PLAN ZAJĘĆ 10.03 – 16.03.2025

PLAN ZAJĘĆ 10.03 – 16.03.2025

W Poznaniu na Dolnym Łazarzu jestem u siebie. I choć kocham naturę i regularnie jeździmy na mikrowyprawy, wcale nie planuję przeprowadzki, aby uciec od miejskiego zgiełku. To on mnie napędza i inspiruje. Dzięki niemu czuję, że żyję pełnią życia. W mojej książce „Żyj lokalnie” opowiadam, jak czerpać z miejskiej oferty.

 

Podoba Ci się to, co robię? Możesz wesprzeć moją działalność:)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odwiedźcie również mapę, aby poznać lokalizację miejsc, w których cyklicznie odbywają się wydarzenia dla rodzin. Może w pobliżu Waszego miejsca zamieszkania znajduje się takie, które warto odwiedzić?:)

Oznaczyłam je na szaro:

PONIEDZIAŁEK

 

Chodź na słówko // spektakl

10.03.2025 – godz. 10:00. 12:00
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu

Czas trwania: 60 min.
Wiek uczestników: od 7. roku życia

Przeżyjcie razem przygodę, w której to słowa stają się bohaterami. Zostały źle wypowiedziane przez małą dziewczynkę i Kula chce być kurą, bo wierzy, że to takie mądre i dumne ptaki, a Toperz nie wie, czy jest NIEtoparzem, czy TAKtoperzem…

Szukając odpowiedzi na pytanie o to kim są, spotykają kolejne zaskakujące postaci: Język Polski – który bywa traktowany jak przedmiot, Logoped – który zbada wymowę nie tylko bohaterów na scenie, ale także publiczności, czy Brzydkie Słowo – które mieszka w buziach wielu ludzi, a niektórzy z nich nie myją zębów…

To doskonały punkt wyjścia do rozmów na temat przyjaźni, akceptacji czy poszukiwania własnej tożsamości. Spektakl bawi, a finał zaskakuje nie tylko dzieci, ale także rodziców i dziadków.

Twórcy i twórczynie:
Tekst: Malina Prześluga
Reżyseria: Jerzy Moszkowicz
Scenografia: Jacek Zagajewski
Muzyka: Mariusz Matuszewski
Ruch sceniczny: Zbigniew Szymczk
Występują: Anna Mierzwa, Radosław Elis, Michał Kocurek

BILET powinna mieć każda osoba, niezależnie od wieku (dziecko, rodzic, opiekun, opiekunka).

Wydarzenie odbędzie się w Scenie Wspólnej, ul. Brandstaettera 1/ul. Za Cytadelą.

Szanowni Widzowie, Szanowne Widzki!
Informujemy, że osoby spóźnione nie będą wpuszczane na wydarzenie, a także nie otrzymają zwrotu pieniędzy za niewykorzystane bilety. Bardzo prosimy o punktualność.

Tomasz Samojlik – spotkanie z elementai warsztatu

Autor serii o przygodach sympatycznego Żubra Pompika i jego wesołej rodzinki zdradzi sekrety swojego warsztatu.
Tomasz Samojlik, stworzył książki i komiksy, które zyskały ogromną popularność zarówno wśród młodszych, jak i starszych czytelników.
Jego twórczość wyróżnia się unikalnym połączeniem edukacji przyrodniczej, pasjonujących przygód i lekkiego, zabawnego stylu, który przyciąga uwagę dzieci w każdym wieku.
To połączenie humoru i edukacji w wyjątkowej oprawie graficznej
Jest jednym z najważniejszych polskich autorów literatury dziecięcej.
Samojlik jest jednym z najpopularniejszych współczesnych twórców komiksów dla dzieci.
Można uznać go prekursorem odrodzenia komiksu dla dzieci po 1989 roku.
Jako jedyny konsekwentnie postawił na publikacje dla młodszego odbiorcy, wykreował własne, spójne i pojemne uniwersum oraz wyrazistych bohaterów.
Za działalność popularyzatorską oraz komiksy i książki otrzymałem takie oto nagrody:
– Nagroda Prezesa PAN „Złoty Umysł – Mistrz Popularyzacji Wiedzy” 2007.
– Nagroda im. Artura Rojszczaka przyznana w 2010 roku przez Klub Stypendystów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
– Nagroda w konkursie Serwisu Nauka w Polsce PAP i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Popularyzator Nauki 2011” przyznana w 2012 roku.
– Nagroda Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego za 2012 rok w kategorii „najlepszy scenarzysta” za komiks „Ryjówka przeznaczenia”.
– Świadectwo Otwartego Umysłu w ósmym plebiscycie Gazety Wyborczej „Przystanek młodzi” za wprowadzenie podlaskiego żubra i ryjówki do komiksów (czerwiec 2014).
Jego książki znalazły się też na Złotej Liście książek polecanych przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”: w 2018 roku książka „Ambaras”, zaś w 2016 roku seria książek o żubrze Pompiku oraz książka „Nauczę cię pływać, moja wyderko”.
Każdy Czytelnik znajdzie u nas bogatą ofertę książek i komiksów tego autora, które zachwycają nie tylko treścią, ale także pięknym wydaniem i wartościowym przesłaniem.
Spotkanie dla dzieci w każdym wieku, czyli dla dorosłych także!
Każdy uczestnik przynosi ulubiony ołówek i podkładkę do rysowania.
Bilet 35 zł
Numer konta: 42 1020 4027 0000 1002 0040 1448
Zgłoszenia: ksiegarnia@ksiegarniazbajki.pl

RETHINK: Wspólne grządki – akcja adopcji grządek na Ziemi Wspólnej

Idzie wiosna, dlatego w ogrodzie społecznym Ziemia Wspólna ruszamy z naborem na opiekunów grządek, więc jeśli marzysz o własnych uprawach w mieście – to ta akcja jest dla Ciebie!
Szukamy osób chętnych do działania przez cały sezon 2025 🥒🍓🌼
Wypełnij formularz, jeśli chcesz adoptować grządkę – https://forms.gle/gdoDNGvPnE4hs6vy7
Decydując się na adopcję zapoznaj się z regulaminem, który znajdziesz w formularzu zgłoszeniowym. Nabór trwa do 16.03.2025 r.
Czekamy na Was, miejscy ogrodnicy! 🖐️
Ania i Darek

Projekt Ziemia Wspólna 6R dofinansowano ze środków Volkswagen Poznań Sp. z o.o. w ramach Konkursu Grantowego #NiebieskieGranty2024
#StowarzyszenieCentrumPISOP
#VolkswagenPoznań

Zaadoptuj grządkę! Nabór 2025

Dołącz do naszej grządkowej załogi! 🌿
Zapraszamy amatorów miejskiego ogrodnictwa do udziału w naborze na grządkę na Lotaryńskiej! Ubóstwiasz smak domowych warzyw i owoców? Lubisz kontakt z przyrodą i nie boisz ubrudzić sobie rączek? Marzy Ci się przyjazne miejsce, w którym będziesz odpoczywać w letnie popołudnia? Grządkowo czeka właśnie na Ciebie! Stań się częścią permakulturowej załogi naramowickich ogrodników i wspólnie z nami rozwijaj ogrodniczą przystań na naszym fyrtlu! 🍅
Pomożemy Ci w zbudowaniu grządki i podzielimy się wiedzą na temat ekologicznego ogrodnictwa, a dodatkowo zapewnimy możliwość udziału w spotkaniach edukacyjnych poświęconych uprawie permakulturowej! 🥒
WARUNKI UDZIAŁU W NABORZE 🧅
1) Prześlij swoje zgłoszenie i napisz w nim:
– dlaczego chciałabyś/chciałbyś dołączyć do Grządkowa
– czy masz jakieś doświadczenia ogrodnicze
– czy mieszkasz na Naramowicach lub niedaleko naszego fyrtla
Forma zgłoszenia dowolna. Liczymy na Waszą kreatywność! 🙂
Zgłoszenie wyślij na adres: lotarynska6@gmail.com
2) Pierwszeństwo udziału w naborze mają osoby zamieszkujące Naramowice (lub w bliskiej odległości od naszej dzielnicy).
3) Wyłonione w naborze osoby otrzymają wsparcie merytoryczne i techniczne w pierwszych miesiącach grządkowania.
4) Liczba grządek jest ograniczona. Laureaci będą zobowiązani do przestrzegania regulaminu Grządkowa (m.in. regularnej pielęgnacji nad grządką i składki członkowskiej przeznaczonej na wspólne potrzeby).
🥒UWAGA! Zgłoszenia przyjmujemy do 24 marca!
Wszelkie pytania prosimy kierować na maila 🙂
—————————————————
Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Miasta Poznania.
Opis grafiki – ilustracja przedstawia biały napis „Zaadoptuj grządkę” na zielonym tle. Po prawej stronie znajduje się fragment zdjęcia rośliny. W lewym dolnym rogu znajduje się logotyp Poznan*. W prawym górnym rogu znajduje się logotyp Mikro Domu Kultury

