żubrzą rodzinką.

Żubr Pompik wyrusza na kolejną wyprawę! Myśleliście, że żubry żyją tylko w nieprzebytych puszczach? Otóż nie! Te ciekawskie zwierzęta często opuszczają leśne gęstwiny, by poznawać świat. Pompik i Polinka wraz z rodzicami – Poradą i Pomrukiem – wybiorą się tym razem do Parku Narodowego „Ujście Warty”. W jesienny poranek, gdy mgły zasnuwają wszystko, żubrzątka stąpają, nie widząc, co mają pod raciczkami. Cieszą się swoją samotnością i wędrowaniem. Nagle wielki alarm! Rwetes z zarośli! Gę gę… Co się stało, i co się dalej stanie?
Przybywajcie całymi rodzinami. Będziemy fruwać z ptakami. Formować klucze w locie. Cieszyć się byciem w stadzie.

os. Przyjaźni 125 C
Wstęp – bon na książkę o wartości 20 zł

 

 

NIEDZIELA

 

Zabawy z żabką. Warsztat uważności

Niezwykły warsztat inspirowany książką „Uważność i spokój żabki” Eline Snel, autorki treningu uważności dla dzieci : „Uwaga, to Działa!” Metoda Eline Snel®. Program, daje narzędzia do rozwijania umiejętności koncentracji uwagi, świadomości własnego ciała, emocji, bycia uważnym zarówno na siebie, jak inne dzieci.WARSZTAT UWAŻNOŚCIWarsztat koresponduje z możliwościami poznawczymi oraz potrzebami emocjonalnymi dzieci. Poprzez wykorzystanie historyjek, wyobraźni, prostych ćwiczeń ruchowych, dzieci otrzymują narzędzia, które mogą wykorzystać, by lepiej zrozumieć siebie i innych, a także rozwijać umiejętność radzenia sobie w różnych sytuacjach.Poruszamy się i wspólnie pobawimy, by w łatwiejszy sposób opanować różne umiejętności w zakresie uważności.A na czym będziemy się koncentrować w trakcie warsztatu?
 • Sprawdzimy co robią żabki nad brzegiem stawu
 • Zatrzymamy i wciśniemy „przycisk pauzy”
 • Skierujemy światło uwagi na śnieżną kulę
 • Poszukamy miejsca w którym mieszka szczęście
 • Poczujemy się jak motyl
 • Dowiemy się czy tylko leń nic nie robi
 • Znajdziemy nasze super moce

Prowadzenie: Agnieszka Jankowska-Figaj.

DLA KOGO?

Zapraszamy dzieci w wieku 5-8 lat. Dzieci biorą udział w warsztatach samodzielnie.

 

Kim była pierwsza Czeszka, która zamieszkała na Ostrowie Tumskim? Jak wyglądał kraj, z którego przybyła i co ją spotkało w nowym domu? Wszystkich poszukiwaczy przygód zapraszamy w niezwykłą podróż, w trakcie której poznamy kraj Dobrawy i będziemy towarzyszyć jej w przeprowadzce do Polski.

Termin: 21.10.2018 r., godz. 11:00

Odbiorcy: rodziny z dziećmi w wieku 5-12 lat

Miejsce: Brama Poznania, ul. Gdańska 2

Koszt:  bezpłatne

Zapisy: Chęć udziału w zajęciach należy wcześniej zgłosić poprzez przesłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego na adres edukacja@bramapoznania.pl Udział w zajęciach jest możliwy po otrzymaniu potwierdzenia drogą elektroniczną.

 

Barwy Jesieni

BARWY JESIENI to coroczne wydarzenie w Arboretum, podczas którego podziwiamy jesienną szatę roślin.
O godzinie 12.00 i 14.00 można wybrać się na spacer z pracownikiem ogrodu, który oprowadzi po ogrodzie opowiadając o najciekawszych jesienią roślinach.
Zwiedzający będą mieli również możliwość obejrzenia plenerowej wystawy przygotowanej specjalnie na ten dzień, pokazującej owoce, nasiona i szyszki roślin Arboretum. Wystawa odbędzie się w godzinach 11.00-15.00 na polanie przy pawilonie parkowym.

Spacer i wystawa w cenie biletu.
W przypadku niesprzyjającej pogody program może ulec zmianie.

 

XVI Wielkopolski Rajd „ Wielcy Wielkopolanie Arkady Fiedler”

XVI Wielkopolski Rajd „ Wielcy Wielkopolanie – Arkady Fiedler”
Puszczykowo 21.10.2018 rok (niedziela)
REGULAMIN
Organizator Rajdu:
Oddział Środowiskowy PTTK Poznań-Nowe Miasto im. Franciszka Jaśkowiaka.
Koło Osiedlowe PTTK „Łaziki” Swarzędz zrzeszone w powyższym Oddziale.

Instytucje wspierające i współpracujące:
Miasto Poznań
Gmina Swarzędz
Terenowe Koło PTTK im. Czesława Ptaka w Poznaniu
Koło PTTK „Pędziwiatry” w Dopiewie.
Klub Turystyczno-Ekologiczny „Chemik” przy Technikum nr 19 w Poznaniu

Komandor Rajdu:

Eugeniusz JACEK

Kierownictwo Rajdu:
Zastępcy Komandora – Henryk Peliński oraz Zbysław Kaczmarek
Sekretariat – Maria Pelińska ; Bogdan Grząślewicz
Skarbnik – Hanna Dominiak
Kwatermistrz – Paweł Kubiak; Romuald Szukała
Weryfikacja OTP; KOT – Janusz Przybył; Katarzyna Wieczorek

Trasy Rajdu:
Trasa I –-autokarowo – piesza „Śladami Arkadego Fiedlera”.
Start: autokarem godz. 8.00 Swarzędz (pętla autobusowa Os. Kościuszkowców)- godz. 8.30 Poznań (sprzed Zespołu Szkół Salezjańskich Os. Bohaterów II Wojny Światowej 29); – godz. 9.00 Poznań (parking za Kościołem Św. J. Jerozolimskiego za Murami na Komandorii) – przejazd do Puszczykowa. Następnie start pieszo sprzed budynku stacji PKP w Puszczykowie po przyjeździe autokarów ok. godz. 9.45 – przejście szlakiem wzdłuż rzeki Warty – Puszczykowo ul. Słowackiego 1 zwiedzanie Muzeum – Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera) . Około 4 km. Kierownik trasy: Janusz Przybył; Władysław Bezler; Hanna Bukowska; Romuald Szukała.

Trasa II – rowerowa „Nadwarciańska”.
Strat: godz. 9.00 Poznań (stacja paliw za mostem Królowej Jadwigi) – Luboń – Puszczykowo ul. Słowackiego 1 (zwiedzanie Muzeum – Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera). Długość trasy 20 km w jedną stronę plus 20 km z powrotem. Kierownictwo trasy: Izabela Jankowska; Katarzyna Wieczorek
Trasa III – „Dowolna” – dowolna (każdy według własnego opracowania) – samochodami, pieszo. Uczestnicy tej trasy muszą dotrzeć na metę najpóźniej do godz. 11.30.

Meta Rajdu:
Meta rajdu ulokowana będzie w Puszczykowie ul. Słowackiego 1 na terenie Muzeum-Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera.
Meta czynna w godz. od 11:00 do 14:00.

Zgłoszenia udziału:
Zgłoszenia indywidualne i zbiorowe przyjmowane będą:
– pocztą elektroniczną: eugeniuszjacek.1@wp.pl do 18 października 2018 roku (czwartek0, do godz. 17:00.
Zgłaszający określa dokładnie numer trasy którą będzie wędrował.

Odpłatność i świadczenia:
Odpłatność wynosi 15 zł od osoby na trasach autokarowo-pieszych oraz 10zł od osoby na pozostałych trasach. Opiekun grupy – udział bezpłatny. Wpisowe można wpłacić na mecie rajdu lub u kierownika trasy.
W ramach opłaty wszyscy uczestnicy otrzymują:
 znaczek rajdowy,
 bezpłatny wstęp do muzeum
 ciepły posiłek na mecie,
 punkty na OTP i KOT,
 nagrody w konkursie wiedzy o Arkadym Fiedlerze,
 puchary dla najliczniejszych drużyn
W przypadku zgłoszeń po terminie organizatorzy zastrzegają sobie możliwość nie zrealizowania świadczeń w pełnym wymiarze.

Ubezpieczenie:
Ubezpieczenie uczestników we własnym zakresie oprócz osób które mają opłaconą składkę PTTK za 2018 rok; każdy uczestnik odpowiada w pełni za ewentualne szkody wyrządzone na trasie lub na mecie.
Interpretacja regulaminu leży wyłącznie w gestii Kierownictwa Rajdu

 

LABirynt 2.0 Alicji Morawskiej-Rubczak – premiera dla najnajów

„LABirynt 2.0” zaprasza niemowlęta, nawet te kilkumiesięczne oraz bliskich im dorosłych, do niezwykłego, teatralnego doświadczania świata. „LABirynt 2.0” to monochromatyczna, interaktywna instalacja dla dzieci do trzeciego roku życia, która łączy w sobie teatr formy, taniec współczesny, architekturę tekstylną, nowe media i świetną zabawę. To kreatywna podróż, pełna intrygujących gestów, form i dźwięków, podczas której dzieci razem z artystami będą kreatorami, aktywnie przetwarzającymi zastaną rzeczywistość. Przewodnikami po tym świecie jest troje aktorów – Julianna Dorosz, Igor Fijałkowski i Marcel Górnicki, którzy zapraszają dzieci i dorosłych do kreatywnego współdziałania oraz pogłębiania relacji. „LABirynt 2.0” pełen jest doświadczeń zmysłowych, porusza ciałem, umysłem i wyobraźnią. „LABirynt 2.0” to instalacja będąca połączeniem wieloletniej pracy jej twórców w obszarze teatru dla dzieci najnajmłodszych, z zupełnie nowatorską pracą nad ciałem i formą w kontekście działań z niemowlętami i ich rodzicami oraz opiekunami.

Reżyseria: Alicja Morawska-Rubczak
Scenografia: Anna Dziedzic
Muzyka, wizualizacje: Wojciech Morawski
Konsultacje choreograficzne: Anna Dziedzic, Monika Kiwak

Obsada:
Julianna Dorosz – ruch, animacja
Igor Fijałkowski – ruch, animacja
Marcel Górnicki – muzyka na żywo

 

Otwarte Spotkania Kuglarskie – październik

Uwaga uwaga! Zbieramy pieniądze na kontynuowanie Spotkań w takiej formie jak do teraz. Dorzuć się na: https://pomagam.pl/kuglarze

Zapraszamy na otwarte spotkania kuglarskie w Dom Tramwajarza organizowane przez Fundacja Pro-Spin w październikowe niedziele w godzinach 12:00-14:00

Otwarte – skierowane do każdego – dużego, małego, pełnosprawnego i z niepełnosprawnościami, początkującego i starego wyjadacza!
Chcesz zacząć swoją przygodę z żonglowaniem, kręceniem lub inną dziedziną kuglarstwa? Szukasz hobby, które poruszy ciało i umysł? A może już coś potrafisz i szukasz przestrzeni i towarzystwa do treningu? Jeśli tak – nasze spotkania są właśnie dla Ciebie 🙂
Wstęp bezpłatny.
Udostępniamy rekwizyty do ćwiczeń, ale dla pewności napisz do nas jeśli planujesz przyjść i będziesz czegoś potrzebować 😉

 

TEATRANKI: Od stóp do głów – zabawy sensoryczne dla małych z dużymi, wiek: 4–6 lat

Foyer I piętra
wiek: 4–6 lat

Od stóp do głów – zabawy sensoryczne dla małych z dużymi

21 października, godz. 11.00
Jak bawić się z dzieckiem, żeby się bawić i jednocześnie rozwijać jego motorykę, czucie ciała, umiejętności wyciszania? Na pewno trzeba kupić specjalne zabawki, nauczyć się z książek… Nie trzeba! Nie jest to wiedza tajemna. Wszystkie potrzebne materiały znajdują się w pobliżu! Przyjdźcie na Teatranki, pobawimy się razem w to, co mamy pod ręką: paluszki, ramiona, języki, klamerki, poduszki i inne sensoryczne zabawki, które później znajdziecie w swoich domach.

Prowadzenie: Agnieszka Cienciała

Prosimy o zabranie wygodnego stroju i obuwia na zamianę.
Informacje o projekcie i kontakt: sandra.lewandowska@teatr-polski.pl, tel. (61) 852 56 28 (wew. 13).
Bilet rodzinny dla jednego dziecka i jednego rodzica w cenie 10 zł do nabycia na portalu Bilety24 oraz w kasie Teatru.
Informacje o biletach: Biuro Obsługi Widzów, tel. (61) 852 05 41, e-mail: rezerwacja@teatr-polski.pl
Prosimy o zakup wejściówek najpóźniej dzień przed warsztatem.

W trosce o komfort uczestników warsztatów uprzejmie prosimy o zwrócenie uwagi na wskazany przez organizatora przedział wiekowy dzieci.

 

Z Wnukami Szlakiem Gwary Poznańskiej – bezpłatnie

Zapraszamy na wycieczkę SZLAKIEM GWARY POZNAŃSKIEJ – będzie to nietuzinkowy spacer wycieczka po Starym Mieście – poznamy bliżej Starego Marycha i ważnych dla historii miasta poznaniaków, spróbujemy szneki z glancem, omówimy zawartość tytki z lokalnego ryneczku oraz ulubione zabawy ze staromiejskich podwórek…
Wycieczkę poprowadzi Agnieszka Idziak – przewodniczka, autorka nietuzinkowych programów zwiedzania Poznania oraz książki Dwa Koziołki i cztery żywioły

Termin: niedziela 21.października
Zbiórka o 12:30 pod pomnikiem Starego Marycha (u zbiegu ul.Półwiejskiej, Krysiewicza i Placu Wiosny Ludów)

LICZBA MIEJSC OGRANICZONA! decyduje kolejność zgłoszeń!
Ze względu na małą liczbę miejsc prosimy o rozważne rezerwowanie miejsc i uczciwe podejście do sprawy, aby uniknąć sytuacji, że osoby zapisane nie skorzystają z wycieczki, jednocześnie uniemożliwiając udział innym chętnym.

ZAPISY mailowo: fundacja.kreaktywator@wp.pl
WYDARZENIE BEZPŁATNE, w ramach projektu Z wnukami przez Poznań, dofinansowane przez Miasto Poznań (#poznanwspiera)

Aby być na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami dla Dziadków i Wnuków warto polubić i śledzić profil: Z wnukami przez Poznań

 

Przygody Pana Pompona

„Czasami tak się dzieje,
czasami tak jest,
że coś co bardzo lubimy,
nagle zagubi się gdzieś.
Jest nam smutno
chce nam się płakać,
nie mamy ochoty jeść.
Nagle dzieje się tak,
że nasz miś, auto, pompon,
przyjaciel, mama,
wracają do nas
i wreszcie możemy spokojnie śnić!”

Hip Hip Hura! Pan Pompon w Naszej!

Zapraszamy serdecznie na spektakl dla dzieci pt. „Przygody Pana Pompona.” Jest to opowieść o tym, że czasami zdarza się nam coś zgubić i często nie wiemy kiedy to coś do nas powróci.
Jest to również historia o tym, że czasami boimy się samotności.

Czy Pan Pompon szczęśliwie wróci do swojego ukochanego przyjaciela Lubo?

Jakie przygody spotkają Pana Pompona?

Spektakl dedykowany dzieciom w wieku od trzech do sześciu lat.

Rezerwacja/sprzedaż biletów oraz bliższe informacje pod adresem e-mail: lubimy.teatr@gmail.com

Ilość miejsc ograniczona. Obowiązuje lista uczestników, na którą trzeba wpisać się przez adres e-mail lub messenger Lubimy teatr. Pierwszeństwo będą miały osoby, które dokonały rezerwacji e-mail/messenger i dokonały wpłaty za bilet.

cena biletu: 25 zł/dziecko

Dzieci podczas spektaklu są we wspólnej przestrzeni z aktorką. Rodzice zajmują miejsca z tyłu, w części kawiarnianej 🙂

Zapraszamy!

 

Premiera: Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków

Gdyby bracia Grimm żyli w dzisiejszych czasach, niewątpliwie byliby wziętymi scenarzystami pracującymi dla najbardziej popularnych kanałów telewizyjnych. W ich historiach jest wszystko, co może wciągnąć współczesnego widza: piękne i podłe macochy, urocze dziewczyny wpadające w opresje, krwawe zdarzenia i dramatyczne zwroty akcji. Oraz krasnoludki. Bo nie zapominajmy, że niemieccy bajkopisarze tworzyli z myślą o dzieciach, a szereg perypetii, w które wpadają bohaterowie zebranych przez nich opowieści, miało pełnić funkcję terapeutyczną: ostrzegać małego czytelnika przez złem, wskazywać, jak wyjść z trudnej sytuacji, nagradzać dobro i łagodność.

Tomasz Kajdański stworzył własną, oryginalną opowieść o Królewnie Śnieżce. To jego trzecia po “Objawieniach i herezjach” i “Annie Kareninie” realizacja na naszej scenie. Muzykę na potrzeby przedstawienia napisał Bodo Reinke. Sprawdźmy zatem, czy i tym razem bladolica królewna uniknie okrutnego losu wyznaczonego jej przez złą macochę, a my poddamy się czarowi gromady krasnoludków…

Kolejne spektakle 23. i 24., szczegółowy harmonogram: https://opera.poznan.pl/pl/krolewna-sniezka

Natomiast w niedzielę 13. o 17:OO zapraszamy do Tośki na spotkanie z Tomaszem Kajdańskim.

W związku z premierą “Królewny Śnieżki i siedmiu krasnoludków” organizujemy konkurs dla dzieci, o którym więcej informacji prześlemy już wkrótce.

 

Zespół pieśni i tańca, czyli warsztaty muzyczne dla najmłodszych

„Zespół pieśni i tańca”, czyli BEZPŁATNE integracyjne warsztaty muzyczno-rytmiczne dla dzieci z zespołem Downa i ich pełnosprawnych rówieśników. Tym razem zajęcia kierujemy do najmłodszych:
>>>Zapraszamy dzieci DO lat 3<<<
Tańce Malucha w Świetlicy Cafe to już marka! Taneczne spotkania z elementami logorytmiki i integracji sensorycznej dla najmłodszych (już od 7-8 miesięcy do 3 lat), podczas których wspólnie z opiekunami i innymi dziećmi bawią się przy muzyce, także z użyciem rozmaitych dodatków: chust, wstążek, piłeczek, itp.
To świetna zabawa i możliwość obcowania z rówieśnikami w radosnej, bezstresowej atmosferze. To także rozwijanie nowych umiejętności, nie tylko tanecznych (uczymy się kolorów, części ciała, liczenia, przeistaczamy się w zwierzątka, naśladujemy różne czynności, itd.).
Warsztaty odbędą się w Świetlica Cafe, a poprowadzi je niezastąpiona Kasia Hełpa-Liszkowska z Fundacji Kreaktywator.
Liczba miejsc ograniczona. Prosimy o przybycie dziecka z tylko jednym rodzicem / opiekunem.
Zapisy mailowo na adres mamy21poznan@gmail.com
Przy zapisie prosimy podać imię i nazwisko oraz wiek dziecka. W przypadku dziecka z zespołem Downa, prosimy o dopisek „ZD”.
Projekt organizowany przez grupę mam dzieci z zespołem Downa.

Gra. Spektakl Studia Teatralnego BLUM

W spektaklach Teatru Blum dzieci znajdują przestrzeń dla kształtowania swojej wyobraźni i wszechstronnego rozwoju. Twórcy tego teatru zapraszają małego widza w sugestywny świat obrazów, dźwięków, kolorów, oraz ruchu. Historie opowiadane przez aktorów pozostawiają dziecku wolność w odbiorze, obywają się bez puenty czy jednoznacznego przesłania. Jest to bardzo atrakcyjny, a jednocześnie bardzo nowoczesny teatr dla najmłodszych, w którym zabawa i radość to nieodłączny warunek rozwoju.

POBAWMY SIĘ RAZEM!

Spektakl „GRA” mówi o tym, na czym polega istota dziecięcej zabawy. Wskazuje na wagę twórczego i kreatywnego stosunku do rzeczywistości wokół. Docenia wagę znajdowania innych oraz znajdowania siebie, a co za tym idzie odkrywanie siebie w innych i innych w sobie? Gra nie ma końca, czasem nie ma początku. Trwa, dzieje się, zaskakuje.

 

Roboświaty dla dziecka i dla Taty!

Zapraszamy ponownie na cieszący się ogromną popularnością cykl z robotyką wraz z firmą Robocik.eu.

Tym razem zapraszamy na spotkanie z robotyką dla trzech grup wiekowych.

PROGRAM

O godz.15.00 zapraszamy na microRoboświaty dla dziecka i dla Taty (Mamy):
30 minut budowania maszyn z edukacyjnych klocków LEGO DUPLO.
Wiek dzieci: 3+
Pod okiem naszych Instruktorów, z wykorzystaniem edukacyjnych zestawów LEGO Duplo Early Simple Machines, dzieci uczą się budowania konstrukcji mechanicznych, które wprowadzają w świat maszyn prostych. Konstrukcje te pokazują działanie podstawowych prawi fizyki i są świetnym początkiem do kolejnych naszych poziomów. Z elementów takich jak koła zębate, koła pasowe, belki podobne do tych z zestawów Technics, dzieci budują maszyny, urządzenia, czy postacie (np. hokeista, bramkarz).

Roboświaty dla dziecka i dla Taty (Mamy) z kolei odbędą się o godz. 15:45:
1h budowania i programowania robotów i różnych maszyn dla dzieci i rodziców.
Wiek dzieci: 6+
Program
Kolejny poziom oparty jest o edukacyjne zestawy LEGO WeDO oraz WeDO 2.0. Zestawy te wyposażone są w silnik elektryczny, czujniki ruchu i przechyłu. Przy pomocy specjalnego koncentratora łączone są do komputera. Na tym etapie dzieci uczymy programowania w prostym, graficznym języku, jednak zasady są podobne, do każdego innego tworzenia algorytmów. Proste instrukcje pozwalają sterować zbudowanymi maszynami i urządzeniami.

O 17:00 zapraszamy na Roboświaty Plus dla dziecka i dla Taty (Mamy):
1h budowania i programowania robotów i różnych maszyn dla dzieci i rodziców.
Wiek dzieci:9+
Ten poziom oparty został o edukacyjne zestawy LEGO Mindstorms. Specjalnie dobrane konstrukcje mają pozwolić na szybkie ich zbudowanie, by przez większość czasu skupiać się na uczeniu i doskonaleniu umiejętności programowania. Tu także stosujemy język obrazkowy, ale większość instrukcji posiada wiele dodatkowych parametrów, których opanowanie stosowania pozwala rozwinąć skrzydła programistyczne.

 

„Gra”. Warsztat i wykład wokół spektaklu dla dzieci i rodziców

Zapraszamy na pierwszy z cyklu całej serii warsztatów teatralno-pedagogicznych dla rodziców z małymi dziećmi. Tematyka warsztatów i wykładów będzie ściśle powiązana ze spektaklami Studia BLUM wystawianymi w ramach Niedzielnego Teatru Rodzinnego.Warsztat i wykład będą dotyczyć następujących tematów:ROZWÓJ SPOŁECZNY DZIECKA – ZESPOŁOWOŚĆ, FUNKCJONOWANIE DZIECKA W GRUPIE

 1. Dziecięcy egocentryzm i relacje z rówieśnikami w wieku 1,5-3,5 lat
 2. Indywidualizm w zabawie dzieci w wieku 1,5-3,5 lat
 3. Kiedy dziecko jest gotowe do wkroczenia w grupę rówieśniczą?
 4. „Drabina uczuć” i budzenie się empatii u dzieci a funkcjonowanie w grupie.
 5. Zespołowość w zabawie dzieci w wieku 3,5/4 – 7 lat.
 6. Zabawa w dom jako szkoła relacji społecznych.
 7. Grupy mieszane wiekowo a rozwój społeczno-moralny dzieci.
 8. Niezdrowa rywalizacja jako czynnik niszczący relacje w grupie.

DLA KOGO?

Zapraszamy rodziców z dziećmi do 5 roku życia.

 

Daria Panek-Płókarz

Jestem mamą pięcioletniego Gee i trzyletniej Bee. Bliska jest mi idea „dzikich dzieci” – gdy tylko to możliwe, wyruszamy na wycieczkę do lasu:). Lubię tapasy, spływy kajakowe, Iris Apfel i Suwalski Park Krajobrazowy. W 2018 roku dodałam do tej listy prowadzenie bloga;). Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, zachęcam również do obserwowania Poznańskiej Spacerówki na Facebooku i Instagramie.


1 odpowiedź do “PLAN ZAJĘĆ 15.10 – 21.10.2018”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *