PLAN ZAJĘĆ 15.07 – 21.07.2019

PLAN ZAJĘĆ 15.07 – 21.07.2019

Staram się śledzić na bieżąco wydarzenia w Poznaniu i okolicach. Nie chcę, aby do naszych rodzinnych wypadów wkradła się nuda. Jest tyle miejsc wartych zobaczenia, eventów, w których warto wziąć udział. Pomyślałam, że podzielę się z Wami swoją wiedzą. Znajcie mój gest;). Co tydzień na moim blogu możecie spodziewać się wpisu z garścią informacji o najciekawszych wydarzeniach. Zastrzegam, że będzie subiektywnie i nie zawsze „dziecięco”, kolorowo, czy choćby sensoplastycznie :P. Niektóre wybory mogą stanowić dla Was pewne zaskoczenie. Na to liczę. Miłej lektury:).

 

Zachęcam również do sprawdzenia oferty PÓŁKOLONII W POZNANIU.

 

 

 

 

PONIEDZIAŁEK

 

 

Wszystkie ruchy dozwolone – wakacje w Arsenale

1. tydzień: 15.07 – 19.07, godz. 9:00 – 12:00 (dzieci 6 – 10 lat )
2. tydzień: 22.07 – 26.07, godz. 9:00 – 12:00 (dzieci 11 – 13 lat )

Udział w warsztatach jest bezpłatny.
Potrzebne materiały zapewnia Galeria Miejska Arsenał.
Na warsztaty obowiązują zapisy: malgorzata.bartosik@arsenal.art.pl
(imię, nazwisko, wiek dziecka; w tytule e-maila prosimy wpisać datę i nazwę warsztatów). Warunkiem udziału jest otrzymanie maila zwrotnego od organizatora, potwierdzającego rezerwację
Liczba miejsc ograniczona.

Półkolonie w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu to cykl spotkań warsztatowych, skupiających się na działaniach wokół podstawowych zagadnień plastycznych (malarstwo, materia, obraz i artysta).

Spotkania będą dotyczyć problematyki środowiska naturalnego i tego, jak każdy z nas indywidualnie może wpłynąć na jego kształt i co za tym idzie – kształt wspólnej przyszłości. Czy malarstwo tu w czymś pomoże? Może pozwoli wypowiedzieć na głos to, co niewypowiadalne? A może będzie dobrą okazją do twórczego szaleństwa? Wszystkie ruchy dozwolone w obrębie przygotowanej do działań przestrzeni.

Uczestnicy warsztatów będą pracowali z rysunkiem, ale też z farbą i innymi materiami malarskimi.

Będzie to dobra okazja do udostępnienia przestrzeni dla nieskrępowanych wypowiedzi, wolności i dobrej zabawy oraz możliwości twórczego dialogu.

 

Czytanie z maluszkami 1,5-3 lat

15.VII godz. 10.15 Czytanie z maluszkami 1,5-3 lat

…z towarzyszeniem rymów, rytmów, masażyków, wspólnych śpiewanek, rymowanek, zabaw ruchowych i tanecznych na kanwie książek dla najmłodszych. To będą nie tylko chwile rozwijania pasji do czytania, ale przede wszystkim budowanie więzi maluszka z dorosłym i wspomaganie ogólnego rozwoju dziecka. Wspólne czytanie, dopowiadanie przeplatać się będzie z zabawami ogólnorozwojowymi.

Bilety 25 zł, w dniu warsztatów 30 zł. Mama z dzieckiem.

os. Przyjaźni 125C

Rejestracja: ksiegarniazbajki@gmail.com lub tel.: 61 8200 582

 

Biblioteka na rowerze

Biblioteka na rowerze to akcja, która trwa podczas lipca i sierpnia. Specjalnie skonstruowany rower pełen ciekawych książek pojawi się w Park przy Operze. Z tej mobilnej biblioteki będą mogły skorzystać zarówno dzieci, jak i ich rodzice. Bibliotekarz pokaże dzieciom książki, przeczyta ich fragmenty, zaproponuje zabawę wokół wybranych przez dzieci pozycji, a także zachęci rodziców do czytania dzieciom i podpowie wartościowe tytuły.

8.07. g. 11 | Park przy Operze
Baśniowa podróż po wielu krajach z teatrzykiem Kamishibai

11.07. g. 11 | Park przy Operze
Mikro-podróże cz.1: z wizytą w bajkowym pokoju i piwnicy pełnej zagadek z książkami „Mały pokój z książkami” i „Piwnica”

15.07. g. 11 | Park przy Operze
Mikro-podróże cz.2 czyli z wizytą w świecie ziół i drzew z książkami „Parzyziółko” i „O czym szumią drzewa”.

5.07. g. 11 | Park przy Operze
Mikro-podróże cz. 3 czyli o tym jak spacer z psem można uczynić niezwykłym

W razie niepogody zapraszamy do zamku, zbiórka przy czerwonej tubie na parterze.

 

Zajęcia plastyczne na plaży

Przedstawiamy Wam kolejną atrakcję na plaży miejskiej! Zajęcia plastyczne dla dzieci – czyli farbki, kredki, krepa i ciuchy do wyprania. 🙂

Nasi animatorzy zapewnią Waszym pociechom fajną rozrywkę, z dala od tabletów i komórek. 🙂

Zajęcia są bezpłatne i nie obowiązują na nie zapisy.

 

Maraton VR w DELI Park

Jesteście gotowi na moc wakacyjnych wrażeń wśród piękna przyrody? ??
Jeśli tak, to mamy dla Was coś specjalnego: „Maraton VR w DELI Park„! ?

Przez kilka dni nasza „wirtualna przygoda”, czyli warsztaty z wykorzystaniem technologii rozszerzonej rzeczywistości (VR), będą dostępne nie tylko dla grup zorganizowanych, lecz także gości indywidualnych! ?

Odwiedź DELI Park wraz z całą rodziną i przeżyjcie wspólnie niesamowitą przygodę!

Jak przebiega „Maraton VR w DELI Park”?
Spójrzcie sami:

15 lipca, godz.: 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00
16 lipca, godz.: 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00
17 lipca, godz.: 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00
18 lipca, godz.: 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00
19 lipca, godz.: 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00

Pamiętajcie, że atrakcja jest dostępna jedynie w dni robocze.
Cena: w ramach biletu do DELI Park ?

Bilety można kupić zarówno w kasie biletowej, jak i online: http://bit.ly/2Ju5out

Do zobaczenia! ?‍♂

 

Stowarzyszeniowe wyjście do ZOO.

Serdecznie zapraszamy na kolejny spacer do Nowe ZOO w Poznaniu.
Zabierzcie chusty, wózki, przekąski, wodę i co tam chcecie, a przede wszystkim zaopatrzcie się w dobry humor ?

Start 15.07.2019r., godz. 10:00.
Na spóźnialskich czekamy do 10:15 za wejściem po prawej w ogródku, a potem ruszamy dalej z chustą wśród zwierząt ? Osoby które chciałyby dołączyć jeszcze później mogą się kontaktować z Ewą pod nr tel 698 267 386

Bilety wstępu do ZOO kupuje się samodzielnie.

Cennik na stronie ZOO. Warto wiedzieć, że zakup karnetu na cały rok upoważnia do wejść do ZOO w dni powszednie (od poniedziałku do piątku) 3 osobom dorosłym lub dzieciom powyżej 3 roku życia.

Bilety wstępu można zakupić również przez stronę https://www.bilety24.pl/public/zoo/

Zapraszamy serdecznie! 🙂

 

 

 

 

 

WTOREK

 

 

Wakacyjna pracownia artystyczna dla dzieci i dorosłych

Zapraszamy na lipcowe bezpłatne warsztaty artystyczne w Pireusie

W trakcie warsztatów sale Pireusa zamienią się w jedną dużą pracownię artystyczną, w której twórczo rozwijać będą mogły się zarówno dzieci jak i młodzież oraz dorośli.

Na pobudzające kreatywność i nieschematyczne myślenie WARSZTATY TWÓRCZE zapraszamy dzieci w wieku 6-10 lat.

Podczas tegorocznych warsztatów dla dzieci w Pireusie wyobraźnia posłuży jako środek transportu. Dokąd pozwoli nam podróżować z poznańskiego Łazarza? Ilu pasażerów się zmieści? Czy przeszkodzi jej upał? Czy pomoże słodkie lenistwo? Przydadzą się na pewno chęci do twórczego działania samodzielnie i w grupie rówieśników oraz niestandardowe materiały.

Podczas zajęć dzieci wykonają samodzielnie pracę plastyczną oraz poznają niektóre zagadnienia ze świata designu. Wspólnym tematem wszystkich czterech warsztatów jest podróż i upał.

Starszą młodzież i dorosłych zachęcamy do udziału w WARSZTATACH RYSUNKU I MALARSTWA gdzie na profesjonalnych sztalugach i dużych kartkach papieru będziemy pracować w oparciu o martwą naturę nad takimi zagadnieniami jak światłocień, walor, perspektywa, umiejętność interpretacji zastanej sytuacji. Prowadzący warsztaty artysta pomoże nam również pracować nad zdolnością obserwacji, wyobraźnią i wrażliwością na kolor.