Chwile bliskości – zajęcia dla dzieci 3-6 lat i ich opiekunów

◦•●❤♡ Chwile bliskości ♡❤●•◦ to zajęcia dla rodziców (opiekunów, dziadków) i ich dzieci w wieku 3-6 lat, oferujące eksplorację różnych form aktywności, od fizycznych i muzycznych po plastyczne🧘‍♀️🎵🎨Ćwiczenia jogi, mindfulness, zabawy muzyczne, sensoryczne oraz zajęcia plastyczne pomogą zrzucić napięcia, ukoić system nerwowy, nastroją na pozytywną energię, a przede wszystkim pozwolą tworzyć relację rodzic-dziecko na innych poziomach 👨‍👧
🦸‍♀️ Prowadząca: Beata Płonka – prowadzi zajęcia jogi dla dzieci, ukończyła szkolenia z muzykoterapii holistycznej u samego twórcy Dr Lubomira Holzera oraz autorską metodę Joanny Filas – Muzykoterapia integralna, która łączy wszelkie dostępne formy terapii i pomocy dzieciom. Wciąż szuka inspiracji i pomysłów z różnych dziedzin.
🆓Zajęcia są bezpłatne. Prosimy o przynoszenie własnych mat do jogi/ćwiczeń
✍️ Zapisy przez SMS na nr tel. 727908366 (z podaniem daty zajęć)
Zajęcia są sfinansowawne z budżetu Miasta Poznań w ramach projektu „Przystanek Kultury Pireus – integracja i rozwój społeczno-kulturowy”
#poznanwspiera #chwilebliskosci

Dni Pawła Edmunda Strzeleckiego 2025

Zapraszamy do wspólnego odkrywania życia i twórczości Pawła Edmunda Strzeleckiego, jednego z najwybitniejszych polskich podróżników! W marcu czeka na Was szereg wydarzeń, które przybliżą życie i działalność tego wyjątkowego człowieka. Oto, co dla Was przygotowaliśmy:
📅 3 marca – 30 marca
„Paweł Edmund Strzelecki na plakacie” – wystawa plakatów stworzonych przez studentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Miejsce: Biblioteka Raczyńskich, Herbaciarnia. Wstęp wolny!
📅 7-9 marca
Poznańskie Targi Książki – Strefa Rodzinnego Czytania Wydawnictwa Miejskiego Posnania. Wstęp na targi biletowany, ale dla dzieci i młodzieży do 19. roku życia – wstęp wolny! Czeka nas także warsztat „Podróż przez życie Pawła Edmunda Strzeleckiego” dla dzieci.
📅 12 marca, godz. 10:00
„Góra Kościuszki” – spotkanie z Radosławem Nawrotem oraz warsztaty dla dzieci. Miejsce: Centrum Inicjatyw Rodzinnych – zapisy obowiązkowe!
📅 15 marca
„Śladami poznańskich podróżników” – wstęp wolny!
• 10:00 – spacer dla rodzin z dziećmi, zbiórka: pomnik Starego Marycha
• 12:00 – spacer dla młodzieży i dorosłych, zbiórka: pl. Cyryla Ratajskiego
📅 22 marca, godz. 11:00
„Co hrabia porabia?” – spotkanie z Łukaszem Wierzbickim. Miejsce: Biblioteka Raczyńskich, Biblioteka dla dzieci. Wstęp wolny!
📅 25 marca, godz. 12:00
Odsłonięcie tablicy pamiątkowej na fasadzie Domu Polonii w Poznaniu (Stary Rynek 51) – upamiętnienie działalności Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.
📅 25 marca, godz. 18:00
„(Nie)znany Paweł Edmund Strzelecki?” – spotkanie z Danutą Książkiewicz-Bartkowiak, Izabelą Wyszowską i Szymonem Wieczorkiem. Miejsce: Biblioteka Raczyńskich, Filia Sztuki. Wstęp wolny!
📅 do 30 marca 2025
„Paweł Edmund Strzelecki – podróżnik, odkrywca, człowiek o wielkim sercu” – lekcje online dla szkół średnich i klas 7-8 szkół podstawowych. Zajęcia organizowane przez Fundację Kultury Irlandzkiej – zapisy na lekcje przez e-mail: fundacja@fki.home.pl
Zachęcamy do udziału w wydarzeniach! To doskonała okazja, by poznać fascynującą historię Pawła Edmunda Strzeleckiego.
Więcej informacji:
https://www.poznan.pl/…/rozpoczynamy-dni-strzeleckiego…

 
 
Przyjdź do nas, rozejrzyj się i wybierz to co odpowiada Tobie i Twojemu dziecku. Mamy do dyspozycji sprzęt sportowy dla dzieci w każdym wieku.
Możesz pobawić/poćwiczyć z dzieckiem lub dać Mu swobodę.
Będzie to także okazja by nawiązać relacje i dobrze spędzić czas.
Jeżeli dzieci pozwolą 😉 a pewnie tak to ⤵️
Zapraszamy na kawę ☕ i pogaduszki 😉
🤸‍♀️🤸 3, 10, 17, 24, 31 marca 2025 r.
godz. 16.20 do 17.20.
🍂 zabierz wygodny strój sportowy (najlepiej dres i 🧦 skarpetki)
👣 Wejście 20 zł
(20 zł rodzic + dziecko,
35 zł rodzic + 2 dzieci).
Zapisy pod nr tel. 798492969 (najlepiej SMS) lub messenger.
Zapisujemy max 10 dzieci.
🏃‍♂️🤸🏃‍♀️🫖☕🧋🧘‍♀️🧘🧘‍♂️
Impuls Puszczykowo,
ul. Poznańska 2.
Zapraszamy 🙂
 
✨Plan zajęć na najbliższy tydzień✨
• GRUNWALD •
Wtorek
11:00 Małe Dźwięki
zajęcia umuzykalniające dla dzieci od 4. miesiąca życia
Środa
10:00 Macierzyński przy kawie
Bezpłatne spotkanie integrujące dla mam z maluszkami
Czwartek 17:30
SensoJoga czyli pierwsze w Poznaniu zajęcia łączące integrację sensoryczną, ruch i świadomy oddech. Dla dzieci od 5. roku życia
• PIĄTKOWO •
Poniedziałek
12:00 Małe Dźwięki
17:00 LogoDźwieki
Wtorek
10:00 Mini Przedszkole
16:00 Język angielski 2-4 lata
17:00 Język angielski 5-7 lat
Środa
9:30 Mini Przedszkole
13:00 Sensorky
17:00 SensoJoga Rodzinna
Czwartek
9:30 Mini Przedszkole
Pełny grafik wraz z linkami do zapisów znajdziecie na naszej stronie internetowej w zakładce Warsztaty dla dzieci.
 

Małe Dźwięki // Małe Fusy – Piątkowo

Muzyczny PONIEDZIAŁEK w Małych Fusach!
Masz ochotę spędzić z dzieckiem wartościowy czas, a przy okazji zadbać o jego rozwój?
Zapraszamy na na nasze zajęcia muzyczne!
Małe Dźwięki – zajęcia umuzykalniające dla dzieci już od 4 m. ż.
🔵12.00
🔵13.00
Już na wczesnym etapie życia stwarzamy dzieciom możliwość rozwijania wrodzonej wrażliwości muzycznej i ekspresję poprzez muzykę, pobudzamy zmysły dzieci.
Nasze zajęcia wykorzystują teorię edukacji muzycznej prof. Edwina E. Gordona, C. Orffa, Z. Kodaly’a, E.Dalcroze’a i polegają na stymulowaniu rozwoju muzycznego dziecka głównie za pomocą śpiewu oraz innych aktywności muzycznych.
Podczas zajęć:
🎵 słuchamy śpiewu
🎵 kołyszemy się w rytm muzyki,
🎵 śpiewamy różnorodne melodie i rytmiczanki,
🎵 korzystamy z kolorowych pomocy (chustki, piłeczki, bańki mydlane, woreczki gimnastyczne, chusta animacyjna, instrumenty perkusyjne)

Pierwsze zajęcia 50 zł, potem obowiązują karnety!
Zapisy:
https://www.otwartedzwieki.pl/zapisy-on-line/

 

GRAFIK KLAMERKA
.
Lekko zmodyfikowany klamerkowy grafik zajęciowy♥️
Na wszystkie zajęcia obowiązują zapisy.
Kto z Was ma ochotę nas odwiedzić i sprawdzić jak miło jest w Klamerce to zachęcam do kontaktu.
Jak zwykle można kontaktować się przez wiadomość na Messenger bądź Instagramie.
Odbieram też telefony i odpowiadam na SMS-y pod nr telefonu 609279097 i odpisuję na maile: klamerka@klamerka.eu
Do usłyszenia i do zobaczenia!♥️
❤️Zostaw dziecko pod naszą opieką i ciesz się wolnym popołudniem. Kreatywne zabawy, ciepła atmosfera i bezpieczna przestrzeń – a wszystko w samym sercu Poznania!
📅 Jedna sobota i jeden dzień powszedni w miesiącu
🕒 16:00–19:00 (można przyjść już od 15:30)
💰 110 zł
🍎 Zabierzcie przekąskę i ubranko na zmianę
👶 Dziecko nie musi być odpieluchowane📩
Zapisy w wiadomości!
Do zobaczenia na ul. Rybaki 20a! 🎉
 
 
 
Grafik zajęć – ważny od 1.02.2025
❓Jaki jest koszt zajęć❓
〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️
➡️ Zajęcia umuzykalniajace
✳️ Pierwsze zajęcia to koszt 70 zł,
✳️ Później obowiązują karnety na 4 zajęcia za 220 zł (w okresie wakacyjnym ważny przez 7 tygodni) lub na 8 zajęć za 380 zł (w okresie wakacyjnym ważny przez 13 tygodni).
GRUPY: Bobusie (4-17 miesiąc życia), Smyki (1,5-3 lat), Skrzaty (3-5 lat).
➡️Zajęcia sensoryczne (6 miesięcy – 4 lat).
✳️ Pierwsze zajęcia to koszt 70 zł,
✳️ Później obowiązują karnety na 4 zajęcia za 220 zł (ważny przez 6 tygodni).
➡️ Przedszkole kota Leona (2 godziny)
✳️ Pierwsze zajęcia to koszt 95 zł,
✳️ Później obowiązują karnety na 4 zajęcia za 340 zł (do wykorzystania przez 6 tygodni).
➡️Fizjotulisie.
✳️ Pierwsze zajęcia to koszt 70 zł dla jednego opiekuna i 120 zł dla dwóch opiekunów,
✳️ Później obowiązują karnety na 4 zajęcia za 220 zł (ważny przez 6 tygodni).
➡️ Warsztaty muzyczne (5-7 lat)
✳️ Pierwsze zajęcia to koszt 70 zł,
✳️ Później obowiązują karnety na 4 zajęcia za 220 zł (do wykorzystania przez 6 tygodni).
➡️ Indywidualna nauka gry na pianinie
✳️ Lekcja 30 min – 50 zł,
✳️ Lekcja 45 min – 75 zł.
➡️ Warsztaty okazjonalne (dzieci 6 miesięcy – 5 lat)
✳️ Opiekun + dziecko – 75 zł.
✳️ Dwóch Opiekunów + dziecko – 90 zł.
✳️ Dwóch Opiekunów + dwójka dzieci – 105 zł
❓Gdzie odbywają się zajęcia❓
〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️
✳️ Poznań, ul. Kosińskiego 27
✳️ Luboń, ul. Polna 34.
❗Płatność tylko przelewem przed zajęciami❗

Warsztatownia

📢 Cennik w Warsztatowni! 🎨
Z radością ogłaszamy, że przygotowaliśmy dla Was cennik naszych kreatywnych warsztatów! 🎉
Zapraszamy do zapoznania się z naszym cennikiem, a także do rezerwacji miejsca na nasze warsztaty, które są świetną okazją do spędzenia czasu w twórczej atmosferze. 🖌️✨
📍 Warsztatownia – przestrzeń pełna inspiracji dla małych i dużych kreatywnych dusz!
#Warsztatownia #KreatywneWarsztaty #Cennik #DlaDzieci #DlaDorosłych #Kreatywność

Szufladka

„SZUFLADKA” to miejsce dla wszystkich
To spotkania rozwijające oraz relaksacyjne dla dzieci i rodziców:)

Zabawa swobodna przed i po to stały element spotkań

Tu spotkasz wspaniałych ludzi i miło spędzisz czas przy pysznej i ciepłej kawie:)

Przystanek Pireus

Klub Cybinka

Magic Time – zajęcia sensoryczne dla maluszków

Dom Tramwajarza – marzec

Czy znów nam ubędzie lat? Przekonamy się już za 21 dni! Za to na pewno nie ubędzie ciekawych wydarzeń w Domu Tramwajarza, bo tych jest dużo bez względu na porę roku! A w marcu zapraszamy m.i. na recital, który da Dominika Dobrosielska, potańcówkę i warsztaty, które organizuje Stowarzyszenie Podkoziołek, aż dwa spektakle Nagle Teatr, komedię improwizowaną, na którą zapraszają Leniwe Raz, Wasz i nasz ukochany Wieczór z Piosenką Nieobojętną, warsztaty lirnicze, które poprowadzi Malwina Paszek, kolejne spotkanie wielbicieli winyli, na które zaprasza Sebastian Konrad oraz barwne i kuszące FIFNE. targi sztuki! To tylko niektóre z propozycji, więcej poznacie przeglądając nasze kalendarium oraz śledząc nasze wydarzenia. Na wszystkie ciepło (bo cieplejszy wieje wiatr) zapraszamy!

Warsztaty umuzykalniające dla najmłodszych – poniedziałek – Dom Tramwajarza

Zapraszamy na cykliczne warsztaty umuzykalniające dla najmłodszych!
👉 Miejsce
Dom Tramwajarza, ul. Słowackiego 19/21, Sala Tradycji (I p.)
👉 Grupy
Poniedziałek
Grupa I ŻŁOBIAKI godz. 16:30 – 17:00 | wiek 0-3
Grupa II PRZEDSZKOLAKI godz. 17:15 – 17:45 | wiek 4-6
👉 Idea
UMUZYKALNIAĆ, czyli rozkochiwać w muzyce
Tak jak w przypadku nauki języka, im bogatsza muzyka, której dziecko się przysłuchuje, tym lepiej uczy się ono rozumieć ją i komunikować się przy jej pomocy.
Potencjał urodzeniowy dziecka do wchłaniania bodźców z otoczenia jest najwyższy w momencie narodzin. Mózg od pierwszych dni działa niczym gąbka:) Dlatego nigdy nie jest za wcześnie, aby zadbać o rozwój muzyczny naszego dziecka!
Zajęcia umuzykalniające oparte na teorii prof. E. E. Gordona to okazja, aby otworzyć dziecko na świat dźwięków, poszerzyć jego słownik muzyczny, a także spędzić czas na muzycznej zabawie. Na zajęciach nie zabraknie okazji do śpiewania, kreowania swobodnego ruchu całego ciała, do wsłuchiwania się w różnorodne melodie i rytmy, do pobudzania procesu muzycznego myślenia, czyli audiacji. Na naszych warsztatach maluchy uczestniczą razem z rodzicami – muzykujemy i rozwijamy się wspólnie 🙂
👉Instruktor
Katarzyna Jaskólecka
Muzyk, dyrygent i biolog. Zafascynowana teorią uczenia się muzyki prof. E. E. Gordona, górami i ziołolecznictwem. Od 9 lat obserwuje z jaką łatwością dzieci w żłobkach i przedszkolach otwierają się na muzyczną przygodę. Prowadzi żeński Chór Kameralny Hibike i marzy o doskonaleniu fachu dyrygenckiego w Japonii.
👉 Koszt
20 zł za jedno spotkanie
Płatność przelewem z góry za cykl zajęć na konto Fundacji Pana Gara
mBank 71 1140 2004 0000 3602 8043 1708
TYTUŁ: imię i nazwisko dziecka/dzieci + numer grupy
👉 Zapisy
Mailowych zapisów pod adresem: warsztaty@fundacjapanagara.pl dokonujemy na okres minimum 1 miesiąca (4-5 spotkań w zależności od danego miesiąca).
Liczba miejsc jest ograniczona – znajdziemy miejsce dla 12 dzieci z rodzicem/opiekunem.
Chcesz zapisać się z dzieckiem na dłużej niż jeden miesiąc? Od tego sezonu jest taka możliwość:)
Poinformuj nas w mailu o interesującej Cię liczbie miesięcy i zapłać za wybrany okres z góry.
Przestrzegamy kolejności – po napisaniu maila z informacją do jakiej grupy i na jaki okres chcemy się zapisać, czekamy na odpowiedź zwrotną z informacją o przyjęciu do grupy, na końcu dokonujemy przelewu i odsyłamy jego potwierdzenie na maila 🙂
Uwaga! Nie ma możliwości odrobienia zajęć w innym terminie, ale jeśli wiesz, że nie będzie Cię na zajęciach, możesz na swoje miejsce zaprosić znajomego z dzieckiem:) Wystarczy, że poinformujesz nas o tym mailowo:
warsztaty@fundacjapanagara.pl
Wydarzenie współfinansowane ze środków budżetowych miasta Poznania. #poznanwspiera 

WTOREK

 
 
 
Hej Mamy z Łazarza, Poznania i okolic.
Tutaj Małgo i Patrycja – jesteśmy mamami z Łazarza i lubimy rękodzieło. I chcemy poznać inne mamy, które czują podobne klimaty. Także zapraszamy na spotkanie z kawą oraz szydełkiem, drutami, haftem czy cerowanie, w czasie którego wraz ze swoimi maluszkami i innymi mamami stworzycie coś pięknego czy nauczycie się podstaw szydełkowania!✨
Będą mamy, będzie kącik dla dzieci (współtworzony z Tyle Frajdy) i będzie wspólne tworzenie. I będzie jeszcze kawa. Duuuuuuużo ciepłej kawy! 😉
To spotkanie dla Ciebie jeśli:
✨jesteś mamą małego dziecka, jesteś w ciąży, albo nie jesteś mamą, ale nie masz problemu z tym, że na spotkaniu są małe dzieci
✨szyjesz, dziergasz, albo tworzysz inne niesamowite rzeczy, lub chcesz się nauczyć szycia, dziergania, haftowania czy innego rękodzieła
✨chcesz poznać inne mamy z Poznania i okolic
✨chciałabyś w przyjaznej atmosferze wymienić macierzyńskie doświadczenia
Na to spotkanie wybrałyśmy szydełko, druty, haft oraz kawiarenkę naprawczą. Dużo? 🤭 Bo to luźne spotkanie gdzie każda z nas może przyjść z tym co chce sama zrobić, dokończyć czy nauczyć się od innych mam – wpadnij ze swoją robótką, albo schematem. Na miejscu wesprzemy swoją wiedzą o dzierganiu każdego kto będzie chciał się nauczyć podstaw albo podszkolić w bardziej zaawansowanych technikach oraz wprowadzimy nowicjuszki w podstawy haftu lub łatania dziur. Zaś bardziej zaawansowane mamy zapraszamy do wspólnego dziergania, haftowania i spędzenia czasu w przyjaznej atmosferze.
Spotkanie ma charakter spotkań grupy nieformalnej (coś jak koło gospodyń wiejskich) i w ramach udziału robimy zrzutkę „do słoika” na wynajem sali oraz kawę – 20 zł od osoby. Wielka prośba o gotówkę. 🙏🏻
Zapraszamy!
 
 
 
Dla osób pierwszy raz trzymających szydełko
oraz bardziej zaawansowanych, które lubią szydełkować w grupie.
Kiedy? 14 i 28 stycznia, a potem każdy drugi i czwarty wtorek miesiąca, godz. 18:00. W maju wyjątkowo 06.05. i 27.05.
Dom Sąsiedzki ul. Bukowa 2a
(wejście od Kasztanowej).
Udział bezpłatny.
Prowadząca: Joanna Roesler
Zapisy: SMS 606584355
lub warsztaty@mapakresek.pl
Warsztaty realizowane w ramach projektu Sąsiedzki Dom Sztuki, finansowanego z budżetu miasta Poznania.

Flow – CK Zamek

Sala 1 – Kinowa
Godzina
03.03 | g. 13.45 |

Charyzmatyczny kot stoi na czele nietypowej grupy, w skład której wchodzą labrador, kapibara, lemur i ogromny ptak. Zwierzęta znajdują się w łodzi, która – niczym biblijna arka Noego – dryfuje po zalanym przez wielką wodę świecie. Wspólnie nauczą się, jak dzięki współpracy mogą żyć w nowej, trudnej rzeczywistości.

Język: film bezdialogowy

FLOW, reż. Gints Zilbalodis, Łotwa, Belgia, Francja 2024, 84’

Dla kogo: dzieci (od 10 lat), młodzież, dorośli

Miejsce wydarzenia: Sala 1 – Kinowa

bilety: 22 zł (n), 19 zł (u)

 
 
🎭🌟 Zapraszamy na warsztaty teatralne dla dzieci! 🌟🎭
Czy jesteście gotowi na niezwykłą przygodę i podróż w nieznane?
Już teraz zapraszamy Was na środowe popołudnia, które będą pełne ekscytujących chwil i teatralnych odkryć!
Podróż dzieci poprowadzi Paula Salińska, Absolwentka Szkoły Teatralnej Haliny i Jacka Machulskich w Warszawie oraz Państwowej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia w Zamościu, była aktorks Teatru XL, doświadczona pedagog, instruktorka teatralna, która ma na swoim koncie pracę z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi i nawet seniorami. Tworzyła różne spektakle podczas swojej pracy w ośrodku kultury w Świdwinie oraz zdobywała doświadczenie w szkole aktorskiej.
To będzie niesamowita przygoda teatralna! 🌟 Nie możecie tego przegapić. Do zobaczenia na naszych warsztatach! 🤗
Dzięki współpracy ze Szkołą Podstawową nr 1 będziemy spotykać się w wybrane wtorki od 17.00 w świetlicy klas 2 i 3.
Biorąc udział w zajęciach, wyrażasz zgodę na fotografowanie w celach sprawozdawczych.
Projekt realizowany przez Stowarzyszenie Strzeszyn dla Dzieci ze środków Miasto Poznań
#poznanwspiera
#działajmyrazem
#cilstrzeszyn
#sdd

ŚRODA

 
 
 
Zapraszamy na środowe dyżury biblioteczne, które odbywać się będą w następujących terminach:
a) 5.03.2025 (środa) w godz. 17:00-19:00
b) 12.03.2025 (środa) w godz. 17:00-19:00
c) 19.03.2025 (środa) w godz. 17:00-19:00
d) 26.03.2025 (środa) w godz. 17:00-19:00
Zapraszamy serdecznie po nowości książkowe!
Będzie na Was czekać Asia, która przejęła po Heli zacną funkcję naszej wolontariuszki udostępniającej księgozbiór, ale na domofonie niezmiennie nr 1
Z A P R A S Z A M Y ❤
#poznanwspiera
Dla fanów piątków dodajemy, że w piątek 15.11.2024 w godz. 16:30-18:30 też można odwiedzić Bibliotekę 🙂
 
 
Zapraszamy na Nieformalne Spotkania Mamowe
Kawa Bez Spiny razem z Wypożyczalnią Zabawek Tyle Frajdy 🌈
Wpadnij jeśli:
✅ jesteś mamą małego dziecka
✅ poza monologiem do niemowlęcia i tłumaczeniem roczniakowi zagrożeń wynikających z picia prosto z kałuży lubisz porozmawiać z kimś z Twojego pokolenia
✅ bonusowe punkty, gdy ta osoba jest w podobnym do Twojego momencie życia
✅ chcesz poznać nowe osoby, poszerzyć krąg znajomych
✅Twoje Dziecko jęczy i marudzi w domu i po prostu musicie gdzieś wyjść,
✅chcesz bez konieczności kupowania dać Dziecku okazję pobawienia się nowymi super zabawkami,
☕️ a przy tym wypić ciepłą(!) kawę i spędzić miło czas w bezpiecznej przestrzeni i nieoceniającej atmosferze?
Rozgość się i odetchnij!
‼️Zapisy na adres email:
kontakt.przytobie@gmail.com
Na miejscu do Waszej dyspozycji:
☕️ kawa/herbata
☕️ zaplecze kuchenne (ekspres, czajnik, lodówka)
☕️ przestronna sala (maty piankowe, poduszki, worek sako, piłka fitness)
☕️ toaleta, przewijak
Kiedy: 12 marca
Czas trwania – 10:30-12:00
Zrzutka na kawę 20zł
Płatność na nr konta podanego w odpowiedzi mailowej na zgłoszenie.
Zapraszamy!
 
 
Deseczki trzeba przyciąć? 🪚 A może trzeba skręcić mały stolik, który leży już drugi miesiąc w rogu mieszkania? 🪛 A może wieszak się popsuł i trzeba na nowo go złożyć? W Schronie Kultury Europa powstał w 2024 roku warsztat, a teraz uruchamiamy w nim 🔨 Pracownię Stolarską, czyli przestrzeń w której raz w miesiącu będzie dyżurował zawodowy inżynier technologii drewna oraz techniki budownictwa, a obecnie pracownik specjalista ds. produkcji w firmie meblarskiej – Dariusz Brudnicki 👷‍♂️. Swoją drogą, pomógł nam w przeszłości w remoncie kuchni w SKE, w budowie kompostownika na Ziemi Wspólnej czy w stworzeniu przestrzeni warsztatowej. Teraz może doradzić i pomóc Wam w drobnych pracach z drewnem, z którymi macie problem. Najbliższy dyżur odbędzie się 📅 12 marca (tj. środa) w godzinach 16:00 – 20:00 w Schronie Kultury Europa.
📝 Oto kilka prostych zasad funkcjonowania Pracowni Stolarskiej:
1. Pracownia Stolarska to przestrzeń warsztatowa w Schronie Kultury Europa otwarta raz w miesiącu na 4 godziny z pełniącym dyżur w tym miejscu pracownikiem, w celu wykonywania drobnych napraw stolarskich pod nadzorem lub przy pomocy pracownika.
2. Prace naprawcze w ramach Pracowni Stolarskiej uczestnik/-czka i pracownik mogą wykonywać tylko i wyłącznie w wydzielonej przestrzeni warsztatowej w Schronie Kultury Europa.
3. Z Pracowni Stolarskiej mogą skorzystać uczestnicy/-czki po wcześniejszym zgłoszeniu drogą mailową pod adresem: ske@skeuropa.pl
4. W ramach rezerwacji należy uiścić następujące informacje:
– imię i nazwisko uczestnika/-czki,
– opis planowanych prac do wykonania (można załączyć dodatkowo zdjęcia przedmiotu) w celu oceny możliwości wykonania prac oraz ewentualnego oszacowania czasu prac,
– telefon kontaktowy i adres e-mail do uczestnika/-czki.
5. Uczestnik/-czka otrzyma wiadomość zwrotną z akceptacją lub odmową wykonania danych prac w ramach Pracowni Stolarskiej. W przypadku akceptacji, otrzyma termin (godzinę) rezerwacji przestrzeni warsztatowej w celu skorzystania z dyżuru.
6. Korzystanie z narzędzi i urządzeń odbywa się na własną odpowiedzialność po wcześniejszym zapoznaniu się z Regulaminem oraz instrukcją ogólną BHP dostępną w przestrzeni warsztatowej.
7. W Pracowni Stolarskiej znajdują się podstawowe narzędzia i urządzenia do prac stolarskich (np.: młotki, piły, klucze, śrubokręty, wkrętarka z funkcją udaru, wyrzynarka, pilarka tarczowa i szablasta, wiertarka kolumnowa, imadło), ale może być wymagane zapewnienie przez uczestnika/-czkę innych niezbędnych materiałów lub narzędzi w zależności od zgłoszonych prac naprawczych, a nie będących na stanie Schronu Kultury Europa (np.: wkręty, gwoździe, kleje, deski). Wiadomość taka zostanie przekazana uczestnikowi/-czce drogą mailową.
8. Po zakończeniu prac należy posprzątać po sobie oraz odłożyć używane narzędzia i przyrządy na miejsce.
9. Udział w ramach Pracowni Stolarskiej jest bezpłatny dla uczestników/-czek.
10. Uczestnik/-czka zobowiązuje się do podpisania listy obecności korzystając z dyżuru. Jest to niezbędne do wzięcia udziału w projekcie Centrum Inicjatyw Lokalnych WIL.DA.SIĘ.
A zatem, kto pierwszy skorzysta z Pracowni Stolarskiej i pomocy Darka? Czekamy na Wasze zgłoszenia! 🪚
🎟️ Obowiązują zapisy na Pracownię Stolarską pod adresem: ske@skeuropa.pl. W zgłoszeniu należy podać: imię i nazwisko, dane kontaktowe (telefon i adres e-mail) oraz opis planowanych prac (można załączyć dodatkowo zdjęcia przedmiotu). Osoby zapisane otrzymują potwierdzenie udziału wraz z godziną rezerwacji.

Projekt Centrum Inicjatyw Lokalnych WIL.DA.SIĘ sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania oraz środków pozostających w dyspozycji Rady Osiedla Wilda #poznanwspiera
Data: 12 marca, g. 16:00-20:00
Miejsce wydarzenia: Schron Kultury Europa, ul. Rolna 24
Projekt: CIL WIL.DA.SIĘ
Prowadzący: Dariusz Brudnicki
 
 
 
Hej!
Zapraszamy na cotygodniowe rozgrywki w Infinity The Game – bitewną grę figurkową osadzoną w klimatach Sci-fi/Anime/ Cyberpunk. Starcia niewielkich oddziałów, tajne misje – to właśnie tutaj a wszystko przy użyciu kości 20 ściennych oraz przepięknych terenów bitewnych.
Serdecznie zapraszamy
Post dedykowany poszukiwaniom partnerów do gry bądź chęć rozpoczęcia przygody – w dyskusji wydarzenia!
 
Zapraszamy do zapisów na konsultacje w ramach cyklu „Dobre Prawo dla Mamy” w styczniu!
Zapraszamy Cię serdecznie na nieodpłatne indywidualne porady prawne dla mam, organizowane przez Centrum Inicjatyw Rodzinnych we współpracy z radcą prawnym Marcinem Machyńskim.
Nasze wydarzenie, pod nazwą „Dobre Prawo dla Mamy”, ma na celu zapewnić wsparcie i klarowne odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania dotyczące praw młodych matek.

Jeżeli zastanawiasz się jakie prawa przysługują Tobie jako młodej mamie przy powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim, z jakich uprawnień możesz korzystać, jakie świadczenia Tobie przysługują to nasze konsultacje stanowią doskonałą okazję, aby poznać swoje prawa i z nich należycie korzystać.
Konsultacje poprowadzi Mec. Marcin Machyński, radca prawny z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie prawa pracy, spraw rodzinnych i majątkowych. Prywatnie szczęśliwy tata trójki maluchów.
http://kancelariamachynski.pl/

Podczas konsultacji możesz uzyskać wsparcie w rozwiązaniu takich problemów jak wyegzekwowanie alimentów, negocjowanie elastycznego grafiku pracy czy planowanie aktywności zawodowej w trakcie ciąży oraz po niej. Mecenas Marcin Machyński z chęcią udzieli Tobie rzetelnych porad i wskazówek, abyś mogła podjąć najlepsze decyzje w swojej sytuacji.

Prosimy o nadsyłanie zgłoszeń na adres cir@pcs-poznan.pl, w tytule prosimy zaznaczyć „Dobre Prawo dla Mamy”, w mailu podać preferowaną datę, imię, nazwisko i kontaktowy numer telefonu.
Możesz się również zapisać pod numerem telefonu 61 878 15 59 lub przyjść do nas osobiście!
Porady odbywają się stacjonarnie w siedzibie PCŚ-Centrum Inicjatyw Rodzinnych na ul. Ratajczaka 44 w Poznaniu lub zdalnie

CZWARTEK

 
 
 
Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Marcinem Kostrzyńskim, który już w marcu odwiedzi nas, by opowiedzieć o zwierzętach – zarówno dzikich, jak i domowych.
Prelegent udowodni, że wszystkie są niezwykłe, jedyne i niepowtarzalne. Jego opowieści będą ilustrowane filmami, które przeniosą słuchaczy prosto do magicznego świata zwierząt. Podczas prelekcji poznamy ich tajemnice, dowiemy się, co jeszcze pozostaje do odkrycia, i zrozumiemy, jak ważne są dla nas – ludzi.
Marcin Kostrzyński – autor filmów przyrodniczych, miłośnik i obserwator natury. Z wykształcenia dziennikarz, leśnik i operator kamery. Autor książek: „Przyrodyjki: o zwierzętach historyjki dla dużych i małych” oraz „Gawędy o wilkach i innych zwierzętach”. Prowadzi kanał na YouTube „Marcin z Lasu”.
13 marca 2025
godz. 18:00
Biblioteka Wojewódzka w Poznaniu, ul. Prusa 3, hol
Rezerwacja i odbiór bezpłatnych wejściówek: Wypożyczalnia Biblioteki, tel. 61 664 08 73
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Do zobaczenia!

CZWARTKOWE PORANKI to spotkanie przy kawie lub herbacie dla osób, które ten czas spędzają z dziećmi.
Dzieci mogą w gronie rówieśniczym pobawić się na dywanie, a dorośli w tym czasie porozmawiać i spędzić kilka chwil poza domem w gronie innych osób zajmujących się maluchami.
W wybranych terminach pojawią się tez specjalni goście, którzy podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.
Kiedy?
Co czwartek od 10 do 12
Gdzie?
Świetlica Cafe, Krakowska 9a
Wydarzenie jest BEZPŁATNE!

Dofinansowane ze środków budżetowych Miasta Poznań w ramach programu Centrum Inicjatyw Oddolnych
#poznanwspiera

 
 
Bezpłatne zajęcia z grami planszowymi dla rodzin z dziećmi i młodzieży w wieku 5-15 lat.
Zagramy w Dziupla, Draftozaur, Eliksir mnożenia, Fabula Rasa: Morskie opowieści, Fruit Day, Gotowanie, Nieparki, Nogi za pas, Scooby-Doo Help!, Speed Up!, Szlaki, Ślimaki to mięczaki, Wielka góra mądrości, Wsiąść do pociągu: Pierwsza podróż, Wyprawa do El Dorado, Znikające ciasteczka i inne gry.
Informacje: e-mail: kraina_nadziei@wp.pl, tel. 888997120.
Wzięcie udziału w zajęciach jest jednoznaczne ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą z dnia 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych (tekst jednolity Dz. U. z 2002 r. poz. 926 z późniejszymi zmianami) i wytycznymi RODO przez Fundację Kraina Nadziei w celu promocji, w tym publikacji wyników, zdjęć i sprawozdań z zajęć w prasie, na stronach internetowych oraz radiu i telewizji.
Bardzo dziękujemy Domowi Kultury Na Pięterku za bezpłatne użyczenie sali.
#Przygodazgrami #FundacjaKrainaNadziei #DomKulturyNaPięterku
 
 
Zapraszamy na kolejne spotkanie z z cyklu Klub Podróżnika Pod Lipami.
Tym razem zwiedzimy Himalaje i to na rowerze. O całym przedsięwzięciu, przygotowaniach i samym pobycie i jeździe na rowerze po himalajskich bezdrożach opowie poznanianka, podróżniczka i miłośniczka MTB Gizela Rakowska.
… ” 16 osób , 16 rowerów 🙂 450 km, 11500m przewyższeń z głównym celem przełęczy Thorong La na wysokości 5416m. Różne emocje od szczęścia, zachwytu do strachu, niepewności. Cudowne widoki, cudowne wspomnienia.
Ciężko to wytłumaczyć w paru słowach. To trzeba przeżyć samemu” – zaprasza Gizela Rakowska i Osiedlowy Dom Kultury “Pod Lipami”.
Czwartek
13.03.2025r.
godz. 18:00
wstęp wolny
* Obowiązują zapisy pod nr telefonu 61 630 33 47
Ilość miejsc ograniczona!

PIĄTEK

Chór Mam

Bezpłatne spotkania w każdy piątek pod okiem dyrygentki, podczas których tworzymy wspólnotę, dbamy o swój dobrostan śpiewając. Można uczestniczyć z dziećmi w każdym wieku, jak i wpaść samej lub z koleżankami.
O Chórze Mam w Poznaniu:
Jesteśmy poznańską grupą mam, które spotykają się raz w tygodniu by pośpiewać i pobyć w gronie swoim oraz pociech. Jesteśmy częścią marki Chóru Mam w Polsce
Dyryguje nami Paulina Rogowska-Serwa, która też zajmuje się edukacją muzyczną maluchów.
Miałyśmy już koncerty, nie boimy się występów. Popijamy kawkę i mamy nawet o niej piosenkę.
Zapraszamy serdecznie nowe mamy, które potrzebują odnaleźć siebie na nowo w bezpiecznej i dostosowanej przystani do wózków, z przewijakiem i dużą dozą dystansu do rozgardiaszu dzieciowego 🙂
Spotkania są częścią projektu „Sąsiedzkie Centrum Inicjatyw Lokalnych Łazanka’25” finansowanego ze środków budżetowych Miasta Poznania.

Zwiedzanie Zamku z latarkami – CK ZAMEK

Historia i zwiedzanie
CK ZAMEK
g. 20
Data14.03.2025
Cena 15 zł (n), 12 zł (u)

ZWIEDZANIE Z PRZEWODNICZKĄ

Gdy zapada zmrok, Zamek zmienia się nie do poznania… Jeśli nie boisz się ciemności, zapraszamy Cię na nocną wędrówkę po zamkowych wnętrzach. Razem poszukamy śladów niezwykłych historii. Zwiedzanie przewidziane dla dorosłych i dzieci.

Pamiętaj o latarce!
zbiórka: Hol Wielki
czas trwania: 60’
bilety: 15 zł (n), 12 zł (u)
wiek: b.o.

SOBOTA

 

WIELKI ZŁY LIS – Teatr Animacji

15.03 sobota 11:00
16.03 niedziela 11:00, 13:00

Twórcy
tekst: na podstawie komiksu Benjamina Rennera

adaptacja, choreografia, reżyseria: Tomasz Maśląkowski

tłumaczenie: Krzysztof Umiński

scenografia, kostiumy, lalki: Michał Dracz

muzyka: Grzegorz Mazoń

Obsada
Marcin Chomicki

Marek Cyris

Igor Fijałkowski

Alicja Helfojer

Sylwia Koronczewska-Cyris

Aleksandra Leszczyńska

Katarzyna Romańska

Jakub Szlachetka (gościnnie)

Data premiery
08.02.2025
Czas trwania
70 min.
Rekomendowany wiek widzów
Od 4 lat.

Bilet normalny – 55 zł
Bilet ulgowy – 50 zł
Bilet grupowy – 45 zł

Miłość jest przedziwna, najpierw nas zaskakuje, a kiedy trzeba, dodaje nam siły i wiary w niemożliwe.
Bo jak inaczej nazwać sytuację, w której tytułowy wielki i zły Lis, nagle staje się matką dla garstki kochających go kurcząt? Co więcej, z czasem miłość tę odwzajemnia?

Spektakl na podstawie słynnego komiksu Benjamina Rennera to historia doskonała dla małych widzów, mądra, ciepła i pełna humoru, opowiadana językiem teatru formy, wykorzystującym różne lalki i obiekty.

𝗠𝘂𝘇𝗲𝗮𝗹𝗻𝗮 𝗔𝗸𝗮𝗱𝗲𝗺𝗶𝗮 𝗗𝘇𝗶𝗲𝗰𝗶ę𝗰𝗮 – cykl zajęć dla dzieci w wieku 6-12 lat

𝗠𝘂𝘇𝗲𝗮𝗹𝗻𝗮 𝗔𝗸𝗮𝗱𝗲𝗺𝗶𝗮 𝗗𝘇𝗶𝗲𝗰𝗶ę𝗰𝗮 to cykl spotkań poświęcony naszym przodkom – Polakom, tym znanym z imienia i nazwiska, i tym nieznanym.
Jak poprzez sztukę dowiedzieć się kim byli i czy ma to jakikolwiek wpływ na nasze dzisiejsze życie? Nie zabraknie też innych tematów, jak grudniowa arytmetyka, czy życie i jego przyjaciele.
Zapraszamy najmłodszych do filozofowania ze sztuką.
𝗛𝗮𝗿𝗺𝗼𝗻𝗼𝗴𝗿𝗮𝗺:
𝟭𝟱.𝟬𝟮, 𝗴𝗼𝗱𝘇. 𝟭𝟭:𝟬𝟬 | Bez korzeni nie ma skrzydeł:
Zwyczaje naszych przodków
Co to są zwyczaje, czy są ważne i co wnosza do naszego życia? Jakie były zwyczaje ludzi, od których się wywodzimy?
𝗣𝗿𝗼𝘄𝗮𝗱𝘇𝗲𝗻𝗶𝗲: Paulina Broniewska
==========================================
𝟭𝟱.𝟬𝟯, 𝗴𝗼𝗱𝘇. 𝟭𝟭:𝟬𝟬 | Bez korzeni nie ma skrzydeł: Nasi wielcy przodkowie artyści malarze
Wielcy ludzie często w dzieciństwie byli bardzo niepozorni. Nic nie wskazywało na to, że przejdą do swoich narodowych historii i będą przykładem dla innych. Odszukajmy ich autoportrety i poznajmy bliżej.
==========================================
𝟭𝟮.𝟬𝟰, 𝗴𝗼𝗱𝘇. 𝟭𝟭:𝟬𝟬 | Bez korzeni nie ma skrzydeł: Nasi wielcy przodkowie – Józef Chełmoński
Wśród ważnych polskich malarzy nie może zabraknąć człowieka, którego wielka wystawa gości w muzealnych salach. Poznajmy Józefa Chełmońskiego.
𝗣𝗿𝗼𝘄𝗮𝗱𝘇𝗲𝗻𝗶𝗲: Paulina Broniewska
==========================================
𝟭𝟬.𝟬𝟱, 𝗴𝗼𝗱𝘇. 𝟭𝟭:𝟬𝟬 | Życie i 101 przyjaciół – czyli gdzie znaleźć twórcze wsparcie
Może się zdziwicie, jak wiele jest różnych odmian przyjaźni. Spróbujemy je odnaleźć w muzealnych salach i odpowiedzieć na pytanie, co nas w życiu najbardziej wspiera?
𝗣𝗿𝗼𝘄𝗮𝗱𝘇𝗲𝗻𝗶𝗲: Paulina Broniewska
==========================================
𝟳.𝟬𝟲, 𝗴𝗼𝗱𝘇. 𝟭𝟭:𝟬𝟬 | Sposób na najlepsze wakacje – zabawa rodzinna
Co musi być spełnione, by wakacje okazały się najlepsze na świecie? Odpowiedzi dostarczy wam rozwiązanie muzealnego quizu z gotowymi do wykorzystania wskazówkami.
𝗣𝗿𝗼𝘄𝗮𝗱𝘇𝗲𝗻𝗶𝗲: Paulina Broniewska
==========================================
==========================================
𝗜𝗻𝗳𝗼𝗿𝗺𝗮𝗰𝗷𝗲 𝗽𝗿𝗮𝗸𝘁𝘆𝗰𝘇𝗻𝗲:
Obowiązują zapisy!
𝘁𝗲𝗹. 𝟲𝟭 𝟴𝟱 𝟲𝟴 𝟭𝟯𝟳
Od poniedziałku do piątku w tygodniu, w którym odbywają się dane zajęcia.
Liczba miejsc ograniczona.
𝗕𝗶𝗹𝗲𝘁𝘆:
20 zł (1 opiekun na 1 dziecko)
Kolejne osoby dorosłe muszą wykupić bilet wstępu do muzeum.
𝗠𝗶𝗲𝗷𝘀𝗰𝗲:
Zajęcia odbywają się co miesiąc w wybrane soboty miesiąca w godzinach 11:00-12:30 w Muzeum Narodowym w Poznaniu przy Alejach Marcinkowskiego 9.
Zbiórka przy kasach muzealnych.
Jeśli nie mogą Państwo uczestniczyć w zajęciach, prosimy o niezwłoczną informację na tel. +𝟰𝟴 𝟲𝟭 𝟴𝟱 𝟲𝟴 𝟭𝟯𝟲.
Materiały plastyczne zapewniają organizatorzy.
Dzieci w wieku do 13 lat powinny przebywać w Muzeum pod opieką osób dorosłych.
Obsługa Muzeum nie ponosi odpowiedzialności za dzieci pozostawione bez opieki.
W czasie wizyty w Muzeum można fotografować eksponaty, nie wolno jednak używać lampy błyskowej i statywu.
Podczas zajęć zorganizowanych, odbywających się na terenie Muzeum Narodowego w Poznaniu, obowiązuje Regulamin zwiedzania MNP.

Wstęp do survivalu dla dzieci i młodzieży

Zapraszamy serdecznie na zajęcia przeznaczone dla dzieci, młodzieży oraz ich rodziców,
Nauczymy Was jak można przetrwać w lesie mając ze soba minimum sprzętu.
Pokażemy jak posługiwać się kompasem i wytyczać kierunki świata na podstawie rosnących roślin, zbudujemy schronienie przed wiatrem i deszczem, skonstruujemy filtr do wody z „darów” znalezionych w lesie oraz wiele innych!!!
Całe wydarzenie zakończymy rozpaleniem odginała przy pomocy krzesiwa magnezowego, piekąc bułeczki i kiełbaski!
Dzięki naszemu spotkaniu nabędziecie podstawową wiedzę o sztuce przetrwania, wzmocnicie wasze relacje z dziećmi, nauczycie się współpracować!
Las jest naszym przyjacielem jeśli umiemy z niego korzystać z szacunkiem i rozwagą!
Ilość miejsc ograniczona. Zapisy w wiadomości prywatnej.
Wpisowe 50 zł od uczestnika.
Startujemy o godzinie 11 z Polany przy leśniczówce w Zielińcu nad jeziorem Swarzędzkim!
Gorąco zapraszam!
Krzysztof-Fundacja Naturalni
Tel. 505-997-311

REZERWAT PRZYRODY „ŚNIEŻYCOWY JAR” 2025

Jak co roku monitorujemy proces rozwoju śnieżycy wiosennej w rezerwacie i staramy się udostępniać jego teren w najlepszych momentach kwitnienia, godząc potrzeby turystyczne oraz wojskowe w zakresie prowadzenia szkoleń na terenie tzw. poligonu Biedrusko. W tym roku chcielibyśmy udostępnić rezerwat przyrody Śnieżycowy Jar w następujących dniach:

  • 8-9 marca 2025 r.,
  • 15-16 marca 2025 r.,
  • 22-23 marca 2025 r.

Prosimy jednak o bieżące sprawdzanie, czy w planie nie zaszły zmiany! W każdy czwartek (do godz. 15:00) pojawi się w tym artykule potwierdzenie dostępności rezerwatu we wskazanych powyżej weekednach. W przypadku, gdy na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Biedrusko będą musiały odbyć się ćwiczenia wojsk, które bezpośrednio będą zagrażać bezpieczeństwu turystycznemu, rezerwat nie będzie udostępniany.

Informacja o aktualnym stanie kwitnienia śnieżycy wiosennej oraz o dostępności rezerwatu znajduje się na dole artykułu.

Informacje o sposobie udostępnienia i organizacji ruchu pieszego w rezerwacie przyrody Śnieżycowy Jar

Dla wszystkich turystów, którzy zdecydują się wybrać do rezerwatu pojazdami, istnieją trzy miejsca, gdzie można pozostawić samochód:

  • przy lesie od strony Uchorowa,
  • we wsi Starczanowo,
  • przy lesie od strony wsi Szymankowo.

Prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na prawidłowe zaparkowanie swojego pojazdu, tak aby bezwzględnie możliwy był przejazd innych użytkowników drogi w tym służb ratunkowych. Zwracamy uwagę, że w zwiazku z bardzo dużym zainteresowaniem odwiedzenia rezerwatu Nadleśnictwo Łopuchówko nie jest w stanie zapewnić wystarczających miejsc na pozostawienie pojazdów na terenie zarządzanym przez nadleśnictwo, a także nie odpowiada za pozostawianie samochodów w innych miejscach (np. we wsi Starczanowo).

źródło: https://lopuchowko.poznan.lasy.gov.pl/

Archeologiczne spacery – „Na Starym Rynku – wśród dawnych kramów i sukiennic”

Od badań archeologicznych, przez zapiski w kronikach, stare ryciny i fotografie archiwalne – odkrywamy dzieje mieszkańców, budynków i placów Starego Miasta w Poznaniu.
Muzeum Archeologiczne w Poznaniu zaprasza do udziału w spotkaniu, które odbędzie się 15.03.2025 o godzinie 12.00. Uczestnicy proszeni są o przybycie do sali audiowizualnej (II piętro) na wykład wprowadzający. Po wykładzie spacerem udamy się na Stary Rynek, aby wspólnie przyjrzeć się jak współcześnie prezentuje się jego zabudowa.
Kiedy: 15.03.2025, godzina 12.00
Organizator: Olga Adamczyk
Gdzie: Sala audiowizualna na II piętrze Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, po wykładzie wspólny spacer
Wstęp: Na wydarzenie nie obowiązują zapisy, wstęp wolny. W razie pytań, kontakt z organizatorem pod numerem tel. 61 6285553 lub mailowo pod adresem olga.adamczyk@muzarp.poznan.pl

Spotkania z planszówkami [2025]

Sąsiedzkie Centrum Inicjatyw Lokalnych Piątkowo Zachód jest przestrzenią m.in. do rozwoju Waszych pasji oraz spędzania czasu wolnego.
🎲 ZapraszaMy na bezpłatne spotkania sąsiedzkie przy grach planszowych, karcianych, innych wszystkich mieszkańców Osiedla, starszych i młodszych, kobiety i mężczyzn, rodziców z dziećmi i młodzież 😉👇
📅 średnio 2️⃣. sobota w miesiącu, godz. 16:00 – 20:00+ (do ostatniej grupy graczy_ek 😉)
📌 Miejsce: Ognisko na fyrtlu (os. B. Chrobrego 105; budynek Szkoły Podstawowej Nr 17, wejście znajduje się od strony zachodniej, przy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 4 od strony bloku OBCH 7).
♟ Można korzystać z gier dostępnych na miejscu
lub przynosić swoje ulubione tytuły.
🎲 Na miejscu są dostępne również ☕ kawa, herbata oraz woda – zachęcamy do przyniesienia własnych kubków 😉
i zachowanie ostrożności przy graniu, by dostępne egzemplarze służyły naszej sąsiedzkiej społeczności jeszcze wiele razy 🙂
💡 W komentarzach możecie rezerwować tytuły oraz wskazywać, w co chętnie byście zagrali, a czego jeszcze nie mamy – zobaczyMy co da się zrobić 😉
💡 Zbierajcie sąsiadki i sąsiadów oraz znajome i znajomych z Osiedla i przybywajcie, by wspólnie spędzić czas podczas sąsiedzkich rozgrywek 🙂
♟🎲 Udział nieodpłatny, wstęp wolny.
🤝 Wydarzenia współtworzone z grupą mieszkanek i mieszkańców Osiedla Piątkowianie, który prowadzą Piątkowski Klub Planszowy.
Zespół realizujący CIL Piątkowo zastrzega sobie prawo do odwołania wydarzenia oraz zmiany terminu lub godziny spotkania z przyczyn niezależnych od organizatorów.
________________________________________________
Prosimy o zgłaszanie szczególnych potrzeb w rozumieniu ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami byśmy zweryfikowali czy jesteśmy w stanie zapewnić odpowiednie wsparcie.
____________________________________________________________________
Działanie stanowi część projektu pn. Sąsiedzkie Centrum Inicjatyw Lokalnych Piątkowo Zachód 2025.
Projekt jest sfinansowany ze środków budżetowych Miasta Poznania.
Realizatorem jest Stowarzyszenie Centrum Promocji Ekorozwoju.
#poznanwspiera
#czułypoznan
#dzialamyrazem
#todziała

„Rakieta” – warsztat muzyczno-taneczny dla dzieci

Bawialnia
g. 11
Data 15.03.2025
Cena 20

Muzyczną rakietą polecimy na odległe planety. Odwiedzimy miejsca zamieszkałe przez roztańczone pingwiny, szalone żaby, a może i roboty? Na każdej planecie nauczymy się krótkiego tańca.

Dzieci pozostają pod opieką prowadzącej.

prowadzenie: Anna Bogusławska

Bawialnia / bilety: 20 zł / czas trwania: 45’ / wiek: 3‒5 lat / liczba miejsc ograniczona

Poranek dla dzieci: Fantastyczny Angelo


Sala 1 – Kinowa
Godzina
15.03 | g. 12 |
29.03 | g. 12 |
Angelo jest niezwyciężony! Odważny! Po prostu FANTASTYCZNY! Przynajmniej tak lubi o sobie myśleć. Kiedy nieoczekiwanie trafi do tajemniczego, mrocznego lasu, będzie musiał udowodnić swoją odwagę i zostać prawdziwym poszukiwaczem przygód. Czy 10-letni Angelo, z pomocą nowych, leśnych przyjaciół, zdoła ocalić las i pokonać złowrogą armię robotów?
Angelo nigdy nie przypuszczał, że jego marzenia o bohaterskiej wyprawie staną się rzeczywistością. Kiedy przypadkiem zostaje oddzielony od rodziny, rusza w pełną niebezpieczeństw podróż przez tajemniczy las, by odnaleźć drogę do domu chorej babci. W tej magicznej krainie przyroda ożywa, a każdy krok prowadzi do nowych wyzwań – od nieustraszonych czerwonych mrówek po olbrzyma z mchu. W głębi lasu kryje się także mityczne Źródło Życia, które może uratować babcię Angelo, ale na jego tropie jest też bezwzględny Ultra, niszczyciel natury, który nie cofnie się przed niczym, by zdobyć to, czego pragnie.
„Fantastyczny Angelo” to widowiskowa, pełna humoru animacja iskrząca się od akcji i niezapomnianych bohaterów. Odwaga, przyjaźń i siła natury łączą się w porywającą przygodę, która zachwyci widzów w każdym wieku.
Kategoria wiekowa: 6+
Wersja językowa: polski dubbing
FANTASTYCZNY ANGELO, reż. Vincent Paronnaud, Alexis Ducord, Francja, Luksemburg 2024, 84′


Miejsce wydarzenia: Sala 1 – Kinowa

bilety: 15 zł

dla kogo: dzieci, młodzież, dorośli

NIEDZIELA 

 
 
 
Piękna i Bestia w reżyserii Anny Niedźwiedź przeniesie Cię do tajemniczego, baśniowego lasu. Mistyczna muzyka Gabriela Kaczmarka, skomponowana na orkiestrę symfoniczną odkryje tajemnice, jakie skrywa serce Bestii.
Baśniowa historia o potędze miłości i odwiecznej walce dobra ze złem jeszcze nigdy nie była tak blisko Ciebie!
Wybierz się do świata Elfów i przeżyj ekscytującą przygodę!
 
 
Uwaga zmiana tytułu!
Z przyczyn niezależnych 16 marca zamiast spektaklu „Miejsce” zagramy spektakl „Stół-ciuchia-miś”.
Bilety już dostępne!
Za zmianę przepraszamy.
A gdyby z klocków układać różne opowieści? O podróży, o smoku, o zabawach na stole, o rozmowach z kaczkami…
A może to wszystko dzieję się w naszej wyobraźni, w naszym małym pokoju?
Te historie opowiadane ruchem, przez dwóch aktorów, będziecie mogli obejrzeć podczas spektaklu „Stół-ciuchcia-miś”. Muzyka ilustrująca poszczególne sceny to dzieła literatury muzycznej, utwory dziecięce m.in. G. Bacewicz, M. Musorgskiego, E. Satie.
Prostota scenografii i ruchu pobudza wyobraźnie dziecięcą, daje możliwość przeżycia wesołych przygód kreowanych zabawą w klocki.
wiek: 1-5 lat
czas trwania: 30 min + 10 minut zabawa
premiera: listopad 2008
Trailer: https://m.youtube.com/watch?v=KgbhkApk4As
INFORMACJE ORGANIZACYJNE:
Na spektakle Teatru Atofri każdy widz musi mieć bilet, bez względu na wiek (dziecko, rodzic, opiekun). Cena biletu 45 zł.
System Bilety24 pobiera dodatkową opłatę w wysokości 1 zł. Fakturę za bilety zakupione on-line można uzyskać po zaznaczeniu odpowiedniej opcji podczas zakupu.
O SPEKTAKLU:
Scenariusz, reżyseria, choreografia, opracowanie muzyczne: Beata Bąblińska, Grażyna Grobelna, Monika Zajączkowska
Scenografia i kostiumy: Agnieszka Gierach
Współpraca artystyczna: Bogdan Żyłkowski
Obsada: Grzegorz Babicz, Paweł Wódczyński
Spektakl zrealizowany we współpracy z Centrum Kultury Zamek i dofinansowany przez Miasto Poznań.
Prezentowany m.in.:
– Hangzhou, Szanghaj, Chiny 2019
– Little Theatre, Shanghai, Chengdu, Chiny 2018
– Sztuka Szuka Malucha, Międzynarodowy Festiwal Sztuki dla Najmłodszych, Poznań 2015
 

Łączymy się ponownie dla Ratowania Zielonych Płuc Poznania!🌳
Po raz piąty spotykamy się aby razem zrobić dobry krok dla naszej planety!🫡🌍
Wraz ze Scout Camp Poznań zapraszamy do akcji sprzątania terenów Zielonego Klinu Poznania. Jak co roku naszą misją jest oczyszczenie naszej najbliższej okolicy Strzeszyna, Podolan, Kiekrza, itd. ze zbędnych śmieci i odpadów – a to wszystko w atmosferze wspólnego działania przez tych, którzy chcą zmieniać świat na lepsze!
W poprzedniej edycji udział wzięło 150 uczestników i razem zebraliśmy 27 000 litrów odpadów.
Zabierz swoją rodzinę, przyjaciół, sąsiadów czy znajomych z pracy i dołączcie do naszej zielonej załogi!
Kiedy?
16.03.2025 – wydarzenie jest całodniowe, zakończone integracją przy ognisku
Chcesz zrobić coś więcej?
Zostań wolontariuszem Fundacji! Dołącz do nas i wesprzyj realizację akcji od kulis i zdobądź certyfikat wolontariusza!
zapisz swój patrol💚 https://forms.gle/devGeDxiyoW2xYx59
zostań wolontariuszem 💚 https://forms.gle/mtyVBvxMJX9Rb4xU8

Dowiedź się więcej o akcji na: https://wspolnynurt.org/rzpp25/
Pamiętajmy, że każda para rąk pomaga dokonać wielkiej zmiany!

Zakamarki na Wspólnej: Przywoływanie wiosny z Linneą

Linnea mieszka w mieście, ale uwielbia kwiaty i liście, i w ogóle wszystko, co rośnie. 🪴🌿🌱 Przez wszystkie pory roku zajmuje się roślinami i zwierzętami. Poznaje, tworzy, bawi się.
Zajrzyjmy do jej marcowo-kwietniowego kalendarza i poznajmy zwiastuny wiosny.
🪴🌿🌱 Zróbmy także, jak Linnea, własny okienny ogródek. 🪴🌿🌱
Potrzebne będą:
🌿 płaskie nieużywane naczynie (np. blaszka do ciasta, garnek, podstawka, puszka, misa itp.) lub płaska nieduża doniczka – 👉 koniecznie zabierzcie ze sobą! 👈 To w nim przygotujecie swój ogródek.
🌿 nasiona, drenaż, ziemia, i ogródkowe ozdoby – o to zatroszczymy się my!
Wydarzenie inspirowane jest książką Christiny Björk i Leny Anderson pt. „Rok z Linneą”.
W programie spotkania:
🌞 czytanie fragmentów książki
🌞 poznawanie i inspirowanie się
🌞 projektowanie ogródka
🌞 sianie i radowanie się
Pamiętajcie! Bawimy się i tworzymy razem – dzieci i dorośli.
Zajęcia odbywają się w ruchu i na podłodze – weźcie wygodne ubrania!
👧👦 dla rodzin z dziećmi od 4. roku życia
🎟️ bilety w cenie 30 zł /szt.
Bilet powinna mieć każda osoba, niezależnie od wieku (dziecko, rodzic, opiekun, opiekunka).
🌞📚 Tego dnia będzie można kupić książki o Linnei, a także inne z Zakamarkowej oferty. 📚🌞

 
 
Wiosna już niebawem🌱
Najwyższy czas zaplanować pracę w naszym ogrodzie!🌱
🔴Jeśli interesujesz się ogrodnictwem miejskim, chcesz hodować swoje własne warzywa i owoce, a nie masz swojej działki.
⚫️Chcesz popracować w ziemii, wspólnie odetchnąć od miejskiego zgiełku, w zaczorawonym ogrodzie w samym centrum Poznania, przyjdź wspólnie zplanujemy grządki.
🔴Jeśli nie pasuje Ci ta data, a chcesz zaangażować się w kolektyw WOMB pisz na 👇
Kolektyw.womb@gmail.com
Jak trafić do Wolnego Ogrodu Miejskiego Bogdanka 🌿?
Wejście do ogrodu znajduje się w Parku Wodziczki od strony rzeki Bogdanki. link do lokalizacji
OpenStreetMap: https://www.openstreetmap.org/#map=19/52.41872/16.91840
Google Maps:https://goo.gl/maps/S61ZuYCpxm8nAFHE9

Poranek dla dzieci: Oskar, Patka i Złoto Bałtyku


Sala 1 – Kinowa
Godzina
16.03 | g. 12 |
30.03 | g. 12 |
06.04 | g. 12 |
12.04 | g. 12 |
Oskar i Patka, nieustraszeni poszukiwacze przygód, wyruszają na wakacje nad morzem, nie spodziewając się, że na miejscu czeka ich niesamowite śledztwo! Gdy w tajemnicy przed dorosłymi odnajdują zaszyfrowaną mapę prowadzącą do legendarnego skarbu, ich wakacje zmieniają się w pełną zwrotów akcji misję.
Młodzi detektywi chcą przechytrzyć podejrzliwych opiekunów i w tajemnicy wyruszyć tropem skarbu, ale wszystko komplikuje niespodziewane zaginięcie Patki. Oskar nie zamierza się poddać. Razem ze sławnym aktorem Brunem, zakręconą ciotką Maryśką, pełną energii Kają i niezdarnym tynkarzem Straszylasem rusza na ratunek. Trójmiasto pełne jest sekretów, a odkrywanie kolejnych śladów prowadzi drużynę w coraz mroczniejsze zakątki, gdzie czekają zaskakujące przeszkody, przeciwnicy działający z ukrycia i pytanie: czym naprawdę jest tajemniczy Żôłti Kam? Czy Oskar i Patka odważą się zmierzyć z niebezpieczeństwami, które kryje nadmorska tajemnica i rozwiążą detektywistyczną zagadkę?
Wersja językowa: język polski
Kategoria wiekowa: 6+
OSKAR, PATKA I ZŁOTO BAŁTYKU, reż. Magdalena Nieć, Mariusz Palej, Polska 2025, 90’


Miejsce wydarzenia: Sala 1 – Kinowa

bilety: 15 zł

dla kogo: dzieci, młodzież, dorośli