Czekając na swoich podopiecznych (lub opiekunów !) w trakcie warsztatów można będzie skorzystać z naszej Pireusowej biblioteczki czy też biurka i dostępu do Internetu. Na miejscu dostępna kawa i herbata.

Terminy warsztatów:

WARSZTATY TWÓRCZE /dla dzieci 6 – 10 lat/
Wtorek 16.07 / 13.00-15.00
Czwartek 18.07 / 13.00-15.00
Wtorek 23.07 / 13.00-15.00
Środa 25.07 / 13.00-15.00

WARSZTATY RYSUNKU I MALARSTWA /dla starszej młodzieży i dorosłych/
Wtorek 16.07 / 17.30-20.30
Czwartek 18.07 / 17.30-20.30
Wtorek 23.07 / 17.30-20.30
Czwartek 25.07 / 17.30-20.30

ZAPISY I INFORMACJE:
inkubatorkulturypireus@gmail.com
tel.: 796 539 455
Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Przy zapisach proszę podać rodzaj i daty wybranych warsztatów oraz imię i wiek uczestnika.
Zapisy w w trybie ciągłym do wyczerpania puli miejsc.

WARSZTATY ARTYSTYCZNE PROWADZĄ:

Łukasz Trusewicz – Absolwent Uniwersytetu Artystycznego (ASP) w Poznaniu. Jest autorem projektów tworzonych przy zaangażowania lokalnych społeczności – rzeźb, obiektów, performatywnych instalacji, miejskich interwencji. Współtwórca Pracowni Łazarskiej, w której przez 5 lat prowadził kursy z rysunku, malarstwa i rzeźby.
Pomysłodawca inicjatywy Otwarta Strefy Kultury, której założeniem jest tworzenie przestrzeni kulturalno-artystycznych na terenie poznańskiego Łazarza. Jest również pomysłodawcą i jednym z kuratorów Galerii Raczej i Perfexu w Poznaniu – przestrzeni dedykowanej sztuce performance i projektom performatywnym. Działania artystyczne prezentował w wielu miejscach w Polsce i na świecie. Więcej : lukasztrusewicz.com

Natalia Kołacz- Ilustratorka i animatorka działań twórczych. Absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Autorka ilustracji i projektów graficznych m.in.książki „Smykowizje” dla CSW Zamek Ujazdowski, ilustracji dla kwartalnika “Ryms”, nieregularnika “Non/ fiction”. Jako animatorka i edukatorka współpracuje z Centrum Sztuki Dziecka i Stowarzyszeniem MUA oraz placówkami edukacyjnymi, aktywnie wprowadzając dzieci i młodzież w świat sztuki i designu. Mieszka i rysuje w Poznaniu.

Dofinansowano ze środków Miasta Poznania w ramach projektu Pireus – inkubacja, aktywizacja i animacja realizowanego przez Fundację Otwarta Strefa Kultury.

Partnerzy: Łazarz – Otwarta Strefa Kultury / Natalia Kołacz- ilustracje / Pracownia Łazarska

#poznanwspiera #pireus #otwartstrefakultury #warsztaty

 

Słowiański Zielnik – warsztaty dla dzieci

We wszystkie wtorki lipca serdecznie zapraszamy dzieci w wieku 6-12 lat na warsztaty „Słowiański Zielnik”.
Będzie można dowiedzieć się w jaki sposób nasi przodkowie wykorzystywali rośliny, gdzie je znajdowali i skąd znali ich właściwości.

 

Wakacje w Muzeum / zajęcia dla dzieci / zapisy

W nadchodzące wakacje zapraszamy dzieci w wieku 6-12 lat do Muzeum Narodowego w Poznaniu na różnorodne podróże po muzealnych zakamarkach. Muzeum Narodowe to nie tylko galeria malarstwa i rzeźby, ale także oddziały dedykowane m.in. etnografii, sztuce użytkowej czy wojskowości. W nich wszystkich znaleźć będzie można ciekawe historie oraz inspirujące warsztaty przygotowane przez edukatorów Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Harmonogram spotkań

LIPIEC

 

16.07 – Jak cię widzą tak cię piszą – Jak artyści przedstawiali na obrazach samych siebie i jak osoby zamawiające obrazy chciały być przedstawiane? O stroju, pozach i historiach związanych z dziełami sztuki opowiemy podczas zajęć, na których zaprojektujemy własny strój w technice kolażu.
miejsce: MUZEUM NARODOWE, aleje Marcinkowskiego 9

17.07 – Bambrzy – poznański fenomen – Spotkanie poświęcone Bambrom rozpocznie się na wystawie czasowej „Ty Bambrze!”, gdzie porozmawiamy o inności, emigracji oraz o kulturze bamberskiej i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie – co Bambrzy pozostawili Poznaniakom?
miejsce: MUZEUM ETNOGRAFICZNE, Grobla 25 (wejście od ul. Mostowej 7)

18.07 – Malarskie memory – Choć to tylko zabawa w Memory, żeby zagrać musimy podjąć kilka niełatwych wyzwań! Odnalezienie malarskich tematów, rozszyfrowanie obrazowych treści, seria pytań do malarza.. A może umiecie grać też w Piotrusia?
miejsce: MUZEUM NARODOWE, aleje Marcinkowskiego 9

19.07 – Zaskakująca sztuka współczesna – Dajmy się zaskoczyć sztuce współczesnej! Poznajmy jej bogactwo form i nietypowe materiały, z których korzysta.
miejsce: MUZEUM NARODOWE, aleje Marcinkowskiego 9

23.07 – Artysta – Detektyw – Krytyk – Wstępem do zajęć będzie opowieść o życiu i pracy artysty od czasów najdawniejszych do dziś. W części warsztatowej, niczym muzealni detektywi, spróbujemy odnaleźć arcydzieła z kolekcji MNP, by następnie wspólnie je opisać. Wiek uczestników 9 -12 lat. miejsce: MUZEUM NARODOWE, aleje Marcinkowskiego 9

24.07 – Tajemnice garncarskiego koła – spotkanie przy starym kole garncarskim na wystawie „Rzeczy mówią” z opowieścią o dawnym, ważnym zawodzie garncarza i warsztatami garncarskimi, prowadzonymi przez prawdziwego rzemieślnika, kontynuującego od kilku pokoleń tradycje tego zawodu.
miejsce: MUZEUM ETNOGRAFICZNE, ul. Grobla 25 (wejście od ul. Mostowej 7)

25.07 –„Jeszcze Polska nie umarła…” – Zajęcia przybliżą ważne momenty z naszej historii – narodziny polskiego hymnu oraz Powstanie Wielkopolskie 1918-1919.
miejsce: WIELKOPOLSKIE MUZEUM WOJSKOWE, Stary Rynek 9

26.07 – Rówieśnicy z innych wymiarów – Tacy sami, ale inni. Rówieśnicy, ale mają 100 lat. Czy bardzo się różnimy od naszych muzealnych przyjaciół? miejsce: MUZEUM NARODOWE, aleje Marcinkowskiego 9

30.07 – Filozofowanie dla najmłodszych – Co to jest piękno i czy wszyscy pojmujemy je tak samo? Do czego służy szuka i czy w ogóle jest potrzebna? W trakcie warsztatu powstaną wspólne prace w czterech grupach kolorystycznych.
miejsce: MUZEUM NARODOWE, aleje Marcinkowskeigo 9

31.07 – Kłopoty z imieniem – Życie artysty jest pełne problemów – a to brakuje materiałów, a to nie ma zleceń, gips jest za rzadki, woda się rozlała, a w ogóle to nie ma pomysłów… Jak to panie artysto, prace nieskończone? Rzeźby nie nazwane? Oj, oj, chyba musimy zrobić z tym porządek!
miejsce: MUZEUM NARODOWE, aleje Marcinkowskiego 9

SIERPIEŃ
1.08 – Labirynt wyobraźni cz.I – Uruchamiając naszą wyobraźnię i kreatywność, udamy się w podróż ze średniowiecznymi pielgrzymami, odkryjemy tajemnice kabinetu cudów i dziwów oraz przekonamy się, ile waży najcięższa strzelba prezentowana na naszej ekspozycji. Gubiąc się w labiryncie przedmiotów, będziemy rozwiązywać liczne zagadki oraz przetestujemy naszą pamięć i spostrzegawczość. Wiek uczestników 9-12 lat.
miejsce: MUZEUM SZTUK UŻYTKOWYCH, Góra Przemysła 1

2.08 – Przyroda obrazów – Porozmawiajmy o roślinach i zwierzętach z obrazów. Dlaczego się na nich znalazły? Czy mają jakieś ukryte znaczenie? Przemieńmy się w detektywów i wspólnie poszukajmy odpowiedzi!
miejsce: MUZEUM NARODOWE, aleje Marcinkowskiego 9

6.08 – Muzealne podchody – W muzeum na pewno nie można dotykać eksponatów, nie można biegać… A czy można się bawić? Jak najbardziej! Zapraszamy na podchody, podczas których poznamy wyjątkowe eksponaty muzealne.
miejsce: MUZEUM NARODOWE, aleje Marcinkowskiego 9

7.08 – 5 zmysłów – Czy w Muzeum przyda nam się nos? Czy obraz może być „smakowity”? Tym razem podążymy ścieżką dzieł sztuki uruchamiając wszystkie zmysły. Ile zmysłów – tyle zadań przed nami!
miejsce: MUZEUM NARODOWE, aleje Marcinkowskiego 9

8.08 – Labirynt wyobraźni cz.II – Uruchamiając naszą wyobraźnię i kreatywność, przekonamy się, jaka moda panowała wśród polskich szlachciców, dowiemy się, co rokokowa dama nosiła w swojej peruce i odkryjemy, dlaczego porcelana była nazywana „białym złotem”. Gubiąc się w labiryncie przedmiotów, będziemy testować naszą intuicję oraz rozwiązywać zadania i rozpracowywać tajemne szyfry. Wiek uczestników 9 – 12 lat.
miejsce: MUZEUM SZTUK UŻYTKOWYCH, Góra Przemysła 1

9.08 –„Jeszcze Polska nie umarła…” – Zajęcia przybliżą ważne momenty z naszej historii – narodziny polskiego hymnu oraz Powstanie Wielkopolskie 1918-1919.
miejsce: WIELKOPOLSKIE MUZEUM WOJSKOWE, Stary Rynek 9

13.08 – Emocje – Kto czuje mnóstwo energii na widok wakacyjnego słońca? A kto wstał dzisiaj „lewą nogą”? Humory, nastroje, emocje towarzyszą nam cały czas – i tak samo towarzyszą sztuce! Sprawdzimy jak różne odczucia wywołują w nas dzieła sztuki, i przekonamy się, że obrazy też mają swoje „humory”. A może uda nam się zgadnąć w jakich nastrojach byli ich twórcy?
miejsce: MUZEUM NARODOWE, aleje Marcinkowskiego 9

14.08 – Bambrzy – poznański fenomen – Spotkanie poświęcone Bambrom rozpocznie się na wystawie czasowej „Ty Bambrze!”, gdzie porozmawiamy o inności, emigracji oraz o kulturze bamberskiej i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie – co Bambrzy pozostawili Poznaniakom?
miejsce: MUZEUM ETNOGRAFICZNE, ul. Grobla 25 (wejście przez park od ul. Mostowej 7)

16.08 – Ryby na talerzu – Amfory, aryballosy, lekyty…Wygląda na to, że Starożytni Grecy byli nie tylko pomysłowi, ale praktyczno – estetyczni. Ich naczynia były dostosowane do potrzeb ludzi, a dekoracje na nich zachwycają po dziś dzień. No dobrze, ale co mają wspólnego ryby z konikiem polnym? Wyjaśnienie tego połączenia możliwe tylko w Muzeum Narodowym.
miejsce: MUZEUM NARODOWE, aleje Marcinkowskiego 9

20.08 – Barwy sztuki – Do czego jest potrzebna barwa w obrazie? Jak barwy wpływają na nasz nastrój? Czy mogą mieć swoje ukryte znaczenia? Na zajęciach odpowiemy sobie na powyższe pytania i poznamy kolorystyczne sztuczki artystów.
miejsce: MUZEUM NARODOWE, aleje Marcinkowskiego 9

21.08 – Jak cię widzą tak cię piszą – Jak artyści przedstawiali na obrazach samych siebie i jak osoby zamawiające obrazy chciały być przedstawiane? O stroju, pozach i historiach związanych z dziełami sztuki opowiemy podczas zajęć, na których zaprojektujemy własny strój w technice kolażu.
miejsce: MUZEUM NARODOWE, aleje Marcinkowskiego 9

22.08 – Malarskie memory – Choć to tylko zabawa w Memory, żeby zagrać musimy podjąć kilka niełatwych wyzwań! Odnalezienie malarskich tematów, rozszyfrowanie obrazowych treści, seria pytań do malarza.. A może umiecie grać też w Piotrusia?
miejsce: MUZEUM NARODOWE, aleje Marcinkowskiego 9

23.08 – Czarodziejska studnia – Studnia w Muzeum? Niemożliwe! Czy możemy zaczerpnąć z niej wodę? Nie, bo to nie jest taka zwyczajna studnia z wodą, ale…ciii, nic nie mów – to tajemnica. Pozna ją tylko ten, kto przyjdzie do Muzeum.
miejsce: MUZEUM NARODOWE, aleje Marcinkowskiego 9

27.08 – Artysta – Detektyw – Krytyk – Wstępem do zajęć będzie opowieść o życiu i pracy artysty od czasów najdawniejszych do dziś. W części warsztatowej, niczym muzealni detektywi, spróbujemy odnaleźć arcydzieła z kolekcji MNP, by następnie wspólnie je opisać. Wiek uczestników 9 -12 lat. miejsce: MUZEUM NARODOWE, aleje Marcinkowskiego 9

28.08 – Tajemnice garncarskiego koła – spotkanie przy starym kole garncarskim na wystawie „Rzeczy mówią” z opowieścią o dawnym, ważnym zawodzie garncarza i warsztatami garncarskimi, prowadzonymi przez prawdziwego rzemieślnika, kontynuującego od kilku pokoleń tradycje tego zawodu.
miejsce: MUZEUM ETNOGRAFICZNE, ul. Grobla 25 (wejście od ul. Mostowej 7)

29.08 – Przybyli ułani – Uczestnicy dowiedzą się kim byli ułani, jakich koni dosiadali, jak się nimi opiekowali, jakie piosenki śpiewali i jak sami wyglądali. A wszystko to stępem, kłusem i galopem na wystawie o Ułanach Poznańskich. miejsce: WIELKOPOLSKIE MUZEUM WOJSKOWE, Stary Rynek 9

30.08 – Muzealne krajobrazy – Marina, weduta, sztafaż, plener – to nie słownik wyrazów obcych, ale zabawa wśród obrazów połączona z rysowaniem własnego pejzażu.
miejsce: MUZEUM NARODOWE, aleje Marcinkowskiego 9

Informacje praktyczne:
Zajęcia warsztatowe adresowane są do dzieci w wieku 6 – 12 lat, które spędzają wakacje w Poznaniu lub okolicach. Odbywają się w lipcu i sierpniu, codziennie (od wtorku do piątku) o godzinie 12.15 w Muzeum Narodowym w Poznaniu przy alejach Marcinkowskiego 9, lub w oddziałach Muzeum Narodowego: Wielkopolskim Muzeum Wojskowym (Stary Rynek 9), Muzeum Sztuk Użytkowych (Wzgórze Przemysła) oraz w Muzeum Etnograficznym (wejście przez park przy ul. Mostowej 7).

Na wszystkie zajęcia w Muzeum Narodowym i oddziałach obowiązują zapisy pod nr tel. 61 85 68 136 od poniedziałku do piątku od godz. 8.00 – 15.30.

Uczestnictwo w zajęciach w cenie 8 zł. Muzeum zapewnia materiały plastyczne.

Zajęcia z cyklu „Wakacje w muzeum” adresowane są do widzów indywidualnych. Grupy zorganizowane zapraszamy do korzystania ze stałej oferty edukacyjnej Muzeum Narodowego.

Dodatkowo rodzinom z dziećmi zwiedzającym samodzielnie Muzeum Narodowe w Poznaniu oferujemy bezpłatne przewodniki (do pobrania w kasie) i walizki „muzealnych tropicieli” ( do pobrania w szatni), które urozmaicą pobyt w muzeum i pozwolą wspólnie i kreatywnie spędzić u nas czas!

Regulamin zajęć „Wakacje w muzeum”
1. Dzieci w wieku do lat 13 powinny przebywać w Muzeum pod opieką osób dorosłych.
2. Obsługa Muzeum nie ponosi odpowiedzialności za dzieci pozostawione bez opieki.
3. Za szkody wyrządzone przez dzieci odpowiedzialność ponoszą ich opiekunowie.
4. Zajęcia trwają 60 – 90 min.
5. Rodzice i opiekunowie mogą bezpłatnie towarzyszyć dzieciom w trakcie zajęć muzealnych.

 

 

 

ŚRODA

 

 

Kot Leon Nauka Muzyki / Bobusie w Pireusie!

BOBUSIE W PIREUSIE

Nie wiesz jak muzykować z dzieckiem?

Przyjdź na zajęcia! Piosenki śpiewane wspólnie są proste i łatwe do zapamiętania, tak abyś sama mogła śpiewać je maluchowi w domu. W końcu to Twój głos jest dla niego najważniejszy!

Czy wiesz, że:

➡ dzieci, którym dużo się śpiewa już od trzeciego miesiąca zaczynają dostrajać swój głos do śpiewanej melodii?

➡ od 6 miesiąca życia u dziecka zaczyna się pojawiać reagowanie ruchem na muzykę? Nie ma jeszcze synchronizacji z rytmem muzyki, jednak zauważ, że Twój maluch uwielbia poruszać się kiedy tylko usłyszy melodię!

➡ w tym samym czasie pojawiają się pierwsze przejawy funkcjonowania pamięci muzycznej? Zajęcia umuzykalniające uwrażliwią dziecko na rozmaite dźwięki – począwszy od rozróżniania głosów ludzi, zwierząt czy odgłosów otoczenia, a kończąc na często granych melodiach.

——————————————————

Jeśli właśnie zostałaś Mamą i chciałabyś poznać inne Mamy z okolicy i razem spędzić miło czas w przyjaznej, muzycznej atmosferze to zapraszamy na zajęcia umuzykalniające z Kotem Leonem! Zajęcia są bezpłatne, zapraszamy rodziców z dziećmi od 4-16 miesiąca życia.

——————————————————

Kot Leon to po prostu maskotka, która wita się i żegna z maluchami na każdych zajęciach. Będziemy wspólnie śpiewać, grać na instrumentach perkusyjnych takich jak klawesy, marakasy czy bębenki, słuchać muzyki oraz maszerować i bujać się w rytm granej na pianinie melodii.

——————————————————

Prowadzenie: Kamila Krawczyk

Absolwentka dwóch kierunków: Muzykologia oraz Edukacja muzyczna na Akademii Muzycznej w Poznaniu. Już w trakcie studiów (od 2012 roku) zaczęła pracować z dziećmi i szukać swojej drogi zawodowej. Pracowała w szkołach muzycznych, klubach malucha, żłobkach, przedszkolach, na koloniach i półkoloniach z różnymi grupami wiekowymi, jednak ostatecznie wybrała tych najmłodszych – dzieci od 4 miesiąca życia do 6 roku życia. W 2018 roku założyła własne miejsce edukacyjne Kot Leon Nauka Muzyki, w którym prowadzi zajęcia umuzykalniające dla Bobusiów (4 – 16 m.ż), Smyków (1,5 – 3 lat) i Skrzatów (3 – 5 lat) oraz uczy gry na pianinie dla tych nieco starszych. W wolnych chwilach pisze piosenki dla dzieci i próbuje swoich sił w szyciu na maszynie 🙂

ZAPISY I INFORMACJE:
inkubatorkulturypireus@gmail.com
tel.: 796 539 455
Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Przy zapisach proszę podać datę warsztatów oraz imię i wiek uczestnika. Jeden uczestnik może wziąć udział we wszystkich warsztatach.
Zapisy w w trybie ciągłym do wyczerpania puli miejsc.

Projekt nagrodzony w II edycji konkursu Twój Pireus – Miejsce na Twoją Inicjatywę #poznańwspiera

 

I szyli długo i szczęśliwie | warsztaty familijne

Yarnbombing to dziedzina sztuki polegająca na pokrywaniu elementów przestrzeni zewnętrznej (najczęściej architektury miejskiej, ale także drzew, kamieni itp.) ręcznie wykonanymi dzianinami. Postrzegany jako rodzaj graffiti lub street artu, yarnbombing nie posiada jeszcze ugruntowanej polskiej nazwy, ale czasem pojawia się określenie „bombardowanie włóczką” lub „dziergane graffiti”. ???

To tyle, jeśli chodzi o definicje 😉 A my już teraz zapraszamy na cykl warsztatów z rękodzieła, które realizujemy razem ze Stowarzyszenie Oplotki ♥ ???

Warsztaty mają charakter familijny – zapraszamy na nie: małych, dużych, starszych, młodszych, kobiety i mężczyzn, dziewczynki i chłopców, mamusie i tatusiów, babcie i dziadków… ?
Na warsztatach będziemy posługiwać się różnymi technikami:
? szydełkowanie
? robienie na drutach
? zero waste
? tkanina

Efektem warsztatów będzie wspólne zbombardowanie wybranych drzew | słupów | latarni na Głównej w Poznaniu ♥ Oczywiście, wszystko całkowicie legalnie 😉

‼️‼️‼️ Ważne informacje ‼️‼️‼️
Warsztaty rozpoczynają się w czerwcu i trwać będą cyklicznie przez trzy kolejne miesiące ♥

⁉️ Kiedy? Gdzie? ⁉️
? warsztaty w każdą środę
? pierwsze spotkanie | środa | 5 czerwca
? godz. 14:00
? ul. Główna 42 | poddasze

Zbombardujmy kolorowymi instalacjami przestrzeń Głównej! ????

#chodźcienawarsztaty #Fyrtel_Główna #poznanwspiera #yarnbombing #rękodzieło #SMAK #Oplotki #szydełko #zerowaste #druty #tkanina #warsztaty #razemmożemywięcej #instalacja #przestrzeńmiejska

 

 

 

 

 

CZWARTEK

 

 

Piknik w cieniu Wieży Eiffela

18. VII godz. 16.30 Piknik w cieniu Wieży Eiffela

BONJOUR!
Zapraszamy na wesoły piknik w cieniu Wieży Eiffela. Pospacerujemy bulwarami Paryża, stolicy największego kraju w Europie. Dowiemy się, jakie pyszności królują w piknikowym MENU. Zbudujemy własną Wieżę Eiffela, po to, by w jej cieniu przy dźwiękach francuskiej muzyki tańczyć i wesoło bawić się, również po francusku. Nauczymy się kilku francuskich zwrotów z dobrym akcentem.
Zapewni to lektorka języka, dyrektorka Francuskiego Atelier: Agnieszka Antowska.

Os. Przyjaźni 125c
Bilety 10 zł

Rejestracja: ksiegarniazbajki@gmail.com lub tel.: 61 8200 582

 

Biblioteka w plenerze

Zapraszamy najmłodszych na plenerowe spektakle Kamishibai, czyli pokazy japońskiego papierowego teatru, który prezentowany jest w specjalnej skrzyni zwanej butai. Wraz z otwierającymi się drzwiczkami butai otwierać się będzie niesamowity świat baśni oraz bajek. A kiedy drzwiczki się zamkną wspólnie ożywimy opowiedzianą historię bawiąc się i tworząc wyjątkowe prace plastyczne.

Czekamy na Was w każdy czwartek o godz. 12.00 na Plaży Miejskiej w Luboniu. Nie może Was zabraknąć!

 

Wakacje na podwórku

Wakacje na podwórku mogą być fajne. Mieszkańcy zorganizowali cykl zajęć z animatorką dla młodszych dzieci i warsztaty fotograficzne dla nastolatków. Wszystko to w ramach własnej inicjatywy sąsiadów realizowanej we współpracy z Centrum Inicjatyw Lokalnych „Sąsiedzi z Kólturą”.

Zachęcamy do naśladowania! Dla chcącego nic trudnego, trzeba tylko się odważyć 🙂 🙂

Tak wyglądały pierwsze zajęcia. Zapraszamy na kolejne!

C.D.N.
#poznanwspiera

 

 

 

PIĄTEK

 

 

Noc w Palmiarni lipiec

Zapraszamy Was na Noc w Palmiarni 19 lipca 2019 w godzinach 20.00-2.00 (kasa do 1.30)!

Drugą w tym roku Noc w Palmiarni uświetni Muzeum Czekolady Poznań, które przygotuje dla Was garść wiedzy oraz atrakcji związanych z tematyką czekolady!

W harmonogramie m.in.: krótki wykład na temat czekolady zakończony quizem na temat drzew kakaowca; malowanie twarzy w stylu Indian i rdzennej ludności Ameryki Środkowej, informacje na temat fair trade oraz wiele innych atrakcji!

Wejście w cenie biletu wstępu do Palmiarni:
normalny: 10 zł
ulgowy: 7 zł

Bilety do kupienia tylko w kasie Palmiarni w czasie wydarzenia, nie prowadzimy przedsprzedaży ani sprzedaży internetowej.

 

Kulturalny Stary Rynek weekend nr 4

Czwarty weekend to aż dziesięć wydarzeń! Startujemy w piątek spektaklem muzycznym na Dziedzińcu Szkoły Baletowej – Milonga pod gwiazdami. W sobotę w tamtejszej Auli czekamy zaś z przedstawieniem „Dźwiękowóz”.
W sobotę i niedzielę gratka dla dzieci. Spektakl uliczny „Hop ku przygodzie” i warsztaty cyrkowe. Do tego przedstawienie Teatr Fuzja – Elmer – słoń w kratkę”.
Niedzielę rozpoczniemy koncertem Dixie Company pod Odwachem oraz pierwszym z cyklu „Spacerów z przewodnikiem” (12.30). Potem – kolejne spotkanie z cyrkowcami – przedstawienie „Otto” (12.30 – przed Ratuszem) oraz warsztaty cyrkowe (13.30). Do tego „Salon sąsiedzki” (sobota, niedziela) oraz świetnie zapowiadające się koncert Tim McMillan & Rachel Snow (sobota, 19).
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy.
19 lipca , godzina 18:30, Dziedziniec OSB, Milonga pod gwiazdami. – Spotkania na Gołębiej
20 lipca, godzina 12:30, płyta starego Rynku przed Ratuszem, Stary Rynek – Nowy Cyrk (Fundacja Pro-Spin) spektakl uliczny „Hop ku przygodzie” Kamil Malecki: rodzinny spektakl uliczny, a zaraz po nim warsztaty cyrkowe; – 13:30-14:30 warsztaty cyrkowe,
20 lipca, godzina 12:30 „Elmer- słoń w kratkę” – Teatr Fuzja,
20 lipca, godzina 17.00, mała Aula OSB, Dźwiękowozem przez Jedwabny Szlak.- spektakl w sali nr 5. – Z pamiętnika podróżnika
20 lipca, godzina 19:00, Tim McMillan & Rachel Snow, Scena na Quadro,
20 lipca, od godziny 11:00, Sobotnie Śniadania – Salon Sąsiedzki – Kulturalny Stary Rynek (Zamkowa, Masztalarska) – 11:30 koncert Szymon Siwierski – piano / Maciej Próchniewicz – gitara
21 lipca, od godziny 14:00, Salon Sąsiedzki – Kulturalny Stary Rynek – Niedzielne Słodkie – ciasto i napoje/ animacje lalkarskie Karolina Martin / z animacjami aktorskimi – Mariusz Adamski, Wydawnictwo Zakamarki,
21 lipca, godzina 12:15, zbiórka przed Ratuszem, Prawda czy Fałsz? Spacer z przewodnikiem – Andrzej Dominik Ohde,
21 lipiec, w godzinach 12:30-15:00, Odwach, Dixie Company Swingująca starówka,
21 lipca, godzina 12:30, płyta starego Rynku przed Ratuszem, spektakl uliczny Łukasz „OTTO” Wójcik; – 13:30-14:30 warsztaty cyrkowe, Stary Rynek – Nowy Cyrk (Fundacja Pro-Spin)

 

Lato na Targach: 

Kontynuujemy nasz cykl spotkań „Fenomen PeWuKi”, tym razem w wakacyjnej odsłonie!

Chcesz dowiedzieć się więcej o Powszechnej Wystawie Krajowej? Zobaczyć pawilony, które pamiętają czasy Stanisława Wachowiaka i Rogera Sławskiego?
Posłuchać fascynujących historii podczas spacerów z przewodnikiem?
Przenieść się w czasie i wziąć udział w grze miejskiej?
Dołącz do naszego wydarzenia i wybierz atrakcje dla siebie.

19.07 – Gra Miejska, City Event Poznań – dużo więcej niż zwiedzanie – połączenie zabawy i edukacji – wystarczy wiedza ogólna, smartfon! przygotowaliśmy mnóstwo zadań i zagadek, dzięki którym poczujecie się jak uczestnicy PeWuKi.

26.07 – zwiedzanie targów z przewodnikiem – prezentacja PeWuKi w kontekście jej znaczenia dla Polski, Poznania i Targów – wiele ciekawostek, anegdot, przekazanych uczestnikom podczas zwiedzania przez profesjonalnego przewodnika z zachowaniem chronologii i najważniejszych faktów dotyczących Wielkiej Wystawy

9.08 – Gra Miejska, City Event Poznań – dużo więcej niż zwiedzanie – dużo więcej niż zwiedzanie – połączenie zabawy i edukacji – wystarczy wiedza ogólna, smartfon! przygotowaliśmy mnóstwo zadań i zagadek, dzięki którym poczujecie się jak uczestnicy PeWuKi.

16.08 – zwiedzanie targów z przewodnikiem – prezentacja PeWuKi w kontekście jej znaczenia dla Polski, Poznania i Targów – wiele ciekawostek, anegdot, przekazanych uczestnikom podczas zwiedzania przez profesjonalnego przewodnika z zachowaniem chronologii i najważniejszych faktów dotyczących Wielkiej Wystawy

23.08 – Gra Miejska, City Event Poznań – dużo więcej niż zwiedzanie – dużo więcej niż zwiedzanie – dużo więcej niż zwiedzanie – połączenie zabawy i edukacji – wystarczy wiedza ogólna, smartfon! przygotowaliśmy mnóstwo zadań i zagadek, dzięki którym poczujecie się jak uczestnicy PeWuKi.

Sprawdź program Lata na Targach: https://www.mtp.pl/pl/kalendarium/lato-na-targach/

 

Mobilne pokoje zagadek – Agent śledczy

Mobilny Pokój Zagadek – bo o nim mowa – powstanie w jednej z pałacowych sal. To pomysł na wspólną zabawę z rodziną czy grupą przyjaciół.

Escape Room (Pokój Zagadek) – przeniesiono ze świata komputerów do rzeczywistości. Tu największym przeciwnikiem jest upływający, wyznaczony czas. Zmieszczenie się w jego limicie, to jedyna reguła, której trzeba się trzymać.

Przygotowane zadania mają różny stopień trudności, a tegoroczna edycja nosi nazwę „Agent Śledczy” ? ? ?.

Od 24 czerwca istnieje możliwość rezerwacji wejścia do Pokoju Zagadek pod numerem telefonu: ☎️ 61 10 10 400 ☎️. Ilość miejsc ograniczona.

 

Planszówki w Puszczykowie – Klub Gier Planszowych Kości

Zapraszamy na co dwutygodniowe spotkania w Klubie Gier Planszowych Kości!
Gramy w co drugi piątek w godzinach od 19 do 24 w pomieszczeniu BMCAK w Szkole Podstawowej nr 1 w Puszczykowie (mapka załączona do wydarzenia). Wstęp bezpłatny!

Posiadamy ponad 400 tytułów, jednak na spotkania klubowe zabieramy tylko część z nich – jeśli chcielibyście w coś konkretnego zagrać piszcie czy to pod wydarzeniem czy w wiadomości do nas!

Atrakcje będą pojawiały się na bieżąco :)!

Do zobaczenia

 

 

 

 

SOBOTA

 

 

Dom Bajek wciąż czyta Maludom – czytando nr 7

Zapraszamy wszystkich Małych Artystów i Wielbicieli Książek
w wieku 2-5 lat na warsztaty z książką niebanalną!
Zbadamy, w jaki sposób słowo łączy się z obrazem.
Będziemy czytać, rozmawiać, malować, działać plastycznie
i ruchowo. Zawsze przywita nas Pani Mysia.

Czy zastanawialiście się kiedyś czym byłby świat, gdyby nie jego różnorodność? I – patrząc na to z drugiej strony – że WSZYSTKO dookoła nas tworzy jedną spójną całość. Spójrzmy na świat holistycznie, na ludzi, zwierzęta, rośliny… I stwórzmy własny przyjazny ekosystem na świętomarcińskim podwórku ♥

„Tak jak ty”, Jean-Baptiste Del Amo
ILUSTRACJE: Pauline Martin
wyd. Entliczek

KIEDY? Sobota, 20 lipca 2019, 11.00 – 12.30
GDZIE? Podwórko przy Bibliotece Domu Bajek, Święty Marcin 37
ZA ILE? Wstęp bezpłatny

ZAPISY: dom.bajek.poznan@gmail.com
Ilość miejsc ograniczona 🙂

Po spotkaniu będzie możliwe skorzystać z zasobów naszej Biblioteki Domu Bajek 🙂

Projekt „Dom Bajek Wciąż Czyta Maludom” dofinansowano ze środków budżetowych miasta Poznania! #poznanwspiera

Z A P R A S Z A M Y !!!

 

Mobilne Sceny Muzyczne na Placu Wolności

Mobilne Sceny Muzyczne to cykl otwartych wydarzeń muzycznych organizowanych w przestrzeniach publicznych Poznania i Wielkopolski, a także w ośrodkach specjalnych, centrach kultury, szpitalach i hospicjach. W trakcie spotkań muzycy i muzykoterapeuci wprowadzają uczestników do wspólnego śpiewu i gry na instrumentach.

Niezależnie od umiejętności muzycznych, wieku i sprawności, każdy może stać się częścią muzycznego zespołu. W myśl polityki równych szans sesje otwarte są dla różnorodnych grup i mniejszości społecznych. Do udziału w wydarzeniach zapraszani są także chętni przechodnie. Wspólne tworzenie muzyki staje się w ten sposób pretekstem do spotkań niezwiązanych ze sobą na co dzień grup społecznych.

Otwarte sesje muzyczne przyczyniają się do popularyzowania muzyki jako sztuki użytkowej – wykonywanej na co dzień dostępnej dla każdego, w szczególności dla osób o ograniczonej mobilności i grup wykluczonych.

Zapraszamy na Plac Wolności w Poznaniu w sobotę 20.07 12:00 – 14:00
wstęp bezpłatny

Projekt finansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 – 2020

 

Sobotni Wulkan Doświadczeń w StrefaKAWY

Witamy Was serdecznie 🙂

Wakacje trwają, więc wymyśliliśmy fajną niespodziankę dla Waszych dzieci. 20.07 w sobotę organizujemy dla Nich wydarzenie, w którym pomoże nam niezastąpiony zespół Wulkan Doświadczeń

Zapraszamy młodych naukowców w wieku od 3 do 10 lat, razem z rodzicami do naszej kawiarni Strefa KAWY o godzinie 11:00 na Hetmańską 90 ( w salonie rowerowym Strefa Rowery).

Podczas wydarzenia dowiemy się:
– jak nabić jajko w butelkę?
– czy ocet lubi się z sodą?
– jak bez użycia pompki i ust napełnić balon?
– czy ziemniak umie pływać?
– jaką moc ma naelektryzowany balon?

Chętnych prosimy potwierdzić swoją obecność klikając „Wezmę udział” na stronie wydarzenia. Ilość miejsc ogranicozna.

Wstęp FREE 🙂
Do zobaczenia! ♥

 

Wegańskie pokazy kulinarne z Wegan Nerd (Alicja Rokicka)

?Alicja Rokicka (Wegan Nerd)?

?Wegańskie pokazy kulinarne?

Kuchnia roślinna nie działa konwencjonalnie. Pełno w niej świeżych produktów, ciekawych połączeń, warzywa zamieniają się w pyszne desery, główne danie bywają wymyślne, ale i proste zawsze kolorowe i smaczne. Tutaj najważniejsze są chwasty, polskie bulwy, owoce i kwiaty.

Razem z Alicją Rokitnicką?, autorką książki i bloga Wegan Nerd ugotujemy zaskakujące dania. Aromatyczne, zdrowe dla świata, ducha i ciała.
Posłuchacie opowieści o weganiźmie, deserach, sztuczkach i trikach w kuchni.

Będzie zielono?

Zapraszamy

Pokazy i opowieści zaczynamy o godzinie 18.

Strefa jedzeniowa śmiga od godziny 12.

Nakarmią:
Soon

 

Wycieczka śladami ssaków

Na granicy dnia i nocy, w tajemniczej dolinie rzeki Cybiny do życia budzą się mieszkańcy i mieszkanki, których w ciągu dnia nie widać. Wychylają się zza pni, traw, krzaków, wypływają z wody. Pozostawiają za sobą ślady, tropy – czytelne tylko dla osób wtajemniczonych. Zapraszamy do wspólnego spaceru, w trakcie którego będziemy podglądać ciekawe życie naszych sąsiadów – nadcybińskich zwierząt! Wraz z przyrodnikami z PTOP „Salamandra” i sprzętem obserwacyjnym udamy się nad rzekę w poszukiwaniu m. in. bobrów czy łasic. Przekonamy się, jakie mają nawyki, co lubią robić, dlaczego wybierają wieczorową porę i jak ich zachowania różnią się od naszych.

Termin: sobota, 20 lipca, godz. 20:30

Miejsce: Amfiteatr Bramy Poznania

Wykonawca: Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”

Odbiorcy: rodziny z dziećmi +5

Udział: bezpłatny, obowiązują zapisy: wydarzenia@bramapoznania.pl

 

Najmniejsi Mieszkańcy Rzeki

W rzece mieszka mnóstwo zwierząt! Wystarczy chwila nad jej brzegiem, by zaobserwować ptaki pływające na jej powierzchni, żaby odpoczywające na roślinach zanurzonych w jej nurcie, albo ryby, których łuski odbijając słoneczne światło błyszczą pod powierzchnią wody. W rzece mieszkają również bardzo małe organizmy – tak małe, że nie widać ich gołym okiem. W trakcie warsztatów poznamy te najmniejsze zwierzątka zamieszkujące Cybinę – plankton! Bywa on zwierzęcy lub roślinny, stanowi pożywienie dla zwierząt mieszkających w rzece. Jak wygląda? Jakie okazy znajdziemy w Cybinie? Przekonamy się sami/e – poprzez doświadczenia!

Termin: 20 lipca, godz. 11:00 i 14:00

Miejsce: Amfiteatr Bramy Poznania

Wykonawca: Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”

Odbiorcy: rodziny z dziećmi +5

Udział: bezpłatny, obowiązują zapisy: wydarzenia@bramapoznania.pl

 

Dzień Najmłodszego Odkrywcy- Chemiczne rewolucje

Wydarzenie dedykowane najmłodszym gościom Laboratorium Wyobraźni, czyli… Dzień Najmłodszego Odkrywcy! Wspólnie odkryjemy świat nauki przy pomocy naszych zmysłów. Przed nami wielka przygoda z eksperymentami! Tym razem spotkamy się w sobotę, 20 lipca.

Atrakcje:

?Experymentarium: Chemiczne rewolucje dla Najmłodszych: Nadszedł czas na rewolucje! Chemiczne rewolucje, czyli eksperyment chemiczny w kuchni. Tylko u nas laboratorium zmienia się w domową kuchnię, a najmłodsi odkrywcy będą dziś kucharzami. Naszym zadaniem będzie z produktów dostępnych w każdej kuchni przygotować plastyczną masę, domowy wskaźnik pH, a także sprawdzić co kryje w sobie kolorowy pisak.

?Ekspozycja na Wystawie Czerwonej: Doświadczanie świata nauki poprzez samodzielne eksperymentowanie. Ekspozycja pełna kolorów, kontrastów, faktur i stanowisk będących dla Najmłodszych Odkrywców tablicami manipulacyjnym wzmacniającymi u nich moc sprawczą poprzez kręcenie, pompowanie czy przykładanie magnesów i obserwowanie efektów własnych działań. Tego dnia nasza Ekspozycja stanie się źródłem niezwykłych doświadczeń zmysłowych- będziemy patrzeć, słuchać i dotykać, nieustannie zachwycając się tym, ileż to świata wciąż pozostaje nam do odkrycia!

Miejsce: Wystawa Czerwona Laboratorium Wyobraźni, ul. Rubież 46/A2
Termin: sobota, 20 lipca
Godzina rozpoczęcia: 10:00
Czas trwania: 2h

Wydarzenie dedykowane dzieciom od 3. do 6. roku życia wraz z opiekunami.

 

Poranek literacki z Albertem i Molganem

20.VII godz. 11.00 Poranek literacki z Albertem i Molganem

To tajemniczy przyjaciel Alberta, który pojawia się zawsze wtedy, gdy tata chłopca nie ma czasu się z nim bawić. Przydaje się także wtedy, gdy Albert potrzebuje wyjaśnienie tajemniczego zniknięcia ważnych przedmiotów, takich jak na przykład ulubiona fajka taty. Łatwo zrzucić na niewidzialnego przyjaciela całą winę. Zwłaszcza, że jest tak tajemniczy, że tylko Albert może go zobaczyć…

Czy uda się tatusiowi Alberta zaakceptować obecność tajemniczego gościa, czy też zechce go pożegnać?

Dla dzieci od 2,5 do 8 lat, dla całych rodzin.

Wstęp: bon wymieniany na książkę o wartości 20 zł.

os. Przyjaźni 125 C

 

Robimy Zespół! – bezpłatne warsztaty muzyczne dla dzieci.

Wydaje się, że droga do stworzenia zespołu muzycznego jest kręta; wymaga miesięcy ćwiczeń na poszczególnych instrumentach i wielu godzin spędzonych na komponowaniu materiału. Do tego dochodzi organizowanie prób oraz koszta związane ze samym sprzętem; trzeba przecież kupić gitary, wzmacniacze, talerze do perkusji…

A co jeżeli powiemy, że niekoniecznie tak jest?

Owocem całego poświęconego czasu i wydanych pieniędzy, z punktu widzenia słuchacza, jest natomiast muzyka grana na koncertach albo albumy wrzucone do Internetu lub wypalone na płyty CD.

A co jeśli istnieje druga strona medalu?

Przy współpracy z poznańskimi muzykami (inicjatywa Miłość krąży) i pomocy doświadczonych, lokalnych animatorów, pedagogów i kulturoznawców z Projekt Ferajna chcemy zachęcić najmłodszych do wspólnego wypróbowania swoich sił przy wszystkich podstawowych instrumentach wchodzących w skład zespołu muzycznego.

Przyjaciel z przyjacielem; nieznajomy z nieznajomym; bas, perkusja, gitary, klawisze. Ma być głośno, hałaśliwie i przede wszystkim wspólnie.

Celem samych warsztatów ma być udowodnienie dzieciom, że sprzęt, kilku muzyków i ich umiejętności nie tworzą jeszcze zespołu. Chcemy pokazać najmłodszym, że kluczem jest komunikacja, a koniecznością współpraca, a nie posiadanie instrumentów. Zasada jest prosta: żeby być słuchanym, trzeba najpierw słuchać co mówią, lub grają inni.

Samo wydarzenie będzie miało formę warsztatów, w których, oprócz krótkich koncertów i rozmów z zaprzyjaźnionymi muzykami, będzie możliwa wspomniana wyżej próba sił i pierwsze eksperymenty ze stworzenia wspólnej kompozycji lub krótkiej improwizacji.

Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 8 – 15 lat.

Zapisy: agata@projektferajna.pl

Warsztaty powstają przy współpracy z:

Miłość krąży, Projekt Ferajna, Kołorking Muzyczny, UGORY, Willa Kosmos, Gołębie, Pensjonat, Fronda, Sierść, Astrokot, Mucha Ladaco

Miłość krąży jest oddolną inicjatywą zrzeszającą grupę lokalny zespołów muzycznych, która miała dotychczas za cel pomoc w organizowaniu koncertów zespołom spoza Poznania. Ma ona na swoim koncie ponad takich 20 wydarzeń. Teraz, przy współpracy z Projektem Ferajna i Kołorkingiem muzycznym chcą rozszerzyć swoją działalność i pomóc dzieciakom chwycić za instrumenty, bo wierzą oni, że wspólne granie ze sobą, to nie tylko zabawa i kształcenie warsztatu muzycznego, ale również sposób na budowanie silnych relacji międzyludzkich opartych na zgodzie i szczęściu całej grupy, a nie zysku i egoistycznych potrzebach jednostek.

Należy również dodać, że samo wydarzenie jest częścią większego projektu, w którym dzieci dostaną szanse na stworzenie regularnego zespołu, granie prób, stworzenie piosenki i koncert przed większą publicznością. O szczegóły tego przedsięwzięcia można pytać 20 lipca, po, przed lub w trakcie wydarzenia.

#ProjektFerajna #MiłośćKrąży #KołorkingMuzyczny #RobimyZespół #WarsztatyDlaDzieci #MuzyczneWarsztatyDlaDzieci #RobimyMuzykę #Poznań #UndergroundPoznań #NiezalPoznań

 

50. rocznica pierwszego lądowania na Księżycu

20 lipca minie 50 lat od pierwszego lądowania na Księżycu!

W ten szczególny dzień serdecznie zapraszamy Was do obejrzenia wystawy Misja na Księżyc w Fotoplastykonie Poznańskim.

W sobotę 20 lipca wstęp dla wszystkich w cenie biletu ulgowego (2 zł).

Przygotowaliśmy także warsztaty dla dzieci:

Podbijamy Kosmos! – warsztaty konstrukcyjne dla dzieci w wieku 6-9 lat.

W czasie zajęć dzieci obejrzą archiwalną wystawę z wypraw w Kosmos w Fotoplastykonie Poznańskim, a następnie staną przed zadaniem zbudowania własnych rakiet i statków kosmicznych.

Miejsce: Warsztatownia, ul. F. Ratajczaka 44
Data: 20.07.2019 (sobota)
Godzina: 11.00

Udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: edukacja@wm.poznan.pl lub 61 854 07 61.

Do zobaczenia! ???

 

Podróże w czasie – osada na półwyspie – Biskupin

Druga część cyklu „Podróże w czasie”, poświęcona mieszkańcom osady z przełomu epok brązu i żelaza. Podczas tej podróży dowiecie się, w jaki sposób 2700 lat temu zbudowaną osadę obronną, której unikalne w skali archeologii świata drewniane pozostałości zachowały się do dnia dzisiejszego. Poznacie, jakich do jej budowy użyto materiałów i narzędzi, jakich technik budowlanych. Zobaczycie, jak żyli jej mieszkańcy, jak wyglądały ich domy, czym się zajmowali. Na szczególną uwagę zasługuje odlewanie brązu – pierwszego sztucznie uzyskanego stopu metalu. To bardzo trudne zajęcie, a jednak mieszkańcy osady potrafili wykonywać z niego piękne szpile, noże, groty. Z pewnością dowiecie się, dlaczego brąz miał wielkie znaczenie dla rozwoju gospodarczego i społecznego mieszkańców ziem dzisiejszej Polski.

 

 

 

 

NIEDZIELA

 

V Koncert Operowy nad Wartą – Strauss Gala

Miasto Poznań zaprasza na wyjątkowe wydarzenie – „Strauss Gala” to koncert muzyki klasycznej w pięknej scenografii parku Szelągowskiego. W programie nie zabraknie najsłynniejszych walców i polek. Orkiestra Symfoniczna Collegium F prowadzona przez znakomitego dyrygenta – maestro Marcina Sompolińskiego zadba o warstwę muzyczną koncertu. Na scenie wystąpią wybitni soliści teatrów operowych: Joanna Horodko (sopran) oraz Marek Szymański (tenor).
W programie usłyszą Państwo między innymi najpiękniejsze walce „Nad pięknym modrym Dunajem”, „Opowieści lasku wiedeńskiego”, „Wiedeńska krew”, słynne polki „Pizzicato Polka”, „Trisch -Trasch”, a także utwory, które uwielbia publiczność na całym świecie, choćby „Wielka sława to żart” z Barona Cygańskiego.

Koncert, a zarazem muzyczna podróż do Wiednia rodziny Straussów, jest dedykowany każdemu, kto kocha piękną, melodyjną muzykę i jest gotów by szeroko otworzyć swe serce na nowe, muzyczne doznania.

SKŁAD ORKIESTRY:
violin, viola, cello, bass, flet ,obój, clarnet, fagot, corno,
trąbka, puzon, perkusja, harfa, piano – razem 32 osoby.

Koncert odbędzie się w Parku Szelągowskim tuż obok Plaży Szeląg.

Organizator: miasto Poznań

 

Warta Sztuki: Poznań – wspólne tkanie mapy rzeki

Wielkopolska Warta Sztuki, czyli wspólne tkanie symbolicznej mapy rzeki

369 km – taki odcinek Warty przepływa przez województwo Wielkopolskie. W lipcu, dwie animatorki kultury przebędą go kajakiem. Chcemy spojrzeć na brzeg z perspektywy rzeki, przyjrzeć się zmieniającym krajobrazom, zebrać dźwięki i obrazy, a także poznać ludzi, którzy nad Wartą mieszkają. Będziemy robić zdjęcia, nagrywać dźwięki, wykonywać portrety mieszkańców, zbierać opowieści. Ale to nie wszystko.

Przez całą trasę będziemy także tkać symboliczną mapę Warty, opartą o kolory, faktury i skojarzenia. Przy okazji każdego przystanku powstanie fragment mapy. W związku z tym chciałybyśmy zaprosić mieszkańców nadwarciańskich miejscowości do wspólnego tkania.

W Poznaniu będziemy 21 lipca. Spotkajcie się z nami!

Podczas spotkania wspólnie zastanowimy się nad kolorami i fakturą Warty, zaangażujemy różne zmysły, a następnie utkamy fragment odnoszący się do miejsca. A jak tradycja pokazuje, nic tak nie sprzyja rozmowom jak robótki ręczne. W związku z tym tkając rzekę chętnie posłuchamy opowieści na temat Warty: wspomnień, zwyczajów, obrzędów, tradycji.

Czas trwania warsztatów to ok. 1,5h
Wydarzenie darmowe

 

 

Kraina Olimpia 2019

??? Kraina Olimpia 2019 ???
czerwiec – wrzesień
ul. Grunwaldzka 22

Zapraszamy na cykl letnich ? DARMOWYCH WARSZTATÓW ?dookoła roślinności, dla których tłem i otoczeniem będzie wcześniej wspólnie przygotowana przestrzeń: zasadzone drzewa, sukulenty i drewniana architektura. ? Pisarz Mateusz Marczewski stworzył legendę o Krainie Olimpii, która będzie inspiracją do kolejnych działań i warsztatów. Opowieść stanie się zaczynem do ozdabiania przestrzeni i bacznego obserwowania natury i otoczenia, poszukiwania zapachów oraz jadalnych roślin obecnych dookoła. Poznamy zarówno tradycje ludowe, jak i współczesne technologie i kreatywne sposoby przetwarzania rzeczywistości. Na jej podstawie powstanie także multimedialny i interaktywny mapping na elewacji budynku oraz słuchowisko Ogrody Olimpii.
? Nauczymy się wspólnie snuć opowieści, doceniać naturę i marzyć w pięknej Krainie! ?

? W tym roku w Krainie Olimpia towarzyszyć będzie nam roślinność, ekologia i ogrodnictwo. ? Wspólnie zazieleniamy dziedziniec przed starym kinem Olimpia, by stał się dla wszystkich mieszkańców ostoją w mieście. Zaczęliśmy już na wiosnę, by latem, podczas warsztatów, cieszyć się efektami naszej pracy: cieniem posadzonych drzew czy pięknem sukulentów! Zapraszamy dzieci, dorosłych, seniorów, wasze psy, koty i przyjaciół – DOTKNIJMY ZIELENI! ?

??? HARMONOGRAM: ???

 

21 lipca 11-16

? Zieleń w ruch! Wiszące ogrody dla dzieci i dorosłych ?

warsztaty z tworzenia wiszących ogrodów metodą kokomeda

prowadzenie Agnieszka Różyńska

28 lipca 11-16

? Wietrzenie Krainy Olimpia! Rośliny w tradycjach ludowych. ?

warsztaty z rozpoznawania roślin i tworzenia kadzideł od 16-go roku życia

Prowadzenia Anna Gruszka

4 sierpnia 11-16

? Plastik Wietrzny! Kreatywny recykling dla dzieci ?

dla dzieci od 5-go roku życia

prowadzenie Olga Beyga

11 sierpnia 11-16

Dzika kuchnia Krainy Olimpii!

wspólne roślinne gotowanie

prowadzenie Ada Zawadzka

19-30 sierpnia

? Ogrody Olimpii: tworzymy słuchowisko! ?

tworzenie międzypokoleniowego słuchowiska na podstawie bajki o Krainie Olimpia

prowadzenie Aleksandra Zielińska

WIĘCEJ INFORMACJI W LIPCU

OBOWIĄZUJĄ ZAPISY

31 sierpnia 17:00

? premiera słuchowiska Ogrody Olimpii ?

otwarta premiera słuchowiska

więcej informacji wkrótce!

28 września 20:00

??? WIELKI FINAŁ KRAINY OLIMPIA 2019 ???

Miejska dżungla – mapping dla małych i dużych!

prowadzenie Mikołaj Ludwik Szymkowiak

więcej informacji wkrótce!

???☀???

Projekt finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jak i ze środków budżetowych Miasta Poznania pozyskanych w konkursie Centrum Warte Poznania.
#cwp2019 #poznanwspiera

Krainie Olimpia 2019 patronują:
Radio Afera
lazarz.pl
Głos Wielkopolski
Po-Dzielnia
www.dziecipoznan.pl
BIOrę

 

Animacje Na Wakacje | Warsztaty scrapbooking’u

W ramach wakacyjnych Dzieciaków w Tramwajarzu zapraszamy na wspólne niedziele z animacjami na pl. A. Asnyka „Animacje na wakacje”!

Atrakcje animacyjne są dla dzieci niezwykłą i niezapomnianą przygodą, którą zapamiętają na długo. Dla rodziców jest to czas, aby chwilę odetchnąć i porozmawiać w gronie dorosłych lub wspólnie z dziećmi wyruszyć w świat zabaw.

ANIMACJE NA WAKACJE
w ramach Dzieciaków w Tramwajarzu

21.07.2019 – WARSZTATY SCRAPBOOKING’U
4.08.2019 – WARSZTATY SLIME
18.08.2019 – PODCHODY
A poza tym balony, bańki mydlane, zajęcia ruchowe i nagrody dla uczestników!

Animacje bez ograniczeń wiekowych!

Niedziele, Godz. 11.00 – 13.00
Pl. Adama Asnyka, Poznań

W razie niepogody zapraszamy do Domu Tramwajarza

Wstęp wolny!

 

Warsztaty ceramiczne – 3W Dziadków z Wnukami

Zapraszamy na 3-dniowe warsztaty ceramiczne, by wspólnie zanurzyć się w aktywność plastyczno – ceramiczną. Nadamy glinie między innymi kształt herbacianych czarek, by wypalić je, ozdobić szkliwem i wypalić po raz kolejny. Ten proces pozwoli nam cieszyć się własnoręcznie wykonanym przedmiotem użytkowym, który uczestnicy zabiorą ze sobą po warsztatach do domu.

Na warsztaty obowiązują zapisy telefoniczne pod numerem: 61 10 10 400. Ilość miejsc ograniczona.

Zapraszamy Dziadków i Babcie z Dziećmi w wieku szkolnym.
Wydarzenie jest adresowane do mieszkańców Gminy Tarnowo Podgórne

Do zobaczenia❗️ ?

 

Teatr dla dzieci #NaWolnym

To już kolejna edycja #NaWolnym. Zapraszamy Was na moc niesamowitych wrażeń teatralnych dla najmłodszych widów. ?

❕ W związku ze zmianami w rozliczaniu podatku VAT przez instytucje kultury, które weszły w życie w styczniu 2019 w tym roku #NaWolnym będzie biletowane.
Cena biletu to 2 zł na spektakle LIPCOWE i 5 zł na spektakle SIERPNIOWE.

LIPIEC

? Jaś i Małgosia
Fabryka Kultury
21.07 | niedziela | 16:30

SIERPIEŃ
? Nowe szaty króla
Teatr Animacji
17.08 | sobota | 12:00

? Byczek Fernando
Studio Teatralne Blum
18.08 | niedziela | 12:00

? Chodź na słówko 2
Centrum Sztuki Dziecka
24.08 | sobota | 12:00

Bilety na LIPIEC można kupić w Kinie Muza oraz Domu Tramwajarza. Bilety będzie można również nabyć na dziedzińcu przed rozpoczęciem spektaklu.

Bilety na SIERPIEŃ można kupić w Centrum Informacji Kulturalnej Poznań oraz na stronie bilety24.pl od dnia 1.07.2019

Jeśli interesują Cię inne wydarzenia z cyklu to sprawdź:
Teatr #NaWolnym
Kino plenerowe #NaWolnym | Cykl: Amerykańskie przedmieścia
Kino plenerowe #NaWolnym | Cykl: Pół człowiek, pół legenda
Mikromusic i Helaine Vis | Koncerty #NaWolnym
Wczasy i Bloki | Koncerty #NaWolnym
Clock Machine i Mitochondrium | Koncerty #NaWolnym

 

Letnie o Piastach bajanie – Giecz

Przed nami kolejna edycja Letniego o Piastach bajania.
Jak co roku, naszą osadę edukacyjną zasiedlą jej średniowieczni mieszkańcy, którzy chętnie opowiedzą o codziennych zajęciach dawnych gieczan. Tym razem motywem przewodnim pikniku będzie konflikt pomiędzy Mieszkiem I a saskim banitą Wichmanem. Kto chciałby lepiej poznać bohaterów tej historii i okoliczności toczonej się miedzy nimi wojny nie może przegapić dwóch gawęd historycznych oraz ściśle z nimi związanej inscenizacji. Przeniesiemy się na północno-zachodnie rubieże piastowskiego władztwa, by pośród szczęku oręża poznać kulisy ówczesnej politki.
Scenariusz inscenizacji przygotował współpracujący z nami od lat Sławomir Radbor Uta oraz Michał Ostrowski (Mohort – Pokazy Historyczne).
Na pikniku będzie można zakupić smakowite jadło, jak i różnorakie napitki.

Oto co w programie:
16.00 -18.00 życie codzienne we wczesnośredniowiecznej osadzie
17.30 – „Wojny z Wichmanem i pierwsze zwycięstwo Lechitów”- gawęda profesora Edwarda Skibińskiego (IH UAM)
18.00 – „Miniaturowe figurki koników w Gieczu – gawęda Teresy Krysztofiak (MPP – Oddział Giecz)
18.30 – koncert zespołu HUSKARL
19.00 – inscenizacja plenerowa MIECZ WICHMANA

 

Kino Zielone Oko dla dzieci: Aladyn

Chłopak o czystym sercu dostaje propozycję od potężnego wezyra, by znalazł dla niego tajemniczą lampę.

Bilety w cenie 10 zł można nabyć w Centrum Kultury Przeźmierowo (od wtorku do piątku w godz. 16-20 oraz przed seansem), w siedzibie GOK „SEZAM” (od poniedziałku do piątku w godz. 9-15) oraz w Domu Kultury w Tarnowie Podgórnym (od poniedziałku do piątku w godz. 15-20). Sprzedaż online prowadzi serwis Bilety24.pl

 

Zwiedzanie Fortu III z przewodnikiem

Godziny wejścia z przewodnikiem w każdą niedziele.
– 14:00
– 15:00
– 16:00
Bilety do nabycia na terenie Fortu.
Normalny: – 10zł,
Ulgowy – 8 zł,
Rodzinny (2+2)- 15 zł.
www.fort3.ptpf.org.pl

Należy zakupić bilet do ZOO

Trasa obejmuje zarówno cześć podziemną, jak i naziemną fortu. Stałe wystawy prezentują w przystępny sposób historię Twierdzy Poznań, wyposażenie armii pruskiej.

W koszarach można zobaczyć jak żyli żołnierze na forcie, gdzie stały armaty i jakiej używano amunicji.

Na wale artylerii znajdziemy pancerną kopułę obserwacyjną i stanowisko z dobrze zachowanymi śladami łoża nadbrzeżnego, największego działa fortecznego Twierdzy Poznań, które miało zasięg aż 7700 metrów.

 

SZRENIAWA – OD MLEKA DO SERA

21 lipca

Tematem spotkania będzie omówienie właściwości mleka. Uczestnicy poznają rolę mleka w diecie mieszkańców dawnej wsi oraz zapoznają się z urządzeniami wykorzystywanymi do jego przerobu np. na ser czy masło. Oprócz tego będzie możliwość samodzielnego udoju krowy( sztuczna) oraz wzięcie udziału w wyrobie masła i sera. Spotkanie zakończy się degustacją uzyskanych produktów.

Prowadzący: Krystyna Sawik-Brodowska

 

Dzień Kolorowej Skarpetki na Madalinie

Pamiętacie zeszłoroczny Dzień Kolorowej Skarpetki na Madalinie?
Zbliża się 21 lipca, a to oznacza… powtórkę 🙂 Już w najbliższą niedzielę na Madalinie dzień integracji z osobami z zespołem Downa.
Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych, ale szczególnie gorąco zachęcamy do udziału dzieciaki z zespołem Downa. Z dwóch powodów:
– bo w programie są wszystkie te atrakcje, które nasze dzieciaki lubią najbardziej (m.in. logorytmika, sensoryka, zajęcia taneczne, no i oczywiście Wujek Ogórek :))
– bo im będzie nas więcej, tym łatwiej będzie nam pokazać, że dobra zabawa nie zna różnic ani granic 🙂
Szczegóły poniżej oraz pod linkiem:
facebook.com/events/352938642286932
11:30 Logo-maluch – gimnastyka buzi i języka oraz zabawy logorytmiczne dla dzieci (Świetlica Cafe)
12:30 Senso-maluch – integracyjne zajęcia sensoryczne dla najmłodszych (Fundacja Młyn Wsparcia)
13:00 – 16:00 stoisko Wydawnictwo Zakamarki
13:30 Chemiczne Opowieści dla każdego Spotkania Z Przyrodą
14:00 Koncert Wujka Ogórka (Przemo Urbaniak / Wujek Ogórek)
15:00 Integracyjne warsztaty z książką w tle Wydawnictwo Zakamarki
16:00 Breakdance na Madalinie – integracyjne zajęcia taneczne dla każdego (BreakWest i Geez Mo)
17:30 MADALINGO (bingo z nagrodami).
Zapraszamy 🙂

 

 

 

Daria Panek-Płókarz

Jestem mamą pięcioletniego Gee i trzyletniej Bee. Bliska jest mi idea „dzikich dzieci” – gdy tylko to możliwe, wyruszamy na wycieczkę do lasu:). Lubię tapasy, spływy kajakowe, Iris Apfel i Suwalski Park Krajobrazowy. W 2018 roku dodałam do tej listy prowadzenie bloga;). Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, zachęcam również do obserwowania Poznańskiej Spacerówki na Facebooku i Instagramie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *